Постанова № 31820558, 20.05.2013, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2013
Номер справи
810/1782/13-а
Номер документу
31820558
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 травня 2013 року 810/1782/13-а

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя: Головенко О.Д.,

при секретарі судового засідання Вишневському Ю.А.,

за участю:

представника позивача: Величко І.М.;

представника відповідача: Борискевича М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «"БЕЛ ОІЛ» до Державної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області ДПС про скасування податкового повідомлення - рішення, -

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «БЕЛ ОІЛ» (надалі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Київської області ДПС (надалі - відповідач) про скасування податкового повідомлення - рішення від 07.03.2012 № 0000322305.

В обґрунтування своїх позовних вимог вказує, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийняте відповідачем за результатом перевірки автозаправної станції (надалі - АЗС), яка належить позивачу та на якій здійснюється реалізація пального.

Вважає, що податковий орган під час перевірки дійшов помилкового висновку про порушення підприємством вимог п. 2 ст. 3 та ст. 6 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій» та п.п. 4 п. 10 Інструкції про порядок приймання, транспортування зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155, зареєстрованим в Міністерстві юстиції за № 805/15496 (надалі - Інструкція).

На думку позивача, на момент перевірки наявне на АЗС пальне обліковане позивачем у встановленому чинним законодавством порядку, при цьому, накладні та товарно -транспортні накладні на момент перевірки знаходились за місцезнаходженням позивача, оскільки АЗС є відокремленим підрозділом підприємства, у зв'язку з чим бухгалтерський облік здійснюється безпосередньо за місцем знаходження підприємства. Крім того, позивач вважав, що змінний звіт форми 17 - НП не є первинним документом для ведення бухгалтерського обліку, а тому його відсутність під час перевірки не є порушенням підприємством Інструкції про порядок приймання, транспортування зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України.

Вважає, що спірне податкове повідомлення - рішення є необґрунтоване, безпідставне та таке, що порушує його права, які передбачені нормами чинного законодавства України.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та просив відмовити у його задоволенні.

В обґрунтування своїх заперечень вказав, що під час проведення фактичної перевірки господарської одиниці - АЗС було виявлено ряд порушення, зокрема, на час проведення вищевказаної перевірки на АЗС були відсутні змінні звіти оператора автомобільної заправної станції за формою № 17 - НП, а також первинна бухгалтерська документація.

Вважає рішення правомірним, оскільки позивачем не надано відповідних доказів щодо належним чином обліковування позивачем у встановленому чинним законодавством порядку паливно - мастильних матеріалів.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "БЕЛ ОІЛ" є юридичною особою та зареєстрований 26.10.2010 Виконавчим комітетом Обухівської міської ради Київської області, як платник податків перебуває на обліку в ДПІ в Обухівському районі Київської області ДПС.

Як вбачається з матеріалів справи ДПС у Київській області була проведена фактична перевірка господарської одиниці - автомобільної заправної станції, що розташована за адресою: Київська область, м. Вишневе, вул. Київська, 23 та належить суб'єкту господарської діяльності - ТОВ "БЕЛ ОІЛ", за результатами якої складено акт від 23.02.2012 на бланку № 000145.

За висновками вищезазначеного акту перевірки позивачем були порушені, зокрема, вимоги п. 12 ст. 3, ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п. 10 Інструкції, які полягали у не веденні господарською одиницею позивача обліку товарних запасів (паливно-мастильних матеріалів) за місцем реалізації та зберігання на загальну суму 399 085,05 грн., оскільки до перевірки не були надані товарно-транспортні накладні, змінні звіти та інші первинні бухгалтерські документи, які підтверджують облік товарно-матеріальних цінностей у встановленому порядку.

07.03.2012 відповідачем на підставі вказаного акта перевірки прийняла податкове повідомлення - рішення № 000322305, яким на підставі п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України та згідно зі ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосувала до ТОВ «БЕЛ ОІЛ» штрафні (фінансові) санкції у сумі 798 170,10 грн.

Так, судом встановлено, що позивач використовує книгу обліку розрахункових операцій № 1016002148/2, яка зареєстрована у ДПС в Обухівському районі Київської області 14.10.2011.

У судовому засіданні представник позивача пояснив, що товарно - транспортні накладні, змінні звіти, та інші первинні бухгалтерські документи зберігаються за юридичною адресою ТОВ «БЕЛ ОІЛ», а саме - за адресою: Київська область, м. Обухів, вул. Київська, 25. Розрахункові операції щодо купівлі - продажу пального проводяться через реєстратор розрахункових операцій безпосередньо на АЗС.

На підтвердження тієї обставини, що позивач здійснював належний облік нафтопродуктів, представником позивача було надано копії первинних бухгалтерських документів на товар, а саме - копію товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 22.02.2012 № Пер-000834, копію змінного звіту АЗС м. Вишневе, вул. Київська, 23 від 22.02.2012, копії змінних звітів за 22.02.2012 та за 23.02.2012, журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС Вишневе.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Пунктом 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Згідно ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин встановлено, що облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Відповідно з п. 8 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси» в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин придбані (отримані) або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю.

Спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155 було затверджено Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, п. 10.4 ст. 10 якої визначено порядок приймання-передачі зміни на автомобільній заправній станції.

Підпунктом 10.4.1 п. 10.4 Інструкції визначено, що на автомобільній заправній станції здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на автомобільній заправній станції здійснюється за формою змінного звіту автомобільної заправної станції № 17-НП.

Згідно п. 10.4.2 п. 10.4 Інструкції під час приймання-передавання зміни оператори автомобільної заправної станції: визначають залишки нафтопродуктів на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни (цей залишок переноситься з графи «обліковий залишок попередньої зміни»), надходження нафтопродуктів за зміну, які підтверджено відповідними документами, та кількості відпущених за зміну нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників усіх паливнороздавальних колонок, оливороздавальних колонок (обліковий залишок); вимірюють загальний рівень нафтопродуктів і рівень підтоварної води в кожному резервуарі та за результатами вимірювань визначають об'єм нафтопродуктів (фактичний залишок); роздруковують на реєстраторах розрахункових операцій фіскальний звітний чек і визначають обсяг виконаних розрахункових операцій, що заносяться до фіскальної пам'яті; передають залишок готівки; перевіряють наявність та фіксацію у місцях, передбачених експлуатаційним документом, свинцевих пломб з відбитком повірочного тавра та відповідність відбитку цих тавр у формулярах на паливнороздавальних колонках, оливороздавальних колонках.

Згідно п.п. 10.4.3 п. 10.4 Інструкції після завершення зміни оператором автомобільної заправної станції складається змінний звіт автомобільної заправної станції за формою № 17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими товарно-транспортними накладними здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на автомобільній заправній станції.

Порядок обліку нафтопродуктів на автомобільній заправній станції визначений ст.16 Інструкції п. 16.1 якої встановлено, що матеріально відповідальні особи автомобільної заправної станції ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою № 17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.

Пунктом 6.2 ст. 6 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин передбачено, що первинні документи та облікові регістри, що пройшли обробку, бухгалтерські звіти і баланси до передачі їх до архіву підприємства, установи повинні зберігатися в бухгалтерії у спеціальних приміщеннях або зачинених шафах під відповідальністю осіб, уповноважених головним бухгалтером.

Крім то у судовому засіданні у якості свідка було допитано оператора АЗС ОСОБА_4, який надав пояснення про те що відповідно до вимог вищенаведеної Інструкції змінний звіт за формою № 17-НП складається оператором автомобільної заправної станції після завершення зміни. Крім того зазначив, що зміна оператора автомобільної заправної станції триває з 00:00 год. по 24:00 год.

З матеріалів справи вбачається, що перевірка господарської одиниці позивача розпочалась о 14:24 год. 23.02.2012.

Також свідок ОСОБА_4 не заперечував того факту, що на момент перевірки змінний звіт за формою № 17-НП не був складений, а також, що первині документи знаходились не за місцем проведення перевірки, а в бухгалтерія ТОВ «БЕЛ ОІЛ», що знаходиться за іншою адресою, ніж автомобільна заправна станція. Суд не заперечує факту наявності первинної документаці позивача на паливно-мастильні матеріали, однак, на думку суду вказаний факт не позбавляє позивач права надати усі можливі первинні документи до перевірки, оскільки законом не закріплено обов'язку податкового органу звертатись до платника податків для надання документів або відповідної інформації, а закріплено лише право звернутись до платника податків щодо їх надання, на позивача покладений обов'язком надати їх, якщо такі є в наявності.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень довів суду правомірність прийнятого оскаржуваного рішення, а тому виходячи з системного аналізу вищезазначених приписів законодавства, суд вбачає відсутність порушення норм чинного податкового законодавства в рішенні від 07.03.2012 №0000322305, згідно з яким позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 798 170,10 грн. тому воно є правомірним, а позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 11-14, 69-71, 79, 86, 94, 122, 159-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Головенко О.Д.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 24 травня 2013 р.