Справа № 815/3809/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2013 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Кипаренко Н.Ю.
За участю представників сторін:
Від позивача: Управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області не з'явився. Надіслав до суду клопотання (вхід.№ФП/1082/13 від 14.06.2013р.) про розгляд справи без участі представника Управління.
Від відповідача: Сільськогосподарського кооперативу «Єніка» до суду не з'явився, незважаючи про на те, що дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області до Сільськогосподарського кооперативу «Єніка» про стягнення заборгованості по сплаті фінансових санкцій та пені по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у загальному розмірі 15524,69грн., -
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області, в якому позивач просить суд стягнути з Сільськогосподарського кооперативу «Єніка» заборгованість по сплаті фінансових санкцій та пені по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у загальному розмірі 15524,69грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010року №2464-VI (зі змінами та доповненнями), відповідно до яких платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Відповідач - Сільськогосподарський кооператив «Єніка» надіслав до суду Лист (вхід.№16764/13 від 07.06.2013р.), за підписом директора Кооперативу Бужор С.Т., у якому останнім зазначено, що СК «Єніка» із сумами штрафу та пенею погоджується, водночас буде їх сплачувати при надходженні грошових коштів на збір врожаю 2013р. у липні місяці поточного року.
Відповідач у судове засідання 14.06.2013р. не з'явився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином та своєчасно, про що свідчить наявне в матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, у зв'язку з чим справу розглянуто на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та проаналізувавши вимоги чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, СК «Єніка» 10.02.2000р. зареєстроване Ізмаїльською районною державною адміністрацією Одеської області, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб зроблено відповідний запис, що підтверджується наявними в матеріалах справи належним чином засвідченими копіями Свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, Довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 18.02.2000р., та Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 22.05.2013р. СК «Єніка» знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області за №520.
Судом з'ясовано, що за Сільськогосподарським кооперативом «Єніка» перед Управлінням Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області рахується заборгованість по сплаті фінансових санкцій та пені по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у загальному розмірі 15524,69грн., яка виникла у зв'язку з несплатою СК «Єніка» єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим УПФУ в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області на адресу відповідача було надіслано Рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 04.04.2013р. №6006/08 на загальну суму 15524,69грн., з яких 9150,02грн. - штраф та 6374,67грн. - пеня.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначений Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року №2464-VI (зі змінами та доповненнями), відповідно до ст.1 якого, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Частиною 1 статті 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що взяття на облік осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платник єдиного внеску, зокрема, зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Згідно зі ст.9 вказаного Закону, єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску за минулі періоди здійснюється виходячи з розміру єдиного внеску, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування. Для зарахування єдиного внеску в органах Державного казначейства України відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
При цьому, платники, зазначені у п.1 ч.1 ст.4 означеного Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», - календарний рік.
Відповідно до ч.ч.9-12,14 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» обчислення і сплата єдиного внеску за платників, зазначених у п.п.2, 3, 6, 7, 8, 9 та 11 ч.1 ст.4 цього Закону, здійснюються платниками, зазначеними у п.1 ч.1 ст.4 цього Закону, за рахунок сум, на які внесок нарахований. Днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Єдиний внесок, що відповідно до цього Закону підлягає сплаті із сум виплат за період з дня виникнення у платника відповідного зобов'язання до дня включення територіальним органом Пенсійного фонду даних про такого платника до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, сплачується (стягується) на загальних підставах відповідно до цього Закону за зазначений період.
Згідно з ч.ч.1,2,10 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно з ч.11,13,14 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум; за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум. Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Таким чино, судом з'ясовано, що у зв'язку з несвоєчасною несплатою СК «Єніка» єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Управлінням Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області було винесено Рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 04.04.2013р. №6006/08 на загальну суму 15524,69грн., з яких 9150,02грн. - штраф та 6374,67грн. - пеня, яке було отримане Кооперативом 09.04.2013р., про що свідчить наявне у матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Проте, визначені вказаним Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області суми боргу, самостійно СК «Єніка» сплачені не були, у зв'язку з чим за відповідачем рахується заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області по сплаті фінансових санкцій та пені по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у загальному розмірі 15524,69грн., з яких 9150,02грн. - штраф та 6374,67грн. - пеня. Відповідних належних доказів сплати відповідачем сум фінансових санкцій та пені по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у загальному розмірі 15524,69грн., з яких 9150,02грн. - штраф та 6374,67грн. - пеня, суду не надано, що відповідно свідчить про правомірність та ґрунтовність позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області.
Відповідно до ч.8 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі недостатності у платника єдиного внеску коштів та іншого майна для сплати недоїмки відповідальними за її сплату є: засновники або учасники юридичної особи - платника єдиного внеску, що ліквідується, якщо згідно із законом вони несуть повну чи додаткову відповідальність за її зобов'язаннями; юридична особа - щодо утворених нею філії, представництва та іншого відокремленого підрозділу - платника єдиного внеску, що ліквідується; правонаступники юридичної особи - платника єдиного внеску, що ліквідується.
Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню повністю зі стягненням з Сільськогосподарського кооперативу «Єніка» заборгованості по сплаті фінансових санкцій та пені по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у загальному розмірі 15524,69грн.
Керуючись ч.4 ст.122, ч.ч.4,6 ст.128, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області до Сільськогосподарського кооперативу «Єніка» про стягнення заборгованості по сплаті фінансових санкцій та пені по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у загальному розмірі 15524,69грн., задовольнити.
2. Стягнути з Сільськогосподарського кооперативу «Єніка» (68653, Одеська обл., Ізмаїльський район, с.Комишівка, вул.Миру,3, код ЄДРПОУ 30800418) на користь Управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області (68600, Одеська обл., м.Ізмаїл, вул.Кишиніська,46, код ЄДРПОУ 37743414) заборгованість по сплаті фінансових санкцій та пені по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у загальному розмірі 15524(п'ятнадцять тисяч п'ятсот двадцять чотири)грн. 69коп.
Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.