Ухвала суду № 31820573, 11.06.2013, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2013
Номер справи
810/2979/13-а
Номер документу
31820573
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження

11 червня 2013 року 810/2979/13-а

Суддя Київського окружного адміністративного суду Головенко О.Д. розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ХОРНЕР ЕЛІТ» до Васильківської об’єднаної державної податкової інспекції Київської області ДПС про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ХОРНЕР ЕЛІТ» (надалі - позивач) звернулось до Васильківської об’єднаної державної податкової інспекції Київської області ДПС (надалі - відповідач) та просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «ХОРНЕР ЕЛІТ», результати якої оформлено актом від 25.03.2013 № 442/22-01/38097508 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ХОРНЕР ЕЛІТ» щодо правильності нарахування та сплати податку на додану вартість при здійсненні господарських відносин з ТОВ «Тайтрейд» за період з 01.05.2012 по 30.08.2012» та заборонити відповідачу використовувати акт від 25.03.2013 № 442/22-01/08097508 «Про неможливість проведення зустрічної звірки «ХОРНЕР ЕЛІТ» щодо правильності нарахування та сплати податку на додану вартість при здійсненні господарських відносин з ТОВ «Тайтрейд» за період з 01.05.2012 по 30.08.2012» при проведенні та оформленні результатів податкових перевірок.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з’ясовує чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.

Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно – правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративного суду, відповідно до ч. 2 тієї ж статті, можуть бути оскаржені будь – які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Як вбачається із змісту позовної заяви та доданих до неї документів, предметом позову є проведення зустрічної звірки та акт від 25.03.2013 № 442/22-01/08097508 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ХОРНЕР ЕЛІТ» щодо правильності нарахування та сплати податку на додану вартість при здійсненні господарських відносин з ТОВ «Тайтрейд» за період з 01.05.2012 по 30.08.2012».

Пунктом 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України передбачено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічна звірка є однією із складових інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок на момент існування спірних правовідносин визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27.12.2010.

Відповідно до зазначеного Порядку, зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту; орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження.

У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Пунктом 7 Порядку визначено, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

З метою впровадження єдиного порядку направлення запитів на проведення зустрічних звірок, а також оформлення, передачі та накопичення матеріалів зустрічних звірок органами державної податкової служби розроблені та затверджені наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 № 236 Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Методичні рекомендації).

Згідно з п. 2.1 Методичних рекомендацій для проведення зустрічних звірок відбираються суб'єкти господарювання (контрагенти платника податків), щодо яких виникла необхідність у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків, в тому числі відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків

Відповідно до п. 4.4 Методичних рекомендацій, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

В зразку «акт про неможливість проведення зустрічної звірки», який є додатком 3 до Методичних рекомендацій, не передбачено зазначення інформації про реальність господарських операцій та чинність укладених правочинів суб'єкта господарювання, щодо якого виявилось неможливим провести зустрічну звірку.

Отже, акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання засвідчує факти, які не дають змогу провести зустрічну звірку.

В зазначеному вище пункті Методичних рекомендацій мова йде саме про акт, як джерело інформації для прийняття рішення податковим органом за результатами проведених заходів, а не рішення в розумінні п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України.

Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб’єкта господарювання не має юридичного характеру для суб’єкта господарювання, оскільки безпосередньо не стосується прав і обов’язків платника податків, не породжує для нього правових наслідків у сфері публічно-правових відносин, тобто, жодних управлінських висновків не містить, вчинити будь-які обов’язкові дії позивачу не приписує, лише фіксує певні обставини, а відтак не є правовим актом індивідуальної дії та не може бути оскаржений до адміністративного суду.

Таким чином, спір з приводу визнання протиправними дії щодо проведення зустрічної звірк, результати якої оформлено актом від 25.03.2013 № 442/22-01/08097508 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ХОРНЕР ЕЛІТ» щодо правильності нарахування та сплати податку на додану вартість при здійсненні господарських відносин з ТОВ «Тайтрейд» за період з 01.05.2012 по 30.08.2012» не є публічно-правовим спором та не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.

Щодо позовних вимог позивача про заборону відповідачу використовувати даний акт при проведенні та оформленні результатів податкових перевірок, на думку суду вони є похідними від позовних вимог про визнання дій протиправними щодо проведення зустрічної звірки.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Оскільки справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, у відкритті провадження у даній справі необхідно відмовити.

Керуючись статтями 17, 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

у х в а л и в:

1. У відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ХОРНЕР ЕЛІТ» до Васильківської об’єднаної державної податкової інспекції Київської області ДПС про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії - відмовити.

2. Копію ухвали разом із копією позовної заяви та доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Головенко О.Д.