Головуючий у 1 інстанції - Грищенко Є.І.
Суддя-доповідач - Шальєва В. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2013 року справа №805/2922/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецькій апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого - судді Шальєвої В.А.
суддів Компанієць І.Д., Бишова М.В.
секретар Абушек А.С.
за участі представника позивача Єрмак Л.Б.
представника відповідача Бороніної М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Донецького апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Донецьк, б. Шевченка, 26, апеляційну скаргу Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05.04.2013 р. в справі № 805/2922/13-а за позовом Командитного товариства «ПО Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання неправомірними дій,
В С Т А Н О В И В:
Командитне товариство «ПО Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» (далі - КТ «ПО ЯКХП») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (далі - Ясинуватська ОДПІ) про визнання неправомірними дій, в обґрунтування якого зазначило, що на підставі наказу від 08.01.2013 р. № 7 та направлення від 09.01.2013 р. № 11 відповідачем проведена позапланова виїзна перевірка КТ «ПО ЯКХП» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на прибуток за період з 01.04.2011 р. по 30.09.2011 р., з податку на додану вартість за період з 01.04.2011 р. по 31.07.2011 р. щодо господарських відносин із ТОВ «ССР Агротранс», за результатами якої складений акт від 15.01.2013 р. № 10/22-1/00957643. В акті перевірки зазначено про встановлення порушення ч. ч. 1, 3, 5 ст. 203, ст. 215, 216 Цивільного кодексу України в частині недодержання вимог законодавства в момент вчинення правочинів з ТОВ «ССР Агротранс», АТ «ВО «Конті», філією ВАТ «Коровай» «КМТП», ПрАТ «Донецький булочно-кондитерський комбінат», які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними; п. п. 198.2, 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, що призвело до завищення позивачем податкового кредиту на суму 2735137 грн. за квітень-липень 2011 р.; п. п. 138.2, 138.6 ст. 138 Податкового кодексу України, що призвело до завищення валових витрат на 13675688 грн. за 2 та 3 квартали 2011 р.; ст. 14, ст. 188 Податкового кодексу України, що призвело до завищення податкового зобов'язання з податку на додану вартість за квітень-липень 2011 р. на 3071301 грн.; ст. 135 Податкового кодексу України в частині завищення валового доходу за 2 та 3 квартали 2011 р. в сумі 15356533 грн.
Позивач вважає дії відповідача по проведенню перевірки на підставі пп. 78.1.1 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України протиправними у зв'язку з відсутність обставин, передбачених даною правовою нормою, оскільки на всі запити відповідача позивачем надавались витребувані документи, а раніше проведеними зустрічними звірками підтверджувалось реальне здійснення позивачем господарських операцій з ТОВ «ССР Агротранс». Також позивач зазначив про протиправність висновків акту перевірки, з огляду на підтвердження господарських операцій первинними документами, які досліджувались відповідачем.
Позивач просив визнати неправомірними дії відповідача по проведенню документальної позапланової виїзної перевірки КТ «ПО ЯКХП» з питань достовірності вчинених правочинів по взаємовідносинам з ТОВ «ССР Агротранс» за період з 01.04.2011 р. по 30.09.2011 р., визнати неправомірними дії відповідача по викладенню в акті документальної позапланової перевірки від 15.01.2013 р. № 10/22-1/00957643 висновків щодо нікчемності правочинів між ТОВ «ССР Агротранс» та КТ «ПО ЯКХП» та КТ «ПО ЯКХП» з АТ «ВО «Конті», філією ВАТ «Коровай» «КМТП», ПрАТ «Донецький булочно-кондитерський комбінат».
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05.04.2013 р. позов задоволений частково, визнані неправомірними дії Ясинуватської ОДПІ щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки КТ «ПО ЯКХП» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на прибуток за період з 01.04.2011 р. по 30.09.2011 р., з податку на додану вартість за період з 01.04.2011 р. по 31.07.2011 р. щодо господарських відносин з ТОВ «ССР Агротранс», в задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким відмовити у задовольнити позову. Апелянт вказує на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які полягають у неправильному застосуванні положень Податкового кодексу України, що регулюють порядок проведення перевірок, зазначаючи про неприйняття до уваги судом, що у податкового органа були підстави, визначені кодексом, для проведення позапланової документальної виїзної перевірки. Зазначає, що перевірка була призначена у зв'язку з отриманням акту Макіївської ОДПІ від 20.12.2012 р. № 1191/15/36551703 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ССР Агротранс» щодо документального підтвердження господарських відносин з КТ «ПО ЯКХП» за квітень-липень 2011 р. Крім того, відповідачем направлялись запити позивачу від 30.08.2011 р., 19.09.2011 р., на які позивачем 19.09.2011 р. надані копії документів, що підтверджують взаємовідносини між підприємствами. На підставі отриманих документів Ясинуватською ОДПІ складені довідки про результати зустрічних звірок. Звірки проводились до отримання акту Макіївської ОДПІ, в документах, наданих позивачем, та довідках зустрічної звірки відсутній опис документів, які б вказували на придбання борошна КТ «ПО ЯКХП», не встановлено зв'язку між наданням послуг з переробки зерна та господарськими операціями з придбання борошна у ТОВ «ССР Агротранс», тому відповідач вказує, що послуги з переробки зерна, надані ТОВ «ССР Агротранс» не мають прямого відношення до штучно оформлених позивачем операцій з придбання борошна. Вказані обставини стали підставою для проведення перевірки. Також відповідачем зазначено про допущення позивачем посадових осіб податкового органу до проведення перевірки.
В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні просив в задоволенні апеляційної скарги відмовити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Позивач Командитне товариство «ПО Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Ясинуватської міської ради Донецької області 01.04.1999 р., включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 00957643, перебуває на податковому обліку в Ясинуватській об'єднаній державній податковій інспекції Донецької області Державної податкової служби, є платником податку на додану вартість відповідно до свідоцтва платника податку на додану вартість № 100285313.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що на підставі наказу № 7 від 08.01.2013 р. та направлення № 11 від 09.01.2013 р. посадовими особами Ясинуватської ОДПІ проведена позапланова виїзна перевірка КТ «ПО Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на прибуток за період з 01.04.2011 р по 30.09.2011 р., з податку на додану вартість за період з 01.04.2011 р. по 31.07.2011 р. щодо господарських відносин з ТОВ «ССР Агротранс», результати якої відображені в акті № 10/22-1/00957643 від 15.01.2013 р.
Підставою для призначення перевірки є отримання органом державної податкової служби акту Макіївської ОДПІ від 20.12.2012 р. № 1191/15/36551703 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ССР Агротранс» щодо документального підтвердження господарських відносин з КТ «ПО ЯКХП» за квітень-липень 2011 р. Відповідачем після отримання цього акту не направлявся платнику податків відповідний запит про надання пояснень та їх документального підтвердження щодо взаємовідносин з ТОВ «ССР Агротранс».
Ясинуватською ОДПІ направлялись запити позивачу від 20.07.2011 р., 30.08.2011 р., 19.09.2011 р., 16.11.2012 р. про надання інформації та копій документів про фінансово-господарську діяльність підприємства щодо взаємовідносин з ТОВ «ССР Агротранс» за квітень, травень, червень, липень 2011 р. та весь 2011 р. Листами від 04.08.2011 р., 19.09.2911 р., 26.09.2011 р., 26.11.2012 р. позивачем на запити податкового органу надані пояснення та документи по взаємовідносинам з ТОВ «ССР Агротранс» за квітень-липень 2011 р. На підставі отриманих документів Ясинуватською ОДПІ складені довідки № 244/23-1/00957643 від 25.08.2011 р., № 268/23-0/00957643 від 19.09.2011 р., № 282/23-0/00957643 від 06.10.2011 р. про результати зустрічних звірок господарських відносин позивача з платником ТОВ «ССР Агротранс», їх реальності та повноти відображення у обліку. В даних довідках Ясинуватською ОДПІ зроблений висновок про документальне підтвердження реальності здійснення господарських операцій позивача з ТОВ «ССР Агротранс» за період з 01.04.2011 р. по 30.04.2011 р., з 01.06.2011 р. по 30.06.2011 р., з 01.07.2011 р. по 31.07.2011 р.
Задовольняючи позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача з проведення документальної позапланової виїзної перевірки КТ «ПО ЯКХП» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на прибуток за період з 01.04.2011 р. по 30.09.2011 р., з податку на додану вартість за період з 01.04.2011 р. по 31.07.2011 р. щодо господарських відносин з ТОВ «ССР Агротранс», суд першої інстанції виходив з відсутності у Ясинуватській ОДПІ достатніх підстав, передбачених пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України для проведення позапланової виїзної перевірки позивача за період з 01.04.2011 р. по 31.07.2011 р., оскільки орган державної податкової служби не звертався до позивача після отримання акту Макіївської ОДПІ з письмовим запитом, а також з того, що податковий орган мав на час проведення перевірки податкову інформацію щодо відносин позивача з ТОВ «ССР Агротранс», їх реальності та повноти відображення в обліку у період з квітня по липень 2011 р.
Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції обґрунтованим, з огляду на наступне.
Пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України встановлено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 цього кодексу документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Згідно з п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Пунктом 78.5 ст. 78 цього кодексу встановлено, що допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Дійсно, відповідно до пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності такої підстави: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Відтак, право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податків на підставі пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України можливо лише при сукупності двох обставин: наявності фактів, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, які можуть бути встановлені за наслідками перевірок інших платників податків, або отримання податкової інформації; якщо платник податків не надасть пояснень та їх документального підтвердження на обов'язків письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
З обставин справи вбачається, що підставою для призначення документальної позапланової виїзної перевірки КТ «ПО ЯКХП» наказом № 7 від 08.01.2013 р. стало отримання від Макіївської ОДПІ акту від 20.12.2012 р. № 1191/15/36551703 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ССР Агротранс» щодо документального підтвердження господарських відносин з КТ «ПО ЯКХП» за квітень-липень 2011 р. При цьому Ясинуватською ОДПІ після отримання цього акту не направлявся позивачу письмовий запит про надання пояснень та їх документального підтвердження щодо господарських відносин з ТОВ «ССР Агротранс». Крім того, Ясинуватська ОДПІ мала у своєму розпорядженні пояснення та усі первинні документи на підтвердження господарських відносин позивача з вказаним платником податків, які надавались позивачем на запити податкового органу від 20.07.2011 р., 30.08.2011 р., 19.09.2011 р., 16.11.2012 р. про надання інформації та копій документів про фінансово-господарську діяльність підприємства щодо взаємовідносин з ТОВ «ССР Агротранс» за квітень, травень, червень, липень 2011 р. та весь 2011 р.
Оскільки органом державної податкової служби після отримання відповідної інформації про можливі порушення позивачем податкового законодавства (акт Макіївської ОДПІ) не направлявся позивачу запит про надання інформації та її документального підтвердження щодо взаємовідносини з ТОВ «ССР Агротранс», є правильним висновок суду першої інстанції про недотримання Ясинуватської ОДПІ процедури проведення перевірки та відсутність підстав для її проведення, встановлених пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.
Відсутність правових підстав для проведення перевірки виключає проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта про наявність правових підстав для проведення документальної позапланової виїзної перевірки, оскільки вони спростовуються приведеними вище фактичними обставинами.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05.04.2013 р. в справі № 805/2922/13-а залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05.04.2013 р. в справі № 805/2922/13-а за позовом Командитного товариства «ПО Ясинуватський комбінат хлібопродуктів» до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання неправомірними дій залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі.
Повний текст ухвали складений 17.06.2013 р.
Головуючий суддя: Шальєва В.А.
Судді: Компанієць І.Д.
Бишов М.В.