Рішення № 3191821, 06.03.2009, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
06.03.2009
Номер справи
9/943
Номер документу
3191821
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

————————————————————————————————————————

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "06" березня 2009 р.

Справа № 9/943

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Алексєєва М.В.

за участю представників сторін

від позивача не з'явився

від відповідачів не з'явились

від 3-ї особи не з'явився

Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Житомиробленерго" (м.Житомир)

до 1) Бердичівського об'єднаного міського військового комісаріату Житомирської області Міністерства оборони України (м. Бердичів)

2) Житомирського обласного комісаріату (м. Житомир)

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - квартирно - експлуатаційного відділу м. Житомира Північного територіального КЕУ.

про стягнення 2948,20 грн.

Позивачем пред'явлено позов про стягнення з відповідача 2948,20 грн. з яких: 1924,77 грн. борг, 461,69 грн. пеня, 70,92 грн. 3% річних, 490,82 грн. інфляційні.

Ухвалою від 13.01.09р. залучити до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Житомирський обласний комісаріат та квартирно - експлуатаційний відділ м. Житомира Північного територіального КЕУ.

Ухвалою від 09.02.09р. господарським судом було залучено до участі у справі в якості відповідача 2 - Житомирський обласний комісаріат.

Сторони своїх представників в засідання суду не направили.

Представник КЕВ, в засіданні суду 09.02.09р. надав письмове пояснення з якого вбачається, що КЕВ м. Житомира не мав права проводити оплату за рахунок коштів МО України в 2007 році, оскільки відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" від 25.03.92 №2232 - XII передбачено, що місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування здійснюють поточний і капітальний ремонти службових будинків та приміщень, здійснюють оплату районним (міським) військовим комісаріатам комунально-побутових послуг (освітлення, водопостачання, опалення, тощо) за рахунок коштів місцевого бюджету.

В судовому засіданні 09.02.09р. представник Житомирського об'єднаного військового комісаріату надав лист, в якому визнав позовні вимоги (а.с.64)

Дослідивши матеріали справи, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до укладеного між Бердичівським районом електричних мереж, який є виробничим підрозділом ВАТ "ЕК "Житомиробленерго" (позивач у справі) та Бердичівським об'єднаним міським військовим комісаріатом (відповідач 1- у справі) договору від 21.04.03р. №152, позивач здійснює постачання відповідачу електричної енергії.

Згідно з п. 2.2.3 Договору, відповідач зобов'язався своєчасно сплачувати позивачу за використану електроенергію у розрахунковий період з 11 числа по 10 число включно і вказаний період прирівнюється до календарного.

Відповідач -1 свої зобов'язання належним чином не виконав, внаслідок чого, станом на день пред'явлення позову до суду утворилась заборгованість перед позивачем за використану електроенергію в сумі 1924,77 грн., що підтверджується рахунками за активну електроенергію з додатком, розрахунком заборгованості за спожиту електроенергію (а.с.17,21-38).

В зв’язку з тим, що відповідачем-1 порушені строки виконання грошового зобов’язання, на підставі п. 4.2.1 він повинен сплатити позивачу пеню в розмірі не більше подвійної облікової ставки НБУ, що згідно розрахунку позивача становить 461,69грн.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити борг з урахуванням індексу інфляції, а також три проценти річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір процентів.

Інфляційні втрати з урахуванням індексу інфляції становлять 490,82 грн, 3% річних за період прострочення платежів –70,92 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов’язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічне положення стосовно господарських зобов’язань міститься в ч. 1 ст.193 Господарського кодексу України, якою визначено, що суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання —відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

В ході судового розгляду справи було встановлено, що у зв'язку зі змінами організаційно-правової форми районних (міських) військових комісаріатів області з статусу "юридичної особи" на статус "відокремленого підрозділу" відповідач -1 не має статусу юридичної особи, що вбачається з наявної в матеріалах справи довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №208/07 від 11.12.07р. (а.с.46)

Відповідно до Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою КМУ від 26.09.01р. №1235, військові комісаріати Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва підпорядковуються командувачам військ відповідних оперативних командувань, начальникам відповідних територіальних управлінь; районні, міські комісаріати - вищестоящому військовому комісару.

Відповідно до статей 1, 21 Господарського процесуального кодексу України, сторонами у справі можуть бути лише підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи та в установленому порядку набули статусу суб’єкта підприємницької діяльності.

У той же час, з матеріалів справи вбачається, що заборгованість відповідача 1, визнається Житомирським обласним військовим комісаріатом, якому підпорядковується Бердичівський об'єднаний міський військовий комісаріат Житомирської області.(а.с.64)

За таких обставин, суд вважає, що заборгованість Бердичівського об'єднаного міського військового комісаріату Житомирської області перед ВАТ "Енергопостачальна компанія "Житомиробленерго" підлягає стягненню з Житомирського обласного військового комісаріату.

Відповідно до приписів статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, способом, передбаченим чинним законодавством для доведення фактів такого роду.

Таким чином позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі на суму 2948,20 грн. з яких: 1924,77 грн. борг, 461,69 грн. пеня, 70,92 грн. 3% річних, 490,82 грн. інфляційні.

Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача -2, згідно з положеннями статті 49 Господарського процесуального кодексу України.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Житомирського обласного військового комісаріату, м. Житомир, вул. Баранова,4, ід. код 07873079

на користь Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Житомиробленерго", 10014. м. Житомир, вул. Пушкінська,32/8, код 22048622 - 1924,77 грн. боргу, 461,69 грн. пені, 70,92 грн. 3% річних, 490,82 грн. інфляційних, 102,00 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Суддя

Алексєєв М.В.

Дата підписання 17.03.09р.

1 - в справу

2,3 - сторонам

4- - Житомирський обласний комісаріат ( м. Житомир, вул. Баранова, 4) рек. з повід.

5- квартирно - експлуатаційний відділ м. Житомира Північного територіального КЕУ, що знаходиться за адресою: 10014,