Постанова № 31844465, 13.06.2013, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2013
Номер справи
822/2284/13-а
Номер документу
31844465
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2284/13-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 червня 2013 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіДанилюк У.Т. при секретарі Манзяк Ю.Ю. за участі:представника відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Виробничо-комерційне підприємство "Нігинсахкампром" до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 25 травня 2011 року державним реєстратором виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ПП "ВКП "Нігинсахкампром", згідно яких місцезнаходження та адресу підприємства визначено по вул. Жовтневій,91, с.Смотрич, Дунаєвецького району, Хмельницької області. До проведення зазначених змін місцезнаходження підприємства було за адресою: Хмельницька область, м.Кам'янець-Подільський, вул. Північна,90а.

Враховуючи те, що ПП "ВКП "Нігинсахкампром" зареєстровано в Дунаєвецькому районі Хмельницької області, керівництвом підприємства проводились заходи щодо зміни податкової адреси підприємства - направлено повідомлення про зміну місцезнаходження підприємства у Кам'янець-Подільську ОДПІ та Дунаєвецьку ДПІ Хмельницької області. Однак посадовими особами ДПІ у Дунаєвецькому районі було відмовлено позивачу у взятті на облік платника податків за його місцезнаходженням в зв'язку з відсутністю погодження Кам'янець-Подільської ОДПІ щодо зміни місця податкового обліку підприємства.

Вказує, що така відмова Кам'янець-Подільської ОДПІ ґрунтується на наявності процедур судового оскарження податкових повідомлень-рішень, які здійснюються ВАСУ. Проте відмічає, що податкові зобов'язання в таких адміністративних справах є узгодженими, а підстави для продовження строків перебування ПП "ВКП "Нігинсахкампром" за попереднім місцезнаходженням у Кам'янець-Подільської ОДПІ відсутні. А тому просить зобов'язати відповідача перевести його на обслуговування до Дунаєвецької ОДПІ в зв'язку зі зміною місцезнаходження.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак на адресу суду надіслав заяву, відповідно до якої просить розглянути справу за його відсутності.

Представник відповідача в задоволенні позову просив відмовити в зв'язку з його безпідставністю та необґрунтованістю згідно поданих письмових заперечень.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Приватне підприємство "Виробничо-комерційне підприємство "Нігинсахкампром" (код 32057262) згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців знаходиться за адресою: 32423, Хмельницька обл., Дунаєвецький район, смт. Смотрич, вул.Жовтнева,91.

Листом №36 від 08.04.2013 року позивач звертався до Кам'янець-Подільської ОДПІ Хмельницької області з запитом щодо отримання податкової консультації, в якому просив погодити зміну місця податкового обліку.

Відповідно до листа №5298/10/18-225 від 16.04.2013 року позивачу була надана відповідь з вказівкою про те, що в судах різних інстанцій знаходяться судові справи за участю ПП "ВКП "Нігинсахкампром". Відмічено, що згідно п.п.10.1.4 п.10.1 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588 (далі - Порядок), термін перебування на обліку платника податків за попереднім місцезнаходженням продовжений до закінчення процедур судового оскарження сум грошових зобов'язань або закінчення процедур адміністративного оскарження сум грошових зобов'язань та спливу місячного строку після закінчення процедур адміністративного оскарження, якщо в результаті таких процедур органами державної податкової служби прийнято рішення про повне або часткове незадоволення скарги платника податків. Також зазначено, що згідно п.п.10.1.6 п.10.1 Порядку до взяття на облік платника податків в органі державної податкової служби за новим місцезнаходженням (місцем проживання) він сплачує податки, збори, подає податкові декларації (звіти, розрахунки) та виконує інші обов'язки платника податків за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання).

Суд враховує, що згідно п.63.1 ст.63 Податкового кодексу України (далі - ПК України) облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до п.63.3 ст.63 ПК України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік в органах державної податкової служби за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Згідно з п.66.3 ст.66 ПК України у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та орган державної податкової служби, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, органами державної податкової служби за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.

Підставою для зняття з обліку платника податків в одному органі державної податкової служби і взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації.

У такому разі платник податків зобов'язаний подати органу державної податкової служби за новим місцезнаходженням відповідну заяву у десятиденний строк від дня реєстрації зміни місцезнаходження (місця проживання) у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. У разі неподання такої заяви протягом 10 календарних днів платник податків або посадові особи платника податків несуть відповідальність відповідно до закону.

Разом з цим, відповідно до п.п.10.1.4 п.10.1 вищезгаданого Порядку, в органі державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням термін перебування платника податків на обліку повинен бути продовжений до:

- закінчення поточного бюджетного року у разі реєстрації зміни місцезнаходження суб'єкта господарювання - платника податків, яким згідно з частиною восьмою статті 45 Бюджетного кодексу України сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду;

- закінчення документальної перевірки та узгодження сум грошових зобов'язань за її результатами, якщо перевірка була розпочата або призначена та орган державної податкової служби вже повідомив платника податків про її проведення;

- повернення надміру сплачених платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи державної податкової служби, або їх відшкодування платнику податків, якщо останній відповідно до поданих заяв чи податкових декларацій (звітів, розрахунків) претендує та має право на таке повернення чи відшкодування, і термін повернення переплати чи відшкодування настав;

- закінчення процедур судового оскарження сум грошових зобов'язань або закінчення процедур адміністративного оскарження сум грошових зобов'язань та спливу місячного строку після закінчення процедур адміністративного оскарження, якщо в результаті таких процедур органами державної податкової служби прийнято рішення про повне або часткове незадоволення скарги платника податків.

Фактично позивачу було відмовлено у знятті з обліку та продовжено термін перебування за попереднім місцезнаходженням згідно п.п. 10.1.4 Порядку в зв'язку з наявністю судових справ за участю ПП "ВКП "Нігинсахкампром".

Суд вважає помилковими посилання позивача на відсутність підстав для продовження строків його перебування за попереднім місцезнаходженням у Кам'янець-Подільської ОДПІ лише в зв'язку з тим, що податкові зобов'язання в адміністративних справах за його участю є апеляційно узгодженими, оскільки ухваленням судового рішення судом апеляційної інстанції процедура судового оскарження сум грошових зобов'язань не закінчується.

Разом з цим, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Суд відмічає, що податковою адресою юридичної особи є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (п.45.2 ст.45 ПК України).

Відповідно до п.п.16.1.11 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи.

Окрім цього, згідно з ч.8 ст.45 Бюджетного кодексу України 8 липня 2010 року № 2456-VI, у разі зміни місцезнаходження суб'єктів господарювання - платників податків сплата визначених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів) після реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду.

У п.5 роз'яснення Пленуму Верховного Суду України, яке міститься у Постанові від 01.11.1996 року № 9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" зазначено, що судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону.

Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Суд відмічає, що ПК України чи будь-який інший закон України не передбачає такого обмеження в проведенні процедури зняття з податкового обліку платника податків, як закінчення процедур судового оскарження сум грошових зобов'язань або закінчення процедур адміністративного оскарження сум грошових зобов'язань.

Податковим органом неправомірно не було взято до уваги те, що згідно з п. 66.3 ст. 66 ПК України (який підлягає застосуванню в даному випадку як правовий акт, що має вищу юридичну силу) для зняття з обліку та взяття на облік платника податків достатньо надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації.

Окрім цього, суд також звертає увагу на те, що постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 08 серпня 2012 року по справі №2а-3962/12/2670 підпункт 10.1.4 Порядку обліку платників податків і зборів визнано незаконним.

Відповідно до ст. 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи наведене, суд вважає, що бездіяльність Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області порушує встановлені законодавством права Приватного підприємства "Виробничо-комерційне підприємство "Нігинсахкампром", а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 254 КАС України суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Кам'янець-Подільську об'єднану державну податкову інспекцію Хмельницької області перевести платника податків - Приватне підприємство "Виробничо-комерційне підприємство "Нігинсахкампром" на обслуговування із Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області до Дунаєвецької державної податкової інспекції Хмельницької області .

Присудити з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "Виробничо-комерційне підприємство "Нігинсахкампром" 34(тридцять чотири грн. 41 коп.) судового збору шляхом безспірного списання зазначених коштів з розрахункового рахунку Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 14 червня 2013 року

Суддя/підпис/У.Т. Данилюк"Згідно з оригіналом" Суддя У.Т. Данилюк