Ухвала суду № 31842995, 11.06.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.06.2013
Номер справи
2а-2147/10/0170/15
Номер документу
31842995
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

УХВАЛА

11 червня 2013 р.Справа № 2а-2147/10/0170/15

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., за участю секретаря судового засідання Дубініної А.В.,

представника позивача - Володькіна О.В.,

від третьої особи - Кашин Ю.Г.,

розглянувши заяву Фонду майна АР Крим про заміну сторони виконавчого провадження

по адміністративній справі за позовом Фонду майна АР Крим

до Євпаторійського міського управління юстиції в особі реєстраційної служби

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, ОСОБА_3,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Мирнівська селищна рада

за участю Прокуратури АР Крим

про спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Фонд майна АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Кримського республіканського підприємства "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії", в якому просить примусити Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії скасувати реєстрацію права власності за Мирнівською селищною радою на нерухоме майно - будівля колишньої котельні №1, яка передана в оренду суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_3 та розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 15.06.12 року задоволений адміністративний позов Фонду майна АР Крим до Кримського республіканського підприємства "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м.Євпаторії" Державного реєстратора Кримського республіканського підприємства "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія", а саме зобов'язано реєстратора Кримського республіканського підприємства "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії" в порядку, передбаченому чинним законодавством, вчинити дії щодо скасування в Державному реєстрі прав власності запису про реєстрацію за Мирнівською селищною радою права власності на об'єкт нерухомого майна - будівлю колишньої котельної №1, розташованої за адресою: АДРЕСА_1".

21.12.2012 року по справі виданий виконавчий лист.

18.05.2013р. Фонд майна АР Крим звернувся до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження з Кримського республіканського підприємства "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м.Євпаторії" на - Євпаторійське міське управлення юстиції в особі реєстраційної служби.

Згідно з ч.2 ст. 264 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, що звернулися з поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

У судовому засіданні, яке відбулося 11.06.2013р., представник позивача на задоволенні клопотання про заміну сторони виконавчого провадження наполягав.

Представник третьої особи (Мирнівської селищної ради) проти задоволення клопотання не заперечував.

Перевіряючи можливість для заміни сторони виконавчого провадження, а саме: боржника - Кримське республіканське підприємство "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії" на Євпаторійське міське управління юстиції в особі реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції, суд зазначає наступне.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та Тимчасовому положенню про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р. (в редакції на час прийняття постанови Окружного адміністративного суду АР Крим від 15.06.2012) до 1 січня 2013 року державна реєстрація права власності проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Отже, на час прийняття постанови Окружного адміністративного суду АР Крим від 15.06.2012 саме на реєстратора бюро технічної інвентаризації були покладені обов'язки щодо ведення Державного реєстру прав, прийняття рішення про внесенні відомостей до нього, вчинення дій щодо зміни наведеної в ньому інформації.

Судом встановлено, що Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", який регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" від 11 лютого 2010 року №1878-VI (надалі Закон №1878 зі змінами та доповненнями), з 01.01.2013 року встановлені підстави та орган, що здійснює дії з реєстрації речових прав.

Відповідно ст.2 Закону №1878 державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав; нерухоме майно - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.

Згідно зі ст.4 Закону №1878 обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме, право власності на нерухоме майно; право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном; інші речові права відповідно до закону; податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.

У Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення (ст. 5 Закону №1878).

Згідно ч. 1, 2 ст. 26 Закону №1878 записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень; записи скасовуються, якщо підстави, за яких вони були внесені, визнані судом недійсними.

Відповідно до п. 1.3. Наказу Міністерства юстиції України від 12.12.2011 №3502/5 "Про затвердження Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав приймає державний реєстратор прав на нерухоме майно (далі - державний реєстратор), яке оформлює за допомогою Державного реєстру прав у двох примірниках.

Згідно ст. 6 Закону №1878 систему органів державної реєстрації прав становлять Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).

У ст. 8 Закону №1878 визначені повноваження органу державної реєстрації прав, до яких відноситься проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації; забезпечення ведення Державного реєстру прав; надання інформації про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; забезпечення обліку безхазяйного нерухомого майна; здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Пунктом 2 ч. 2 ст. 9 Закону №1878 передбачено, що державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав, відмову в такій реєстрації, її зупинення, про державну реєстрацію обтяжень, про скасування запису, погашення запису та внесення змін до записів у Державному реєстрі прав.

Отже саме до повноважень державного реєстратора віднесено, зокрема, скасування запису, погашення запису та внесення змін до записів у Державному реєстрі прав.

Відповідно до ст. 6, п. 5 ст. 19 Закону №1878 органами державної реєстрації прав, який проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень, є органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.

Згідно п. 1 Наказу Міністерства юстиції України від 7 вересня 2011 року №2074/5 Про структурні підрозділи територіальних органів юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру та з питань банкрутства було вирішено утворити у складі Головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головні управління юстиції) структурні підрозділи, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру (далі - реєстраційні служби).

Судом встановлено, що безпосереднє здійснення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно покладено на районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції (підпункт 4.33 пункту 4 Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 № 1707/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.06.2011 за № 760/19498)

Наказом Мінюста України, № 198\5 від 02.02.2012 року було затверджено перелік реєстраційних служб Головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції згідно з додатками. А саме відповідно до додатку № 1 було утворено в тому числі - Реєстраційну службу Євпаторійського міського управління юстиції.

Суд зауважує, що повноваження органу, які здійснював владні управлінські функції з реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна були передані територіальним органам Міністерства юстиції України, у зв'язку з чим, саме до повноважень цих органів на даний час віднесено реєстрація прав власності та інші функції, пов'язані з реєстрацією речових прав.

Таким чином, враховуючи, що у зв'язку зі зміною законодавства повноваження щодо скасування записів у Державному реєстрі прав були передані державним реєстраторам реєстраційних служб відповідних територіальних органів Міністерства юстиції України, суд вважає що належним стороною виконавчого провадження (боржником) у справі є Євпаторійське міське управління юстиції в особі реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції, оскільки саме до повноважень цієї служби віднесено на даний час скасування записів в Реєстрі прав власності.

Слід зазначити, що відсутність порядку, який визначає процедуру скасування запису в Державному реєстрі права власності на підставі судового рішення, не може бути підставою для відмови від вчинення покладених на владний суб'єкт відповідних функцій.

А відтак, Євпаторійське міське управління юстиції в особі реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції є правонаступником Кримського республіканського підприємства "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії" у спірних правовідносинах.

Судом встановлено, що виконавче провадження № 36382907 за виконавчим листом № 2а-2147/10/0170/15 поновлено, що підтверджується постановою про відновлення виконавчого провадження від 29.04.2013р.

Відповідно до ч.1 ст. 264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Приймаючи до уваги, що заміна сторони виконавчого провадження обумовлена необхідністю виконання судового рішення, суд вважає необхідним замінити сторону виконавчого провадження - боржника - Кримське республіканське підприємство "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії" на Євпаторійське міське управління юстиції в особі реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції.

Під час судового засідання, яке відбулось 11.06.2013, були оголошені вступна та резолютивна частини ухвали. Відповідно до ст. 160 КАСУ ухвалу складено у повному обсязі 14.06.2013.

Враховуючи викладене, керуючись статтею 55, 160, 264 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Замінити сторону виконавчого провадження - боржника - Кримське республіканське підприємство "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії" на Євпаторійське міське управління юстиції в особі реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції (код ЄДРПОУ 24396770, місцезнаходження: 97412, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Леніна, 54).

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення.

У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Тоскіна Г.Л.