Справа № 815/3619/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2013 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
при секретарі Васіній А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Альянссервіс» до Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Альянссервіс», -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить визнати протиправним та скасувати рішення Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби про застосування умовного адміністративного арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Альянссервіс». В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 19 березня 2013 року Любашівською міжрайонною державною податковою інспекцією Одеської області Державної податкової служби безпідставно було прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Альянссервіс», у зв'язку з тим, що підприємство відмовляється від проведення позапланової виїзної документальної перевірки, оскільки на думку позивача, у відповідача не було законних підстав для проведення вказаної перевірки. Позивач зазначає, що проведення позапланової виїзної документальної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Альянссервіс» відповідачем призначено наказом № 195 від 18.03.2013 року, в якому зазначено підставою для проведення перевірки - постанову слідчого в ОВС відділу розслідування корупційних кримінальних правопорушень прокуратури Одеської області ОСОБА_1 від 21.02.2013 року про призначення документальної позапланової перевірки (ревізії), проте таке посилання в наказі, як зазначає позивач, ніяким документом не підтверджується. Крім цього, позивач зазначив, що період з 01.01.2010 року по 31.06.2011 року вже перевірявся в ході планової перевірки, а тому відсутні законні підстави для проведення позапланової перевірки, в зв'язку з чим відповідачу було відмовлено в її проведенні.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином та своєчасно. Надав до суду клопотання про розгляд даної справи без участі представника відповідача, а також письмові заперечення на позовну заяву, в яких зазначив, що Любашівська міжрайонна державна податкова інспекція Одеської області Державної податкової служби з вимогами викладеними в адміністративному позові не погоджується та вважає їх необґрунтованими та недоведеними, оскільки перевірка даного підприємства здійснювалась на законних підставах, про що свідчить наказ № 195 від 18.03.2013 року, який видано на виконання постанови слідчого в ОВС відділу розслідування корупційних кримінальних правопорушень прокуратури Одеської області ОСОБА_1 від 21.02.2013 року про призначення документальної позапланової перевірки (ревізії) в рамках кримінального провадження № 42012170000000032 від 12.12.2012 року, та наказу ДПС в Одеській області № 233 від 13.03.2013 року «Про відрядження на проведення перевірок суб'єктів господарювання». Також представник відповідача в письмових запереченнях зазначив, що оскаржуване позивачем рішення було прийнято у зв'язку з відмовою платника в допуску до перевірки. У зв'язку з викладеним відповідач просив суд у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно із абз. 3 пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Однією з обставин для проведення документальної позапланової виїзної перевірки пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України визначає отримання судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесеної ними відповідно до закону. Відповідно до п. 81.1. ст. 81 Податкового кодексу України посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
Судом встановлено, що начальником Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби на виконання постанови слідчого в ОВС відділу розслідування кримінальних правопорушень прокуратури Одеської області ОСОБА_1 від 21.02.2013 року про призначення документальної позапланової виїзної перевірки (ревізії) за період з 01.01.2010 року по 01.01.2013 року, наказу ДПС в Одеській області від 13.03.2013 року № 232 «Про відрядження на проведення перевірок суб'єктів господарювання», службової записки в.о. начальника відділу податкового контролю Любашівської МДПІ Одеської області ДПС Корой В.С. від 18.03.2013 року № 128/11, та на підставі п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України прийнято рішення, оформлене наказом № 195 від 18 березня 2013 року, «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Агро-Альянссервіс» (код ЄДРПОУ 34280742)». Копію вказаного наказу № 195 від 18 березня 2013 року позивачем отримано 19.03.2013 року (а.с. 22, 23).
Зазначеним наказом № 195 від 18 березня 2013 року вирішено провести позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ «Агро-Альянссервіс» (код ЄДРПОУ 34280742) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 року по 01.01.2013 року.
На підставі п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України та наказу № 195 від 18 березня 2013 року Любашівською МДПІ Одеської області ДПС оформлено направлення на перевірку від 18.03.2013 року № 178/2200/34280742, № 179/2200/34280742, № 180/2200/34280742, № 181/2200/34280742, № 182/2200/34280742 (а.с. 24-28).
Згідно до акту № 167/2200/34280742 від 19.03.2013 року директором ТОВ «Агро-Альянссервіс» Маринат Ольгою Павлівною було отримано копію наказу на проведення перевірки № 195 від 18.03.2013 року, проте відмовлено у підписанні направлень на перевірку та в допуску до проведення позапланової виїзної перевірки посадовими особами Любашівської МДПІ Одеської області ДПС (а.с. 32).
Згідно до вищевикладених обставин, встановлених у судовому засіданні, суд вважає, що позивачем без наявності на те законних підстав відмовлено посадовим особам Любашівської МДПІ Одеської області ДПС у проведенні позапланової виїзної перевірки ТОВ «Агро-Альянссервіс» (код ЄДРПОУ 34280742), оскільки Любашівською МДПІ Одеської області ДПС у відповідності до вимог п. 81.1. ст. 81 Податкового кодексу України були пред'явлені директору ТОВ «Агро-Альянссервіс» направлення на проведення такої перевірки, в яких зазначені дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку; копія наказу про проведення перевірки; службові посвідчення осіб, які зазначені в направленнях на проведення перевірки, оформлені належним чином.
Доводи позивача в обґрунтування позовних вимог, що посилання в наказі № 195 від 18.03.2013 року як на підставу проведення перевірки на постанову слідчого в ОВС відділу розслідування кримінальних правопорушень прокуратури Одеської області ОСОБА_1 від 21.02.2013 року про призначення документальної позапланової виїзної перевірки (ревізії) є неправомірним, так як таке посилання ніяким документом не підтверджується, суд вважає необґрунтованими, оскільки пунктом 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України визначено вичерпний перелік документів, непред'явлення яких є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної, а як встановлено судом відповідачем пред'явлені позивачу всі необхідні для початку проведення перевірки документи оформлені належним чином документи.
Крім цього, судом встановлено, що станом на дату видачі наказу № 195 від 18.03.2013 року та направлень на перевірку від 18.03.2013 року № 178/2200/34280742, № 179/2200/34280742, № 180/2200/34280742, № 181/2200/34280742, № 182/2200/34280742 постанова про призначення документальної позапланової виїзної перевірки (ревізії) від 21 лютого 2013 року, яка стала підставою, передбаченою п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, для видачі наказу № 195 від 18.03.2013 року та проведення перевірки позивача, була чинною та незаконною у встановленому законом порядку не визнана.
Враховуючи вищевикладене, суд не приймає до уваги посилання позивача в обґрунтування безпідставності проведення перевірки на підставі постанови слідчого від 21.02.2013 року на те, що відповідачем уже проводилась планова виїзна документальна перевірка ТОВ «Агро-Альянссервіс» за період з 01.01.2010 року по 30.06.2011 року, оскільки відповідно до п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, постанова слідчого, винесена ним у відповідності до закону, є обов'язковою підставою для видачі наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки податковим органом.
Також судом встановлено, що заступником начальника Любашівської МДПІ Одеської області ДПС за результатами розгляду звернення про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 19.03.2013 року відділу податкового контролю Любашівської МДПІ Одеської області ДПС та доданих до нього матеріалів, на підставі яких були з'ясовані обставини, передбачені п.п. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 Податкового кодексу України прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Альянссервіс», код ЄДРПОУ 34280742, з вимогою усунення причин застосування адміністративного арешту - допустити посадових осіб Любашівської МДПІ Одеської області ДПС для проведення позапланової виїзної документальної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Альянссервіс», код ЄДРПОУ 34280742, 66442, Одеська область, Ананьївський район, с. Долинське (а.с. 30).
Підпунктом 94.2.3 п. 94.2. ст. 94 Податкового кодексу України встановлено, що арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби;
Відповідно до п. 94.6 ст. 94 Податкового кодексу України керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги те, що, як встановлено судом, ТОВ «Агро-Альянссервіс» незаконно не допустило до проведення перевірки посадових осіб Любашівської МДПІ Одеської області ДПС, суд дійшов до висновку, що рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Альянссервіс», код ЄДРПОУ 34280742, від 19 березня 2013 року прийнято Любашівською МДПІ Одеської області ДПС прийнято у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
З урахуванням зазначеного, на підставі встановлених в судовому засіданні фактів, суд дійшов до висновку, що в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Альянссервіс» до Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Альянссервіс» слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Відмовити у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Альянссервіс» до Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Альянссервіс» в повному обсязі.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 05 червня 2013 року.
Суддя /підпис/ О.А. Левчук