ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 червня 2013 р. 16:03 Справа №801/4289/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г. Ю., за участю секретаря судового засідання Багдасарян Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення штрафу у розмірі 4500 грн. 00 коп.
за участю представників:
від позивача - Мустафаєва Е.Т., довіреність № 06-08/08 від 13.03.13, посвідчення № 46;
від відповідача - не з'явився;
Обставини справи: до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулась з адміністративним позовом Інспекція з питань захисту прав споживачів в АР Крим (далі - позивач) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення штрафу в розмірі 4500 грн. 00 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем були порушені вимоги Закону України «Про рекламу», у зв'язку з чим на підставі рішення № 53-р від 24.04.2012 застосований штраф за порушення законодавства про рекламу у сумі 4500,00 грн., який на даний час відповідачем не сплачений, що і стало підставою для звернення до суду з зазначеними позовними вимогами.
Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.04.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим позивач звільнений від сплати судового збору.
Відносно пропуску позивачем строку звернення до суду суд визнає поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновлює строк звернення до адміністративного суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення 4500,00 грн., заборгованості.
Під час розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві, надав пояснення по суті спору.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився та не надав заперечення проти позову.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, день та місце його проведення був повідомлений шляхом направлення на адресу відповідача судової повістки рекомендованим листом, який було повернуто до суду з відміткою: «за закінченням стоку зберігання» (а.с. 22).
Суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи представника позивача, відповідача, вивчивши чинне законодавство та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
30.01.2012р. посадовими особами Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим в ході здійснення контролю за виконанням вимог законодавства про рекламу в місті Сімферополі АР Крим було виявлене розповсюдження зовнішньої реклами з ознаками порушення Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996 № 270/96-ВР (далі - Закон № 270), за наслідками чого був складений протокол № 19, відповідно до якого в місті Сімферополі по вулиці Козлова/вул. Севастопольська 18/32 зафіксовано розповсюдження зовнішньої рекламі на фасаді магазину «Медтехніка» з інформацією про рекламу медичної техніки, яка спрямована на формування і/або підтримку інтересу споживчої реклами (а.с. 28).
Встановлено, що розміщений там рекламний плакат цифрових вимірювачів артеріального тиску і пульсу торгової марки AND, Японія, а також рекламний плакат такого змісту: «АРТЕМУС» тел. 700-122 вироби медичного та реабілітаційного призначення Тонометри Інгалятори Бандажі Масажери Ортопедія Ваги Мед. Інструменти медичний одяг Лабораторне обладнання" не містять 15% від загальної площі реклами, текст попередження «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я», що є порушенням ч.4 ст.21 Закону України «Про рекламу».
01.03.2012р. на адресу відповідача було направлено вимогу № 154 про надання інформації щодо документального підтвердження про вартість вищезазначеної виготовленої реклами відповідно до п.5 ст.27 Закону № 270 або пояснення із зазначенням причини неможливості надання такої інформації, свідоцтва про державну реєстрацію, надання пояснень за фактом встановлених ознак порушення та інформації про усунення порушень до 26.03.2012р. і вимозі забезпечити надання документів та явку відповідальної особи до 26.03.2012р. Також, у зазначеній вимозі Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим повідомлено, що питання про накладення штрафних стягнень за порушення вимог законодавства про рекламу буде розглянуто на комісії Інспекції з питань захисту споживачів в АР Крим 03.04.2012р.(а.с.8).
На виконання зазначеної вимоги відповідач надав пояснення в якому він повідомляє що на даний момент на фасаді магазину «Медтехніка» по вулиці Козлова/Севастопольська, 18/32: 1) Рекламний плакат цифрових вимірювачів артеріального тиску і пульсу торгівельної марки AND, Японія, що міститься на внутрішній стороні вікна, відсутній; 2) Рекламна вивіска «apmemus», що розміщується на зовнішній стіні фасаду, містить текст попередження «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я» (не менш, як 15 відсотків від загальної площі реклами), що відповідає розділу 3, статті 21 Закону України «Про рекламу». Та додатки до цього листа, серед яких товарний чек на виготовлення рекламної вивіски «apmemus» з вказаною вартістю послуг (а.с.9).
29.03.2012р. Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим було прийняте рішення про початок розгляду справи за порушення законодавства про рекламу (а.с.11).
24.04.2012р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим був складений протокол засідання у справі за порушення законодавства про рекламу стосовно Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) (а.с.7).
Згідно із зазначеним протоколом було встановлено, що в місті Сімферополі по вулиці Козлова/вул. Севастопольська 18/32 зафіксовано розповсюдження зовнішньої рекламі на фасаді магазину «Медтехніка» з інформацією про рекламу медичної техніки, яка спрямована на формування і/або підтримку інтересу споживчої реклами.
Встановлено, що розміщений там рекламний плакат цифрових вимірювачів артеріального тиску і пульсу торгової марки AND, Японія, а також рекламний плакат такого змісту: «АРТЕМУС» тел. 700-122 вироби медичного та реабілітаційного призначення Тонометри Інгалятори Бандажі Масажери Ортопедія Ваги Мед. Інструменти медичний одяг Лабораторне обладнання" не містять 15% від загальної площі реклами, текст попередження «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я», що є порушенням ч.4 ст.21 Закону України «Про рекламу».
У зв'язку з обставинами, викладеними в рішенні про початок розгляду справи за порушення законодавства про рекламу на комісії Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим 24.04.2012р. було вирішено прийняти рішення №53-р про накладення штрафних санкцій відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №693 від 26.05.2004р. «Про порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу», відповідно до ч. 4 ст. 27 Закону України «Про рекламу» на відповідача, як на рекламодавця, який самостійно розповсюджує рекламу і винного в недотриманні вимог змісту реклами, у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами, що становить (900грн х 5 грн. = 4500грн.) 4500грн (а.с.5).
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд зазначає, що регулювання відносин між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення прав споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основ реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів передбачено Законом України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 № 1023-XII (далі -Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.
Згідно з ч.1 ст. 27 Закону № 270 особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Частиною 3 ст. 5 Закону передбачено, що захист прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи і установи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.
Згідно з ст.26 Закону спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право, у тому числі: перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів; подавати до суду позови щодо захисту прав споживачів; накладати на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення, передбачені статтею 23 цього Закону, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перевірок визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів.
Результати перевірок суб'єктів господарювання службовими особами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальних органів оформлюються відповідними актами.
Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про рекламу": спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами; Антимонопольний комітет України - щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції; Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - щодо телерадіоорганізацій усіх форм власності; Міністерство фінансів України - щодо реклами державних цінних паперів; Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку - щодо реклами на фондовому ринку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 1 Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №465/2011, Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів (Держспоживінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економічного розвитку і торгівлі України.
Держспоживінспекція України входить до системи органів виконавчої влади і реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.
Держспоживінспекція України є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.
Згідно з п. 7 вказаного Положення Держспоживінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Наказом Міністра економічного розвитку і торгівлі України від 09.11.2011 р. №206, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 листопада 2011 р. за №1337/20075 затверджено Положення про інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (надалі Положення).
Згідно пп. 4.1. п. 4 Положення Інспекції відповідно до покладених на них завдань: здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів (крім Держспоживінспекції в Автономній Республіці Крим), рекламу в цій сфері та державний ринковий нагляд.
Відповідно до пп. 6.1.12. пп. 6.1. п. 6 Положення Інспекції у сфері захисту прав споживачів мають право вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами надання документів, усних чи письмових пояснень, відео- та звукозаписів, іншої інформації, необхідної для здійснення інспекціями повноважень щодо контролю за додержанням законодавства про рекламу.
При цьому одержувати в установленому порядку інформацію, документи і матеріали від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності та їх посадових осіб ( пп. 6.8. п. 6 Положення).
Таким чином, виходячи з аналізу наведених норм законодавства, контроль за дотриманням, зокрема, законодавства про рекламу відноситься до повноважень Держспоживінспекції України та її територіальних органів на місцях.
Тобто на позивача законодавством покладений обов'язок здійснення контролю за дотриманням Закону України "Про рекламу" суб'єктами господарювання.
Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу встановлено постановою Кабінету Міністрів України №693 від 26.05.2004р. (далі Порядок).
Відповідно до п.1 Порядку цей Порядок регулює питання накладення уповноваженими особами Держспоживстандарту і його територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав).
Згідно з абз. 11 пп. 2 п. 4 Порядку штрафи накладаються на рекламодавців, якщо реклама розповсюджується ними самостійно, і на розповсюджувачів реклами, винних у таких порушеннях порядку розповсюдження та розміщення реклами, зокрема, за розміщення реклами тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими вони випускаються, на транспорті, а також реклами алкогольних напоїв, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, на зовнішніх та внутрішніх поверхнях транспортних засобів загального користування та метрополітену.
Пунктом 8 зазначеного Порядку передбачено, що накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники.
Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 300 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймається виключно уповноваженою посадовою особою Держспоживінспекції.
Підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів. (п. 9 Порядку)
Протокол про порушення законодавства про рекламу подається Держспоживінспекції або її територіальним органам за місцем вчинення порушення (п. 10 порядку). Протокол розглядається у місячний строк.
Таким чином, виходячи з наведених норм законодавства, враховуючи спірні правовідносини, фіксація порушення законодавства про рекламу здійснюється протоколом, який був складений 30.01.2012р. посадовими особами Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим в ході здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу в м. Сімферополі АРК.
Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України "Про рекламу" від 03.07.1996, № 270/96-ВР.
Статтею 1 Закону України «Про рекламу» передбачено, що реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару;
Відповідно до абзацу 5 ст. 1 Закону України «Про рекламу» зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Як вбачається з матеріалів справи посадовими особами відповідача було встановлено наявність рекламного носія - зовнішньої реклами позивача у справі. Походження зовнішнього рекламного носія позивачем підтверджено наданими документами та не заперечується.
Відповідно до ч.4 ст.21 Закону № 270 реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити, крім іншого, текст попередження такого змісту: "Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я", що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) всієї реклами.
Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону №270 на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Крім того, відповідний орган державної влади має право: вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень; приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження; приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.
Відповідно до ч.3 ст.26 Закону № 270 рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні органу державної влади під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення органу державної влади, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного органу державної влади та його посадових осіб до суду.
Як вбачається зі змісту листа від 12.04.2012 року (а.с. 12) відповідач був повідомлений про дату та місце розгляду питання щодо накладення на нього штрафних санкцій.
Пунктом 11, 12, 14, 16, 18 Порядку встановлено, що за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи. Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. Держспоживстандарт і його територіальні органи повідомляють роботодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день. Справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено провадження. За результатами розгляду приймається рішення.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 27 зазначеного Закону відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть рекламодавці, винні у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно.
За приписами ч. 4 ст. 27 зазначеного Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами.
Суд зауважує, що на виконання своїх повноважень відповідач здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу. Контроль полягає у виявленні і фіксації ознак порушення законодавства про рекламу, які безпосередньо направлені та впливають на споживача реклами.
З моменту фіксації ознак порушення здійснюються певні дії (запити, приписи) спрямовані на підтвердження виявлених ознак порушень, отримання необхідної інформації для встановлення суб'єктів господарювання, які допустили порушення. Такі дії регламентуються також Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.04р. №693 "Про затвердження порядку накладання штрафів за порушення законодавства про рекламу".
Таким чином, суд дійшов висновку, що, виходячи з наведених норм законодавства, позивач при проведенні перевірки та прийнятті рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу діяв відповідно до наданих йому повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В рішенні №53-р від 24.04.2012р. відповідач був повідомлений про те, що у разі невиконання рішення сума штрафу стягується в судовому порядку.
Станом на день розгляду справи, відповідачем не надано доказів сплати фінансових санкцій у розмірі 4500,00 грн. або доказів оскарження рішення №53-р про накладення штрафу від 24.04.2012р.
Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідача 4500,00 грн. фінансових санкцій на підставі рішення від 24.04.2012р. № 53-р.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) на користь державного бюджету Гагарінського району м. Севастополя АР Крим штрафні санкції за порушення законодавства про рекламу у розмірі 4500,00 грн. (код платежу 21081100, ОКПО 37975544, р/р 31111106700006, МФО 824509 у Головному управлінні Державної казначейської служби України в м. Севастополі).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.