ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 червня 2013 року № 813/3780/13-а
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої - судді Потабенко В.А.
за участю секретаря судового засідання Гойни Є.А.,
за участі представників сторін:
позивача - Сущак В.О., згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області до публічного акціонерного товариства "Укрзахідвуглебуд" про стягнення коштів, -
в с т а н о в и в :
УПФ в м. Червонограді Львівської області звернулося до ПАТ Укрзахідвуглебуд" про стягнення 105433,10 грн. виплачених сум пенсій.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві. Просить задовольнити.
Відповідач не забезпечив участі в судовому засіданні уповноваженого представника, не подав докази поважності своєї відсутності, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.
За таких обставин суд вважає, що справу можливо розглядати за відсутності представника відповідача на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст. 71 КАС України.
Заслухавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративну судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Визначення управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах як органів державної влади, що здійснюють управлінські функції, випливає з Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 р. № 8-2.
Відповідно до покладених на нього завдань, управління контролює надходження страхових внесків та інших платежів до фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Отже, спір за участю відповідного управління Пенсійного фонду України та суб'єкта господарювання про стягнення заборгованості за платежами до Пенсійного фонду України має вирішуватись в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року із змінами і доповненнями (надалі - Закон), до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, пенсії застрахованим особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Пунктом 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затв. постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п. 6.5 вказаної Інструкції, розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Пунктом 6.8 Інструкції встановлено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Згідно ч. 4 ст. 64 Господарського кодексу України, відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 96 Цивільного кодексу України, юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. А, отже, за зобов'язаннями відокремленого підрозділу (філії) відповідає юридична особа, що такий підрозділ створила, хоч законом і дозволено відокремленому підрозділу мати свої рахунки в банку, печатку та деякі ін. ознаки юридичної особи.
З матеріалів справи вбачається, що відокремленому підрозділу без статусу юридичної особи ПАТ "Укрзахідвуглебуд" - ВСП "Шахтобудівельне управління № 4" направлялись розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з метою відшкодування виплачених сум таких пільгових пенсій та витрат на їх доставку по місцю знаходження підприємства-платника за січень-березень 2013 року 105433,10 грн. (за січень 2013 року - № 1036/04-36-1 від 23.01.2013 року, № 269/04/-36-1 від 08.01.2013 року, № 19475/04-36-1 від 09.11.2012 року, № 272/04-36-1 від 08.01.2013 року, № 271/04-36-1 від 08.01.2013 року, № 1035/04-36-1 від 23.01.2013 року, № 793/04-36-1 від 17.01.2013 року; за лютий 2013 року - № 2461/04-36-1 від 18.02.2013 року, № 2667/04-36-1 від 20.02.2013 року, № 2176/04-36-1 від 12.02.2013 року, № 2666/04-36-1 від 20.02.2013 року, № 2668/04-36-1 від 20.02.2013 року, № 1889/04-36-1 від 07.02.2013 року, № 1888/04-36-1 від 07.02.2013 року, № 1035/04-36-1 від 23.01.2013 року; за березень 2013 року - № 4223/04-36-1 від 12.03.2013 року, № 4225/04-36-1 від 12.03.2013 року, № 4226/04-36-1 від 12.03.2013 року, № 4227/04-36-1 від 12.03.2013 року, № 2461/04-36-1 від 18.02.2013 року, № 2667/04-36-1 від 20.02.2013 року, № 2668/04-36-1 від 20.02.2013 року, № 1889/04-36-1 від 07.02.2013 року, № 1888/04-36-1 від 07.02.2013 року, № 1035/04-36-1 від 23.01.2013 року) по 74 особах.
Докази направлення ВСП "Шахтобудівельне управління № 4" зазначених розрахунків наявні в матеріалах справи.
Відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку суми боргу відокремленого підрозділу без статусу юридичної особи ПАТ "Укрзахідвуглебуд" - ВСП "Шахтобудівельне управління № 4" по фактичних витратах на виплату та доставку пенсій за січень-березень 2013 року, такий складає 105433,10 грн. (з них, за січень 2013 року - 2745,03 грн., лютий 2013 року - 67599,08 грн., березень 2013 року - 35088,99 грн.).
Отже, оскільки самостійно позивачем фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій відшкодовані не були, вказана сума заборгованості підлягає стягненню з ПАТ "Укрзахідвуглебуд" в користь УПФ в м. Червонограді Львівської області.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", від 09.07.2003 року № 1058-IV зі змінами та доповненнями, п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затв. постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 86, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
позов задовольнити повністю.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Укрзахідвуглебуд", код ЄДРПОУ 00177158, що знаходиться за адресою: 80100, Львівська обл., м. Червоноград, вул. Будівельна, 1 А, на користь управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області, код ЄДРПОУ 22404422, що знаходиться за адресою: 80105, Львівська обл., м. Червоноград, вул. Сокальська, 1, заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в розмірі 105433 (сто п'ять тисяч чотириста тридцять три) гривні 10 коп.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 18.06.2013 року.
Суддя Потабенко В.А.