Постанова № 31915803, 12.06.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2013
Номер справи
804/6803/13-а
Номер документу
31915803
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2013 р. Справа № 804/6803/13-а Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши у місті Дніпропетровську в письмовому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до ОСОБА_1, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління праці та соціального захисту населення управління виконкому Саксаганської районної у місті ради про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (далі - позивач) звернулося з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління праці та соціального захисту населення управління виконкому Саксаганської районної у місті ради про стягнення переплати по пенсії в сумі 64228,16 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що рішенням комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС визнано безпідставним видачу відповідачу посвідчення учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 2 категорії (з подальшим його вилученням). Зазначене призвело до незаконно отриманої відповідачем пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю за період з 30.07.2000 року по 31.03.2012 року в розмірі 69514,04 грн.

Представник позивача подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач та третя особа до суду не з'явилися, про дату та час судового засідання повідомлялися належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Частиною 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно з частиною 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін, в порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що Громадянин ОСОБА_1 28.07.2000 року звернувся до управління соціального захисту населення Дзержинської райдержадміністрації (орган, що на момент звернення виконував функції по призначенню пенсії) із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, як ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії та Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 надав документ, що підтверджує особливий статус, а саме довідку Бородянської районної санітарно-епідеміологічної станції №1/5-5, в якій зазначено, що з 09.09.1986 року по 16.10.1986 року він працював у складі бригади лікарів в Київській області по обслуговуванню населення Чорнобильського та Бородянського району.

ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на підставі наданих документів та відповідно до ст. 55 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон №796-ХІІ) призначено пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС з 30.07.2000, та передано пенсійну справу №175430 за місцем проживанням пенсіонера до Саксаганського відділу соціального забезпечення м. Кривого Рогу для виплати пенсії.

Дніпропетровською облдержадміністрацією ОСОБА_1 видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 2 серії А) від 10.06.1996 року №237358.

Факт незаконного отримання пенсії ОСОБА_1 встановлено 28.02.2012 року в ході ревізії проведеною Криворізькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією окремих питань фінансово - господарської діяльності управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу. Державною фінансовою інспекцією проведено зустрічну перевірку в Головному управлінні праці та соціального захисту населення Дніпропетровської ОДА, за результатами якої встановлено, що ОСОБА_1 на підставі витягу з протоколу від 25.09.98 №273 Комісії із спірних питаніь визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС визнано неправомірною. Відповідно до переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.07.1991 року №106 Бородянський район Київської області не відноситься до зони відчуження.

Відповідно до зазначеного вище витягу з протоколу на підставі представлених документів, вирішено видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС визнати безпідставною. У витязі зазначено, що в зв'язку із тим, що робота виконувалась за межами зони відчуження посвідчення підлягає вилученню з повідомленням органів місцевої влади, соціального забезпечення та керівництва організації чи підприємства за місцем роботи.

Як зазначає позивач, про факт визнання видачі посвідчення ОСОБА_1 безпідставною та вилучення в нього зазначеного посвідчення управління ПФУ повідомлено не було.

Таким чином, ОСОБА_1 не підтверджено статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та фактичне його перебування на роботах, пов'язаних з ліквідацією аварії на ЧАЕС, посвідчення відповідачу надано всупереч вимог ст. 15,49,51,55 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.п.10,12 постанови КМУ від 20.01.1997 №51 ''Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що як наслідок призвело до незаконно отриманої ОСОБА_1 пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю за період з 30.07.2000 року по 31.03.2012 року в розмірі 69514,04 грн.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно п. 7 Постанови правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" надається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

Задовольняючи адміністративний позов суд виходив з наступного.

У відповідності до ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Оскільки підставами для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування, то визнання безпідставною видачу посвідчення у зв'язку із тим, що не підтверджений факт робіт відповідача у зоні відчуження є підставою для припинення виплати пенсії.

За таких підстав вимога про повернення безпідставно отриманих відповідачем за період з 30.07.2000 року по 31.03.2012 року коштів в розмірі 69514,04 грн. є обґрунтованою та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Доказів сплати заборгованості в повному обсязі відповідачем до суду не надано.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем, підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до ОСОБА_1, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління праці та соціального захисту населення управління виконкому Саксаганської районної у місті ради про стягнення заборгованості, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до ОСОБА_1, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління праці та соціального захисту населення управління виконкому Саксаганської районної у місті ради про стягнення заборгованості- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області переплату пенсії в сумі 64228,16 грн.(шістдесят чотири тисяч двісті двадцять вісім гривень 16 коп.)

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Суддя (підпис) З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили 12.06.2013 СуддяВ.С. Парненко В.С. Парненко