Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2013 р. Справа № 805/6558/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання
у сфері ринків фінансових послуг
до ОСОБА_1
про стягнення фінансових санкцій
Позивач, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 8 500,00 грн. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив несплату відповідачем у встановлені законодавством строки штрафних санкцій, застосованих до нього за вчинені порушення законодавства про фінансові послуги.
У позові позивачем викладено клопотання про розгляд справи за відсутності представника комісії.
Згідно документів, наявних в матеріалах справи, відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, проте конверт із ухвалою повернувся до Донецького окружного адміністративного суду із відміткою «за закінченням терміну зберігання» (арк. справи 25). З огляду на зазначене та враховуючи приписи статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач вважається повідомленим про відкриття провадження у справі та судовий розгляд справи належним чином.
Враховуючи наведене, на підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Дослідивши викладені доводи в заяві та наявні в матеріалах справи документи, суд,-
ВСТАНОВИВ:
8 листопада 2012 року спеціалістами відділу пруденційного нагляду на ринку страхування департаменту страхового регулювання та нагляду складений акт № 358/13-10/13/3 про порушення законодавства про фінансові послуги ОСОБА_1 (арк. справи 6). В акті зазначено, що станом на 8 листопада 2012 року страховим брокером ОСОБА_1 не надано до Нацкомфінсполуг звітних даних страховика за перший квартал та перше півріччя 2012 року, що є порушенням пункту 2.3. Порядку укладання та подання звітності страхових та/або перерестрахових брокерів, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг № 4421 від 4 серпня 2005 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 серпня 2005 року № 955/11235, яким передбачено подання проміжної звітності у вигляді документів, передбачених цим порядком в строк до 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Наведений акт разом із повідомленням про дату час та місце розгляду справи про порушення був отриманий відповідачем 27 листопада 2012 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. справи 9).
27 листопада 2012 року за наслідком розгляду акту про порушення законодавства про фінансові послуги директором департаменту страхового регулювання та нагляду Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийнято постанову № 132/13-11/13/3 про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою до відповідача на підставі п. 3 ст. 40, пункту 2 ч.1 ст. 41, ч. 1 ст. 42 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" до страхового брокера ОСОБА_1 застосовані штрафні санкції в сумі 8 500,00 грн. Згідно наявного в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення наведену постанову відповідач отримав 13 грудня 2012 року (арк. справи 10).
Питанням, що підлягає вирішенню у межах цієї справи є наявність підстав для стягнення з відповідача застосованих рішенням позивача фінансових санкцій в розмірі 8 500,00 грн.
Пунктом 1 статті 23 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та пунктом 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070 визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством. Згідно пункту 6 Положення, Нацкомфінпослуг для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право, зокрема, звертатися до суду з позовами (заявами) щодо порушення законодавства про фінансові послуги, а також в інших передбачених законом випадках.
Згідно пунктів 5, 6 статті 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" фінансовою послугою є операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів. Ринком фінансових послуг є сфера діяльності учасників ринків фінансових послуг з метою надання та споживання певних фінансових послуг. До ринків фінансових послуг належать професійні послуги на ринках страхових послуг.
Статтею 15 Закону України ''Про страхування'' передбачено, що страхова діяльність в Україні може провадитися за участю страхових посередників. Страховими посередниками можуть бути страхові або перестрахові брокери, страхові агенти.
Страховими брокерами є юридичні особи або фізичні особи, які зареєстровані у встановленому порядку як суб'єкти підприємницької діяльності та здійснюють за винагороду посередницьку діяльність у страхуванні від свого імені на підставі брокерської угоди з особою, яка має потребу у страхуванні як страхувальник.
Згідно наявного в матеріалах справи витягу з Державного реєстру страхових та перестрахових брокерів - відповідач зареєстрований в реєстрі страхових та перерестрахових брокерів, а тому є учасником ринку фінансових послуг (арк. справи 11).
Пунктом 7.3 Положення про реєстрацію страхових та перестрахових брокерів і ведення державного реєстру страхових та перестрахових брокерів, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 736 від 28 травня 2004 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 червня 2004 року за N 801/9400) встановлено, що страховий та перестраховий брокер подає до Нацкомфінпослуг щокварталу фінансову звітність та інші звітні дані за встановленою Нацкомфінпослуг формою та інформацію про укладені договори страхування (перестрахування), а також відповіді на запити Нацкомфінпослуг та необхідні пояснення.
Пунктом 7.1. зазначеного положення передбачено, що контроль за додержанням вимог цього Положення є складовою частиною державного регулювання та нагляду за діяльністю страхових (перестрахових) брокерів та здійснюється Нацкомфінпослуг шляхом проведення виїзних (інспекцій) та безвиїзних перевірок, у тому числі тематичних та зустрічних перевірок, що проводяться відповідно до нормативно-правових актів Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг.
Пунктом 2.3 Порядку складання та подання звітності страхових та/або перестрахових брокерів, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України 4421 від 4 серпня 2005 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 серпня 2005 року за N 955/11235) встановлено, що страхові та/або перестрахові брокери щоквартально до 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, і щорічно в термін до 20 лютого року, наступного за звітним, подають до Нацкомфінпослуг звітність у передбаченому цим пунктом порядку та обсязі.
Актом позивача № 358/13-10/13/3 встановлено, що станом на 08 листопада 2012 року відповідачем не надано до Нацкомфінпослуг звітних даних страховика за перший квартал 2012 року та за перше півріччя 2012 року, що свідчить про порушення вимог пункту 2.3 Порядку складання та подання звітності страхових та/або перестрахових брокерів, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 04 серпня 2005 року №4421, щодо подання проміжної звітності у вигляді документів, передбачених цим порядком, у строк до 25-го числа місяця наступного за звітним кварталом.
Статтею 40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" визначено, що національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Національна комісія застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 41 цього Закону).
Статтею 42 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" встановлено, що про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 41 цього Закону, уповноваженою особою, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи чи фізичної особи - підприємця та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів надсилається посадовій особі, яка має право накладати штраф. Штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою Уповноваженого органу, його заступниками, директорами департаментів чи головою відповідного територіального управління після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
При цьому, згідно ч. 3 статті 41 зазначеного Закону, штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Зі змісту частини 6 статті 42 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» вбачається, що рішення про накладення штрафу оформляється постановою.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не надано доказів оскарження постанови № 132/13-11/13/3 від 27 листопада 2012 року. Доказів сплати штрафних санкцій відповідачем також не надано.
Таким чином, штрафні санкції у сумі 8 500,00 грн. підлягають стягненню з відповідача.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на невірне визначення позивачем відповідачем по справі - страхового брокера ОСОБА_1 замість фізичної особи-підприємця - ОСОБА_1, відсутність в голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг Візірова Б. права підпису через їх необґрунтованість.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позивачем вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Відповідно до частини 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Під час судового розгляду справи свідки не залучались і судові експертизи не проводились, а отже витрати даного характеру відсутні.
Разом з тим, звертаючись до суду з позовом, позивачем не був сплачений судовий збір, в зв'язку з чим позивач заявляв клопотання про його відстрочення до ухвалення судового рішення. Ухвалою суду від 15 травня 2013 року клопотання позивача задоволено та відстрочено сплату судового збору до ухвалення судом судового рішення.
За таких обставин, на час ухвалення судового рішення з позивача є необхідним стягнути несплачений ним судовий збір у розмірі - 114,70 грн.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», Закону України ''Про страхування'', Положення про реєстрацію страхових та перестрахових брокерів і ведення державного реєстру страхових та перестрахових брокерів, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 736 від 28 травня 2004 року, Порядку складання та подання звітності страхових та/або перестрахових брокерів, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 4421 від 4 серпня 2005 року та на підставі ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до страхового брокер ОСОБА_1 про стягнення штрафу в сумі 8500,00 грн., - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 311 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у сумі 8 500 (вісім тисяч п'ятсот ) грн. 00 коп.
Стягнути Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг судовий збір в сумі 114,70 грн. (сто чотирнадцять гривень 70 копійок) за наступними реквізитами сплати: отримувач: Держбюджет Калінінського р-ну м. Донецька, р/р 31217206784005, банк отримувач: ГУКСУ у Донецькій області, МФО банку: 834016, ЄДРПОУ отримувача: 38034015.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 11 червня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Михайлик А.С.