Постанова № 31895836, 10.06.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.06.2013
Номер справи
826/4184/13-а
Номер документу
31895836
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 червня 2013 року справа № 826/4184/13-а

приміщення суду за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 10

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Соколової О.А.,

при секретарі судового засідання Боронило К.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва

до Публічного акціонерного товариства «Науково-виробниче

підприємство «Більшовик»

про стягнення заборгованості по єдиному внеску у сумі 3 661 351,13грн.,

встановив:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва з адміністративним позовом, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог (а.с.101), до Публічного акціонерного товариства «Науково - виробниче підприємство «Більшовик» про стягнення заборгованості по перерахуванню єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 3 661 351,13грн.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що за відповідачем обліковується заборгованість по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з листопада 2012 року по січень 2013 року у загальному розмірі 3 661 351,13грн. Вказана сума підтверджується поданими в Управління ПФУ в Солом'янському районі м. Києва відповідачем звітами щодо сум нарахованого єдиного внеску, рішеннями про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.

У судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві та просив позовну заяву задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Надав через канцелярію суду письмові заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначив, що згідно наданих позивачем письмових доказів недоїмка зі сплати єдиного соціального внеску фактично виникла з 20.08.2012 року. На думку представника відповідача, у розумінні законів України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску є виконавчими документами, що підлягають виконанню державною виконавчою службою. Просив в задоволенні позовних вимог Управлінню Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва відмовити повністю.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Керуючись ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи зазначене, суд вирішив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Таким чином, суд керуючись ч. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України вирішує справу на підставі наявних в ній доказів.

Вирішуючи спір по суті суд виходив з наступного.

Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідачем до УПФУ в Солом'янському районі міста Києва подані звіти щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2012 року у розмірі 1 040 850,97грн., за грудень 2012 року у сумі 1 033 531,65грн., за січень 2013 року у розмірі 955 265,33грн. (а.с.77-94)

Крім того, позивачем прийняті рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску від 14.11.2012 року № 6642 і № 6643, якими визначено суму штрафних санкцій і пені у загальному розмірі 375951,26грн. та від 14.12.2012 року № 7967 і № 7968 - на загальну суму 433 531,56грн., які отримані відповідачем 26.12.2013 року та 21.12.2012 року, про свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення. (а.с.95-100)

Відповідачем нараховані суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, штрафні санкції і пеня самостійно не сплачені, що підтверджено матеріалами справи і карткою особового рахунку платника єдиного внеску за період з 01.01.2012 року по 24.05.2013 року, у зв'язку з чим на час розгляду справи у відповідача виникла заборгованість у розмірі 3 661 351,13грн.

В ст. 4 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) встановлено, що платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається виключно цим Законом та прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами. (ст. 8 Закону № 2464)

Керуючись ч. 8 ст. 9 Закону № 2464, платники єдиного внеску, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, що настає за базовим звітним періодом.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. (ч.11 ст.9 Закону № 2464)

Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Згідно п. 1 ст. 12 Закону № 2464, завданнями Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Керуючись ст. 13 Закону, пенсійний фонд та його територіальні органи мають право, зокрема, стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.

Положеннями ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

Так, позивачем на виконання вказаних норм закону направлено до відповідача вимогу про сплату недоїмки від 01.02.2013 року № Ю-52 на загальну суму боргу 5 874 588,54грн., яка отримана відповідачем 15.02.2013 року, що підтверджено повідомленням про вручення поштового відправлення. (а.с.5, 6)

Судом з'ясовано, що вказана вимога відповідачем не оскаржено та на час розгляду справи сума боргу відповідачем сплачена частково .

Відповідно до ст. 50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи до державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Таким чином, враховуючи, що строки добровільної сплати боргу вийшли, позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва підлягають задоволенню в повному обсязі

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

1. Позов Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва до Публічного акціонерного товариства «Науково - виробниче підприємство «Більшовик» про стягнення заборгованості по перерахуванню єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 3 661 351,13грн., задовольнити повністю.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Науково - виробниче підприємство «Більшовик» (юридична адреса: 03680, м. Київ, проспект Перемоги, 49/2, р/р 260093011686 Київська Центральна філія «Райфайзен Банк Аваль», МФО 300852, ЄДРПОУ 14308569) на користь Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва (03151, м. Київ, вул. Керченська, буд.5-А, ЄДРПОУ 26063727) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 3 661 351 (трьох мільйонів шестиста шестидесяти однієї тисячі трьохсот п'ятдесяти однієї) грн. 13 коп. на р/р 37198101002629 ГУ ДКСУ в м. Києві, МФО 820019.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими ст.ст.185-187 цього Кодексу.

Суддя О.А. Соколова