Постанова № 31867781, 13.06.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2013
Номер справи
805/7879/13-а
Номер документу
31867781
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 червня 2013 р. Справа №805/7879/13-а

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 14 год. 40 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Голубової Л.Б.,

за участі секретаря судового засідання Асманової Е.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Державної екологічної інспекції у Донецькій області

до товариства з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал»

про зобов'язання вчинити певні дії

за участю:

представника позивача: Висоцького А.С., за дов. від 15 травня 2013 року,

прокурора: Вартанової О.М., за посв. НОМЕР_1 від 20.08.12 року,

представника відповідача: не з'явились

Державна екологічна інспекція у Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал» про зобов'язання вчинити певні дії, а саме: допустити державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Донецькій області до здійснення опломбування доменної печі № 1 товариства з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал», ЄДРПОУ: 32672040, розташованого за адресою: м. Макіївка, вул. Чкалова, 2.

Позов обґрунтований тим, що згідно вимоги прокуратури Донецької області від 16 квітня 2013 року № 07/1/4-89 вих. 13 позивачем проведено перевірку відповідача з питань додержання вимог природоохоронного законодавства, якою встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал» здійснює свою виробничу діяльність з порушенням вимог природоохоронного законодавства, зокрема, не виконуються вимоги, передбачені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

16 травня 2013 року відповідно до статті 16 Конституції України, статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статтей 10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», частини 5 статті 4 Закону України «Про основні заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Постанови Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 року № 2751-ХІІ «Про затвердження порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища», пункту 6.14 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, позивачем прийнято рішення № 54 про тимчасову заборону (зупинення) експлуатації комплексу доменної печі, розташованого у м. Макіївка, вул. Чкалова, 2.

Керівництво відповідача не допустило державних інспекторів здійснити опломбування комплексу доменної печі, про що було складено відповідний акт від 23 травня 2013 року. 29 травня 2013 року державних інспекторів знову було не допущено до здійснення опломбування доменної печі на підставі рішення № 54 від 16 травня 2013 року. Тобто, відповідач перешкоджає суб'єкту владних повноважень здійснювати свої управлінські функції, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення, аналогічним у позові, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Прокурор також підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився. Про дату, місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином.

За приписами частини 2 статті 60 КАС України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави. При цьому прокурор повинен надати адміністративному суду докази, які підтверджують неможливість громадянина самостійно здійснювати представництво своїх інтересів.

Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Відповідно до повідомлення прокуратури Донецької області від 12 червня 2013 року № 05/1-1313 вих прокуратура Донецької області повідомила суд про вступ у розгляді даної справи з метою захисту інтересів держави.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та прокурора, суд,

В С Т А Н О В И В:

Державна екологічна інспекція України, згідно п. 1 Положення «Про Державну екологічну інспекцію України», затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011 є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр).

Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», пункту 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011 та постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 № 995 «Про утворення територіальних органів Державної екологічної інспекції» наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 року № 429 затверджено Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до пункту 2 цього Положення Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Голови місцевих державних адміністрацій координують діяльність Держекоінспекцій і сприяють їм у виконанні покладених на них завдань.

Повноваження Держекоінспекції поширюються на територію Автономної Республіки Крим, відповідної області, міст Києва та Севастополя, за винятком території та об'єктів, віднесених до зони діяльності морських екологічних інспекцій (Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря, Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція та Державна Азовська морська екологічна інспекція).

Згідно з вимогами пункту 6.14 Положення Держекоінспекції надано право приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції.

Пунктом 6.15 Положення встановлено, що Держекоінспекція має право опломбовувати приміщення, устаткування, апаратуру підприємств, установ, організацій та об'єктів, стосовно яких було прийняте в установленому порядку рішення про обмеження чи тимчасове зупинення їх діяльності.

Згідно пункту 6.17 Положення Держекоінспекція має право вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є:

подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;

виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання;

перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю);

звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення;

неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів;

настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).

Прокуратура Донецької області листом від 16 квітня 2013 року № 07/1/4-89 вих. 13 зобов'язала позивача провести перевірку ТОВ «Енергокапітал» з підстав звернення мешканців селища Ханжонкове м. Макіївки через перевищення рівнів шуму та викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря (а.с.11).

Наказом начальника Інспекції від 17 квітня 2013 року № 124 зобов'язано відділ екологічного контролю природних ресурсів № 2 здійснити позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства при будівництві та експлуатації ТОВ «Енергокапітал» промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва (а.с.10).

Позивачем в період з 18 квітня 2013 року по 26 квітня 2013 року було здійснено позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал» з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних, земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, про що свідчить відповідний акт (а.с. 12-16).

Актом перевірки встановлено, зокрема, що не забезпечено виконання рішення заступника головного державного інспектора з ОНПС Донецькій області № 40 від 12.04.2013р. про тимчасову заборону експлуатації комплексу доменної печі, не забезпечено постановку підприємства на державний облік у галузі охорони атмосферного повітря, не розроблено паспорти та Інструкції по експлуатації ПГОУ, не заведено журнали обліку часу роботи ПГОУ, викиди, які утворюються під час випуску чавуну та шлаку з доменної печі на ливарному дворі, викидаються в атмосферне повітря без очищення, без використання двоступеневої очистки газу АС3, до складу якої повинні входити рукавний фільтр ФРИР-160 та каталізатор знешкодження газових викидів типу Экат, не проведено налагодження після закінчення будівництва газоочистки доменної печі, призначеної для технологічної очистки доменного газу та інші порушення вимог природоохоронного законодавства. Акт позапланової перевірки був вручений деректору ТОВ «Енергокапітал», про що свідчить його підпис на останній сторінці акту.

Оскільки, у відповідача були відсутні документи на експлуатацію доменної печі, 16 травня 2013 року на підставі статті 16 Конституції України, статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статтей 10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», частини 5 статті 4 Закону України «Про основні заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Постанови Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 року № 2751-ХІІ «Про затвердження порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища», пункту 6.14 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, позивачем було прийнято рішення № 54 про тимчасову заборону (зупинення) експлуатації комплексу доменної печі, розташованого у м. Макіївка, вул. Чкалова, 2 (а.с.8). Згідно вказаного рішення виробнича діяльність підприємства має бути заборонена (зупинена) з 23 травня 2013 року. Вказане рішення отримано відповідачем 23 травня 2013 року, про що свідчить поштове повідомлення (а.с.9).

Відповідно до пунктів 3.1, 3.2 Положення про порядок опломбування або опечатування підприємств, окремих їх цехів (дільниць) і одиниць обладнання у разі обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 15 вересня 2004 року № 353 підставою для проведення опломбування або опечатування об'єктів у разі порушення суб'єктами господарювання законодавства про охорону навколишнього природного середовища є рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності, прийняте відповідно до вимог Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 29.10.92 № 2751-XII.

Від імені органів Мінприроди опломбування або опечатування мають право здійснювати державні інспектори.

Згідно з вимогами пункту 4.2 вищезазначеного Положення опломбування або опечатування здійснюється протягом доби після вручення рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності особисто керівнику та (або) власнику суб'єкта господарювання, діяльність якого обмежується, зупиняється (тимчасово). У випадку, коли зазначене рішення надсилається керівнику та (або) власнику рекомендованим листом з повідомленням, опломбування або опечатування здійснюється протягом доби після надходження повідомлення про вручення до органу Мінприроди, від імені якого прийнято рішення. У випадках мотивованої потреби закінчення технологічного процесу (якщо термінове обмеження чи зупинення може призвести до виникнення аварійної ситуації) опломбування або опечатування здійснюється відразу після його завершення.

23 травня 2013 року державні інспектори позивача прибули для проведення опломбування комплексу доменної печі № 1 ТОВ «Енергокапітал» відповідно до прийнятого рішення № 54 від 16 травня 2013 року.

Керівництвом відповідача було не допущено інспекторів до опломбування доменної печі, про що було складено акт про недопущення на об'єкт для проведення опобломбування (опечатування) від 23 травня 2013 року № 18/67 (а.с.6).

29 травня 2013 року державні інспектори повторно прибули на підприємство та знову їх було не допущено до здійснення опломбування доменної печі, про що складений акт про недопущення на об'єкт для проведення опобломбування (опечатування) від 29 травня 2013 року № 13/69 (а.с.7). Директор ТОВ «Енергокапітал» зазначив у акті, що не може допустити інспекторів до опобломбування з технічних причин. Зупинення печі буде можливим після повного зупинення 31 травня 2013 року.

На дату розгляду справи державних інспекторів не допущено до опопломбування доменної печі.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті судового збору за приписами статей 87, 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал» про зобов'язання вчинити певні дії, а саме: допустити державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Донецькій області до здійснення опломбування доменної печі № 1 товариства з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал», ЄДРПОУ: 32672040, розташованого за адресою: м. Макіївка, вул. Чкалова, 2 - задовольнити.

Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал» допустити державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Донецькій області до здійснення опломбування доменної печі № 1 товариства з обмеженою відповідальністю «Енергокапітал», ЄДРПОУ: 32672040, розташованого за адресою: м. Макіївка, вул. Чкалова, 2.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державної екологічної інспекції у Донецькій області (код ЄДР 38034476, 83050, м. Донецьк, пр. Миру, 2-Б) витрати по сплаті судового збору в сумі 34 (тридцять чотири) гривні 41коп.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні 13 червня 2013 року в присутності представника позивача та прокурора.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Голубова Л.Б.