Постанова № 31899986, 23.05.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2013
Номер справи
2а/2370/2489/2012
Номер документу
31899986
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2013 року Справа № 2а/2370/2489/2012

09 год. 40 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Кульчицького С.О.,

при секретарі - Поліщук О.О.,

за участю:

представника позивача - Бунякіна М.М. (за довіреністю),

представника третьої особи - Лугового О.С. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом комунального підприємства теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" Черкаської міської ради до Державної інспекції України з контролю за цінами в особі Черкаського сектору, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача - Черкаська міська рада про визнання протиправним, скасування рішення та припису,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" Черкаської міської ради звернулось до суду з позовом до Державної інспекції України з контролю за цінами в особі Черкаського сектору, третя особа на стороні позивача - Черкаська міська рада про визнання протиправним та скасування рішення від 04.03.2011 року № 102 та припису від 04.03.2011 року № 102.

Ухвалою суду від 20 травня 2013 року замінено первинного позивача по справі на належного - комунальне підприємство теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" Черкаської міської ради та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача - Черкаську міську раду.

Ухвалою суду від 20 травня 2013 року замінено первинного відповідача по справі на належного - Державну інспекцію України з контролю за цінами в особі Черкаського сектору.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі з підстав, викладених в адміністративному позові та додаткових поясненнях по справі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, однак надав суду клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача

Представник третьої особи в судовому засіданні проти задоволення позову не заперечував.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.

Комунальне підприємство теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" Черкаської міської ради зареєстроване 18.01.2000 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 02082522).

Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області на підставі посвідчення від 15.02.2011 року № 0432 та на виконання наказу від 15.02.2011 року № 100-п, Плану роботи інспекції на І квартал 2011 року в березні 2011 року проведена перевірка комунального підприємства теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" Черкаської міської ради з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги (теплопостачання та гаряче постачання) щодо дотримання Закону України «Про ціни та ціноутворення», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 року № 959 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» зі змінами та доповненнями.

За результатами перевірки відповідачем складено акт від 03.03.2011 року № 0432 та встановлено порушення комунальним підприємством теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" Черкаської міської ради вимог законодавства України в частині завищення тарифів на послуги з гарячого водопостачання для споживачів, що мають опалення ванних кімнат від теплопроводів системи гарячого водопостачання. В результаті чого, за період з 01.01.2011 року по 01.02.2011 року отримано необґрунтовану виручку в розмірі 31520 грн. 29 коп.

На підставі проведеної перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області винесено припис про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін від 04.03.2011 року № 102 та зобов'язано позивача в місячний термін усунути порушення порядку формування, встановлення та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги, шляхом приведення тарифів у відповідність до вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Разом з цим, начальником Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області рішенням від 04.03.2011 року № 102 застосовано до позивача економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в сумі 94560 грн. 87 коп.

Комунальне підприємство теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго" Черкаської міської ради вважаючи, що відповідач при винесенні оскаржуваного припису та рішення порушив вимоги законодавства України, звернулось за захистом своїх прав та інтересів до Черкаського окружного адміністративного суду.

Частиною 1 статті 8 Закону України «Про ціни та ціноутворення» № 507-ХІІ (чинного на момент винесення оскаржуваного припису та рішення) визначено, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Частина 1 ст. 14 Закону № 507-ХІІ передбачає відповідальність за порушення державної дисципліни цін за якою вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Статтею 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1575-IV визначено повноваження органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг.

Частиною 2 статті 14 даного Закону встановлено, що ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.

Вищезазначені положення Закону № 1575-IV узгоджуються із п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР, з якої вбачається, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Вищезазначене повноваження міської ради було реалізоване в рішенні виконавчого комітету Черкаської міської ради від 29.12.2010 року № 2118 «Про встановлення тарифів на послуги тепловодопостачання», шляхом затвердження та введення в дію тарифів на послуги тепловодопостачання, що надаються комунальним підприємством теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» для населення та інших споживачів усіх форм власності.

Додатком № 1 до вищезазначеного рішення № 2118 встановлені тарифи на гаряче водопостачання для населення в розмірі 14 грн. 05 коп. за підігрів 1 м3 води для споживачів, що мають опалення ванних кімнат від теплопроводів систем гарячого водопостачання та 12 грн. 65 коп. за підігрів 1 м3 води для споживачів, що не мають опалення ванних кімнат від теплопроводів систем гарячого водопостачання.

Позивачем з 01.01.2011 року застосовано тарифи, які були затверджені вищезгаданим рішенням Черкаської міської ради від 29.12.2010 року № 2118, однак на думку відповідача, КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради застосувало завищений тариф за гаряче водопостачання за 1 м3 води для споживачів, що мають опалення ванних кімнат від теплопроводів систем гарячого водопостачання в розмірі 14 грн. 05 коп.

Відповідно до частини 1 статті 73 Закону № 1575-IV, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Оскільки рішення Черкаської міської ради від 29.12.2010 року № 2118 не скасовано та не визнано нечинним, воно є обов'язковим для позивача при встановленні відповідних тарифів за гаряче водопостачання за 1 м3 води для споживачів, що мають опалення ванних кімнат від теплопроводів систем гарячого водопостачання.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради правомірно та з урахуванням рішення Черкаської міської ради від 29.12.2010 року № 2118 застосувало тарифи за гаряче водопостачання за 1 м3 води для споживачів, що мають опалення ванних кімнат від теплопроводів систем гарячого водопостачання в розмірі 14 грн. 05 коп., а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Інших доказів сторони суду не назвали та не надали.

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, 122, ст. ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,

Керуючись ст. ст. 9, 69 -71, 94, ст. ст. 58-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Черкаський окружний адміністративний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати припис Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області від 04.03.2011 року № 102.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області від 04.03.2011 року № 102 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 94560 грн. 87 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 28 травня 2013 року.

Голодуючий С.О.Кульчицький