ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/2641/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Клочка К.І.,
при секретарі - Іванюк Є.В.,
за участю:
представника позивача - Таран О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
14 травня 2013 року Кременчуцький міськрайонний центр зайнятості (далі - позивач, Кременчуцький МРЦЗ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (надалі - відповідач, ОСОБА_2.) про стягнення коштів за професійне навчання у розмірі 1 598,00 грн та виплаченої матеріальної допомоги в період навчання у розмірі 1245,94 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що заборгованість відповідача утворилась у зв'язку з порушенням умов договору про щодо професійного навчання.
Представник позивача у судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримала, просила суд їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час, дату і місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно.
Відповідно до положень частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до положень частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
За викладених обставин, суд вважає за можливе провести розгляд справи за даної явки та на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
На підставі заяви відповідача та згідно статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-XII (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 803-XII) ОСОБА_2 зареєстрована у Кременчуцькому МРЦЗ як шукаюча роботу.
У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівником, не укладав договору цивільно-правового характеру, не є членом особистого селянського господарства та пенсії не отримує.
Відповідачу надано статус безробітного та в порядку підпунктів 1,3,4 статті 22, пункту 1 статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та пункту 2.1. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, призначено допомогу по безробіттю.
Статтею 2 Закону № 803-XII встановлено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
За змістом частини третьої статті 1 цього ж Закону до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, і працюють по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном, у фізичних осіб, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно з пунктом 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 219 (надалі - Порядок №219), для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає до центру зайнятості в день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не займається видами діяльності, визначеними частиною третьою статті 1 України «Про зайнятість населення»(тобто не належить до зайнятого населення), і не отримує пенсії на пільгових умовах, а також копію довідки про його ідентифікаційний номер.
Як встановлено у судовому засіданні 29.05.2012 між Кременчуцьким МРЦЗ та ОСОБА_2 укладено договір №165112052900015 (далі - договір) від цього ж числа щодо професійного навчання відповідача в ПТУ №26 м. Кременчука, за професією машиніст крана (кранівник) із строком навчання з 30.05.2012 по 03.01.2013.
За умовою договору ОСОБА_2 зобов'язалася приступити до занять у визначені договором строки, пройти повний курс навчання, оволодіти професійними знаннями та навичками, скласти кваліфікаційні іспити чи інші форми контролю знань, Кременчуцький МРЦЗ зобов'язався виплачувати ОСОБА_2 матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації, а також у разі проведення навчання не за місцем проживання - оплатити вартість проїзду до навчального закладу і у зворотньому напрямку, добові під час перебування у дорозі, а також проживання.
Наказом №6 «З-СНН» від 30.05.2012 по навчальному закладу ОСОБА_2 зарахована до ПТУ №26 м. Кременчука на професійне навчання за програмою «Машиніст крану (кранівник)» з 30.05.2012.
Наказом №10 «В-СНН» від 18.10.2012 ОСОБА_2 відраховано з учбового закладу за пропуск занять без поважних причин.
Відповідно до пункту 3.1.1. пункту 3 договору, у випадку пропусків занять більше трьох годин протягом дня без поважних причин, інших порушень навчальної дисципліни і систематичної неуспішності з роду предметів навчальної програми проводиться скорочення виплат матеріальної допомоги у період професійного навчання або відрахування з навчального закладу (з подальшим припиненням виплати матеріальної допомоги у період професійного навчання) відповідно до нормативно-правових документів, що регулюють це питання.
Відповідно до пункту 3.1.2 зазначеного договору, у разі припинення навчання без поважних причин або відмови працювати за професією (спеціальністю), набутою в результаті навчання, з громадянина стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи оплату щоденного проїзду) та витрат на проживання.
Частиною третьою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
Відповідно до наданого позивачем розрахунку суми боргу ОСОБА_2, за період професійного навчання з 30.05.2012 по 18.10.2012 Кременчуцьким МРЦЗ виплачено матеріальну допомогу у розмірі 1598,00 грн та кошти витрачені за профнавчання у розмірі 1 245,94 грн.
08.04.2013 наказом заступника директора Кременчуцького МРЦЗ Кузнєцової Л.М. №92 прийнято рішення про повернення коштів на навчання ОСОБА_2 у розмірі 2 843,94 грн, цього ж дня за вих. №1592 ОСОБА_2 направлено повідомлення про необхідність повернення коштів за навчання.
У добровільному порядку суму у розмірі 2 843,94 грн не сплатила, наказ про повернення коштів у судовому порядку не оскаржила.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно з частиною другою статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Статтею 39 цього ж Закону встановлено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Зважаючи на вищевикладене, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) РНОКПП - НОМЕР_1 на користь Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості кошти за професійне навчання у розмірі 1598 (однієї тисячі дев'яносто восьми) гривень 00 (нуль) копійок та виплаченої матеріальної допомоги в період навчання в розмірі 1245 (однієї тисячі двохсот сорока п'яти) гривень 94 (дев'яносто чотирьох) копійок на р/р 37175165303202 банк ГУДК у Полтавській області, одержувач Кременчуцький МЦЗ, МФО 831019 ЗКПО 22548262.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 12 червня 2013 року.
Суддя К.І. Клочко