Постанова № 31844469, 14.06.2013, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2013
Номер справи
822/2011/13-а
Номер документу
31844469
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2011/13-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2013 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіПетричковича А.І. при секретарі Страхарській М. В. за участі:представника позивача Бацюк О.М., представника відповідача Мельничук О.Я., представника третьої особи ОСОБА_5, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ЖКБ "Проскурів-Центр", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - ТзОВ "Октант-центр" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області, про скасування постанови про накладення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

Після усунення недоліків позову ухвалою від 30.04.2013 року судом відкрито провадження в адміністративній справі за позовом в якому позивач, посилаючись на Закони України "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про кооперацію", просить скасувати постанову №22 від 03.04.2013 року про накладення штрафу.

У суді представник позивача позовні вимоги підтримала, покликаючись на ті ж докази, що у позовній заяві та додаткові письмові пояснення від 03.06.2013 року.

Представник відповідача позов не визнала про що надала письмові заперечення без реєстраційного номера від 03.06.2013 року, які підтвердила у суді.

Суд залучив до розгляду справи ТзОВ "Октант-центр", як третю особу яка не заявляє самостійних вимог, директор якого ОСОБА_5, будучи допитаним в якості свідка, суду пояснив, що 1-шу чергу 72-х квартирного будинку по вулиці Проскурівській, 45 м. Хмельницького, ЗАТ "Октант" ( на даний час ТзОВ "Октант-центр") здало в експлуатацію в 2006 році, про що є відповідне рішення. Незавершене будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами і підземною автостоянкою по вул. Проскурівська, 45 (інші черги) знаходиться на балансі ТзОВ "Октант-центр", яке є забудовником цього об"єкту, відповідно до Акту №1 від 18.12.2012 року, складеного ЖБК "Проскурів-центр", яке передало, а ТзОВ "Октант-центр" прийняло цей об"єкт. 26.03.2013 року він разом з представниками ЖБК "Проскурів-центр" чекали представників інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області, які не прийшли, про що був складений Акт, який він підписав. Щодо фотокопій наданих інспекторами суду на яких він зображений у приміщенні паркінгу з одним із них, пояснив, що це було іншого дня, тобто не 26.03.2013 року. Цей паркінг використовується ТзОВ "Октант-центр", про що свідчать договори про надання послуг з утримання та зберігання автотранспорту в підземному паркінгу, частину з яких він для огляду надає суду.

Аналогічні показам даним ОСОБА_5, дала суду свідок ОСОБА_6, яка є головою правління ЖБК "Проскурів-центр".

Допитані в якості свідків працівники інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області ОСОБА_7 і ОСОБА_8 пояснили, що вони проводили перевірку ЖБК "Проскурів-центр" і складали протокол №00108 від 26.03.2013 року про порушення у сфері містобудівельної діяльності із застосуванням фотофіксації, але це не відобразили у протоколі. На запитання суду, чому про застосування фотофіксації не зроблена відмітка у цьому протоколі, не дали зрозумілої відповіді. Вони не згідні з показами ОСОБА_5, що фотографування паркінгу проводилось не 26.03.2013 року.

Заслухавши учасників судового розгляду і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Згідно Довідки АА №752618 ЄДРПОУ Житлово-будівельний кооператив "Проскурів-центр" зареєстрований 05.11.2012 року, має ідентифікаційний код 38428208 і є некомерційною організацією.

Відповідно до п.3.1 Статуту ЖБК "Проскурів-центр", кооператив є юридичною особою, утвореною шляхом добровільного об"єднання громадян та/або юридичних осіб, на основі членства для ведення спільної господарської діяльності з метою будівництва та сприяння будівництву багатоквартирних житлових будинків для його членів (асоційованих членів), а також членів їх сімей для подальшої експлуатації і управління цими об"єктами на засадах самоврядування.

Пунктом 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України", затвердженого Указом Президент України № 439/2011 від 08.04.2011 року (далі Положення) визначено, що Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.

Згідно п.4 Положення, Держархбудінспекція України відповідно до покладених на неї завдань: п.п.9) здійснює контроль за виконанням приписів про усунення порушень вимог законодавства у сферах містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів та правил, у сфері житлово-комунального господарства; п.п.10) проводить перевірки: відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються у будівництві, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним вимогам, рішенням; своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації; дотримання суб'єктами у сфері житлово-комунального господарства державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою, за винятком контролю у сфері квітково-декоративного насінництва; дотримання органами місцевого самоврядування законодавства у сфері поховання та похоронної справи; дотримання суб'єктами у сфері житлово-комунального господарства державних стандартів, правил і норм у сфері поводження з побутовими відходами; дотримання суб'єктами у сфері житлово-комунального господарства правил і норм технічної експлуатації житлових будинків, користування прибудинковими територіями та правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків; дотримання виконавцями/виробниками житлово-комунальних послуг правил технічної експлуатації, користування системами водопостачання, каналізації та теплопостачання, технічних вимог до засобів обліку і регулювання споживання води і теплової енергії, якості житлово-комунальних послуг (крім суб'єктів природних монополій, суб'єктів господарювання, що проводять діяльність на суміжних ринках у сфері централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення і є ліцензіатами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та суб'єктів господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні чи поновлювані джерела енергії); наявності у виконавця будівельних робіт у передбачених законодавством випадках сертифікатів на будівельні матеріали, вироби і конструкції; дотримання встановленого порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; дотримання власниками/співвласниками будівель, споруд та інженерних мереж правил обстежень, оцінки технічного стану та паспортизації виробничих будівель і споруд; п.п.11) розглядає справи про правопорушення у сферах містобудівної діяльності, житлово-комунального господарства з прийняттям відповідних рішень.

Згідно п.2 ст.4 Закону України № 3038-VI від 17.02.2011 року "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі Закон № 3038-VI), суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.

Відповідно до ч.3 ст.41 Закону № 3038-VI, орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Згідно ч.4 цієї статті, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: 1) безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; 2) складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; 3) видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; 4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації; 4-1) проводити перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об'єктів, вимогам державних стандартів, норм і правил згідно із законодавством; 5) здійснювати контроль за додержанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів містобудування та архітектури; 6) залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій, які пройшли у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, державну атестацію в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері архітектури; 7) одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю. Забороняється витребовувати інформацію та документи податкової, фінансової звітності, щодо оплати праці, руху коштів та інші, не пов'язані із здійсненням державного архітектурно-будівельного контролю; 8) вимагати у випадках, визначених законодавством, вибіркового розкриття окремих конструктивних елементів будинків і споруд, проведення зйомки і замірів, додаткових лабораторних та інших випробувань будівельних матеріалів, виробів і конструкцій; 9) забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію; 10) здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням аудіо- та відеотехніки.

Згідно п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМ України №533 від 23.05.2011 року (далі Порядок), посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право: 1) безперешкодного доступу на місце будівництва об'єкта, або місцезнаходження суб'єкта господарювання, який провадить господарську діяльність, пов'язану з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; 2) складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом; 3) видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; 4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації; 5) проводити перевірку стану дотримання суб'єктами містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, в тому числі під час застосування будівельної продукції; 6) здійснювати контроль за додержанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; 7) залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій, які пройшли професійну атестацію; 8) отримувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; 9) вимагати у випадках, передбачених законодавством, вибіркового розкриття окремих конструктивних елементів будинків і споруд, проведення зйомки і замірів, додаткових лабораторних та інших випробувань будівельних матеріалів, виробів і конструкцій; 10) забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника відповідної інспекції чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію; 11) здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням аудіо- та відеотехніки.

Актом №1 приймання - передачі об"єкту незавершеного будівництва житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісами і підземною автостоянкою по вул. Проскурівській, 45 м. Хмельницького від 18.12.2012 року констатовано, що ТзОВ "Октант-центр", яке є правонаступником ЗАТ "Октант", що є забудовником прийняв від ЖБК "Проскурів-центр" це незавершене будівництво.

Згідно п.5 Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженого постановою КМ України №1521 від 11.10.2002 року, передача житлового комплексу або його частини з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією. Відповідно до п.7 цього Порядку датою передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс є дата підписання акта приймання - передачі.

Протокол №00108 від 26.03.2013 року про порушення у сфері містобудівельної діяльності складений працівниками інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області ОСОБА_7 і ОСОБА_8 про те, що за результатом позапланової перевірки підземного паркінгу в житловому будинку по вул. Проскурівська, 45 м. Хмельницького, виявлено порушення, що він використовується та експлуатується без здачі його в експлуатацію. ОСОБА_6 голову ЖБК "Проскурів-центр" завчасно повідомлено про дату і час проведення позапланової перевірки на дотримання містобудівного законодавства під час експлуатації цього об"єкту на що остання ухиляється від надання проектної та виконавчої документації для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, на перевірку не з"являється. Таким чином створює перешкоди та недопущення посадових осіб для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Згідно Акту про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об"єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 26.03.2013 року він складений про те, що ОСОБА_6 голова ЖБК "Проскурів-центр" порушує вимоги п.2 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", п.1 ч.4 ст.41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п.п.1 п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМ України №553 від 23.05.2011 року.

Відповідно до постанови №22 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 03.04.2013 року визнано ЖБК "Проскурів-центр" у вчиненні правопорушення передбаченого п.2 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 11147 гривень.

Пунктом 2 ч.6 ст.2 Закону України № 208/94-ВР від 14.10.1994 року "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (далі Закон № 208/94-ВР) визначено, що суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: недопущення посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій - у розмірі десяти мінімальних заробітних плат.

Отже, відповідач притягує до відповідальності ЖБК "Проскурів-центр" за недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області, на підземний паркінг в житловому будинку по вул. Проскурівська, 45 м. Хмельницького, який не зданий в експлуатацію, замовником якого було ЗАТ "Октант", яке є підрядником цього будівництва, причому цьому товариству не видавався дозвіл на виконання будівельних робіт, але воно здійснило самочинне будівництво, що ствержується довідкою за підписом заступника начальника інспекції №7/22-1243 від 14.06.2013 року. Тобто, відповідач - суб"єкт владних повноважень знаючи, що цей об"єкт самочинно збудований ЗАТ "Октант", правонаступником якого є ТзОВ "Октант-центр", тільки на підставі договору підряду №1 від 09.11.2012 року між ЖБК "Проскурів-центр" (замовник) і ТзОВ "Октант-центр" (підрядник), робить висновок про необхідність перевірки позивача і не перевіряючи його вирішує притягнути позивача за порушення якого той не вчиняв, що ствержується наступним.

Так, згідно Акту про неприбуття представників державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області на перевірку від 26.03.2013 року, складеного головою ЖБК "Проскурів-центр" ОСОБА_6, директором ТзОВ "Октант-центр" ОСОБА_5, представником ЖБК "Проскурів-центр" ОСОБА_10 і заступником директора ОСОБА_11, стверджено відсутність представників інспекції для перевірки підземного паркінгу у будинку по вул. Проскурівська, 45 м. Хмельницького. Цей факт фактично підтвердили працівники відповідача, які 26.03.2013 року проводили перевірку, адже хоч надали суду фотокопії паркінгу не довели, що вони зроблені саме цього дня, так як не зробили відмітку у протоколі про проведення фотофіксації перевірки і не змогли пояснити суду причину цього. Тобто, суд вважає, що фотографії паркінгу не є належними доказами у розумінні ст.70 КАС України.

Підтверджує цей висновок і той факт, що відповідач на протязі одного місяця - березня 2013 року фактично 2-а рази намагався перевірити ЖБК "Проскурів-центр", а саме перший раз - 06.03.2013 року (лист №7/22-380 від 27.02.2013 року) і другий - 26.03.2013 року (лист №7/22-479 від 13.03.2013 року) і виписував направлення для проведення позапланової перевірки, відповідно №289 від 01.03.2013 року і №338 від 13.03.2013 року. Однак, у порушення п.8 Порядку у першому випадку відповідач на складав акту перевірки і не зміг пояснити суду причину цього, а по другому виніс постанову, яка є предметом цього судового розгляду.

На думку суду, відповідач не реагуючи на фактичне порушення Закону, про яке йому вже давно відомо (довідка №7/22-1243 від 14.06.2013 року і пояснення його представника) - самочинне будівництво, проведене ЗАТ "Октант", яке є первинне у цьому випадку, не реагує на нього роками і у порушення п.7 Порядку не призначає позапланову перевірку належного суб"єкта містобудування ( в даний час підрядник і балансоутримувач - ТзОВ "Октант-центр") та не реалізує у повному обсязі свої повноваження визначені п.11 Порядку і ст. 41 Закону № 3038-VI, а безпідставно ініціює перевірку іншого суб"єкту і як вважає суд з урахуванням встановленого у суді, придумує порушення на що крім вищенаведеного вказує і Робочий проект підземної автостоянки по вул. Проскурівській, 45 в м. Хмельницькому, Підземні гаражі, ІІІ черга, 2004 рік і договори про надання послуг з утримання та зберігання автотранспорту в підземному паркінгу між Виконавець - ТзОВ "Октант-центр" (ЗАТ "Октант) та Споживач - фізична особа (договори від 06.12.2010 року, від 21.11.2012 року), надані для огляду представником ТзОВ "Октант-центр" (3-тя особа у цій справі). Тобто, суб"єкт владних повноважень повинен і міг встановити належного суб"єкта містобудування, який потрібно перевіряти. Також, не зрозуміло чому суб"єкт владних повноважень у протоколі фактично прописує 2-ва порушення, а саме: 1) використання паркінгу без здачі його в експлуатацію і 2) недопущення посадових осіб для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, а притягує позивача тільки за друге, що також вказує на протиправність дій відповідача, але це не є визначальним з урахуванням предмету позову, тому на думку суду відповідач зробить належні висновки самостійно щодо всього встановленого судом у цій адміністративній справі.

Таким чином, суд приходить до висновку, що суб"єкт владних повноважень, який заперечує проти позову не довів, що діяв у межах Закону, що підтверджено доказами, які перевірено судом.

На підставі викладеного, керуючись Законами України "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" і ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 99, 122, 158-163, 167, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області №22 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 03.04.2013 року.

Копії постанови надати сторонам, повний текст якої виготовлено 17.06.2013 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя/підпис/А.І. Петричкович"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович