ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 червня 2013 року № 2а-12163/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом закритого акціонерного товариства «Укрпромсервіс» до Відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Соломянської районної в місті Києві державної адміністрації, Соломянської районної в місті Києві державної адміністрації, державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Соломянської районної в місті Києві державної адміністрації Бровко К.П. за участю третьої особи приватного акціонерного товариства «Київська фасувально-картонажна фабрика» про визнання недійсною державної реєстрації,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Соломянської районної в місті Києві державної адміністрації, приватного акціонерного товариства «Київська фасувально-картонажна фабрика» про визнання недійсною державної реєстрації, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що при створенні 27.06.1996 році ЗАТ «Київська Фасувально-картонажна фабрика» були допущені порушення чинного на той час закону, які не можна усунути, що відповідно до п.2 ч.1 ст. 110 ЦК України та ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» є підставою для визнання недійсною державної реєстрації, її скасування (припинення) та ліквідації вказаного товариства, що призвело до порушення законних прав та інтересів позивача.
У позовній заяві позивач просить суд визнати недійсною державну реєстрацію Закритого акціонерного товариства (Приватного акціонерного товариства) «Київська Фасувально-картонажна фабрика» через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути; визнати недійсним запис про проведення державної реєстрації ЗАТ (ПрАТ) «Київська Фасувально-картонажна фабрика» від 27.06.1996 року, через порушення закону, допущені при створенні цієї юридичної особи, які не можна усунути; ліквідувати (припинити) юридичну особу - приватне акціонерне товариство «Київська Фасувально-картонажна фабрика» (03151, м. Київ, вул. Волинська, 40 код ЄДРПОУ 02132384); призначити комісію з припинення (ліквідаційну комісію) приватного акціонерного товариства «Київська Фасувально-картонажна фабрика» (03151, м. Київ, вул. Волинська, 40 код ЄДРПОУ 02132384).
Ухвалою від 27.11.2012 року судом відмовлено у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог щодо приватного акціонерного товариства «Київська Фасувально-картонажна фабрика».
25.04.13 р. судом залучено у якості відповідачів Соломянську районну в місті Києві державну адміністрацію, державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Соломянської районної в місті Києві державної адміністрації Бровко К.П.
23.05.13 р. в судовому засіданні суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство «Київська Фасувально-картонажна фабрика».
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.
Представники відповідача в судове засідання не з`явилися, через канцелярію суду подано клопотання про розгляд справи без їх участі.
У судовому засіданні третя особа проти позову заперечувала, посилаючись на те, що Позивач ще у 2009 році звертався до суду зі схожими за змістом вимогами та з аналогічних підстав, однак, в позові йому було відмовлено. При цьому Позивач вказував, що про порушене право йому стало відомо у 2007 році, що свідчить про пропуск ним строку позовної давності. Крім того, за думкою третьої особи відсутні умови для визнання недійсними установчих документів. Оскільки, перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є вичерпним, розширеному тлумаченню не підлягає та будь-якого обов`язку державного реєстратора перевіряти факт оплати акцій не містить.
Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи зазначене, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обстави справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 22.04.1996 року загальними зборами акціонерів закритого акціонерного товариства «Київська Фасувально-картонажна фабрика», на даний час приватне акціонерне товариство «Київська Фасувально-картонажна фабрика» (Протокол №1 ) прийнято рішення про створення зазначеного товариства, затверджено його установчі документи та обрано генерального директора.
23.04.1996 року нотаріально посвідчено установчий договір, затверджений загальними зборами акціонерів.
27.06.1996 року Залізничною районною державною адміністрацією в м. Києві ( на теперішній час Солом`янська РДА) здійснено державну реєстрацію ЗАТ «Київська Фасувально-картонажна фабрика» та видано Свідоцтво про державну реєстрацію цього товариства № А01 № 377163.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 18.01.2010р. по справі №6/678-58/199, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.06.2010р. та постановою Вищого господарського суду України від 22.09.2010р., у задоволенні позовних вимог ЗАТ «Укрпромсервіс» до ЗАТ «Київська фасувально-картонажна фабрика» та Соломянської районної у м. Києві державної адміністрації про визнання недійсним рішення загальних зборів, установчих документів, визнання недійсною та скасування реєстрації нової редакції установчих документів, зобов'язання вчинити дії, - відмовлено повністю.
З матеріалів справи вбачається, що у листопаді 2010р. ЗАТ «Укрпромсервіс» звернулось до суду з заявою про перегляд рішення Господарського суду міста Києва від 18.01.2010р. за нововиявленими обставинами. Ухвалою Господарського суду м. Києва від 17.06.2011р. заяву ЗАТ «Укрпромсервіс» про перегляд рішення господарського суду міста Києва від 18.01.2010р. за нововиявленими обставинами, залишено без задоволення.
Постановою Вищого господарського суду України від 05.10.2011р., касаційну скаргу ЗАТ «Укрпромсервіс» залишено без задоволення, а постанову Київського апеляційного господарського суду від 22.08.2011р., якою залишено без змін ухвалу Господарського суду м. Києва від 17.06.2011р., - без змін.
Відповідно до ст.58 Господарського кодексу України, суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа - підприємець у порядку, визначеному законом.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб регулюється Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" ( в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно ч.1,2 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру підлягають акредитації на території України в порядку, встановленому законом.
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця. (ст.5 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців").
Відповідно до ч.2,4 ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів; документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. У разі державної реєстрації юридичної особи, для якої законом встановлено вимоги щодо формування статутного фонду (статутного або складеного капіталу), крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, що підтверджує внесення засновником (засновниками) вкладу (вкладів) до статутного фонду (статутного або складеного капіталу) юридичної особи в розмірі, який встановлено законом.
Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону. За відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор повинен внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код заявника відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки. (ч.1, 3 ст.25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців").
Відповідно до ст.27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Відповідно до ч.4 «Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності», затвердженого Постановою КМ України, від 25.01.1996, № 125, для державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи власник (власники) або уповноважена ним (ними) особа (заявник) особисто подають до органу державної реєстрації: а) установчі документи: рішення власника майна або уповноваженого ним органу про створення суб'єкта підприємницької діяльності. Якщо власників або уповноважених ними органів два і більше, таким рішенням є установчий договір; статут (якщо відповідно до законодавства це необхідно для створюваної організаційної форми суб'єкта підприємництва); б) реєстраційну картку, яка є одночасно заявою про державну реєстрацію (додаток N 1); в) документ, що засвідчує сплату реєстраційного збору; г) документ, що засвідчує сплату власником (власниками) внеску до статутного фонду суб'єкта підприємницької діяльності в розмірі, передбаченому законодавчими актами; д) рішення Антимонопольного комітету про згоду на створення, реорганізацію (злиття, приєднання) суб'єктів підприємницької діяльності, якщо законодавчими актами України передбачена необхідність такої згоди.
Таким чином, судом встановлено, державна реєстрація ЗАТ «Київська Фасувально-картонажна фабрика», здійсненна Залізничною районною державною адміністрацією м. Києва 27.06.1996р., на підставі наступних документів: установчого договору, статут, протокол №1 від 22.04.1996р. зборів засновників ЗАТ «Київська Фасувально-картонажна фабрика», документів, що посвідчують сплату статутного фонду, а саме нотаріально посвідчена копія договору купівлі-продажу державного майна від 15.12.1995р. №223, нотаріально посвідчена копія акту прийому-передачі державного майна цілісного майнового комплексу Київської Фасувально-картонажної фабрики від 30.01.1996р. « 211, аудиторське заключення про підтвердження формування статутного фонду ЗАТ «Київська Фасувально-картонажна фабрика», від 20.06.1996р. та платіжний документ про сплату реєстраційного збору.
Стаття 18 України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначає статус відомостей Єдиного державного реєстру, відповідно до якої: 1. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. 2. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними. 3. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що державна реєстрація товариства ЗАТ «Київська Фасувально-картонажна фабрика» була здійснена без порушень та у відповідності до вимог діючого на той час законодавства.
Згідно ст.33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Відповідно до ст.110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується: 1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами; 2) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які неможливо усунути, чи в інших випадках, встановлених законом.2. Вимога про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених у пункті 2 частини першої цієї статті, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, учасником юридичної особи, відповідним органом державної влади у випадках, встановлених законом. Рішенням суду про ліквідацію юридичної особи керівника такої юридичної особи, її виконавчий орган чи позивача може бути призначено ліквідатором або включено до складу комісії з припинення юридичної особи.3. Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом. 4. Особливості ліквідації банків встановлюються законом про банки і банківську діяльність.
Відповідно до ч.2 ст.38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Отже, оскільки Рішенням Господарського суду міста Києва від 18.01.2010р. по справі №6/678, що набрало законної сили встановлено правомірність рішень з усіх питань порядку денного, які прийняті загальними зборами акціонерів ЗАТ «Київська фасувально-картонажна фабрика», що відбулися 01.10.1996 р.; установчих документів -статуту та установчого договору від 1997 року та всіх наступних редакцій установчих документів ЗАТ «Київська фасувально-картонажна фабрика»; нової редакції установчих документів - статуту та установчого договору, здійсненої Залізничною районною у місті Києві державною адміністрацією, та реєстрації всіх наступних редакцій установчих документів ЗАТ «Київська фасувально-картонажна фабрика та судом встановлено, що державна реєстрація товариства ЗАТ «Київська Фасувально-картонажна фабрика» була здійснена без порушень та у відповідності до вимог діючого на той час законодавства, суд за таких обставин не вбачає підстав для задоволення позовних вимог щодо ліквідації (припинення) та призначення комісії з припинення приватного акціонерного товариства «Київська Фасувально-картонажна фабрика».
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку відповідачами доведено правомірність своїх дій.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача та відсутність підстав для їх задоволення.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог закритого акціонерного товариства «Укрпромсервіс» - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Є.В. Аблов