ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 червня 2013 р. (об 11:38) Справа №801/5377/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у головуючого судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря судового засідання Цатурян С.О.,
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився;
від третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача військового комісаріату АРК Міністерства оборони України - не з'явився;
від відповідача - Ляхова Л.Ю., НОМЕР_1, довіреність № 11.0-09/861,
від третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ГУ ДКСУ в АРК - не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Військового комісару військового комісаріату АР Крим ОСОБА_1
до управління Державної казначейської служби України у м. Сімферополі,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: на стороні позивача - Військовий комісаріат АР Крим Міністерства оборони України, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України в АР Крим
про визнання відмови протиправною та спонукання до виконання певних дій.
Суть спору: Військовий комісар військового комісаріату АР Крим ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Управління Державної казначейської служби України у м. Сімферополі ( далі - відповідач) про визнання протиправною відмову управління Державної казначейської служби України в м. Сімферополь у поверненні з бюджету м. Сімферополь грошових коштів, в розмірі 4 517 грн. 47 коп., зобов'язання управління Державної казначейської служби у м. Сімферополі повернути з бюджету м. Сімферополь грошові кошти, які були стягнуті у військовому комісаріаті АР Крим у розмірі 4 517 грн. 57 коп.
06.06.2013 року позивач уточнив позовні вимоги та просить визнати протиправною відмову управління Державної казначейської служби України у м. Сімферополь, викладену в листі від 18 травня 2013 року за № 11.0-14/1993 у поверненні з бюджету м. Сімферополь грошових коштів, в розмірі 4 517 грн. 57 коп., повернути з Державного бюджету України (УДКСУ у м. Сімферополь, АР Крим, 95051, м. Сімферополь, вул. Павленко, 48, код ЄДРПОУ38040558, рахунок № 31114115700002, відкритий за кодом класифікації доходів бюджету 24060300 в Головному управлінні Державної казначейської служби України в АР Крим, м. Сімферополь, код банку: 824026) на користь ОСОБА_1, інд. Номер НОМЕР_2, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 (№ карткового рахунку, відкритого в ОПЕРВ Філії Кримського РУ Ощадбанку України НОМЕР_3, МФО 324805, код ЄДРПОУ НОМЕР_2) утримані кошти, в розмірі 4 517 грн. 57 коп., які були перераховані до державного бюджету військовим комісаріатом АР Крим (код ЄДРПОУ 07785820) платіжними дорученнями за № 680 від 16.08.2011 року, № 774 від 14.09.2011 року, № 602 від 15.07.2011 року, № 387 від 16.05.2011 року, № 25 від 12.01.2012 року, № 541 від 29.06.2011 року.
Позивач у судове засідання 13.06.2013 року не з'явився, звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Військового комісаріату АРК Міністерства оборони України у судове засідання 13.06.2013 року не з'явився, про день та місце розгляду справи сповіщений належним чином, про причини неявки суд не повідомив..
Представник відповідача у судовому засіданні 13.06.2013 року проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях по справі.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ГУ ДКСУ в АРК не з'явився, про день та місце розгляду справи сповіщений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд керуючись частинами 2, 4 ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутності позивача, представників третіх осіб.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представника відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
Пунктами 3, 4 Наказу командувача Південного оперативного командування № 120 від 20.04.2011 року «Про результати службового розслідування причин і умов, що сприяли порушенню фінансової дисципліни у військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим» та притягнення до матеріальної відповідальності» Військового комісара Автономної Республіки Крим генерал-майора ОСОБА_1 притягнуто до матеріальної відповідальності у повному розмірі заподіяної шкоди на загальну суму 23 798,20 грн., як особу яка винна в незаконному звільненні ОСОБА_4; стягнуто з військового комісара Автономної Республіки Крим генерал-майора ОСОБА_1 в дохід держави суму у розмірі 23 798,20 грн.
Наказом військового комісара АР Крим № 178 від 10.05.2011 року «Про відшкодування збитків нанесених державі за рахунок винних осіб» зобов'язано начальника фінансового забезпечення військового комісаріату АР Крим занести в книгу грошових стягнень і нарахувань (ф.35) суму стягнення з генерал-майора ОСОБА_1, військового комісара АР Крим - в розмірі 23 798 грн. 20 коп., занести до книги обліку нестач (ф.45) суму заподіяної шкоди - в розмірі 20 відсотків в дохід держави 23 798 грн. 20 коп., провести утримання з генерал-майора ОСОБА_1 з усіх видів нарахувань грошового забезпечення в розмірі 20 % в дохід держави, до погашення загальної суми 23 798 грн. 20 коп. (а.с. 17).
Згідно з витягом з Книги грошових стягнень та нарахувань військового комісаріату АР Крим з генерал-майора ОСОБА_1 нараховано до стягнення 7 104,77 грн. (а.с. 8).
На підставі Наказу командувача Південного оперативного командування від 20.04.2011 року № 120 позивачем перераховано до державного бюджету України за платіжним дорученням № 387 від 16.05.2011 р. суму 895,78 грн., за платіжним дорученням № 541 від 29.06.2011 р. суму 899,23 грн., за платіжним дорученням № 602 від 15.07.2011 р. суму 997,76, за платіжним дорученням № 680 від 16.08.2011 р. суму 431,20 грн., за платіжним дорученням № 774 від 14.09.2011 року суму 431,20 грн., платіжним дорученням № 865 від 14.10.2011 р. суму 431,20 грн., платіжним дорученням № 25 від 12.01.2012 року суму 431,20 грн. (а.с. 9-14).
Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2013 року у справі № 2а-13621/11/0170/23 за позовом Військового комісару АР Крим до Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління, Командувача Південним оперативним командуванням, треті особи: Військовий комісаріат АР Крим, ОСОБА_5 про визнання неправомірними дій, визнання протиправним та скасування наказу апеляційну скаргу ОСОБА_5 залишено без задоволення, апеляційні скарги військового комісару АР Крим ОСОБА_1 задоволені частково, постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.06.2012 року у справі № 2а-13621/11/0170/23 скасовано, прийнято нову постанову, якою адміністративний позов задоволено частково, визнані протиправними та скасовані пункти 3, 4 Наказу Командувача Південного оперативного командування № 120 від 20.04.2011 р. «Про результати службового розслідування причин і умов, що сприяли порушенню фінансової дисципліни у військовому комісаріаті АР Крим та притягнення до матеріальної відповідальності». В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовлено (а.с. 20-24).
Наказом Військового комісара військового комісаріату АР Крим № 146 від 30.04.2013 року «Про внесення змін та скасування окремих пунктів попередньо виданого наказу» скасовано пункти 1.1, 1.3 наказу військового комісара військового комісаріату за № 78 від 10.05.2011 року «Про відшкодування збитків, нанесених державі за рахунок винних осіб» (а.с. 18-19).
14.05.2013 року позивач звернувся до Управління Державної казначейської служби України у м. Сімферополі із заявою про повернення з бюджету стягнутих грошових коштів в розмірі 4 517 грн. 57 коп. та надані необхідні документи, які підтверджують перерахування до місцевого бюджету м. Сімферополь грошових коштів, та копію постанови Севастопольського апеляційного адміністративного суду по справі № 2а-13621/11/0170/23.
Листом № 11.0-14/1993 від 18.05.2013 року Управління Державної казначейської служби України у м. Сімферополі повернуло документи позивачу без виконання (а.с. 15-16).
Не погодившись з відмовою Управління Державної казначейської служби України у м. Сімферополі № 11.0-14/1993 від 18.05.2013 року позивач оскаржив її до суду.
Відповідно до п. 15 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженого Постановою Верховної ради України від 23.06.1995 № 243/95-ВР ( далі - Положення) командири (начальники) військових частин, винні в незаконному звільненні або переведенні робітника чи службовця на іншу роботу, повністю відшкодовують матеріальну шкоду, заподіяну у зв'язку з оплатою за період вимушеного прогулу чи за період виконання ними нижче оплачуваної роботи. Таку відповідальність командири (начальники військових частин несуть також у разі затримання ними виконання ухвали суду чи наказу вищого за підлеглістю командира (начальника) про поновлення робітника чи службовця на роботі.
Відповідно до пункту 17 Положення за висновками ревізії (перевірки), інвентаризації, органу дізнання, попереднього слідства або суду командир (начальник) військової частини в п'ятиденний термін з дня одержання такого висновку видає наказ про стягнення з винної особи відповідної суми.
Пунктом 24 Положення визначено, що якщо військовослужбовець або призваний на збори військовозобов'язаний не згоден з рішенням вищого за підлеглістю командира (начальника), він відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" має право оскаржити таке рішення в судовому порядку. У разі скасування наказу утримані суми повертаються.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Підпунктом 5 пункту 9 розділу VI Бюджетного кодексу України встановлено, що списання коштів з бюджету за рішенням суду щодо повернення платнику податків надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету провадиться у межах надмірно та/або помилково сплачених ним до бюджету коштів.
Згідно з п. 9 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 р. N 226 (у редакції наказу Державного казначейства України від 29 травня 2008 р. N 181), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 р. за N 1000/7288 операції з повернення платежів з бюджетів здійснюються органами Державного казначейства України з рахунків, на які в поточному бюджетному періоді відповідно до законодавства зараховується вид надходжень, що повертається. Органи Державного казначейства України здійснюють процедури по забезпеченню виконання документів, зазначених у пунктах 5 та 6 цієї глави, в такому порядку: за наявності поточних надходжень на відповідних бюджетних рахунках орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами; у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках для здійснення повернення відповідний орган Державного казначейства України не пізніше ніж через п'ять робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) направляє звернення для підкріплення коштами цих рахунків: за платежами, що належать державному бюджету, - до Державного казначейства України; за платежами, що належать місцевим бюджетам, - до відповідних місцевих фінансових органів; за частиною платежу, що перерахована до відповідного фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування, - до відповідного територіального органу цього фонду.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. N 45) (далі - Порядок № 845).
Відповідно до п. 6 Порядку № 845 у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету. До заяви можуть додаватися інші документи, які містять відомості, що сприятимуть виконанню рішення про стягнення коштів (довідки та листи органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, або органів місцевого самоврядування, рішення органів досудового розслідування та прокуратури тощо). Виконавчі документи пред'являються до виконання протягом одного року з дня, що настає за днем набрання рішенням про стягнення коштів законної сили, якщо інше не передбачено законом. Строки пред'явлення виконавчих документів перериваються в разі пред'явлення їх до виконання, відстрочки або розстрочки виконання рішень про стягнення коштів в установленому порядку. Пропущені строки пред'явлення виконавчих документів суду до виконання поновлюються судом в установленому законом порядку, а рішень про стягнення коштів, прийнятих державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, - не поновлюються.
Згідно з п. 24 Порядку № 845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Судом встановлено, що Постанова Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2013 року у справі № 2а-13621/11/0170/23 за позовом Військового комісару АР Крим до Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління, Командувача Південним оперативним командуванням, треті особи: Військовий комісаріат АР Крим, ОСОБА_5 про визнання неправомірними дій, визнання протиправним та скасування наказу, якою апеляційну скаргу ОСОБА_5 залишено без задоволення, апеляційні скарги військового комісару АР Крим ОСОБА_1 задоволені частково, постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.06.2012 року у справі № 2а-13621/11/0170/23 скасовано, прийнято нову постанову, якою адміністративний позов задоволено частково, визнані протиправними та скасовані пункти 3, 4 Наказу Командувача Південного оперативного командування № 120 від 20.04.2011 р. «Про результати службового розслідування причин і умов, що сприяли порушенню фінансової дисципліни у військовому комісаріаті АР Крим та притягнення до матеріальної відповідальності», набрала законної сили.
18.05.2013 року листом № 11.0-14/1993 Управлінням Державної казначейської служби України у м. Сімферополі АР Крим відмовлено ОСОБА_1 у поверненні коштів з бюджету на підставі пункту 9 Порядку № 845 у зв'язку з відсутністю ухвали суду про стягнення коштів зазначено, що Військовий комісаріат АРК в Управлінні не обслуговується.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до Управління державної казначейської служби України у м. Сімферополі АР Крим документи для повернення утриманих коштів подані у повному обсязі відповідно до зазначеного вище Порядку № 845.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправність відмови Управління державної казначейської служби України у м. Сімферополі АР Крим, викладеної у листі № 11.0-14/1993 від 18.05.2013 року у поверненні коштів з бюджету.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
У судовому засіданні 13.06.2013 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, згідно зі ст. 160 КАСУ постанова складена у повному обсязі 17.06.2013 року.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову управління Державної казначейської служби України у м. Сімферополь АРК, викладену в листі від 18 травня 2013 року за № 11.0-14/1993 у поверненні з бюджету м. Сімферополь грошових коштів, в розмірі 4 517 грн. 57 коп.
3. Зобов'язати управління Державної казначейської служби у м. Сімферополі АР Крим повернути з Державного бюджету України (УДКСУ у м. Сімферополь, АР Крим, 95051, м. Сімферополь, вул. Павленко, 48, код ЄДРПОУ 38040558, рахунок № 31114115700002, відкритий за кодом класифікації доходів бюджету 24060300 в Головному управлінні Державної казначейської служби України в АР Крим, м. Сімферополь, код банку: 824026) на користь військового комісара військового комісаріату АР Крим ОСОБА_1, інд. номер НОМЕР_2, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 (№ карткового рахунку, відкритого в ОПЕРВ Філії Кримського РУ Ощадбанку України НОМЕР_3, МФО 324805, код ЄДРПОУ НОМЕР_2) утримані кошти, в розмірі 4 517 грн. 57 коп. (чотири тисячі п'ятсот сімнадцять грн. п'ятдесят сім коп.), які були перераховані до державного бюджету військовим комісаром АР Крим (код ЄДРПОУ 07785820) платіжними дорученнями від 16 серпня 2011 року № 680 , від 14 вересня 2011 року № 744 , від 15 липня 2011 року № 602 , від 16 травня 2011 року № 387, від 12 січня 2012 року № 25, від 29 червня 2011 року № 541, від 14.10.2011 року № 865.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь військового комісара військового комісаріату АР Крим ОСОБА_1 (інд. номер НОМЕР_2, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1) 114,70 грн. (сто чотирнадцять грн. сімдесят коп.) витрат зі сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя підпис Кірєєв Д.В.