Постанова № 31827952, 30.05.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2013
Номер справи
2а-1670/8128/12
Номер документу
31827952
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2013 р. Справа № 2а-1670/8128/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Макаренко Я.М.

Суддів: Шевцової Н.В. , Мінаєвої О.М.

за участю секретаря судового засідання Антоненко Н.В.

представника позивача Шевчук П.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.02.2013р. по справі № 2а-1670/8128/12

за позовом Українсько-німецького Товариства з обмеженою відповідальністю "Алтазар"

до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби , Управління державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавської області

про скасування податкового повідомлення - рішення та стягнення коштів,

ВСТАНОВИЛА:

Українсько-німецьке Товариство з обмеженою відповідальністю "Алтазар" (надалі по тексту позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби (надалі по тексту відповідач) в якому, з урахуванням уточнень, просив суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 17.08.2012 року за №0000311507 та податкове повідомлення-рішення від 12.11.2012 р. № 0000661507;

-зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Полтава скласти та подати до Державної казначейської служби України у Полтавській області висновок про суми відшкодування податку на додану вартість по декларації за квітень 2012 року із розрахунком суми бюджетного відшкодування в розмірі 94991 грн.;

-стягнути з Державного бюджету України на користь Українсько-німецького товариства з обмеженою відповідальністю «Алтазар» бюджетне відшкодування податку на додану вартість по декларації за квітень 2012 року у розмірі 94 991 грн.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.02.2013 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Полтава від 17.08.2012 за № 0000311507 та від 12.11.2012 № 0000661507.

Стягнуто з Державного бюджету України бюджетне відшкодування податку на додану вартість за квітень 2012 року на користь Українсько-німецького Товариства з обмеженою відповідальністю "Алтазар" в розмірі 94 991,00 грн. (дев'яносто чотири тисячі дев'ятсот дев'яносто одну гривню).

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.02.2013 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що Українсько-німецьке Товариство з обмеженою відповідальністю "Алтазар" зареєстровано 17.02.1994 Виконавчим комітетом Полтавської міської ради, перебуває на обліку в ДПІ у м. Полтава та є платником податку на додану вартість.

15.06.2012 працівниками ДПІ у м. Полтава проведено камеральну перевірку позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за квітень 2012 року.

За результатами перевірки складено довідку у формі висновку № 140/15-3/20029514 від 15.06.2012, якою зафіксовано наявність достатніх підстав що свідчать про необхідність проведення документальної позапланової виїзної перевірки.

В період з 16.07.2012 по 27.07.2012 працівниками ДПІ у м. Полтава проведено документальну позапланову виїзну перевірку достовірності нарахування, декларування Українсько-німецьким Товариством з обмеженою відповідальністю "Алтазар" суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2012 року.

За результатами перевірки складено акт № 2198/15-3/20029514 від 02.08.2012 яким зафіксовано порушення позивачем п. 200.1 п.п. "а" п. 200.4 ст. 200, п. 201.11 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню за квітень 2012 року на 94 991,00 грн. та занижено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню за період з липня 2011 року по січень 2012 року.

За результатами розгляду вказаного акту перевірки ДПІ у м. Полтава були винесені податкові повідомлення-рішення від 17.08.2012 № 0000301507, яким позивачу збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 94 963,00 грн. та № 0000311507, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 94991,00 грн. та застосовано штрафну фінансову санкцію в розмірі 23747,75 грн.

Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями позивач оскаржив їх до ДПС у Полтавській області.

За результатами розгляду скарги ДПС у Полтавській області 01.11.2012 винесено рішення № 2762/10/10-215, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 17.08.2012 № 0000311507, скасовано податкове повідомлення-рішення від 17.08.2012 № 0000301507 та зобов'язано ДПІ у м. Полтава прийняти нове податкове повідомлення-рішення на суму заниження бюджетного відшкодування в розмірі 94 963,00 грн.

12.11.2012 ДПІ у м. Полтава винесено податкове повідомлення-рішення № 000061507 яким позивачу збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 94963,00 грн.

Українсько-німецьке Товариство з обмеженою відповідальністю "Алтазар" не погоджуючись з вказаними рішеннями оскаржило їх до ДПС України.

Рішенням ДПС України від 21.12.2012 № 3248/10/10-215 податкові повідомлення-рішення залишені без змін, а скаргу без задоволення.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог.

Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом оскарження у суді є податкові повідомлення-рішення від 17.08.2012 року за №0000311507 та від 12.11.2012 р. № 0000661507, якими позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2012 р. у розмірі 94991 р. та збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за лютий 2011 року-грудень 2011 року, січень 2012 року у розмірі 94963 грн.

Вказані податкові повідомлення-рішення ґрунтуються на висновках податкового органу про те, що оскільки позивач не скористався правом на бюджетне відшкодування спірних сум податку на додану вартість у період лютий-грудень 2011 р., січень 2012 р. частина від'ємного значення якого була оплачена позивачем в січні-грудні 2011 року, то згідно з п. 200.6 ст.200 ПК України він прийняв рішення про відмову від такого відшкодування та така сума підлягає врахуванню у зменшення податкових зобов'язань в наступних податкових періодах.

Проте, колегія суддів з такими висновками податкового органу не погоджується, виходячи з наступного.

Згідно з п.200.1. ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п.200.2. ст. 200 Податкового кодексу України при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Згідно з п.200.3. ст. 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п.200.4. ст. 200 Податкового кодексу України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Отже, приписами п.200.4. ст. 200 Податкового кодексу України передбачено право платника податків на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість сплаченого як у попередніх так і звітному періоді. При цьому наведеною нормою не визначено протягом яких саме попередніх періодів повинна бути здійснена оплата ПДВ.

Як свідчать матеріали справи, оплата частини від'ємного значення з податку на додану вартість заявленого позивачем до бюджетного відшкодування здійснена у попередніх періодах, а саме у січні-грудні 2011 року.

Відповідно до п.200.6. ст. 200 ПК України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

Прийняття рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів є правом платника податків, а не його обов'язком, тому якщо платник податків такого рішення не приймав, то він не вважав за можливе віднести суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку та має право на бюджетне відшкодування сум ПДВ сплачених у попередніх податкових періодах.

Між тим, колегія суддів погоджується з висновками податкового органу про неправомірне завищення позивачем податкового кредиту за березень 2012 року і відповідно бюджетне відшкодування від'ємного значення з цього податку за квітень 2012 року в зв'язку з включенням до податкового кредиту чеків на суму більше 200 грн. за день.

Як свідчать матеріали справи, до податкового кредиту за березень 2011 року підприємством позивача включено чеки, на суму більше 200 грн., а саме :

- від ТОВ "Велес-ойл", іпн. 371492504644 чек № б/н від 03.03.2011р. на суму 166,00 грн., крім того ПДВ 27,67 грн., чек № б/н від 03.03.2011р на суму 166,00грн., крім того ПДВ 27,67 грн.

Відповідно п.201.11 ст.201 Податкового кодексу України підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, також є касові чеки, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищувати 200 гривень за день (без урахування податку).

Враховуючи вищевикладене, підприємство має право на податковий кредит у березні 2011 року за 03.03.2011р. по чеку №б/н від 03.03.2011р. на суму 166,00 грн.. того ПДВ 27,67 грн.

В іншій сумі по чеку № б/н від 03.03.2011р на суму 166,00грн., крім того 27,67 грн. підприємством завищено податковий кредит та від'ємне значення за березень 2011р., а також бюджетне відшкодування по податковій декларації за квітень 2012р.

В зв'язку з чим, позивач має право на бюджетне відшкодування за квітень 2012 року враховуючи періоди січень-грудень 2011 року розмірі 94963 грн. ( 94991-27,67).

За таких обставин, колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції про правомірність визначення позивачем суми бюджетного відшкодування за квітень 2012 року у розмірі 94991 грн.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 17.08.2012 року за №0000311507, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2012 р. у розмірі 94991 р., підлягає скасуванню у розмірі 94963 грн.

Крім того, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2012 року на користь позивача у розмірі 94 991,00 грн., виходячи з наступного.

Відповідно до п.200.7 ст. 200 Податкового кодексу України. платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно з п.200.10. ст. 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Відповідно до п.200.11. ст. 200 Податкового кодексу України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

За приписами п.200.12. ст. 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Пунктом 200.15. статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

З аналізу наведених норм вбачається, що у разі судового оскарження результатів проведеної перевірки сум податку на додану вартість заявлених до бюджетного відшкодування висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету надається органом державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення.

Враховуючи те, що суми податку на додану вартість заявлені позивачем до бюджетного відшкодування підлягали судовому оскарженню, то отримання відшкодування з податку на додану вартість здійснюється на підставі висновку органу державної податкової служби, який він повинен надати протягом п'яти робочих днів, що настануть за днем отримання відповідного рішення.

Між тим, строк надання зазначеного висновку не настав та позивачем не доведено, що податковим органом було прийнято рішення або вчинено дії щодо відмови у наданні висновку, а тому колегія суддів приходить до висновку про безпідставність та передчасність вимог позивача щодо стягнення суми ПДВ заявлених до відшкодування.

Таким чином, через порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині задоволення позову про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Полтаві від 17.08.2012 року за №0000311507 в частині зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 27,67 грн. та в частині стягнення з Державного бюджету України бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2012 року на користь Українсько-німецького Товариства з обмеженою відповідальністю "Алтазар" в розмірі 94991 грн.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби задовольнити частково.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.02.2013р. по справі № 2а-1670/8128/12 скасувати в частині задоволення позову Українсько-німецького Товариства з обмеженою відповідальністю "Алтазар" до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Полтаві від 17.08.2012 року за №0000311507 в частині зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 27,67 грн. та в частині стягнення з Державного бюджету України бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2012 року на користь Українсько-німецького Товариства з обмеженою відповідальністю "Алтазар" в розмірі 94991 грн. та прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволені позову відмовити.

В іншій частині постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.02.2013 року по справі № 2а-1670/8128/12-залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Макаренко Я.М.Судді(підпис) (підпис) Шевцова Н.В. Мінаєва О.М.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Макаренко Я.М.

Повний текст постанови виготовлений 04.06.2013 р.