ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2013 р. Справа № 804/4052/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н. В. при секретарі судового засідання за участю: представника позивача відповідачаМединській А.О. Філіпчук О.О. ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі: Тернівського районного центру зайнятості м. Кривого Рогу до ОСОБА_4 про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Тернівського районного центру зайнятості звернувся до Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області із позовними вимогами до ОСОБА_4 про стягнення коштів в розмірі 4118, 84 грн. незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
Ухвалою Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 30.10.2012 року відкрито провадження у справі.
12 лютого 2013 року Тернівським районним судом м. Кривого Рогу Дніпропетровської області винесено ухвалу про передачу адміністративної справи Дніпропетровському окружному адміністративному суду для подальшого розгляду на підставі ст.18, ч.1 ст.22 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 березня 2013 року справу прийнято до провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що на обліку у Тернівському районному центрі зайнятості з 20.11.2008р. по 17.10.2009р. відповідач отримувала допомогу по безробіттю як застрахована особа, яка має право на матеріальні виплати з урахуванням страхового стажу. За результатами звірки даних із даними Державної Податкової Адміністрації Тернівським районним центром зайнятості було виявлено, що ОСОБА_4, за даними, отриманими з Єдиного Державного Реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців, зареєстрована як фізична особа - підприємець з 03.07.2002 року. Центр зайнятості направив листа відповідачу з проханням повернути незаконно отриману суму в розмірі 4118, 84 грн., що підтверджується копією, наявною у матеріалах справи. Але кошти повернуті не були.
Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечувала, аргументуючи свою позицію тим, що вказані у позовній заяві факти не відповідають дійсності. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.08.2008 року (справа №2а-7142/08/0470) ухвалено припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_4. Так, на думку відповідача, її підприємницька діяльність була припинена за вказаним рішенням суду, тому великого злочину не було у зверненні до Центру зайнятості, хоча реєстраційною службою було внесено запис про припинення підприємницької діяльності відповідача як фізичної особи підприємця лише 30.12.2008р.
Заслухавши доводи представника позивача та відповідача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У заяві ОСОБА_4 від 20.11.2008р., відповідач просить надати їй статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю та зазначає, що не є найманим працівником, не уклала договір цивільно-правового характеру, пенсію не отримує, в тому числі на пільгових умовах, та не зареєстрована як фізична особа-підприємець.
Відповідно до персональної картки НОМЕР_2 ОСОБА_4 з 20.11.2008р. по 17.10.2009р. перебувала на обліку в Тернівському районному центру зайнятості м.Кривого Рогу як безробітня.
Відповідно до Довідки отриманої відповідачем допомоги по безробіттю, сума сплаченої відповідачу допомоги по безробіттю за період з 20.11.2008р. по 17.10.2009р. становить 4118, 84 грн.
Згідно Довідки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 18.09.2009р. відносно ОСОБА_4, відділ державних реєстраторів в межах своїх повноважень повідомив, що за даними актів передачі від районних рад громадянка ОСОБА_4 була зареєстрована як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області 03.07.2002р. (включення відомостей про фізичну особу-підприємця до ЄДР відбулося 24.10.2008р., номер реєстраційної дії 2 227 017 0000 036139).
24.10.2008р. (запис 2, № реєстраційної дії 2 227 009 0001 036139) державним реєстратором внесено до ЄДРПОУ відомості щодо винесення судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_4.
Згідно реєстраційного запису №3 (реєстраційна дія № 2 227 010 0002 036139), 30.12.2008р. відбулася державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за судовим рішенням, що не пов'язане з банкрутством.
За Наказом №НТ091019 від 19.10.2009р. -припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з невідвідуванням Державної служби зайнятості без поважних причин протягом 30 календарних днів і більше.
19.10.2009р. за наказом №НТ091019 відповідача знято з обліку у відповідності до п.20 "Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних" у зв'язку з невідвідуванням Державної служби зайнятості без поважних причин протягом 30 календарних днів і більше.
У зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю Тернівським районним центром зайнятості у м. Кривому Розі при проведенні обміну інформацією з ДПА у відповідності до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62 та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" позивач прийняв Нааз №НТ100310 від 10.03.2010р., яким зобов'язав ОСОБА_4 повернути виплати, отримані з 20.11.2008 р. по 17.10.2009р. в сумі 4118, 84 грн.
Тернівським районним центром зайнятості в місті Кривому Розі, на адресу відповідача направлено лист повідомлення №193 від 11.03.2010р. "Про відшкодування коштів" на суму 4118, 84грн., було направлено на адресу відповідача, з попередженням, що у разі неповернення коштів у встановлений строк, питання щодо їх стягнення буде вирішуватися у судовому порядку відповідно до чинного законодавства.
Пунктом 9 Порядку N 60/62 передбачано, що рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.
Копія рекомендованого повідомлення про отримання 17.03.2010 року відповідачем зазначеної вимоги наявна у матеріалах справи.
Доказів щодо оскарження рішень Тернівського районного центру зайнятості м. Кривого Рогу відповідачем не надано.
Відповідно до п. 7 ч. 1ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" N 5067-VI від 05.07.2012р. (далі-Закон N 5067-VI ), зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
Статтею 4 Закону N 5067-VI визначено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
У п. 1 ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" N 1533-III від 02.03.2000р. (далі- Закон N 1533-III) зазначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Статтею 21 Закону N 5067-VI передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи.
Відповідно до положень статті 22 Закону N 5067-VI, встановлено, що одними із основних завдань центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальних органів є, зокрема, реалізація державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції та здійснення контролю за використанням роботодавцями та безробітними коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Так, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в межах затвердженого бюджету Фонду відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" , управління майном.
Відповідно до пп. "б" п.3 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення", до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, громадяни, які самостійне забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно до ст.2 Закону України "Про зайнятість населення", безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно п.12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України № 219 від 14.02.2007р., для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не зареєстрований як фізична особа - підприємець та не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", і не отримує пенсію на пільгових умовах.
Відповідно до ст.39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", спори, що виникають із правовідносин за цим Законом вирішуються в судовому порядку.
Частина 2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пункту 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 N 60/62 постанова Управління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009р. за № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 12 березня 2009р. за № 232/16248 - у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 Порядку №60/62, а саме рішення про повернення коштів особою оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Пункт 6.14. Порядку №307 передбачає, що у разі якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Зазначеною нормою також встановлено, що у випадку відмови безробітнього добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Таким чином, ОСОБА_4 була зареєстрована як фізична особа-підприємець до внесення відомостей про припинення підприємницької діяльності, тобто до 30.12.2008р.
Так, доводи відповідача не приймаються судом з огляду на те, що ОСОБА_4 звернулась до Державного центру зайнятості із заявою надання статусу безробітньої та свідомо надала недостовірні дані про себе, підтвердивши у своїй заяві до Тернівського районного центру зайнятості у м. Кривому Розі від 20.11.2008р. факт того, що на час звернення до центру зайнятості не зареєстрована як фізична особа-підприємець, в той час як до 30.12.2008р. була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності.
Наведене свідчить про протиправність дій відповідача у вигляді отримання у період з 20.11.2008р. по 17.10.2009р. матеріального забезпечення по безробіттю.
Відповідно до Витягу із наказів Тернівського районного центру зайнятості в місті Кривому Розі, про прийняття рішення по особі: ОСОБА_4, наказом №НТ081120 від 20.11.2008р. відповідачу надано статус безробітньої на загальних підставах та призначено допомогу по безробіттю.
Таким чином, враховуючи те, що доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надано, згідно із Довідкою Тернівського районного центру зайнятості м. Кривого Рогу, заборгованість ОСОБА_4 перед державним бюджетом України у вигляді незаконно отриманих матеріального забезпечення та соціальних послуг, що передбачені Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", на період з 20.11.2008р. по 17.10.2009р. складає 4118, 84 грн.
На підставі викладеного та з врахуванням встановлення факту перебування відповідача на момент звернення із заявою до позивача про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю в якості зареєстрованого як фізична особа - підприємець з 03.07.2002 року, суд доходить висновку, що позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Тернівського районного центру зайнятості м. Кривого Рогу до ОСОБА_4 про стягнення коштів підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі: Тернівського районного центру зайнятості м. Кривого Рогу до ОСОБА_4 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Тернівського районного центру зайнятості м. Кривого Рогу (на розрахунковий рахунок №37171001012632 в ГУДКСУ Дніпропетровської області, ОКПО 37665132, МФО 805012) кошти у вигляді незаконно отриманих матеріального забезпечення та соціальних послуг у розмірі 4118, 84 (чотири тисячі сто вісімнадцять гривень вісімдесят чотири копійки).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 19 квітня 2013 року
Суддя Н.В. Турлакова