ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2013 року о/об 16 год. 53 хв.Справа № 808/3976/13-а м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шаповаловій К.І., за участю представника позивача Худич В.І., представників відповідача Бурашнікової О.С., Стародубцевої І.І., розглянувши у м.Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Азовська ливарна компанія»
до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Бердянська міська рада
про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Азовська ливарна компанія» (надалі - позивач або ТОВ «Азовська ливарна компанія») звернулось з адміністративним позовом до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби (надалі - відповідач або Бердянська ОДПІ) про скасування повністю податкового повідомлення-рішення №0000382211 від 05.04.2013, яким ТОВ «Азовська ливарна компанія» збільшено грошове зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 257927 грн. 62 коп. з яких: 212410 грн. 14 коп. - за основним платежем та 45517 грн. 48 коп. - штрафні (фінансові) санкції.
Позивач в адміністративному позові зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення №0000382211 прийняте відповідачем 05.04.2013 на підставі Акту перевірки №041/2211/32273199 від 12.03.2013. З прийнятим податковим повідомленням-рішенням ТОВ «Азовська ливарна компанія» не погоджується та вважає, що воно не відповідає діючому законодавству України та повинно бути скасовано. Згідно з Договором оренди землі від 15.11.2011, укладеним між Бердянською міською радою (Орендодавець) та Позивачем (Орендар), останньому передано в строкове платне володіння і користування земельну ділянку для реконструкції комплексу будівель та споруд під виробництво, яка розташована за адресою: м.Бердянськ, вул.Героїв Сталінграда, 3-з, загальною площею 1,7310га. Договір укладено строком до 01.07.2059. Договір зареєстрований в Управлінні Держкомзему у м.Бердянськ Запорізької області про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 25.05.2011 за №231040001000017. На підставі п.1 Рішення шістнадцятої сесії VI скликання Бердянської міської ради від 24.11.2011 за №49 «Про надання дозволу на внесення змін до землевпорядних документацій» договір оренди землі вищезгаданої земельної ділянки викладено в новій редакції, а саме відповідно до Договору оренди землі від 17.02.2012, укладеним між Бердянською міською радою (Орендодавець) та Позивачем (Орендар) останньому передано у строкове платне володіння і користування земельну ділянку для реконструкції комплексу будівель та споруд під виробництво та будівництво адміністративного корпусу, яка розташована за адресою: м.Бердянськ, вул.Героїв Сталінграда, 3-з, загальною площею 1,7310га. Договір укладено строком до 01.07.2059. Договір зареєстрований в Управлінні Держкомзему у м.Бердянськ Запорізької області про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 21.06.2012 за №231040004000383. Відповідно до п.5 Договору від 15.11.2010 нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з Довідкою управління Держкомзему у м.Бердянськ №501 від 20.08.2010 становить 1144883 грн. 89 коп. та відповідно до п.5 Договору від 17.02.2012 нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з Довідкою управління Держкомзему у м.Бердянськ №83 від 06.02.2012 також становить 1144883 грн. 29 коп. Згідно з п.9 вказаних Договорів орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі у розмірі 3% нормативної грошової оцінки землі, що складає 34346 грн. 49 коп. у рік. Тобто, розмір орендної плати сторонами Договору узгоджений, як у відповідності до договору від 15.11.2011, так і у відповідності до договору від 17.02.2012. Договір оренди в цій частині укладено, не розірваний, не визнаний судом недійсним, а тому створив для його сторін бажані правові наслідки стосовно розміру орендної плати. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок згідно зі ст.18 Закону України «Про оцінку земель» та п.1.7 «Про порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбуду України, Української академії аграрних наук України від 27.01.2006 за №18/15/21/11, проводиться суб'єктами оціночної діяльності, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою. За її результатами складається технічна документація. Дані про оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ст.20 Закону України «Про оцінку земель», п.4 Порядку №18/15/21/11). У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання (ст.652 ЦК України). Таким чином, збільшення розміру орендної плати є змінами умов договору, в зв'язку з чим вказані зміни повинні вноситися до договору з дотриманням норм, встановлених ст.188 ГК України, ст.652 ЦК України, тобто у тій формі, в якій укладено договір оренди. Згідно до ст.30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Такі ж підстави перегляду розміру орендної плати передбачені й укладеними між Бердянською міською радою та позивачем Договорами від 15.11.2010 та від 17.02.2012. Відповідно до п.10 Договорів оренди землі від 15.11.2010 та від 17.02.2012 обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Відповідно до п.12 Договорів оренди землі від 15.11.2010 та від 17.02.2012 умови цього договору про розмір орендної плати можуть переглядатися виключно за згодою сторін шляхом внесення змін до цього договору. Значення коефіцієнта функціонального використання землі 0,5 з відміткою «на період реконструкції» визначено у витязі (довідці) з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель від 20.08.2010 за №501 та від 06.02.2012 за №83. Визначена на підставі цих довідок нормативна грошова оцінка землі, а саме у розмірі 1144883 грн. 29 коп. згідно п.5 включена до змісту договорів оренди від 15.11.2010 та від 17.02.2010, та саме вона становить відповідно до ст.271 Податкового кодексу України базу оподаткування для визначення розміру орендної плати за зобов'язаннями ТОВ «Азовська ливарна компанія» згідно договорів оренди землі від 15.11.2010 та 17.02.2012 відповідно. Нормативна грошова оцінка, яка використовується позивачем при визначенні бази оподаткування не скасована, не визнана недійсною, а тому правомірно використана товариством в зазначених цілях. Відповідно п.27 Договору оренди землі від 15.11.2010 надано право Орендодавцю вимагати від Орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди, а п.30 Договору передбачено, що у разі закінчення будівництва або закінчення терміну дії дозволу на виконання будівельних робіт Орендар повинен самостійно отримати довідку про грошову оцінку земельної ділянки з новим коефіцієнтом на функціональне використання землі, та у 5-ти денний термін надати в органи Бердянського фінансового управління копію цієї довідки. Аналогічні умови викладені в п.27, п.30 Договору оренди землі від 17.02.2012. У період, що перевірявся, а саме з 01.04.2011 по 31.12.2012 земельна ділянка використовувалась ТОВ «Азовська ливарна компанія» виключно до умов використання земельної ділянки, визначених у п.14, п.15 Договору від 15.11.2010 та п.14, п.15 Договору від 17.02.2012. Так, відповідно до договору суборенди №01/04/11 від 01.04.2011, договору суборенди №01/04/12 від 01.04.2012 ТОВ «Азовська ливарна компанія», у тому числі у період з 01.04.2011 по 31.12.2012, знаходилось за юридичною та фактичною адресою: м.Бердянськ, вул.Гайдара, буд.5-а, а земельну ділянку, розташовану за адресою: м.Бердянськ, вул.Героїв Сталінграду, 3-з, у цей період фактично не використовувало для оптової торгівлі машинами і обладнанням відповідно до виду господарської діяльності за КВЕД 51.87.0 - це діяльність з оптової торгівлі машинами та обладнанням. У зазначений період на земельній ділянці за адресою м.Бердянськ, вул.Героїв Сталінграду, 3-з підприємство приступило до виконання будівельних робіт, що підтверджується декларацією про початок будівельних робіт, зареєстрованою в Державній архітектурно-будівельній інспекції Запорізької області за №ЗП 08212179563 від 02.10.2012. Від Орендодавця у відповідності до п.27 Договору оренди землі від 15.11.2010 та від 17.02.2012 ні в якому вигляді не надходило зауважень щодо використання земельної ділянки не за цільовим призначенням. Самостійне збільшення відповідачем розміру нормативної грошової оцінки з посиланням на «Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» №18/15/21/11 від 27.01.2006, а саме визначення його в розмірі на 2011 рік - 5190799 грн. 48 коп., на 2012 рік - 5190799 грн. 48 коп. позивач вважає проведеним необґрунтовано та безпідставно, без врахування фактичного функціонального використання земельної ділянки позивачем у перевіряємий період, а саме з 01.04.2011 по 31.12.2012.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Відповідачем надано до суду письмові заперечення в яких зазначено, що позивач як орендар мав використовувати земельну ділянку виключно за її функціональним призначенням. Під час обчислення суми орендної плати за земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні ТОВ «Азовська ливарна компанія», при визначенні нормативної грошової оцінки необхідно застосовувати коефіцієнт функціонального використання землі зі значенням 2,5 на площу, яка надана в оренду.
У судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечували, просили у задоволенні позову відмовити.
Від представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача 13.05.2013 надійшло до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, судом з'ясовано наступне.
У п.1 Договору оренди землі, укладеного 15.11.2010 між Бердянською міською радою (Орендодавець) та ТОВ «Азовська ливарна компанія» (Орендар), зазначено, що останньому передано в строкове платне володіння і користування земельну ділянку для реконструкції комплексу будівель і споруд під виробництво, яка розташована за адресою: м.Бердянськ, вул.Героїв Сталінграда, 3-з, загальною площею 1,7310 га.
Відповідно до п.5 Договору оренди землі від 15.11.2010 нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою управління Держкомзему у м.Бердянськ №501 від 20.08.2010 становить 1144882 грн. 89 коп. Розмір нормативної грошової оцінки є несталим і змінюється у зв'язку з: - проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства; - закінченням будівництва; - закінченням терміну дії дозволу на виконання будівельних робіт. Розмір орендної плати земельної ділянки у вказаних випадках змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
Згідно з п.9 Договору оренди землі від 15.11.2010 річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3% нормативної грошової оцінки (на підставі рішення 56 сесії V скликання Бердянської міської ради №9 від 11.12.2008).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п.10 Договору оренди землі від 15.11.2010).
У п.11 Договору оренди землі від 15.11.2010 зазначено, що орендна плата справляється також у випадках, якщо Орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору, та не залежить від результатів господарської діяльності Орендаря.
Відповідно до п.12 Договору оренди землі від 15.11.2010 «… розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом. Умови цього договору про розмір орендної плати можуть переглядатися виключно за згодою сторін шляхом внесення змін до цього договору. Орендар бере на себе обов'язок уточнення зміни отримувача орендної плати та його банківських реквізитів в органах Бердянського фінансового управляння …».
Як зазначено у п.13 Договору оренди землі від 15.11.2010, у разі несвоєчасного внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, сплачується пеня у розмірі 120 відсотків облікової ставки НБУ суми заборгованості за кожний день прострочення.
Згідно з п.30 Договору оренди землі від 15.11.2010 орендар, крім іншого, зобов'язаний: у разі закінчення будівництва або закінчення терміну дії дозволу на виконання будівельних робіт отримати довідку про грошову оцінку земельної ділянки з новим коефіцієнтом на функціональне використання землі, та у п'ятиденний термін надати в органи Бердянського фінансового управління копію цієї довідки; у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди, стати на облік у фінансовому управлінні виконкому та щорічно до 1.02 узгоджувати розрахунки орендної плати за землю на поточний рік;
У п.35 Договору оренди землі від 15.11.2010 зазначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
Аналогічні викладеним вище є і умови Договору оренди землі, укладеного 17.02.2012 між Бердянською міською радою (Орендодавець) та ТОВ «Азовська ливарна компанія» (Орендар), щодо переданої в строкове платне володіння і користування земельної ділянки для реконструкції комплексу будівель та споруд під виробництво та будівництво адміністративного корпусу у м.Бердянськ по вул.Героїв Сталінграда, 3-з.
В Акті перевірки №041/22.11-06/32273199, складеному 12.03.2013 відповідачем за результатами планової виїзної перевірки ТОВ «Азовська ливарна компанія» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2011 по 31.12.2012, зазначено про встановлення порушення вимог розділу 07 Наказу №548, до пункту 1.4 «Про Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» №18/15/21/11 від 27.01.2006, ст.271 Податкового кодексу України, що привело до заниження по орендної плати за землю на загальну суму 212650 грн. 15 коп., у тому числі по періодам: з 01.04.2011 по 31.12.2011 - 91272 грн. 66 коп., з 01.01.2012 по 31.12.2012 - 121377 грн. 49 коп.
Також, в Акті перевірки №041/22.11-06/32273199 від 12.03.2013 на сторінках 14-16 зазначено, що в ході перевірки використання ТОВ «Азовська ливарна компанія» земельних ділянок встановлено їх використання в період з 01.04.2011 по 31.12.2012. Умови використання землі для реконструкції комплексу будівель і споруд під виробництво. Цільове призначення земельної ділянки підприємство іншої промисловості. Тобто, договором визначено її цільове призначення - землі іншої промисловості, а Орендар відповідно має використовувати таку земельну ділянку виключно за її цільовим призначенням та здійснювати належні види господарської діяльності щодо такої ділянки встановлені законодавством. Відповідно до ст.271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації. Відповідно до п.3 договору оренди землі на земельній ділянці є об'єкти нерухомого майна, комплекс будівель і споруд. Відповідно до п.5 нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою управління Держкомзему у м.Бердянську №501 від 20.08.2010 становить 1144882 грн. 89 коп., і розмір нормативної грошової оцінки є несталим і змінюється у зв'язку з: - проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства; - закінченням будівництва; - закінченням терміну дії дозволу на виконання будівельних робіт. Розмір орендної плати земельної ділянки у вказаних випадках змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору. Відповідно до «Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбуду України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за №388/12262), під час розрахунку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів ураховується коефіцієнт функціонального використання земель. Згідно з п.3.5 цього Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Зазначене узгоджується і зі змістом КВЕД ДК 009:2005, оскільки у Порядку №18/15/21/11 є посилання на відповідний вид економічної діяльності суб'єкта господарювання. Поняття «склад земель», що встановлено ст.19 Земельного кодексу України та «режим використання землі», що встановлюється Законом України «Про землеустрій», Порядком №18/15/21/11 не є тотожними поняттями. Оскільки перше визначає види земель, а друге встановлює для здійснення якого виду діяльності надається така земля. Таким чином, відповідно до ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкових зобов'язань у випадку, якщо дані перевірок результатів діяльності ТОВ «Азовська ливарна компанія» свідчать про заниження або завищення сум орендної плати за землю заявлених у податкових деклараціях. Отже, при обчисленні суми орендної плати за земельну ділянку, яка не знаходиться у користуванні ТОВ «Азовська ливарна компанія» за адресою м.Бердянськ, вул.Героїв Сталінграда, 3-з згідно вищевказаного Порядку при визначенні нормативної грошової оцінки необхідно застосовувати коефіцієнт функціонального використання землі зі значенням 2,5 на площу, яка надана в оренду. Перевіркою встановлено заниження ТОВ «Азовська ливарна компанія» суми орендної плати за землю, а саме: у податковій декларації орендної плати за земельні ділянки при визначенні грошової оцінки земельної ділянки підприємством не враховано коефіцієнт функціонального використання землі 2,5, що привело до заниження суми орендної плати за землю на 2011 рік, починаючи з 01.04.2011 по 31.12.2011 - 91272 грн. 66 коп., на 2012 рік з 01.01.2012 по 31.12.2012 - 121377 грн. 49 коп.
За результатами розгляду Акту перевірки №041/22.11-06/32273199 від 12.03.2013 Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області Державної податкової служби прийнято 05.04.2013 податкове повідомлення-рішення №0000382211, яким ТОВ «Азовська ливарна компанія» збільшено грошове зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 257927 грн. 62 коп. з яких: 212410 грн. 14 коп. - за основним платежем та 45517 грн. 48 коп. - штрафні (фінансові) санкції.
Судом досліджені Зведені розрахунки орендної плати за землю за 2011, 2012 роки, Податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011 та 2012 роки, Відомості про наявність земельних ділянок, додані до них.
У поданих до відповідача Податкових деклараціях ТОВ «Азовська ливарна компанія» зазначено, що ставка є 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
У Витязі (Довідці) з технічної документації щодо нормативно грошової оцінки земель від 20.08.2010 за №501, виданому Управлінням Держкомзему у м.Бердянськ Запорізької області, зазначено, крім іншого, наступне: «… Назва земельної ділянки: для реконструкції комплексу будівель і споруд під виробництво. Базова вартість земельної ділянки (грн/м2): 77,71. Коефіцієнт Км2: 1,66. Коефіцієнт Кф: 0,5 (на період реконструкції). Сукупний коефіцієнт КмЗ: 0,79. Загальна грошова оцінка земель (грн): 882021,48. Нормативна оцінка станом на 01.01.2010 підлягає індексації на коефіцієнт за 2005 рік - 1,035; 2007 рік - 1,028; 2008 рік - 1,152; 2009 рік - 1,059 (постанова Кабінету Міністрів України №783 від 12.05.2000 зі змінами). Витяг надається землекористувачеві для розрахунку земельного податку згідно із ч.1 ст.6, ч.1, 5, 10 ст.7, ч.1 ст.13 Закону України «Про плату за землю» із врахуванням пільг, встановлених ст.12 того ж Закону України та Законами України про державний бюджет України на відповідний рік, а також для визначення розміру орендної плати за землю, та втрачає чинність у разі зміни функціонального призначення або площі земельної ділянки …».
У Витязі (Довідці) з технічної документації щодо нормативно грошової оцінки земель від 06.02.2012 за №83, виданому Управлінням Держкомзему у м.Бердянськ, зазначено, крім іншого, наступне: «… Назва земельної ділянки: для реконструкції комплексу будівель і споруд під виробництво. Базова вартість земельної ділянки (грн/м2): 77,71. Коефіцієнт Км2: 1,66. Коефіцієнт Кф: 0,5 (на період реконструкції). Сукупний коефіцієнт КмЗ: 0,79. Загальна грошова оцінка земель (грн): 882021,48. Нормативна оцінка станом на 01.01.2012 підлягає індексації на коефіцієнт на 1,298022 за 2005-2011 рр. Загальна грошова оцінка з урахуванням щорічної індексації 1144883,29 …».
Позивачем надано до суду докази цільового використання земельної ділянки, яка орендована ним: Декларацію про початок виконання будівельних робіт, Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки по вул.Героїв Сталінграду, 3-з у м.Бердянськ, Договір підряду №12/07-01 від 02.07.2012, Акти приймання виконаних будівельних робіт за жовтень, грудень 2012 року, січень 2013 року.
Позов підлягає задоволенню через наступне.
1. Відповідно до ч.1 ст.19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Як зазначено у ч.2 ст.19 Земельного кодексу України, земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
У ч.1 ст.65 Земельного кодексу України зазначено, що землями промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності.
Згідно з ч.1 ст.66 Земельного кодексу України до земель промисловості належать землі, надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх під'їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд.
Відповідно до ч.1, 2 ст.20 Земельного кодексу України (у редакції, яка діяла у періоди, що перевірялись) віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Згідно з ст.1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Як зазначено у пп.14.1.261 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п.14 Договору оренди землі від 15.11.2010 земельна ділянка передається в оренду для реконструкції комплексу будівель і споруд під виробництво, а Договору оренди землі від 17.02.2012 - земельна ділянка передається в оренду для реконструкції комплексу будівель та споруд під виробництво та будівництво адміністративного корпусу.
Згідно з п.15 Договору оренди землі від 15.11.2010 цільове призначення земельної ділянки: підприємств іншої промисловості, а Договору оренди землі від 17.02.2012 - 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Земельним кодексом України не передбачено такої категорії основного цільового призначення земель України як комерційна.
Доказів використання земельної ділянки, яка є предметом Договорів оренди землі від 15.11.2010 та від 17.02.2012, не за цільовим призначенням, відповідачем до суду не надано.
Відповідачем не надано до суду рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень щодо зміни цільового призначення вказаної землі.
2. Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про плату за землю» (який діяв до 01.01.2011) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно з пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
У п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України зазначено, що базою оподаткування плати за землю є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Як зазначено у ст.1 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до ч.4 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно з ч.1, 2 ст.18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Відповідно до ч.3 ст.18 Закону України «Про оцінку земель» (у редакції, яка діяла у періоди, що перевірялись) нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
Згідно з п.1.7 розділу 1 «Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», затвердженого Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 за №18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за №388/12262 (далі - «Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів»), нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться суб'єктами оціночної діяльності, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
Відповідно до розділу 4 «Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з додатком 2.
Відповідачем не надано до суду доказів на підтвердження наявності у нього повноважень щодо проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок - отримання ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
Також, відповідачем не надано до суду доказів протиправності дій суб'єкта господарської діяльності, який провів нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Як свідчать матеріали справи, позивач сплачує орендну плату відповідно до Витягу (Довідки) з технічної документації щодо нормативно грошової оцінки земель від 20.08.2010 за №501, виданій Управлінням Держкомзему у м.Бердянськ Запорізької області, та відповідно до Витягу (Довідки) з технічної документації щодо нормативно грошової оцінки земель від 06.02.2012 за №83, виданій Управлінням Держкомзему у м.Бердянськ, де коефіцієнт Кф на період реконструкції складає - 0,5.
Відповідачем не надано до суду доказів надання позивачем Управлінню Держкомзему у м.Бердянськ Запорізької області та Управлінню Держкомзему у м.Бердянськ недостовірної інформації щодо фактично здійснюваного виду господарської діяльності та функціонального використання наданої в оренду земельної ділянки для отримання вказаних Витягів (Довідок).
3. Згідно з ст.1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Згідно з матеріалами справи між ТОВ «Азовська ливарна компанія» та Бердянською міською радою існують договірні правовідносини, в яких Бердянська ОДПІ стороною не є.
Відповідачем не надано до суду доказів порушень умов Договорів оренди землі від 15.11.2010 та від 17.02.2012 з боку ТОВ «Азовська ливарна компанія».
Також, відповідачем не надано до суду доказів інформування Бердянської міської ради щодо фактів викладених в Акті перевірки №041/22.11-06/32273199 від 12.03.2013 для вжиття відповідних заходів.
Крім того, відповідачем не надано до суду доказів ухилень з боку ТОВ «Азовська ливарна компанія» від внесення змін до умов Договорів оренди землі від 15.11.2010 та від 17.02.2012 з урахуванням обставин, викладених в Акті перевірки №041/22.11-06/32273199 від 12.03.2013.
Судових рішень про недійсність Договорів оренди землі від 15.11.2010 та від 17.02.2012 відповідачем до суду не надано.
Таким чином, як свідчать матеріали справи, позивачем сплачується орендна плата відповідно до умов Договорів оренди землі від 15.11.2010 та від 17.02.2012.
4. У п.1.1 розділу І «Класифікації видів цільового призначення земель», затвердженій Наказ Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 за №548, зареєстрованій у Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за №1011/18306 (далі - «Класифікація видів цільового призначення земель»), зазначено, що Класифікація видів цільового призначення земель (далі - КВЦПЗ) розроблена відповідно до Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрій» та Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 №224.
Код та цільове призначення земель застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у державному земельному кадастрі (п.1.2 розділу І «Класифікації видів цільового призначення земель»).
КВЦПЗ застосовується для використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями, підприємствами, установами для ведення обліку земель та формування звітності із земельних ресурсів (п.1.3 розділу І «Класифікації видів цільового призначення земель»).
У п.1.4 розділу І «Класифікації видів цільового призначення земель» зазначено, що КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, видом господарської діяльності, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.
Згідно з розділом ІІ «Класифікації видів цільового призначення земель» землі промисловості для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості віднесені до коду розділу КВЕД - 15-37.
Як зазначено у «Класифікації видів економічної діяльності» (КВЕД), прийнятій наказом Держспоживстандарту України від 26.12.2005 за №375 (далі - «Класифікація видів економічної діяльності»), Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД) є складовою системи національних класифікаторів. КВЕД розроблено на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 04.05.1993 №326 «Про Концепцію побудови національної статистики України та Державну програму переходу на міжнародну систему обліку і статистики». Розроблення КВЕД здійснено на базі міжнародної статистичної класифікації видів діяльності Європейського Союзу - Nomenclature of Activities European Community (NACE, Rev.l, mod.7). Метою розроблення другої редакції КВЕД є приведення її у відповідність до нової редакції базової міжнародної статистичної класифікації видів діяльності NACE (Rev.1.1-2002р.) та перегляд певних позицій національного рівня класифікації.
У Податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011, 2012 рік, поданих ТОВ «Азовська ливарна компанія» до Бердянської ОДПІ, зазначено код виду економічної діяльності (КВЕД) - 51.87.0.
Згідно з «Класифікацією видів економічної діяльності», код 51.87.0, передбачає оптову торгівлю іншими машинами та устаткованням.
У Додатку №1 «Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» визначені «Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф)».
Згідно з вказаним Додатком №1 землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі відносяться до земель комерційного використання та мають значення коефіцієнта Кф - 2,5.
Також, згідно з вказаним Додатком №1 землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво за функцією використання, мають значення коефіцієнта Кф - 0,5.
Як свідчать матеріали справи, позивачу була надана в оренду й земельна ділянка для реконструкції комплексу будівель і споруд під виробництво, а потім й для будівництва адміністративного корпусу.
Відповідачем не надано до суду доказів у спростування поданих до суду позивачем: Декларації про початок виконання будівельних робіт, Містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки по вул.Героїв Сталінграду, 3-з у м.Бердянськ, Договору підряду №12/07-01 від 02.07.2012, Актів приймання виконаних будівельних робіт за жовтень, грудень 2012 року, січень 2013 року.
Таким чином, відповідачем не спростовано фактів здійснення позивачем на вказаній земельній ділянці реконструкції комплексу будівель і споруд під виробництво та будівництво адміністративного корпусу.
Відповідачем не надано до суду доказів здійснення позивачем на вказаній земельній ділянці оптової торгівлі машинами та устаткуванням.
Також, відповідачем не надано до суду доказів не індексації нормативної грошової оцінки землі, закінчення будівництва, закінчення терміну дії дозволу на виконання будівельних робіт.
На сторінці 16 Акту перевірки №041/22.11-06/32273199 від 12.03.2013 зазначено наступне: «… Згідно проектної документації (декларація про початок виконання будівельних робіт, яка надана до інспекції ДАБК у Запорізькій області 02.10.2012 року) загальна площа будівлі (адмін. будинок) 430,67 кв.м. Згідно Експлікації будівель та споруд площа земельної ділянки під адміністративним будинком 2017,00 кв.м. Інша земельна ділянка 15293,00 кв.м. використовується підприємством (склади) згідно функціонального призначення в комерційних цілях …».
Водночас, відповідачем не надано до суду доказів використання позивачем земельної ділянки 15293,00 кв.м. як склади згідно функціонального призначення у комерційних цілях.
Крім того, суд вважає, що відповідачем безпідставно не прийнято до уваги застереження, що міститься у Витягах (Довідках) з технічної документації щодо нормативно грошової оцінки земель від 20.08.2010 за №501 та від 06.02.2012 за №83, стосовно необхідності застосування коефіцієнта Кф - 05 на період реконструкції.
З урахуванням зазначеного, суд вважає не переконливими доводи відповідача щодо неможливості у ситуації з позивачем використання коефіцієнта Кф - 0,5.
5. Судова практика, на яку послався відповідач в обґрунтування заперечень проти позову, не узгоджується з правовою позицією викладеною у судових рішеннях Вищого адміністративного суду України по справам К/9991/66117/11 (ухвала суду від 06.11.2012), К/9991/1249/11 (ухвала суду від 13.09.2012).
Таким чином, будь-які підстави для прийняття відносно ТОВ «Азовська ливарна компанія» 05.04.2013 податкового повідомлення-рішення №0000382211 у відповідача - відсутні.
Враховуючи вище викладене, застосування відповідачем штрафних (фінансових) санкцій до позивача є необґрунтованим.
З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0000382211 від 05.04.2013 прийняте відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.
Як зазначено у ч.6 ст.19 Господарського кодексу України, органи державної влади і посадові особи зобов'язані здійснювати інспектування та перевірки діяльності суб'єктів господарювання неупереджено, об'єктивно і оперативно, дотримуючись вимог законодавства, поважаючи права і законні інтереси суб'єктів господарювання.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню. Доводи відповідача суд не приймає до уваги виходячи з вище наведеного.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Скасувати повністю податкове повідомлення-рішення №0000382211 прийняте 05.04.2013 Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області Державної податкової служби, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Азовська ливарна компанія» збільшено грошове зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 257927 грн. 62 коп. з яких: 212410 грн. 14 коп. - за основним платежем та 45517 грн. 48 коп. - штрафні (фінансові) санкції.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Азовська ливарна компанія» з Державного бюджету України судові витрати у сумі 2294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) грн. 00 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанову у повному обсязі виготовлено 10.06.2013.
Суддя О.О. Прасов