Постанова № 31783399, 03.06.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2013
Номер справи
808/4684/13-а
Номер документу
31783399
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2013 року (14 год.10 хв.)Справа № 808/4684/13-а м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Лазаренка М.С.

при секретарі Кретові К.С.

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за адміністративним позовом: Заступника Запорізького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного гарнізону в інтересах держави в особі позивача 1. Міністерства оборони України, 2. Військової частини А0593

до Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області

третіх осіб: Квартирно - експлуатаційного відділу міста Запоріжжя, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3

про скасування розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації №593 від 11.10.2010 року «Про передачу у власність земельної ділянки на території Новопетрівської сільської ради»,

ВСТАНОВИВ:

Заступник Запорізького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України в інтересах держави в особі позивача 1.Міністерства оборони України (далі - позивач 1), позивача 2. Військова частина А0593 (далі - позивач 2) звернувся до суду із адміністративним позовом до Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - відповідач) третьої особи Квартирно - експлутаційного відділу міста Запоріжжя (далі - третя особа ) та ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, в якому просить скасувати розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації №593 від 11.10.2010 року «Про передачу у власність земельної ділянки на території Новопетрівської сільської ради».

В судове засідання з'явились, прокурор Зубков В.С. та представник позивачів Зінченко С.О.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, проте направив на адресу суду письмові заперечення на позов та заяву про розгляд справи без участі його представника.

В своїх запереченнях представник відповідача зазнає, що військова частина А4322 Бердянського гарнізону була ліквідована наказом Головнокомандувача Військ протиповітряної оборони України від 05.11.2003 № 75. Державний акт на право користування земельною ділянкою ІІ-ЗП № 001486 від 17.05.2001 року був виданий Донецькій КЕЧ військової частини А 4322 Бердянського гарнізону на підставі рішення Бердянської районної ради № 7 від 28.12.2000 року. До закінчення процедури ліквідації юридичної особи А 4322 потрібно було відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, ст. 2 Закону України «Про використання земель оборони» наказу Державного Комітету України по земельних ресурсах від 04.05.99 року № 43 ( в редакції чинній на кінець 2003-2004 року) після розробки технічної документації на вищезазначену земельну ділянку, отримати державний акт на право користування, в якому користувачем визначити правонаступника в/ч А0593, Запорізький квартирно-експлуатаційний відділ, або Міністерство оборони України безпосередньо.

Цього зроблено не було, тому зважаючи на вимоги ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України після завершення процедури ліквідації та зняття з реєстрації в/ч А 4322 статус земель оборони було втрачено ще у 2004 році. Прошу звернути увагу суду що військовій прокуратурі Запорізького гарнізону (на даний час реорганізовану) листом-вимогою від 19.10.11 № 2840 витребувались копії розпоряджень стосовно земельної ділянки ліквідованої в/ч А 4322. На цю вимогу райдержадміністрацією було надано копії всіх розпоряджень на 66-ти аркушах від 26.10.2011 року № 3213 (копія надається) стосовно цих земель, серед них і копія розпорядження від 11.10.2010 року № 593. Тому про існування цього розпорядження військовій прокуратурі Запорізького гарнізону було відомо ще у 2011 році.

Додатково надають копію листа Донецької КЕЧ від 13.05.2005 року № 475 в якому визначено, що Державний акт серії ІІ-ЗП №001486 Донецькій КЕЧ ніколи не видавався, тобто Донецька КЕЧ ніколи не була користувачем земельної ділянки згідно Державного акту серії ІІ-ЗП №001486Скасування в господарських судах розпорядження голови районної державної від 03.04.2009 № 192 «Про припинення права користування земельною ділянкою» (копія надається окремо) лише підтверджує факт ліквідації в/ч А4322, та упорядковує процедуру ліквідації яка вже повинна бути виконана до видання розпорядження від 03.04.2009 року № 192.

Вчасності після ліквідації та зняття з державної реєстрації юридичної особи права і обов'язки цієї особи втрачаються відповідно до п. в) ст. 141 Земельного кодексу України, ст. 59 Господарського кодексу України. Державний акт серії ІІ-ЗП №001486 (копія надається окремо) не може існувати коли військову частину А4322 було ліквідовано та припинено державну реєстрацію цієї юридичної особи. Міністерство оборони теж є юридичною особою і самостійно без оформлення акту на право постійного користування та державної реєстрації цього акту користуватися земельною ділянкою відповідно до Закону України «Про використання земель оборони» не може. Розпорядження від 03.04.2009 № 192 «Про припинення права користування земельною ділянкою» було господарським судом скасовано, але факт скасування жодним чином не впливає на законність видання розпорядження голови Бердянської РДА від 11.10.2010 року № 593.

Згідно земельного законодавства у позивачів як не було прав на землю до видання розпорядження голови Бердянської РДА від 11.10.2010 року № 593, так і не має прав на спірні земельні ділянки до цих пір. Тому скасування у господарських судах розпорядження голови Бердянської райдержадміністрації від 03.04.2009 року № 192 «Про припинення права користування земельною ділянкою» не повертає (не поновлює) право постійного користування земельною ділянкою позивачам, які взагалі не мають жодного відношення до земель сільськогосподарського призначення переданих у власність громадянам згідно розпорядження від 11.10.2010 року № 593. До того, припинення права користування земельної ділянки позивачі помилково трактують як вилучення земельної ділянки.

У пункті 21 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду № 2 від 06.03.2008 року визначено, що особа (позивач) повинна довести факт застосування до неї оскаржуваного нормативно-правового акту (акту індивідуальної дії), або те що вона є суб'єктом відповідних відносин на які поширюється дія цього акту. Тому розпорядження від 11.10.2010 року № 593 видане відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України ми вважаємо законним, та таким що жодним чином не впливає на права позивачів.

Рішення Конституційного суду України від 22.09.2005 року № 5 рп/2005 на яке посилаються представники прокуратури та позивачі стосується у данному випадку ліквідованої в/ч А 4322. Міністерство оборони України та в/ч А0593 до Рішення Конституційного суду України від 22.09.2005 року № 5 рп/2005 не мають ніякого відношення, тому що земельне право не передбачає автоматичного правонаступництва.

На підставі викладеного просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

В судове засідання призначене на 03.06.2013 з'явились треті особи, а саме Квартирно - експлутаційного відділу міста Запоріжжя та ОСОБА_2, ОСОБА_3.

Третя особа ОСОБА_1 в судове засідання призначене на 03.06.2013 не з'явився про причини неявки суд не повідомив, про дачу, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи приписи зазначеної вище норми, відсутності в судовому засіданні відповідача субєкта владних повноважень, яким надано письмові та усні пояснення по суті спору, відстуності потреби заслуховування свідків або експертів, наявність достатніх матеріалів та відсутність перешкод для розгляду справи по суті на підставі наявних у справі доказів, суд вирішив розглянути справу в порядку письмового провадження.

З урахуванням приписів статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши її обставини та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступні обставини.

Згідно зі ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Стаття 14 Конституції України закріплює - земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України «Про Збройні Сили України» - Збройні Сили України це військове формування, на яке покладається оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і неподільності, організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, об'єднань, з'єднань, військових частин, закладів, установ і організацій.

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України» та п. 1 Положення про Міністерство оборони України та Положення про Генеральний штаб Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №406/2011 Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління. Аналогічні визначення викладені у п. 1 Положення «Про Міністерство оборони України», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 3 серпня 2006 року №1080 Міністерство оборони України.

Згідно зі ст. 77 Земельного Кодексу України землями оборони визначаються землі надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово- навчальних закладів, підприємств і організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України.

Статтями 9, 14 Закону України «Про оборону України» визначено, що землі закріпленні за військовими частинами та установами збройних Сил України, є державною власністю та належить їм на праві оперативного управління, а вирішення питань щодо надання Збройним Силам України в управління об'єктів державної власності, в т.ч. й земельних ділянок, відноситься до повноважень Кабінету Міністрів України.

Аналогічні повноваження Кабінету Міністрів України щодо розпорядження землями державної власності визначені ст. 13 Земельного кодексу України.

Постановою Кабінету Міністрів України №1282 від 29 серпня 2002 року затверджено «Порядок вилучення і передачі військового майна Збройних Сил України». Тобто, чинним законодавством встановлено, що управління майном, у т.ч. земельними ділянками, яке є у загальнодержавній власності, покладено на Міністерство та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади, у даному випадку - Міністерство оборони України.

Запорізькою прокуратурою з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері проводиться перевірка додержання вимог земельного законодавства щодо використання земель оборони на військовому містечку №3, який розташований на території Новопетрівської сільської ради, Бердянського району Запорізької області.

21 березня 2013 року за вих. № 448, Криворізьким прокурором з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону, в адресу голови Бердянської районної державної адміністрації надіслано запит про надання інформації, а саме щодо надання завірених належним чином копій розпоряджень Бердянської РДА, за якими територію військового містечка №3 передано у власність громадянам.

На виконання зазначеного запиту, 25 березня 2013 року, службовими особами Бердянської РДА за підписом голови адміністрації Чепурного В.П., Криворізькому прокурору з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері надано відповідь з одночасним направлення завірених належним чином копій розпоряджень.

Оскільки, проведення прокурорської перевірки, з наведених питань, знаходиться в провадженні Запорізької спеціалізованої прокуратури, за вказівкою прокуратури Південного регіону України, Криворізька спеціалізована прокуратура зазначені матеріали передала до Запорізької прокуратури, які одержано за вх. №1001 від 26 квітня 2013 року.

Ознайомленням з отриманими матеріалами встановлено, що на підставі розпорядження Бердянської РДА №593 від 11 жовтня 2010 року виданий акт на право користування земельною ділянкою. Тільки після ознайомлення з вказаним розпорядженням, прокуратурою встановлені підстави, що зобов'язують звернутися до суду.

Як встановлено перевіркою, рішенням сесії Бердянської районної ради народних депутатів №7 від 28 грудня 2000 року земельна ділянка, площею 2 802,06 га. передана в постійне користування Донецькій КЕЧ військової частини А-4322 Бердянського гарнізону для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону, про що свідчить державний акт № 001486 виданий Бердянською районною радою 17.05.2001 року.

Наказом Головнокомандувача військ Протиповітряної оборони Збройних сил України №75 від 05.11.2003 року військову частину А-4322 ліквідовано та її правонаступником визначено військову частину А-0593 та зобов'язано командувача в/ч А-0593 прийняти казармено-житловий фонд та земельну ділянку ліквідованої в/ч А-4322.

На підставі Наказу Головнокомандувача військ Протиповітряної оборони №75 від 05.11.2003 року між військовими частинами складено Акт прийому-передачі казармено- житлового фонду, комунальних споруд і обладнання, квартирного майна, палива і території військового містечка №3 розташованого в с. Новопетрівка, Бердянського району Запорізької області, про що повідомлено до частини супровідним листом №418 від 27 квітня 2005 року.

Відповідно до п. 3, 4 даного Акту військова частина А-0593 прийняла від військової частини А-4322 земельну ділянку, площею 2802,06 га та технічну документацію на казармено-житловий фонд, після чого складено ліквідаційний баланс в/ч А-4322.

У подальшому був складений акт від 30 грудня 2005 року згідно до п. 3, 4 якого квартирно-експлуатаційний відділ м. Запоріжжя прийняв від Донецької квартирно- експлуатаційної частини земельну ділянку, площею 2802,06 га та технічну документацію на землекористування після чого складено ліквідаційний баланс в/ч А-4322.

Зазначений Акт прийому-передачі військового майна затверджено начальником Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління.

Як встановлено перевіркою 03 квітня 2009 року виконуючий обов'язки голови Бердянської районної державної адміністрації видав розпорядженням №192 «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою», яким припинено право користування в/ч А-4322 Бердянського гарнізону Донецької КЕЧ земельною ділянкою, площею 2 802.06 га., на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району, у т.ч. числі: рілля - 1037.38 га., пасовища - 1581.53 га., під господарськими шляхами і прогонами - 5.26 га., забудовані землі - 116.68 га., інші землі - 59.13 га., під водою - 2.08 га., яка надавалась рішенням сесії Бердянської районної ради №7 від 28 грудня 2000 року для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону.

Пунктом 2 вказаного розпорядження зазначену ділянку землі переведено до земель запасу (землі сільськогосподарського призначення) Новопетрівської сільської ради Бердянського району, площею 2 802.06 га., у т.ч. числі: рілля - 1037.38 га., пасовища - 1581.53га., під господарськими шляхами і прогонами - 5.26 га., забудовані землі - 116.68 га., інші землі - 59.13 га., під водою - 2.08 га.

Крім того, п. 3 вказаного розпорядження визнано таким, що втратив чинність Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ЗП №001486, реєстраційний №390 від 17 травня 2001 року, виданий військовій частині А-4322 Бердянського гарнізону Донецької КЕЧ для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону.

У подальшому протягом 2010 року на підставі розпоряджень голови Бердянської райдержадміністрації землі, на які вказаним розпорядженням припинено право користування військової частини А-4322 були передані у приватну власність громадян для ведення особистого селянського господарства.

Зокрема, відповідно до розпорядження голови Бердянської Районної Державної Адміністрації №593 від 11 жовтня 2010 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, які перебувають в запасі на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району Запорізької області.

Пунктом 2 вказаного розпорядження передано безоплатно у власність громадянам земельну ділянку площею 6,0000 га., в т.ч.: пасовища - 6,0000 га., для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу), які розташовані на території Новопетрівської сільської ради.

На виконання вказаного розпорядження громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 оформлено та надано державний акт на право власності на земельну ділянку.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 07 грудня 2010 року у справі №15/45/09-4/20/10 за позовом заступника військового прокурора Запорізького гарнізону в інтересах Міністерства оборони України та Квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя до Бердянської районної державної адміністрації визнано недійсним розпорядження голови Бердянської райдержадміністрації №192 від 03 квітня 2009 року «Про припинення права користування земельною ділянкою». З рішення господарського суду вбачається, що Бердянською Районною Державною Адміністрацією при прийнятті вказаного розпорядження порушено вимоги Земельного кодексу України.

Згідно постанови Донецького апеляційного господарського суду від 15 лютого 2011 року та постанови Вищого господарського суду України від 19 травня 2011 року рішення господарського суду Запорізької області від 07 грудня 2010 року залишено без змін.

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

На виконання постанови Вищого господарського суду України від 19 травня 2011 р. у справі №15/45/09-4/20/10 головою Бердянської райдержадміністрації видано розпорядження №483 від 20.06.2011 року, яким визнано таким, що втратило чинність розпорядження голови райдержадміністрації №192 від 03.04.2009 року «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою».

За вказаним фактом 13.07.2011 року Бердянською міжрайонною прокуратурою порушено кримінальну справу відносно виконуючого обов'язки голови Бердянської РДА ОСОБА_7, за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 365 КК України, (копія постанови додається).

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, визнання недійсним розпорядження голови Бердянської РДА №192 від 03.04.2009 «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою» тягне за собою скасування всіх розпоряджень голови Бердянської РДА, які стосуються передачі у власність земельних ділянок в/ч А-4322, у т.ч. розпорядження голови Бердянської райдержадміністрації №593 від 11.10.2010 року «Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради».

Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю.

Пунктом 5 рішення Конституційного суду №7-рп/2009 від 16.04.2009 року визначено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення, однак рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб в судовому порядку.

Аналізуючи вище викладені норми, суд вважає, що оскаржуване розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації №593 від 11.10.2010 року «Про передачу у власність земельної ділянки на території Новопетрівської сільської ради» є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч.3 ст.2 КАС України).

Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Ураховуючи вище викладене, суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність оскаржуваного розпорядження, у зв'язку із чим позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст.11, 161-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації №593 від 11 жовтня 2010 року «Про передачу у власність земельної ділянки на території Новопетрівської сільської ради».

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.С. Лазаренко