Головуючий у 1 інстанції - Філіпенко Л.П.
Суддя-доповідач - Гайдар А.В.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2013 року справа №407/1378/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя: Гайдар А.В.
судді: Яковенко М.М., Чебанов О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області на постанову Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 24 квітня 2013 року у справі № 407/1378/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення відповідача №54 від 28.02.2013 р. про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії на підставі пенсійної справи та довідки прокуратури Луганської області від 10.09.2012 року №ф17/534 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати пенсії. (арк.. справи 2)
Постановою Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 24 квітня 2013 року у справі № 407/1378/13-а позов задоволений, а саме: визнані неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про обмеження та звуження прав в перерахунку пенсії ОСОБА_2 як інваліду 2 групи; скасовано рішення відповідача №54 від 28.02.2013 р. як незаконне та необґрунтоване; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Прокуратури Луганської області від 10.09.2012 року №ф17/534, виходячи з розміру 90 % заробітної плати, починаючи з 01.07.2012 року.(арк.. справи 41-45).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на незаконність та необґрунтованість постанови суду першої інстанції, прийнятої з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати та винести нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування доводів апеляційної скарги вказує на неможливість здійснювати розрахунок пенсії за положеннями закону, який втратив чинність. (арк.. справи 47)
Апеляційний розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів частини 6 статті 128, пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України з огляду на те, що жодна з осіб, яки беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання. За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2, 1937 року народження перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м.Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області з 29.01.1998 року та отримує пенсію, призначену на підставі Закону України "Про прокуратуру".
На підставі заяви Позивача від 19.09.2012 р. Управлінням був проведений перерахунок пенсії з 01.07.2012 із розрахунку 80% від середньої заробітної плати згідно довідки Прокуратури Луганської області від 10.09.2012 року №ф17/534, у відповідності до вимог постанови КМУ від 31.05.2012 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників прокуратури» № 505, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI.
За приписами ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХП в редакції від 23.12.2010 призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. (ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру"). Положення цієї статті поширюється також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково - навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Отже, перерахунок пенсії позивачу, при наявності права на такий перерахунок, повинно бути обчислено виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком, тобто з 80% від суми її місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем зверненням за призначенням пенсії, а не з 90%.
Колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції помилково зробив висновок, що зазначеними положеннями запроваджено обмеження та зменшення розміру пенсії, що призводить до звуження змісту та обсягу права на пенсійне забезпечення. При цьому, як матеріалами справи так і доводами позивача не зазначено про зменшення розміру пенсії позивача. Перерахунок пенсії було проведено із дотриманням норм законодавства та відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру ".
З огляду на вищевикладене, та враховуючи, що положення статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону від 08.07.2011 № 3668-УІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» неконституційними не визнавалися, прийняті пізніше, то за загальним правилом дії норм права в часі, саме норми наведеного Закону підлягають пріоритетному застосуванню при визначенні розміру відсотків, з яких призначається (перераховується) пенсія прокурорам.
Колегія суддів зазначає, що внаслідок законодавчих змін, що відбулися, в тому числі, що стосується розміру обчислення заробітку для призначення (перерахунку) пенсії згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідач позбавлений можливості проводити обчислення та перерахунок пенсії для позивача за неіснуючими положеннями закону. Провівши обрахунок за діючими положеннями вимог законодавства, відповідач діяв правомірно, а тому вважати його дії неправомірними підстав немає. Вимоги позивача про проведення перерахунку його пенсії з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку за положеннями норм законодавства, які втратили чинність, є безпідставними.
Відповідно до ст. 198 КАС України суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову суду.
Згідно п.4 ч.1 ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та ухвалює нове рішення, якщо судом першої інстанції при ухваленні рішення допущено порушення норм матеріального або процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ч.ч.1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області - задовольнити.
Постанову Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 24 квітня 2013 року у справі № 407/1378/13-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - відмовити.
Направити особам, які беруть участь у справі протягом трьох днів з моменту підписання копії даної постанови.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: А.В. Гайдар
Судді М.М. Яковенко
О.О. Чебанов