ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2013 р. Справа № 821/2100/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про захист порушеного права, скасування вимоги,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні (далі - відповідач, УПФУ), у якому просить захистити її права, визначені статтями 36, 57 Конституції України шляхом заборони УПФУ змушувати позивача брати участь у діяльності неприбуткової самоврядної організації Пенсійний фонд, скасувати вимогу управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні № Ф-669 від 23.05.2013р. щодо сплати внесків.
Позивач в судове засідання не прибула, у позові просила розглянути справу без її участі. На обгрунтування позовних вимог зазначає, що нею подана заява до Пенсійного фонду про незарахування до пенсійного стажу період зайняття підприємницькою діяльністю. Зауважує на тому, що після зміни системи страхування в 2004 році, тобто, після набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", позивачу не було роз'яснено характер відносин з цією новою організацією - Пенсійний фонд, не надано інформацію про статус організації, не оформлено належним чином документи стосовно членства в цій організації, а тому позивач вважає протиправним змушування її брати участь в діяльності неприбуткової самоврядної організації Пенсійний фонд.
Представник відповідача надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, проти позову заперечив.
Відповідно до ч. 4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З огляду на викладене, суд вважає, що розгляд справи слід здійснювати в порядку письмового провадження
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є приватним підприємцем та перебуває на спрощеній системі оподаткування.
УПФУ у м. Херсоні, у зв'язку з несплатою єдиного внеску направлено ОСОБА_1 вимогу про сплату боргу № Ф-669 від 23.05.2013р. на суму 5766,45 грн. Мінімальний страховий внесок за 2012р. складає 4572,42 грн. за І квартал 2013р.-1194,03 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІУ від 09.07.2003р. (далі - Закон № 1058-ІУ) Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Статтею 67 Конституції України зазначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Частиною 1 статті 5 Закону № 1058-ІУ передбачено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно із ч. 2 ст. 5 Закону № 1058-ІУ виключно цим Законом визначаються коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та платники страхових внесків, їх права та обов'язки.
Частиною 3 статті 18 Закону № 1058-ІУ встановлено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-ІУ страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
17.07.2010 набрав чинність Закон України "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " № 2461-VI від 8.07.2010 р. (надалі - Закон № 2461 -VI).
З урахуванням внесених змін, які набрали чинності, згідно п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №1058-ІУ загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами: обов'язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством, а також осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 11 Закону № 1058-ІУ загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають: фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
У відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 14 Закону № 1058-ІУ страхувальниками відповідно до цього Закону є: застраховані особи, зазначені в пунктах 3 і 4 статті 11 та частині першій статті 12 цього Закону. Згідно ч. 1 ст. 15 Закону № 1058-ІУ платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Частиною 3 статті 15 Закону № 1058-ІУ передбачено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
Отже, Законом України від 08.07.2010 № 2461-VI "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено обов'язок сплати фізичними особами -підприємцями, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування страхових внесків до Пенсійного Фонду.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону № 1058-ІУ участь застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування може припинитися у разі якщо особа, яка підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до нього Закону, втратила визначений цим Законом статус застрахованої особи.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Херсоні, є приватним підприємцем та платником страхових внесків, оскільки підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і може втратити статус застрахованої особи, у зв'язку з втратою статусу підприємця, а не у зв'язку з відмовою від участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058-ІУ страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах, зобов'язані сплачувати страхові внески у розмірі, який визначається ними самостійно. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-ІУ страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону є квартал.
Згідно із ч. 2 ст. 106 Закону № 1058-ІУ суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Частиною 3 статті 106 Закону № 1058-ІУ територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Як зазначено вище, відповідачем надіслано позивачу вимогу про сплату боргу № Ф-669 від 23.05.2013р. на суму 5766,45 грн.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність порушення прав позивача зі сторони Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні та відмовляє у задоволенні позовних вимог повністю.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 122, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про захист порушеного права, шляхом зобов'язання утриматися від вчинення певних дій, скасування вимоги.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Морська Г.М.
кат. 10.1