Постанова № 31927264, 28.05.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2013
Номер справи
805/7367/13-а
Номер документу
31927264
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 травня 2013 р. Справа №805/7367/13-а

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Ушенка С.В.,

при секретарі - Ростові Я.С.

за участю

представника заявника - Руденко Л.О. (за довіреністю),

представника особи, щодо якої

застосовуються заходи - Ніякої О.В. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків,-

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Пролетарському районі м.Донецька Донецької області Державної податкової служби звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з поданням до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків.

В обґрунтування подання заявник зазначив, що Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» (далі по тексту - ДП «ДВЕК») на момент звернення до суду, має заборгованість з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення на загальну суму 108861,93 грн. З метою стягнення податкового боргу 23.11.2012р. податковим органом винесена податкова вимога № 33.

Наказом начальника ДПІ у Пролетарському районі м.Донецька Донецької області ДПС від 13.05.2012р. №170 податковим керуючим ДП «ДВЕК» призначено головного державного податкового інспектора Волкову Л.М.

Листом від 27.11.2012р. за № 13244/10/19-013 ДП «ДВЕК» повідомлено про необхідність надання переліку ліквідного майна.

24.05.2013р. податковим керуючим було здійснено вихід до ДП «ДВЕК» для складання акту опису майна у податкову заставу, однак посадові особи ДП «ДВЕК» не допустили його до складання зазначеного акту, у зв'язку з чим складено акт від 24.05.2013р. №5969/10/19-013 відмови платника податків від опису майна у податкову заставу, оскільки підприємством не було надано відповідних документів для опису майна у податкову заставу, що стало підставою для звернення до суду.

Представник заявника у судовому засіданні вимоги, викладені у поданні, підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення та письмові докази в підтвердження подання. Просить подання задовольнити.

Представник особи, щодо якої застосуються заходи, в судовому засіданні заперечував проти подання з підстав, з яких не вбачається спір про право, і зазначив про відсутність з боку ДП «ДВЕК» вчинення дій щодо перешкоджання податковому керуючому у здійсненні його повноважень щодо опису майна підприємства у податкову заставу. Просить у задоволенні подання відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи та оцінивши їх наявними доказами в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» (ідентифікаційний код 33161769; 83000, м. Донецьк, Ворошиловський район, вул. Артема, 63) зареєстровано Виконавчим комітетом Донецької міської ради, є юридичною особою, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, перебуває на податковому обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку з 10.09.2004 р. за № 683. Як платник окремих видів податків перебуває на обліку в ДПІ в Пролетарському районі м.Донецька Донецької області Державної податкової служби.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

У відповідності до п.п. 20.1.15. п.20.1. ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках такого платника податків у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків) за наявності хоча б однієї з таких підстав: недопущення посадових осіб органів державної податкової служби до обстеження територій та приміщень, визначених у підпункті 20.1.11. цієї статті.

Згідно п.п. 20.1.16. п.20.1. ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду, у разі якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до п. 87.2. ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами. Відповідно до п. 88.1. ст. 88 Кодексу з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Пунктом 89.2. ст. 89 ПК України визначено, що право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку та у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Відповідно до п. 91.3. ст. 91 ПК України податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди органу державної податкової служби (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.

Крім того, відповідно до п. 91.4. ст. 91 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом державної податкової служби. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців. Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків може бути достроково скасовано за рішенням податкового керуючого або суду.

Також, пунктом 89.4. ст. 89 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу. Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення зазначених у цьому пункті актів, зобов'язаний надіслати банкам та іншим фінансовим установам рішення про складення таких актів. Таке рішення є підставою для поновлення видаткових операцій на рахунках платника податків.

З аналізу цієї норми вбачається, що законодавцем встановлені дві підстави для складання податковим керуючим акту відмови платника податків від опису майна у податкову заставу, які можуть існувати одночасно або окремо і для складання вказаного акту достатньо наявності хоча б однієї з них:

- платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу;

- та/або платник податків не подає документів, необхідних для такого опису.

В такому разі орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.

Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі.

Відповідно до пункту 59.1. статті 59 Податкового Кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу.

Як вбачається з матеріалів справи, з метою погашення податкового боргу органом державної податкової служби складено податкову вимогу за № 33 від 23.11.2012р.

Податкова вимога не відкликана та не скасована у відповідності до ст. 60 ПКУ, сума податкового боргу є не погашеною.

Наказом начальника ДПІ у Пролетарському районі м.Донецька Донецької області ДПС від 13.05.2013р. № 170 податковим керуючим ДП «ДВЕК» призначено головного державного податкового інспектора відділу погашення податкового боргу Волкову Л.М.

27.11.2012р. податковим органом прийнято рішення № 3245/10/19-013 про опис майна у податкову заставу.

Листом від 27.11.2012р. за №13244/10/19-013 ДП «ДВЕК» повідомлено про необхідність надати до 10.12.2012р. до ДПІ у Пролетарському районі м.Донецька всі необхідні документи для опису ліквідного майна у податкову заставу, допустити податкового керуючого для огляду описуваного майна і попереджено, у відповідності до п.89.4. ст.89 ПК України, що у разі якщо платник податків не допускає по даткового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у по даткову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, подат ковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у подат кову заставу.

На підтвердження отримання ДП ДВЕК» вказаних вище податкової вимоги, рішення про опис майна у податкову заставу та листа від 27.11.2012р. податкова інспекція надала копію повідомлення про вручення поштового відправлення від 03.11.2012р., про що свідчить штамп податкового органу в правому верхньому куті повідомлення і резолюція внизу «Андрющенко до справи для роботи від 04.11.2012р.». Інших, передбачених діючим законодавством доказів щодо вручення зазначених документів ДП «ДВЕК» податковим органом до суду не надано.

Як зазначено в поданні, станом на 24.05.2013р. до ДПІ у Пролетарському районі м.Донецька документи для складання акта опису майна у податкову заставу не надано, податкового керуючого до складання акта опису майна у податкову заставу не допущено.

Втім, як встановлено в судовому засіданні з пояснень представника заявника, у зв'язку із ненаданням документів для опису ліквідного майна у податкову заставу, які витребовувались листом від 27.11.2012р. №13244/10/19-013, податковим керуючим Волковою Л.М. було складено акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу від 20.05.2013р. №1. За змістом цього акту ДП «ДВЕК» не надало документів, що необхідні для опису майна у податкову заставу.

Крім того, з приводу зазначеного акту від 20.05.2013р. представником заявника у судовому засіданні зазначено про його нечинність у зв'язку із неправильною реєстрацією в органах податкової служби. При цьому, будь-яких документів, які б підтверджували факт неправильної реєстрації та скасування акту відмови платника податків від опису майна у податкову заставу від 20.05.2013р. № 1, представником заявника на пропозицію суду не надано.

Як встановлено в судовому засіданні, 16.05.2013р. ДПІ у Пролетарському районі м.Донецька в адресу ДП «ДВЕК» було направлено лист №5651/10/19-013, в якому податковий орган вимагав надати податковому керуючому перелік всіх активів, які рахуються за ДП «ДВЕК» станом на 15.05.2013р. для вибору ліквідного майна, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу, на що ДП «ДВЕК» надано письмову відповідь від 22.05.2013р. №1-333, отриману заявником 23.05.2013р., про знаходження всього рухомого та нерухомого майна підприємства під арештом, накладеним державною виконавчою службою.

В обґрунтування своєї правової позиції представник заявника в судовому засіданні зазначив, що наявний в матеріалах справи акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу №103-19-013 від 24 травня 2013 року, на який податковий орган посилається як на підставу звернення до суду, було складено у зв'язку із ненаданням інформації Державним підприємством «ДВЕК» згідно запиту податкового органу від 16.05.2013 року №5651/10/19-013, копія якого наявна в матеріалах справи. Як вбачається із зазначеного запиту і вже було зазначено вище, податковий орган вимагав надати податковому керуючому перелік всіх активів, які рахуються за ДП «ДВЕК», проте надання необхідних документів ДП «ДВЕК» для опису ліквідного майна в податкову заставу в зазначеному листі не вимагалось.

Саме цей акт відмови від опису від 24.05.2013р. №103-19-013 податковий орган визначив як підставу для звернення до суду з поданням про зупинення видаткових операцій.

Суд вважає, що подання не підлягає задоволенню за заявленими підставами виходячи з наступного.

Згідно зі статтею 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Пунктом 14.1.155. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податкова застава є способом забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.

Порядок виникнення права податкової застави визначений статтею 89 Податкового кодексу України (надалі - ПК України). Згідно з частиною 1 пункту 89.1 цієї статті право податкової застави виникає, зокрема, у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

Пунктом 89.3. ст. 89 ПК України передбачено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

На виконання наведених статей ПК України наказом ДПА України від 24.12.2010р. №1043 затверджено Порядок застосування податкової застави органами державної податкової служби, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 30.12.2010р. за №1438/18/18733 (далі Порядок).

Відповідно до розділу 2 цього Порядку опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення про опис майна у податкову заставу. Таке рішення приймається керівником органу державної податкової служби і надається платнику податків, що має податковий борг.

Таким чином, передумовою оформлення майна у податкову заставу є прийняття рішення керівником органу податкової служби, та його пред'явлення (надання) платнику податків.

Пунктом 89.4. статті 89 Податкового кодексу України та розділом 2 Порядку передбачено, що у разі, якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.

Складення Акту відмови є підставою звернення органу державної податкової служби до суду з вимогами щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.

З наведеного слідує, що підставою для звернення до суду з вимогами про зупинення видаткових операцій є акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.

У свою чергу (як вже зазначалося) умовою складання такого акту є прийняття керівником органу податкової служби рішення про опис майна, та його пред'явлення (надання) платнику податків.

Тому обставинами, які має встановити суд при вирішенні даної справи є:

1. прийняття керівником податкового органу рішення про опис майна у податкову заставу;

2. пред'явлення (надання) такого рішення платнику податків;

3. допущення чи недопущення податкового керуючого до опису майна;

4. подання чи не подання документів, необхідних для такого опису.

На підтвердження наявності обставин, що зумовили звернення податкової інспекції до суду, заявником надано акт відмови платника податків від опису майна в податкову заставу №103/19-013 від 24 травня 2013 року, лист від 27.11.2012р. та повідомлення про їх вручення від 03.11.2012р.

На пропозицію суду надати докази вручення (надання) боржнику рішення керівника органу державної податкової служби, на підставі якого здійснюється опис майна у податкову заставу, - документів надано не було.

За таких обставин суд вважає, що ненадання податковим органом доказів вручення (надання) відповідачеві рішення керівника податкового органу про опис майна у податкову заставу свідчить про недоведеність заявником права на такий опис.

За відсутності підстав для опису майна у податкову заставу, а також відсутність вимоги в листі від 16.05.2013р. №5651/10/19-013 про надання документів, необхідних для такого опису, складений податковим органом акт відмови від опису майна у податкову заставу не може вважатися обґрунтованим та законним. Відтак податковим органом не доведена наявність підстав для звернення до суду з вимогами про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків.

Крім того, суд вважає за необхідне також зауважити на відсутності підстав для задоволення подання через необґрунтованість твердження заявника про ненадання йому документів, необхідних для опису майна у податкову заставу.

Як вбачається з аналізу ст.ст. 88, 89 ПК України, а також норм Порядку, законодавчо не встановлений перелік документів, які є необхідними для складення акту опису майна боржника в податкову заставу.

Висновок про необхідність для опису майна певного документа залежить від того, яке саме майно підлягає опису.

Таке узгоджується з формою акту опису майна, яка передбачена додатком 2 до Порядку. Згідно цього додатку акт опису майна передбачає зазначення найменування майна та детальну характеристику кожного предмета (вага, метраж, розмір, вид, колір, товарний знак, проба, виробнича марка, дата випуску, ступінь зносу, тощо), а також кількість, одиницю виміру, вартість.

У залежності від предмету, що підлягає опису, можливо визначити документи, які для цього необхідні та чи необхідні взагалі (не виключені ситуації, коли документи на майно відсутні, але майно можливо описати за зовнішніми ознаками, тобто без документів).

З цього слідує, що для складання акту опису необхідно встановити наявність майна, на яке поширюється право податкової застави, а потім за допомогою документів про таке майно описати детальну його характеристику. Адже на підставі одних лише документів про майно (за відсутності самого майна), такий акт складати не можна.

У спірних правовідносинах податковий орган, до встановлення наявності майна, яке підлягає опису, визначив, що для такого опису необхідні документи.

Тобто заявник дійшов висновку про неможливість без документів описати майно, не встановивши, що це за майно та які документи є необхідними для такого опису.

Суд вважає, що за наведених умов висновки податкового органу про неможливість опису без надання підприємством (платником податків) документів є передчасними.

Відсутність чи не встановлення наявності майна платника податку не свідчить про його відмову у наданні документів для опису майна у податкову заставу.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи приписи цієї статті, обов'язок з доведення обставин, на яких ґрунтується подання, покладений на ДПІ у Пролетарському районі м.Донецька Донецької області ДПС.

У якості підстав подання заявник визначив саме ненадання платником податків - ДП «ДВЕК» документів, необхідних для опису майна у податкову заставу згідно з актом відмови платника податків від опису майна у податкову заставу №103-19-013 від 24.05.2013р.

Ненадання податковим органом доказів, які б свідчили про виникнення у нього права на опис майна платника податків у податкову заставу, передчасність висновків заявника у акті №103-19-013 від 24.05.2013р. про неможливість опису майна ДП «ДВЕК», зумовлює висновок суду про те, що вимоги, викладені у поданні, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно ст. 94 КАС України судові витрати зі сплати судового збору стягненню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 122-143, 151-154, 158-163, 167, 183-3, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні подання Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м.Донецька Донецької області Державної податкової служби до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків відмовити.

Повний текст постанови виготовлено і підписано 03.06.2013р., її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 28.05.2013р. в присутності представників сторін та приєднано до матеріалів справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ушенко С. В.