Постанова № 31902213, 22.05.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2013
Номер справи
2а-1507/10/0470
Номер документу
31902213
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2013 р. Справа № 2а-1507/10/0470 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Барановського Р. А. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Пектораль" до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання нечинним податкового повідомлення -рішення № 1404/231/3/665, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції, правонаступником якої є Нікопольська об'єднана державна податкова інспекція Дніпропетровської області Державної податкової служби у якому просить визнати нечинним податкове повідомлення-рішення №1404/231/3/665 від 14.01.2010 року, винесене Нікопольською об'єднаною державною податковою інспекцією щодо застосування до приватного підприємства «Пектораль» штрафних (фінансових) санкцій, пені у розмірі 15430,03 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у зв'язку із існуванням станом на 12.06.2007 року, у ПП "Пектораль" податкового боргу із сплати податку з доходів фізичних осіб та враховуючи розмір збитків, які виникли внаслідок форс-мажорних обставин відповідно до п.3.4. та 4.1. "Порядку списання безнадійного податкового боргу", затвердженого наказом Державної податкової служби від 14.03.2001 року № 103 та зареєстрованого в Мін'юсті 10.01.2002 року за №16/6304 та п. г ст.18.2. Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 підлягає списанню податковий борг ПП "Пектораль" із сплати податку з доходів фізичних осіб. У зв'язку з цим, не має підстав для донарахування пені за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб.

Дослідивши матеріали справи, з урахуванням чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, судом встановлено наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що Нікопольською ОДПІ було проведено планову виїзну документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства ПП «Пектораль» за період діяльності з 01.04.2006р. по 31.03.2009р., про що складено Акт № 1404/231.30648429 від 26.08.2009р.

Перевіркою встановлено порушення Позивачем пп.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України № 889-IV від 22.05.2003р. «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме: ПП «Пектораль» в період з 01.04.2006р. по 31.03.2009р. не забезпечило своєчасну сплату (перерахування) до" бюджету податку з доходів фізичних осіб у сумі 599 507,90 грн.

Згідно з пп. 8.1.2 п. 8.1 ст.8 Закону України № 889-ІУ від 22.05.2003р. «Про податок з доходів фізичних осіб» податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

В порушення зазначеної норми ПП «Пектораль» не забезпечило своєчасну сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 599 507,90 грн.

Відповідно до пп. 16.4.1 п.16.4 ст.16 Закону України № 2181-III від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" (далі Закон України № 2181) пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 % річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Згідно пп. 16.4.2 п. 16.4 ст.16 Закону України № 2181 зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

На підставі пп. 16.4.1 п.16.4 ст.16 Закону України № 2181 за прострочення встановлених строків сплати податку з доходів фізичних осіб за результатами перевірки підлягає донарахуванню пеня в сумі 15430,03 грн. (податкове повідомлення-рішення № 1404/231/3/665 від 14.01.2010р.).

Відповідно до преамбули Закону України № 2181-III цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідальність у вигляді пені за прострочення встановлених строків сплати податку з доходів фізичних осіб передбачена саме Законом України № 2181 (ст. 16).

Згідно пп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України № 2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.

Таким чином, оскільки контролюючим органом під час проведення перевірки встановлено, що Позивач у період з 01.04.2006р. по 31.03.2009р. не своєчасно перераховував податок з доходів фізичних осіб в сумі 599 507,90 грн., враховуючи пп. 16.4.1 п.16.4 ст.16 Закону України № 2181, Нікопольською ОДПІ правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення № 1404/231/3/665 від 14.01.2010р.

Відповідно до вимог пп. 18.2.1 п.18.2 ст.18 Закону України № 2181 підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції.

Підпунктом "г" підпункту 18.2.1 пункту 18.2 статті 18 Закону України № 2181 встановлено, що під терміном "безнадійний" слід розуміти податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Пп. "г" пп.18.2.1 п.18.2 ст.18 Закону України № 2181 виключено згідно із Законом №309-УІ від 03.06.2008р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Таким чином, Нікопольська ОДПІ не мала законодавчих підстав для визнання податкового боргу Позивача безнадійним та його списання.

З огляду на викладене, рішення, що оскаржено є правомірним. Тому, адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.А. Барановський