Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2013 р. Справа № 805/7518/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Донецько-Ясинуватської прокуратури з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах Управління Укртрансінспекції у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Арена-Транс» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Донецько-Ясинуватська прокуратура з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері звернулась до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах Управління Укртрансінспекції у Донецькій області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Арена-Транс» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн. за постановою про застосування фінансових санкцій від 27.11.2012 № 147325.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що 11.10.2012 державними інспекторами Управління Укртрансінспекції в Донецькій області, під час проведення перевірки автотранспортного засобу - марки VOLKSWAGEN CRAFTER, державний номер АН 0822 HK, який належить відповідачу, встановлено порушення вимог абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» з боку суб'єкта підприємницької діяльності під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом, про що складено відповідний акт перевірки.
На підставі зазначеного акту перевірки, 27.11.2012 в.о. начальника управління Укртрансінспекції у Донецькій області Кушнір О.І. винесено постанову № 147325 про застосування фінансових санкцій до Товариства з обмеженою відповідальністю «Арена-Транс» в сумі 1700,00 грн., яку було направлено для добровільного виконання відповідачу.
У встановлений строк відповідач суму фінансових санкцій не сплатив, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача фінансові санкції у розмірі 1700,00 грн.
Прокурор в судовому засіданні підтримав заявлений позов, та надав пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві.
Представник позивача в судовому засіданні надала пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві. Просила позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник відповідача суду не надавав.
У відповідності до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Відповідно до статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Донецько-Ясинуватська прокуратура з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері представляє інтереси держави в особі Управління Укртрансінспекції у Донецькій області, оскільки його дії спрямовані на захист інтересів держави шляхом пред'явлення вимог про стягнення фінансових санкцій за порушення законодавства на автомобільному транспорті.
Відповідно до п. 1 Положення про Управління Укртрансінспекції у Донецькій області, затвердженого наказом Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті від 07.03.2012 № 30, Управління Укртрансінспекції у Донецькій області є територіальним органом Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, яка в свою чергу відповідно до Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 387/2011, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра інфраструктури України.
Згідно з п. 7 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті Укртрансінспекція України реалізовує свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
У відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України Управління Укртрансінспекції у Донецькій області є суб'єктом владних повноважень.
Судом встановлено, що відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Арена-Транс» зареєстроване як юридична особа у встановленому порядку Виконавчим комітетом Донецької міської ради 09.06.2011, включено до ЄДРПОУ за № 37719769, видами господарської діяльності є: надання послуг таксі, неспеціалізована оптова торгівля, інший пасажирський наземний транспорт, вантажний автомобільний транспорт, допоміжне обслуговування наземного транспорту, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
11.10.2012 членами комісії з проведення ліквідації Головавтотрансінспекції на підставі завдання на перевірку № 065810 від 09.10.2012 проведено перевірку транспортного засобу - марки VOLKSWAGEN CRAFTER, державний номер НОМЕР_1, який належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Арена-Транс».
За результатами перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 075010 від 11.10.2012.
Зазначеним актом перевірки встановлено порушення відповідачем абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений у ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема: ліцензійної картки, договору із замовником, страхових полісів обов'язкового страхування пасажирів від нещасних випадків на транспорті.
Як вбачається з вищезазначеного акту, водій транспортного засобу від підпису відмовився.
27.11.2012 в.о. начальника управління Укртрансінспекції у Донецькій області Кушнір О.І. на підставі акту перевірки та абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорту» винесено постанову № 147325 про застосування фінансових санкцій до Товариства з обмеженою відповідальністю «Арена-Транс» в розмірі 1700,00 грн.
Позивачем на адресу відповідача направлялась постанова про застосування фінансових санкцій для добровільного виконання у відповідності з вимогами п. 29 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006.
Однак, Товариством з обмеженою відповідальністю «Арена-Транс» на теперішній час добровільно не сплачено до Державного бюджету суму фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, за додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт, визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі за текстом - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Пунктом 3 Порядку визначено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Пунктом 4 цього Порядку передбачено, що державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Відповідно до п. 15 Порядку під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
У відповідності до вимог ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі за текстом - Закон № 2344-ІІІ) автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних пасажирських перевезень:
для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для регулярних спеціальних пасажирських перевезень:
для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником транспортних послуг, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, схема маршруту, розклад руху, інші документи, передбачені законодавством України.
Таким чином, законодавством зобов'язано автомобільного перевізника забезпечити водія під час пасажирських перевезень документами, на підставі яких виконуються перевезення, зокрема, водій автобуса, який здійснює регулярні пасажирські перевезення повинен мати при собі договір із замовником транспортних послуг, ліцензійну картку та страховий поліс обов'язкового страхування пасажирів від нещасних випадків на транспорті.
Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пункту 21 Порядку, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис.
Згідно із абз. 2 п. 27 Порядку, за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій, яка оформляється згідно з додатком 5.
Відповідно до пункту 28 Порядку, фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову. Копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що оскільки відповідач при виявленні порушень не надав документів, перелік яких визначено статтями 39, тому до нього правомірно застосовані фінансові санкції. Разом із тим відповідач суму фінансових санкцій у добровільному порядку не сплатив.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги Донецько-Ясинуватської прокуратури з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах Управління Укртрансінспекції у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Арена-Транс» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 94, 159, 160, 161, 162, 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Донецько-Ясинуватської прокуратури з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах Управління Укртрансінспекції у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Арена-Транс» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн. - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Арена-Транс» (код ЄДРПОУ 37719769, юридична адреса: 83069, м. Донецьк, вул. Кленова, будинок 52) на користь Управління Укртрансінспекції у Донецькій області (р/р 31112106700002 ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 23977045, код платежу 21081100) суму фінансових санкцій у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дмитрієв В.С.