ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/2890/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.
при секретарі - Грубчак Н.М.
за участю: представника позивача - Ткаченко С.В.
представника відповідача - Хоміч Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" до Державної екологічної інспекції у Полтавській області про визнання протиправним та скасування припису, -
В С Т А Н О В И В:
22 травня 2013 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у Полтавській області про визнання протиправним та скасування припису № 05-21-120 від 14.02.2013 року в частині пункту 10 про зобов'язання одержати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземними водами) на експлуатаційні свердловини № 8,12.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірність висновків відповідача, що викладені в акті № 33/01-01-14 від 08.02.2013 року за результатами проведення перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, в частині відсутності у позивача спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами). Зазначає, що стаття 23 Кодексу України про надра дозволяє, видобувати підземні води для своїх господарських та побутових потреб, якщо продуктивність водозабору не перевищує 300 кубічних метрів на добу, а підприємство в свою чергу, веде облік забору води водовимірювальними приладами та не порушує вказаний ліміт, що підтверджується записами в журналі встановленого зразка. Відтак, вважає пункт 10 припису від 14.02.2013 року № 05-21-120 Державної екологічної інспекції України про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" одержати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземними водами) та не здійснювати водокористування без спеціального дозволу на користування надрами (підземні води) протиправними, такими, що підлягають скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на правомірність спірного припису з підстав викладених у відзиві на позов (а.с.82-85).
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" (ідентифікаційний код 35193242) зареєстроване як юридична особа Зіньківською районною державною адміністрацією Полтавської області 02.04.2008 року.
Відповідно до довідки АА № 585651 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України видами діяльності за КВЕД - 2010 є : 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, 01.41 розведення великої рогатої худоби молочних порід, 01.46 розведення свиней, 01.61 допоміжна діяльність у рослинництві, 01.62 допоміжна діяльність у тваринництві, 10.11 виробництво м'яса (а.с.63).
У період з 21.01.2013 року по 08.02.2013 року Державною екологічною інспекцією у Полтавській області була проведена виїзна планова перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
В ході перевірки встановлено порушення статей 19,21,23 Кодексу України про надра, а саме вказано, що підприємством здійснюється забір підземних вод за відсутності спеціального дозволу на користування надрами.
За результатами перевірки складено акт № 33/01-01-14 від 08.02.2013 року (а.с.7-11).
На підставі вищезазначеного акту відповідачем винесено припис № 05-21-120 від 14.02.2013 року, яким позивача зобов'язано усунути порушення вимог природоохоронного законодавства, зокрема, пунктом 10 зобов'язано ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" одержати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземні води) (а.с. 8-10).
Позивач не погодився із вищезазначеним приписом № 05-21-120 від 14.02.2013 року в частині пункту 10 та оскаржив його до суду.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Досліджуючи питання обґрунтованості позовних вимог, суд встановив наступне.
Статтею 19 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
При укладенні угод про розподіл продукції надра надаються в користування на підставі угоди про розподіл продукції з оформленням спеціального дозволу на користування надрами та акта про надання гірничого відводу.
Користування надрами здійснюється без надання гірничого відводу чи спеціального дозволу у випадках, передбачених цим Кодексом.
Такий виняток, зокрема, встановлений статтею 23 Кодексу України про надра встановлено, що землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу, та використовувати надра для господарських і побутових потреб.
Із матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" має дозвіл на спеціальне водокористування від 01 листопада 2010 року № 4154, виданий Державним управлінням охорони навколишнього природного середовище Полтавської області терміном дії з 01.10.2010 року по 21.08.2013 року (а.с. 43-45).
Згідно із вказаним дозволом водопостачання ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" для задоволення власних виробничих потреб здійснюється з 3 свердловин (2 свердловини робочі, 1 законсервована, відведення стічних вод вигрібні ями): №8 (1562) (Зіньківський район, с.Тарасівка, МТФ вул.Польова 25А, Бучацький експлуатаційний водоносний горизонт, глибина свердловини 222 м, потужністю 6 м3 на годину) та № 12 (1012) (Зіньківський район, с.Тарасівка, МТФ вул.Тракторна 42, Бучацький експлуатаційний водоносний горизонт, глибина свердловини 220 м, потужністю 6 м3 на годину), № 7 (законсервована) (Зіньківський район, с.Тарасівка, МТФ, Бучацький експлуатаційний водоносний горизонт, глибина свердловини 200 м, потужністю 6 м3 ), також визначено ліміт забору води : 13,467 тис.м3 на рік, 41,70 м3 на добу.
Наказом Державного комітету статистики України №264 від 27.07.1998 р. Затверджені типові форми первинного обліку, згідно з п.1 якого затверджені типові форми первинного обліку з використання води, яки введені в дію з 01.01.199 року, а саме ПОД-11 "Журнал обліку водоспоживання (водовідведення) водовимірювальними приладами та обладнаннями"; ПОД-12 "Журнал обліку водоспоживання (водовідведення) побічними методами";ПОД-13 "Журнал обліку якості зворотних вод, що скидаються".
Дані журналів первинного обліку є основою для заповнення статистичної звітності за формою N 2-тп (водгосп), складання проектів планів з охорони і раціонального використання водних ресурсів, а також для розрахунків плати за використання води промисловими та сільськогосподарськими підприємствами. Кожне підприємство (організація, установа) повинне мати укрупнену балансову схему прямоточного, оборотного водопостачання та водовідведення із зазначенням та нумерацією місць виміру забору (приймання) та скидання води, а також пунктів передачі її іншим споживачам. Вимір витрат води проводиться у пункті обліку на кожному водозаборі та випуску зворотних вод, а також у системах оборотного водопостачання, повторного використання зворотних вод та у пунктах передачі (приймання води) іншим водокористувачам. На кожний водозабір, скидання зворотних вод, пункт одержання та передачі свіжої та зворотної води, оборотну систему і т.п. відкривається окремий журнал або відводиться у ньому необхідна кількість листів. До систем оборотного водопостачання відносяться системи технічного водопостачання, призначені для багаторазового використання води у технологічних циклах підприємства. Зворотна вода може подаватися без підготовки або проходити відповідну водопідготовку. До системи оборотного водопостачання не відносяться системи водопостачання, в яких для охолодження чи затримання (акумуляції) відпрацьованої води використовуються об'єкти єдиного державного водного фонду України (ріки, канали, озера, водосховища, за виключенням наливних водосховищ, ставків-охолоджувачів та інших водних об'єктів, спеціально відданих для вказаних цілей у відокремлене користування).
При наявності на одному підприємстві декількох водозаборів та випусків зворотних вод на кожний з них ведуть журнал первинного обліку використання вод за кількісними та якісними показниками (типові форми NN ПОД-11, ПОД-12, ПОД-13).
Журнал обліку водоспоживання (водовідведення) побічними методами (форма NПОД-12) застосовується на підприємствах, організаціях, цехах, дільницях, де відсутня водовимірювальна апаратура.
Судом встановлено, що ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" ведеться журнал встановлено зразка ПОД-12, в якому щоденно ведуться записи замірів витрат води.
Слід зазначити, що порушень заповнення журналу ПОД-12 чи невідповідність вказаних у ньому даних перевіркою не встановлено та під сумнім не ставилося.
Відповідно до даних журналу, наданого позивачем, по свердловині №12 (1012) у період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року зібрано підземних вод в кількості 6972 м3 води по свердловині № 8 (1562) зібрано підземних вод в кількості 6793,1 м3 води
При цьому суд, відмічає, що перевіряючими в акті перевірки також, вказано, що згідно журналом первинного обліку за формою ПОД-12 підприємством за перевіряємий період, перевищень встановлених лімітів забору води не виявлено.
Також, при вирішенні спору суд враховує, що відповідно до вимог статті 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Дозвіл на спеціальне водокористування від 01 листопада 2010 року № 4154, виданий ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" із зазначенням цілі водокористування - госппитні та виробничі потреби підприємства (а.с. 43 - 45).
Згідно із пунктом 5.11 Інструкції щодо заповнення статистичної звітності № 2-ТП (водгосп), затвердженої наказом Держкомстату від 30.09.1997 № 230 та зареєстрованої у в Міністерстві юстиції України 16.10.1997 за № 480/2284 показник гр. 10 включає обсяги води, використаної для задоволення всіх господарських, побутових і комунальних потреб населення і працівників на підприємствах і організаціях, крім сільськогосподарських (наростаючим підсумком з початку року), показник гр. 11 враховує повний обсяг використаної води для виробничих (технічних) потреб, включаючи обсяг свіжої води, що надходить на підживлення систем оборотного водопостачання (наростаючим підсумком з початку року).
Крім того, перевіркою встановлено, що використання підземної води відбувалося на госппитні та виробничі потреби підприємства.
Згідно із положеннями статті 3 Господарського кодексу України від 16.01.2003, № 436-IV під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва -підприємцями.
Сферу господарських відносин становлять господарсько-виробничі, організаційно-господарські та внутрішньогосподарські відносини.
Господарсько-виробничими є майнові та інші відносини, що виникають між суб'єктами господарювання при безпосередньому здійсненні господарської діяльності.
При цьому, слід вказати , що господарсько-виробничі відносини - це відносини, що виникають безпосередньо у процесі здійснення суспільного виробництва, спрямованого на виготовлення та реалізацію продукції, на виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність, та на реалізацію дієздатності суб'єкта господарювання. Ці відносини виникають навколо створення певних благ, що складають предмет господарської діяльності.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" використовує підземні води для власних господарсько-побутових потреб, інше перевіркою не встановлено та в обсязі не більше 300 м3/добу, а тому підприємство згідно зі статтею 23 Кодексу України про надра має право не отримувати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземні води).
Відповідно до положень статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі вищевикладеного, суд вважає помилковими висновки відповідача про порушення позивачем статей 19, 21, 23 Кодексу України про надра, тому вимоги Державної екологічної інспекції України, які містяться в пункті 10 припису №05-21/120 від 14.02.2013 року, щодо зобов'язання ТОВ "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" одержати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземні води) є необґрунтованими, а тому припис від №05-21/120 від 14.02.2013 року в цій частині є протиправним та підлягає скасуванню.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" до Державної екологічної інспекції у Полтавській області про визнання протиправним та скасування припису підлягають задоволенню.
Відповідно до частини третьої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Відтак, оскільки позивачем за звернення до Полтавського окружного адміністративного суду сплачено судовий збір в загальному розмірі 34,41 грн., що підтверджується квитанцією від 16 травня 2013 року (а.с. 1а), суд дійшов висновку, що вказана сума підлягає частковому стягненню на користь позивача з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" до Державної екологічної інспекції у Полтавській області про визнання протиправним та скасування припису.
Визнати протиправним та скасувати пункт 10 припису Державної екологічної інспекції України № 05-21-120 від 14.02.2013 року про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" одержати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземними водами) на експлуатаційні свердловини № 8,12.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агро-Ка Полтава" (ідентифікаційний код 35193242) витрати зі сплати судового збору в сумі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 17 червня 2013 року.
Суддя Г.В. Костенко