ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (0322)-61-58-10 У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
17 червня 2013 року813/4661/13-а
Cуддя Львівського окружного адміністративного суду Брильовський Роман Михайлович, розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали фермерського господарства «Бурка В.В.» до Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Фермерське господарство «Бурка В.В.» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області, в якому просить:
1. Визнати право:
- власності за фермерським господарством «Бурка В.В.» на всю рибу, яка знаходиться в ставкові біля с.Поториця Сокальського району, який знаходиться в користуванні у фермерського господарства «Бурка В.В.» з 2000 року на підставі державного акту на право постійного користування землею;
- за фермерським господарством «Бурка В.В.» володіти, користуватися і розпоряджатися рибою, яка знаходиться в ставкові біля с.Поториця Сокальського району, який знаходиться в користуванні у фермерського господарства «Бурка В.В.» з 2000 року на підставі державного акту на право постійного користування землею.
2. Встановити наявність чи відсутність повноваженнь працівників Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області, а саме:
- чи до повноважень працівників Управління охорони , використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області входить виконання вимог Конституції України, Рішень Конституційного Суду України, Законів України;
- чи до повноважень працівників Управління охорони , використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області входить перевірка ставка біля с.Поториця Сокальського району, яким користується фермерське господарство «Бурка В.В.» з 2000 року на підставі державного акта на право постійного користування землею;
- чи до повноважень працівників управління охорони , використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області входить перебувати на території фермерського господарства «Бурка В.В.», ставкові біля с.Поториця Сокальського району, яким користується фермерське господарство «Бурка В.В.» з 2000 року на підставі державного акта на право постійного користування землею, без згоди фермерського господарства «Бурка В.В.»;
- чи до повноважень працівників Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області входить вилучення риби, сітки, лодки, які належать фермерському господарству «Бурка В.В.» без згоди фермерського господарства «Бурка В.В.»;
- чи до повноважень працівників Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області входить проведення на території фермерського господарства «Бурка В.В.», ставку біля с.Поториця Сокальського району, яким користується фермерське господарство «Бурка В.В.» з 2000 року на підставі державного акта на право постійного користування землею, затримання без відома та повідомлення представника фермерського господарства.
3. Визнати протиправною:
- проведення працівниками Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області 23.05.2013 року перевірки ставка біля с.Поториця Сокальського району, яким користується фермерське господарство «Бурка В.В.» з 2000 року на підставі державного акта на право постійного користування землею;
- перебування працівників Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області 23.05.2013 року на території фермерського господарства «Бурка В.В.»,ставкові поблизу с.Поториця Сокальського району, без згоди фермерського господарства «Бурка В.В.»;
- проведення працівниками Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області на території фермерського господарства «Бурка В.В.», ставкові поблизу с.Поториця Сокальського району, затримання громадянина ОСОБА_2 без відома та повідомлення представника фермерського господарства;
- вилучення працівниками Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області на території фермерського господарства «Бурка В.В.», ставкові поблизу с.Поториця Сокальського району, у громадянина ОСОБА_2 сітки ,човна, які належать фермерському господарству «Бурка В.В.»;
- складання працівниками Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області протоколу №1435 про адміністративне правопорушення від 23.05.2013 року.
4. Скасувати протокол №1435 про адміністративне правопорушення від 23.05.2013 року складений працівниками Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області.
5. Зобовязати Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області:
- повернути фермерському господарству «Бурка В.В.» сітки, човен, які вилучені 23.05.2013 року з ставка поблизу с.Поториця Сокальського району;
- не проводити перевірки на ставку поблизу с.Поториця Сокальського району, яким користується фермерське господарство «Бурка В.В.».
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів згідно з ч.2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Юрисдикція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ (підвідомчість справ) визначена ст. 17 КАС України.
Питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя, відповідно до ч.4 ст. 107 КАС України, вирішує протягом трьох днів з дня надходження позовної заяви до адміністративного суду або закінчення строку, встановленого для усунення недоліків позовної заяви, у разі залишення позовної заяви без руху.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі згідно із ч.2 ст.107 КАС України, на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
При цьому, відповідно до п.4, п.6 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи:
- належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства;
- немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Закріплений у КАС України принцип інстанційної підсудності розмежовує справи адміністративної юрисдикції у межах системи адміністративних судів між окремими її елементами. На відміну від юрисдикції, підсудність розмежовує компетенцію між окремими ланками судової системи і між судами однієї ланки щодо розгляду і вирішення справ, віднесених до їх юрисдикції. Відповідно до ст. ст. 18, 19, 20 КАС України встановлено предметну, територіальну та інстанційну підсудність.
Предметна підсудність визначає компетенцію різних ланок судової системи по розгляду адміністративних справ по першій інстанції залежно від предмета спору або суб'єктного складу сторін спірних правовідносин. Таке розмежування компетенції судових органів обумовлюється міркуваннями публічно-правового характеру стосовно найкращої організації судової влади - щоб створити для осіб, які потребують судового захисту, найбільш сприятливі умови для участі в судочинстві, для залучення всіх заінтересованих осіб і доказів у справі.
Згідно з вимогами предметної підсудності закріпленими у п.2 ч.1 ст.18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
З аналізу вищенаведених норм КАС України, а також із назви самої статті "Предметна підсудність адміністративних справ" вбачається, що визначальним при з'ясуванні компетентного суду для розгляду і вирішення спору має бути предмет позову.
Як вбачається із позовної заяви, позивач оскаржує протокол про адміністративне правопорушення, просить встановити наявність чи відсутність повноважень відповідача на проведення перевірки, за результатами якої складено протокол про адміністративне правовопушення та визнати протиправним проведення такої перевірки, тобто відносини позивача з відповідачем виникли з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, розгляд яких предметно віднесений до компетенції місцевого загального суду як адміністративного суду.
Відповідно до п.6 ч.3 ст.108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи наведене, а також те, що відповідно до ч.6 ст. 108 КАС України повернення позовної заяви, не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом, а отже суддя за відсутності перешкод вирішуватиме питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі як за новою позовною заявою.
Керуючись ст. ст. 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Повернути позовну заяву фермерського господарства «Бурка В.В.» до Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області в частині встановлення наявності чи відсутності повноваженнь працівників Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області виконання вимог Конституції України, Рішень Конституційного Суду України, Законів України, проведення перевірки ставка біля с.Поториця Сокальського району, яким користується фермерське господарство «Бурка В.В.» з 2000 року на підставі державного акта на право постійного користування землею, перебування на території фермерського господарства «Бурка В.В.», ставкові біля с.Поториця Сокальського району, яким користується фермерське господарство «Бурка В.В.» з 2000 року на підставі державного акта на право постійного користування землею без згоди фермерського господарства «Бурка В.В.», вилучення риби, сітки, лодки, які належать фермерському господарству «Бурка В.В.» без згоди фермерського господарства «Бурка В.В.», проведення на території фермерського господарства «Бурка В.В.», ставку біля с.Поториця Сокальського району, яким користується фермерське господарство «Бурка В.В.» з 2000 року на підставі державного акта на право постійного користування землею, затримання без відома та повідомлення представника фермерського господарства, визнання протиправною проведення працівниками управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області 23.05.2013 року перевірки ставка біля с.Поториця Сокальського району, яким користується фермерське господарство «Бурка В.В.» з 2000 року на підставі державного акта на право постійного користування землею, перебування працівників Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області 23.05.2013 року на території фермерського господарства «Бурка В.В.», ставкові поблизу с.Поториця Сокальського району, без згоди фермерського господарства «Бурка В.В.», проведення працівниками управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області на території фермерського господарства «Бурка В.В.», ставкові поблизу с.Поториця Сокальського району, затримання громадянина ОСОБА_2 без відома та повідомлення представника фермерського господарства, вилучення працівниками управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області на території фермерського господарства «Бурка В.В.», ставкові поблизу с.Поториця Сокальського району у громадянина ОСОБА_2 сітки ,човна, які належать фермерському господарству «Бурка В.В.», складання працівниками Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області протоколу №1435 про адміністративне правопорушення від 23.05.2013 року, скасування протоколу №1435 про адміністративне правопорушення від 23.05.2013 року складений працівниками управління охорони , використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області, зобов'язання відповідача повернути фермерському господарству «Бурка В.В.» сітки , човен які вилучена 23.05.2013 року з ставка поблизу с.Поториця Сокальського району, не проводити перевірки на ставку поблизу с.Поториця Сокальського району, яким користується фермерське господарство «Бурка В.В.» - позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати позивачу.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Р. Брильовський