Постанова № 31884478, 03.06.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2013
Номер справи
821/1451/13-а
Номер документу
31884478
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" червня 2013 р. 10 год.56 хв.Справа № 821/1451/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Мельник О.О., за участю представника позивача Омельченко Т.Й., представника відповідача Кротко Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Руст Агроюг" до Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Руст Агроюг" (позивач) звернулось до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби № 0002921500 від 13.11.2012, яким застосований штраф у сумі 824 грн.90 коп.; № 0003081500 від 20.11.2012, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "орендна плата з юридичних осіб" на 14959,60 грн. та застосовані штрафні санкції в сумі 3739,88 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що орендна плата сплачувалась позивачем відповідно до умов договору оренди. Затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земель не є підставою для застосування сторонами договору оренди нової орендної плати, зміни щодо нового розміру орендної плати в договір оренди не вносилось. Крім того, не врахований факт сплати за дев'ять місяців 2012 року 26017 грн. 20 коп. орендної плати, тоді як за договором загальна сума орендної плати повинна складати 17402 грн. 90 коп., тобто надмірно сплачено 8614 грн.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Державна податкова інспекція у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби (відповідач) заперечує проти позову, просить суд відмовити в його задоволенні за необґрунтованістю. В письмових запереченнях вказує на те, що плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Згідно зі ст. 271 ПКУ базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації. Суб'єктам господарювання, які є платникам плати за землю, щорічно необхідно отримати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі та надати до ДПІ податкову декларацію з орендної плати. В порушення чинного законодавства ТОВ "Руст Агроюг" декларує податкові зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за період 2012 рік без врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.

ТОВ "Руст Агроюг" з 14.12.2007 року по 11.10.2012 є орендарем земельної ділянки державної і комунальної власності сільгосппризначення загальною площею 103.74 га, яка знаходиться в адміністративних межах Брилівської селищної ради згідно договору оренди землі, зареєстрованого у Цюрупинському реєстраційному округу Херсонської регіональної філії Центру ДЗК від 14.12.2007 року № 040572900035, укладеного з Цюрупинською районною державною адміністрацією строком на 5 років.

Відповідно до п.п. 9, 10 договору оренди землі орендна плата вноситься орендарем у вигляді орендної плати у грошовій формі в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки, що становить 9422,19 грн. на рік виходячи з нормативної грошової оцінки ділянки 942219,32 грн. Плата за землю вноситься щомісячно в розмірі 785,18 грн. не пізніше 30 числа поточного місяця. Договором встановлено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, форми відносно яких, затверджені КМУ, заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

23 вересня 2009 року сторонами було підписано додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, зареєстровану у Цюрупинському районному відділі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК за №040972900006 від 01 жовтня 2009 року, якою внесено зміни до пунктів 5, 9, 11 договору, відповідно до яких встановлено нормативну грошову оцінку земельної ділянки у розмірі 1116184,55 грн. з урахуванням добутку коефіцієнтів індексації 3,022, а орендну плату у розмірі 2 відсотків від нормативної грошової оцінки, що становить 22323,69 грн. на рік із щомісячним платежем в сумі 1860,31 грн. Зазначеною додатковою угодою встановлено перегляд розміру орендної плати через три роки.

21 вересня 2012 року додатковою угодою до договору оренди земельної ділянки від 14 грудня 2007 року, зареєстрованою у відділі Держкомзему у Цюрупинському районі 11 жовтня 2012 року за №652500004000914, дію договору оренди землі припинено, ця угода зареєстрована в Державному реєстрі земель 11.10.12.

06 листопада та 13 листопада 2012 року Державною податковою інспекцією у Цюрупинському районі Херсонської області ДПС були проведені камеральні перевірки податкової звітності товариства з обмеженою відповідальністю "РУСТ АГРОЮГ", за результатами яких було складено:

- акт від 06.11.2012 № 507/1500/34285756 "Про результати камеральної перевірки податкової декларації з плати за землю";

- акт від 13.11.2012 № 462/1500 про результати камеральної перевірки податкової звітності.

Перевірками встановлено, що 10.02.2012 підприємством надано податкову декларацію з плати за землю на 2012 рік (вх. №833 від 10.02.2012) та задекларовано річну суму орендної плати за землю у сумі 41 515,25 грн., виходячи із нормативної грошової оцінки ділянки 2075467,99 грн., щомісячна сума платежу складала 3459,60 грн. На виконання умов укладеного договору орендарем (позивачем) сплачено за дев'ять місяців 2012 року орендної плати 26 017 (двадцять шість тисяч сімнадцять) гривень 20 копійок, що підтверджується платіжними дорученнями: №352 від 29.02.2012, №357 від 28.03.2012, №360 від 28.04.2012, №365 від 18.05.2012, №370 від 26.06.2012, №378 від 15.08.2012, №386 від 28.09.2012, квитанцією №9 від 31.08.2012.

В подальшому позивачем надано уточнюючу декларацію з плати за землю за 2012 рік, в якій зменшено орендну плату до 14959 грн. (1860 грн. 31 коп. щомісячно). На думку податкової інспекції, позивач необґрунтовано було надано уточнюючу декларацію, оскільки підстав для зменшення розміру орендної плати у позивача не було. За період січень - жовтень 2012 року позивачем задекларовано 17402 грн. 90 коп. орендної плати замість 32362 грн. 50 коп., відхилення становить 14959 грн. 60 коп. В порушення п.288.4 статті 288 ПКУ встановлено заниження суми орендної плати за землю.

За наслідками перевірки ДПІ у Цюрупинському районі Херсонської області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.11.12 № 0003081500, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "орендна плата з юридичних осіб" на 14959,60 грн. та застосовані штрафні санкції в сумі 3739,88 грн.

В акті камеральної перевірки від 13.11.12 № 462/1500 зазначено про несвоєчасну сплату позивачем орендної плати за липень, серпень, вересень 2012 року, що є порушенням п. 287.3 ст. 287 ПКУ. За наслідками перевірки ДПІ у Цюрупинському районі Херсонської області було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002921500 від 13.11.2012, яким відповідно до ст. 126 ПКУ застосований штраф у сумі 824 грн. 90 коп. (10% від несвоєчасно сплаченої орендної плати).

Рішенням Державної податкової служби у Херсонській області від 06.02.2013 №526/10/10.2-06 та рішенням Державної податкової служби України від 07.03.2013 №3647/6/10-2215 оскаржувані податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скарги позивача - без задоволення.

Об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу XIII Податкового кодексу.

Як установлено пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Пунктом 288.1 ст. 288 Податкового кодексу визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.2 ст. 288 Кодексу). Пунктом 286.2 ст. 286 ПКУ встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного органу ДПС за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за відповідною формою з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Згідно з п. 288.4 ст. 288 ПКУ розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Суд вважає обґрунтованим посилання позивача на те, що розмір орендної плати за договором є суттєвою умовою договору оренди, зміна розміру орендної плати можлива тільки за взаємною згодою сторін, оскільки договором не передбачено право орендодавця в односторонньому порядку змінювати розмір орендної плати.

Органи державної податкової служби України не наділені правом визначати у договорі оренди розмір орендної плати за земельні ділянки навіть у випадку, якщо вважають такий розмір заниженим.

Як свідчать матеріали справи, між сторонами виник спір не в ставці орендної плати, яка дорівнює 2 % від нормативної грошової оцінки, а саме в розмірі цієї нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного згідно з порядком, встановленим розділом XIII Кодексу.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь ( п. 189.1 ПКУ).

Нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь проведена в повному обсязі станом на 01.07.95 відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213 (зі змінами). Значення нормативної грошової оцінки земель щороку уточнюється на коефіцієнт індексації, який визначається відповідно до законодавства.

У 2012 році нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення, яка проведена станом на 01.07.95, підлягала індексації станом на 01.01.2011 р. на коефіцієнт 3,2, який визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 1996 рік - 1,703, 1997 рік - 1,059, 1998 рік - 1,006, 1999 рік - 1,127, 2000 рік - 1,182, 2001 рік - 1,02, 2005 рік - 1,035, 2007 рік - 1,028, за 2008 рік -1,152, за 2009 рік - 1,059, за 2010 рік - 1,0 та за 2011 рік - 1,0. Про це повідомлено листом Державного агентства земельних ресурсів України від 12.01.2012 р. № 355/22/6-12

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2011 року № 1185 "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" передбачено, що для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756. Ця постанова набрала чинності з 01.01.12.

Таким чином, показники нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року, перераховуються на коефіцієнт індексації та на коефіцієнт 1,756, крім нормативної грошової оцінки ріллі, при розрахунку якої рентний дохід обчислювався з урахуванням ціни центнера зерна на дату оцінки, пізнішу за 1995 рік.

Позивач вважає, що орендна плата в 2012 році повинна рахуватись від нормативно грошової оцінки 1116184,55 грн. відповідно до додаткової угоди від 23.09.09. В свою чергу, відповідач вважає за необхідне обчислювати розмір орендної плати від нормативної грошової оцінки 2075467,99 грн. Відповідачем надано суду витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, виданий управлінням Держкомзему в Цюрупинському районі Херсонської області № 113 від 03.03.12. З витягу вбачається, що вартість 1 га ділянки за цінами 1995 року становила 3560 грн. 37 коп., а в 2012 році з урахуванням коефіцієнтів 3.2 та 1.756 вартість 1 га становила 20006 грн. 44 коп. Нормативна грошова оцінка всієї ділянки становить 2075467 грн. 99 коп. за 103,74 га. (20006 грн. 44 коп. х 103,74 га). Орендна плата 2% від цієї нормативної грошової оцінки складає 41509,36 грн., що підтверджує правоту доводів відповідача.

Посилання позивача на те, що до договору оренди не було внесено ніяких змін щодо розміру орендної плати, не звільняє позивача від обов'язку дотримуватись вимог законодавства, а саме ПКУ. Суд вважає, що позивач як платник податку повинний самостійно перерахувати суму податкового зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку відповідно до п. 288.5 ст. 288 ПКУ та подати зазначену довідку з податковою звітністю до податкового органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки. Про те, що позивачу було відомо про дійсну нормативну грошову оцінку земельної ділянки 2075467 грн. 99 коп., свідчить факт декларування в декларації № 833 від 10.02.12 річної суми орендної плати 41515 грн. 25 коп. Підстав для корегування даної орендної плати в сторону зменшення не було.

Наявність переплати по орендній платі не звільняє платника податків від відповідальності за заниження самостійно узгоджених зобов'язань, але може бути використана для погашення нарахованих ДПІ зобов'язань та штрафних санкцій.

Доводи позивача на те, що штрафні санкції застосовуються тільки при порушення сплати податків, до яких орендна плата не відноситься, суд вважає необґрунтованими, оскільки орендна плата це різновид плати за землю, яка включена до загальнодержавних податків та зборів (ст. 9 ПКУ).

Позивачем не заперечуються дати фактичної сплати щомісячних платежів орендної плати за липень, серпень, жовтень 2012 року, тому підстав для скасування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату самостійно задекларованих зобов'язань немає.

З урахуванням встановлених фактичних обставин справи, суд вважає, що заявлені позивачем позовні вимоги не підлягають задоволенню. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови суду.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Відмовити товариству з обмеженою відповідальністю "Руст Агроюг" в задоволенні позову про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби від 13.11.12 № 0002921500, від 20.11.12 № 0003081500.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 11 червня 2013 р.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 8.2.9