Рішення № 31882759, 17.06.2013, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
17.06.2013
Номер справи
914/2145/13
Номер документу
31882759
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.06.13 р. Справа № 914/2145/13

Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Станька Л.Л., при секретарі Білані О.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовною заявою: Львівської міської ради, м.Львів

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр проект", м.Львів

про внесення змін до договору оренди землі від 22 червня 2010р. №Ф-1527

За участю представників:

від позивача: не з'явився

від відповідача: Шаран Р.П. - представник

Феджора О.С. - представник

Представникам відповідача роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України.

Суть спору: На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Львівської міської ради, м.Львів до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр проект", м.Львів про внесення змін до договору оренди землі від 22 червня 2010р. №Ф-1527

Ухвалою господарського суду від 04.06.2013р. порушено провадження у справі та її розгляд призначено на 17.06.2013р.

Позивачем явки представника в судове засідання не забезпечено, хоча його належним чином повідомлено про час та місце розгляду справи, про що посвідчує повідомлення про вручення вх..№21650/13 від 11.06.2013р.

Відповідачем явку представників в судове засідання забезпечено, подано відзив на позовну заяву від 15.06.2013р. в якому позовні вимоги заперечено. Також подано клопотання від 07.06.2013р. (вх..№21340/13 від 07.06.2013р.) про ознайомлення з матеріалами справи та зняття фотокопій, яке судом задоволено і представника відповідача п.Чорній А.О. ознайомлено з матеріалами справи і надано можливість здійснення фотокопій з даних матеріалів.

Суд заслухавши пояснення представників відповідача, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:

Ухвалою Львівської міської ради №3501 від 07,05.2010р. ТзОВ «Центр проект» надано в оренду земельну ділянку площею 0.1605 га по вул.Бойчука,38 в м.Львові.

22 червня 2010р. між Львівською міською радою та ТзОВ «Центр проект» укладено договір оренди земельної ділянки площею 0.1805 га по вул.Бойчука,38 в м.Львові. Договір укладено строком на 10 років до 7 травня 2020року.

Ухвалою Львівської міської ради №210 від 29.04.1999р. «Про затвердження відкорегованої грошової оцінки земель м.Львова» було затверджено нормативну грошову оцінку земель м.Львова.

Згідно довідки Львівського міського управління земельних ресурсів нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул.Бойчука,38 становила 1 126 597,65 грн.

Відповідно орендна плата за користування вказаною земельною ділянкою встановлювалась в розмірі 33 797,93 грн. в рік.

18 червня 2009р. Львівською міською радою прийнято ухвалу №2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Львова», якою затверджено нову нормативну оцінку земель м.Львова (відповідно, попередня ухвала №210 від 29.04.1999р, втратила чинність). Ухвала №2712 від 18.08.2009р. прийнята на підставі вимог ст.ст.12,15 Земельного кодексу України, ст.23 Закону України «Про плату за землю», Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук №18/15/21/11 від 27.01.2008р.

Згідно листа Управління Держкомзему у м.Львові №40/3/652 від 05.09.2012р. нова нормативна грошова оцінки земельної ділянки по вул.Бойчука,38 станом на 2011р. становила 3 701 996,70 грн.

Відповідно розмір земельного податку, який становить 1 відсоток від нормативної грошової оцінки, із земельної ділянки по вул.Бойчука,38 буде складати 37 019,97 грн.

Ухвалою Львівської міської ради №1675 від 26.07.2012р. затверджено Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м.Львові» (попереднє Положення затверджене ухвалою міської ради №899 від 07.06.2007р. втратило свою чинність). Відповідно до п.14.5 вказаного Положення річний розмір орендної плати залежно від функціонального призначення земельної ділянки встановлюється в розмірі трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки незалежно від терміну оренди.

Таким чином, орендна плата за земельну ділянку по вул.Бойчука,38 повинна становити 111 059,90 грн. в рік.

Згідно п.15.1 Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м.Львові розмір орендної плати може бути змінено на вимогу Орендодавця у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та у разі встановлення Верховною Радою України нових ставок земельного податку.

Пункт 15.2 вказує, що у разі прийняття нормативно правових актів щодо зміни розмірів орендної плати за землю фізичні та юридичні особи зобов'язані у встановленому порядку переукласти договори оренди землі з врахуванням змін що відбулись.

ТзОВ «Центр проект» неодноразово повідомлявся про зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул,Бойчука,38 та розміру орендної плати і йому надсилався проект змін до договору оренди земельної ділянки (копії листів Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин додано до матеріалів справи), однак, відповідач ухилявся від внесення змін до договору оренди землі від 22 червня 2010р.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до п.13 договору оренди землі від 22 червня 2010р. укладеного між Львівською міською радою та ТзОВ «Центр проект» розмір орендної плати переглядається відповідно до Закону України «Про оренду землі» та згідно з цим договором в разі зміни умов господарювання передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, в інших випадках передбачених законом.

Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Львівська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін, з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.

При прийнятті рішення, суд виходив з наступного :

Відповідно до ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України «Про оцінку земель»).

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно листа Управління Держкомзему у м.Львові №40/3/652 від 05.09.2012р. нова нормативна грошова оцінки земельної ділянки по вул.Бойчука,38 станом на 2011р. становила 3 701 996,70 грн. Відповідно розмір земельного податку, який становить 1 відсоток від нормативної грошової оцінки, із земельної ділянки по вул.Бойчука,38 буде складати 37 019,97 грн.

Згідно з ч.1 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до ч.4 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України.

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України).

Згідно з ст.3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.

Львівською міською радою 18.06.2009р. було прийнято ухвалу №2712 «Про затвердження грошової оцінки земель м.Львова», яка у відповідності до п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України набрала чинності та підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом.

Відповідно до п.13 договору розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 36 договору, передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

У ч.4 п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" зазначено, що ст.30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року N 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.

Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач звертався до відповідача листом від 22.10.2012р. №2403-вих-1247, у яких повідомив про необхідність підписання змін до договору оренди земельної ділянки від 22.06.2010р. №Ф-1527, договору про відшкодування втрат від недоотримання коштів Львівською міською радою за фактичне землекористування з 01.01.2011р. та розрахунку орендної плати за земельну ділянку на вул..Бойчука, 38, які залишені відповідачем без відповіді та задоволення.

Аналогічну правову позицію про те, що недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача та вирішити спір в судовому порядку, викладено у постанові Вищого господарського суду України від 12 червня 2012 року у справі N 17/5005/8502/2011.

Доказів скасування ухвали Львівської міської ради №1675 від 26.07.2012р. про затвердження «Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м.Львові» та ухвали Львівської міської ради від 18.06.2009р. №2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Львова» сторонами не надано і оскільки у зв'язку із введенням в дію з 01.01.2011р. Податкового кодексу України і оскільки Закон України "Про плату за землю" втратив чинність (ч. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України), де ст.288 цього кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Отже, встановлення ст. 288 ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати. Тому суд вважає за необхідне позовні вимоги задоволити та внести зміни до до договору оренди землі від 22 червня 2010р. №Ф-1527, укладеного між Львівською міською радою та ТзОВ «Центр проект» на земельну ділянку площею 0,1605 га по вул.Бойчука, 33 в м.Львові

виклавши п.5 і п.9 вказаного договору в наступній редакції:

п.5 - нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 701 996,70 гривень;

п.9 - орендна плата вноситься орендарем в розмірі 111059,90 (сто одинадцять тисяч п'ятдесят дев'ять гривень 90 копійок ) грн. в рік, що становить 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок №33218812700005 ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 37965138, отримувач: міський бюджет Франківського району, код платежу 13050200 до 30-го числа місяця наступного за звітним.

Частиною 2 ст.34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно з ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч.1 ст.49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у спорах, що виникають при укладенні, зміні та розірванні договорів покладається на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.

Керуючись ст.ст.33, 34, 49, 75, 82, 84, 85, 87, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 22 червня 2010р. №Ф-1527, укладеного між Львівською міською радою та ТзОВ «Центр проект» на

земельну ділянку площею 0,1605 га по вул.Бойчука, 33 в м.Львові

виклавши п.5 і п.9 вказаного договору в наступній редакції:

п.5 - нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 701 996,70 гривень;

п.9 - орендна плата вноситься орендарем в розмірі 111059,90 (сто одинадцять тисяч п'ятдесят дев'ять гривень 90 копійок ) грн. в рік, що становить 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок №33218812700005 ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 37965138, отримувач: міський бюджет Франківського району, код платежу 13050200 до 30-го числа місяця наступного за звітним.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр проект» (79000, м.Львів, вул..Городоцька, 359, код ЄДРПОУ 35101958) на користь Львівської міської ради (79006, м.Львів, пл..Ринок, 1 код ЄДРПОУ 04055896) 1147 грн. судового збору.

4. Наказ видати відповідно до ст.116 ГПК України.

5. Дане рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду. Строк і порядок набрання рішенням законної сили та оскарження визначені ст.ст.85,91,93 ГПК України.

Повний текст рішення оформлено і підписано 18.06.2013р.

Суддя Станько Л.Л.