Постанова № 31919054, 10.06.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
10.06.2013
Номер справи
801/5205/13-а
Номер документу
31919054
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 червня 2013 р. (11:31) м. Сімферополь Справа №801/5205/13-а

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., за участю секретаря Сироватського М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства ім. Калініна

до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

про скасування розрахунку

участю представників сторін:

позивача - Мишевська Т.В., дов.,

відповідача - Бахарева Н.Ю., дов.

Суть справи:

Комунальне підприємство ім. Калініна звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів про скасування розрахунку адміністративно-господарських санкцій у сумі 4209,00 грн.

У судовому засіданні представником позивача було надано уточнення позовних вимог, у яких він просив суд визнати протиправними дії Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів з розрахунку штрафних санкцій за період 2010 рік на суму 4209,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем норм законодавства про соціальний захист інвалідів.

Відповідачем були надані письмові заперечення проти позову, у яких вказав, що позивачем на порушення вимог ст. 19,20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не виконано норматив по працевлаштуванню інвалідів та не вжито необхідних, передбачених чинним законодавством, заходів по пошуку інвалідів для їх працевлаштування.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, вказаних в запереченнях проти позову.

З урахуванням вищевикладеного, дослідивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно частини 1 статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Комунальне підприємство ім. Калініна (ЄДРПОУ 20701802) зареєстровано у якості юридичної особи 13.11.2002 року за адресою місцезнаходження 95001, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Крилова, буд. 133, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 449502 Серії ААБ, копія якої наявна в матеріалах справи.

Правовий статус, повноваження та умови діяльності Фонду визначені Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженим Наказом Міністерства соціальної політики України 14.04.2011 N 129, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2011 р. за N 528/19266.

Відповідно до п.п. 1, 4 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів Фонд соціального захисту інвалідів є бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Державною службою з питань інвалідів та ветеранів України.

Основними завданнями Фонду є:

1) реалізація в межах своєї компетенції заходів щодо забезпечення зайнятості та працевлаштування інвалідів;

2) виконання програм щодо соціального захисту інвалідів.

Відповідно до п.п. 1) п. 5 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів Фонд відповідно до покладених на нього завдань координує та контролює роботу територіальних відділень Фонду соціального захисту інвалідів, у тому числі щодо: реєстрації у них підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю; організації прийому звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу таких робочих місць, їх аналізу та перевірки правильності в них розрахунків; обліку підприємств установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю тощо.

Відповідно до п. 12 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Міністерством соціальної політики України та Державною службою з питань інвалідів та ветеранів України утворюються територіальні відділення Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі в межах граничної чисельності його працівників. Положення про територіальні відділення, їх структуру, штатні розписи та кошториси затверджує директор Фонду.

Отже, відповідно до ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, згідно з якими визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. № 875-XII визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ч. 2 та ч.5, 9 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Процедуру подання інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів центру зайнятості визначено Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою КМ України від 31.01.2007 р. № 70.

Пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом, а також звітують Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 420 від 19.12.2005 року та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2005 року за № 1534/11814, підприємства, установи і організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форм власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.

Відповідно до листа Красногвардійського районного центру зайнятості від 12.04.2013 року № 01-15/470 Комунальним підприємством ім. Калініна звіти по формі 3-ПН про наявність вакансій з відміткою про вільні робочі місця для інвалідів за 2010 -2012 роки не надавались.

Отже, відповідачем не були виконанні вимоги чинного законодавства щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів у 2010 році, не були працевлаштовані інваліди відповідно до нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, встановленого ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Комунальне підприємство ім. Калініна зареєстровано у Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів 02.04.2013 року, про що свідчить Довідка про реєстрацію № 10/6841 від 04.04.2013 року, копія якої наявна в матеріалах справи.

У пункті 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою КМ України від 31 січня 2007 р. № 70 визначено, що роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Тобто з даного положення вбачається, що для сплати адміністративно - господарських санкцій невід`ємною умовою є факт реєстрації відповідача як юридичної особи.

Таким чином, відсутність реєстрації у відповідному відділені Фонду не позбавляє відповідача від обов'язку дотримуватись нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів або сплачувати суми санкції, у разі невиконання нормативу.

Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не встановлено, що виконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів та адміністративно-господарські санкції за недотримання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, залежать від наявності реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, а тому відсутність такої реєстрації не позбавляє позивача обов'язку дотримуватись нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.

Вказана позиція висловлена, зокрема у постанові Вищого адміністративного суду України від 29 листопада 2012 р. по справі № К/9991/35389/12.

Таким чином, на відповідача покладено обов'язок створення робочих місць для інвалідів та інформування про це органів зайнятості та Фонду соціального захисту інвалідів, у порядку, встановленому вищезазначеними нормативними актами.

Позивачем було подано до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2010 рік, складений по формі № 10-ПІ, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 р. за № 117/13384, у якому позивачем самостійно було визначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2010 році на підприємстві складала 12 осіб, серед яких відсутні особи, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.

У зазначеному звіті позивачем також було вказано, що на підприємстві відсутні інваліди - штатні працівники, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». На підставі цього, позивачем самостійно була розрахована сума 4209 грн. адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Відповідачем на підставі показників Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік, поданого позивачем до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів було винесено Розрахунок адміністративно-господарських санкцій КП ім. Калініна, у якому сума адміністративно-господарських санкцій також склала 4209 грн.

Визначена сума позивачем не оскаржувалася.

З рахуванням вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» кількість інвалідів, що повинні працювати на робочих місцях позивача, створених відповідно до нормативу по працевлаштуванню інвалідів - 1 особа.

Позивачем не оскаржувався факт невиконання ним нормативу по працевлаштуванню 1 інваліда у 2010 році.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» позивач повинен був самостійно до 15 квітня 2011 року сплатити суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 4209 грн. за невиконання нормативу по працевлаштуванню 1 інваліда у 2010 році.

Доказів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 4209 грн. позивачем не надано.

Таким чином, дії Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів з розрахунку штрафних санкцій за період 2010 рік на суму 4209,00 грн. є обґрунтованими та такими, що не суперечать чинному законодавству України.

Правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

У судовому засіданні 10.06.2013 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. У повному обсязі постанову складено 14.06.2013 р.

Керуючись ст. ст. 160 - 163, ст. 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.У позові відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Шкляр Т.О.