Постанова № 31780283, 03.06.2013, Єнакіївський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
03.06.2013
Номер справи
230/5410/13-а
Номер документу
31780283
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 230/5410/13-а

№ провадження: 2-а/230/121/2013

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2013 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі:

головуючої судді - Мелещенко Л.В.

при секретарі - Здебській Т.М.

за участю сторін:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Єнакієве адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоровю, при встановленні групи інвалідності -

В С Т А Н О В И В:

08 травня 2013 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоровю, при встановленні групи інвалідності. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи І категорії, є інвалідом ІІІ групи з 25.02.2013 року і перебуває на обліку в ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради. Інвалідність позивача пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач вважає, що згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при встановленні йому ІІІ групи інвалідності як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС повинно виплачуватись одноразова компенсація у розмірі 30 мінімальних заробітних плат у розмірі 34 410,00 грн., виходячи з розміру мінімальної заробітної плати з 01.01.2013 року 1 147,00 грн., відповідно до розрахунку: 30 х 1147,00 грн. Відповідачем була нарахована одноразова компенсація у квітні 2013 року у розмірі 189,60 грн. За таких обставин позивач просить суд визнати дії ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради щодо відмови в перерахунку та виплати недоотриманої суми одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоровю, неправомірними, стягнути з ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради недоотриману суму одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоровю, при встановленні ІІІ групи інвалідності, виходячи з розміру 30 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент встановлення інвалідності, у сумі 34 220,40 грн.

У судовому засідання позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги на підставах, викладених у позові, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача представник ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради ОСОБА_2 із адміністративним позовом не погодилась, пояснила, що позивач є інвалідом ІІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, усі виплати, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі компенсації при встановленні групи інвалідності виплачуються у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836, саме тому позивачу була нарахована сума одноразової компенсації інвалідам ІІІ групи, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 189,60 грн., просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення осіб, що приймають участь у справі, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, має статус постраждалого громадянина внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії (а.с. 6).

Позивач є інвалідом ІІІ групи з 25 лютого 2013 року у звязку з захворюванням, повязаним з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 8, 10).

Згідно листа ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради від 10 квітня 2013 року за вих. № 02/1549, позивачу нарахована одноразова компенсація інвалідам ІІІ групи, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 189,60 (а.с. 11).

Встановлені судом фактичні обставини справи свідчать про наявність між сторонами правовідносин, які регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно Закону України № 107-VI від 28 грудня 2007 року, ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції, згідно якої одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами, та сімям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії та смерть яких повязана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України.

Проте Конституційний Суд України своїм рішенням № 10-рп/ 2008 рік від 22 травня 2008 року визнав неконституційними зазначені зміни і, таким чином, ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачена одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами ІІІ групи у розмірі 30 мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на встановлення інвалідності.

Встановлений законом розмір допомоги не може зменшуватися жодними іншими нормативно-правовими актами (ні законами, ні підзаконними актами Кабінету Міністрів України та інших органів влади), оскільки ч. 3 ст. 22 Конституції України передбачає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, тобто дана правова норма прямо це забороняє.

Проте відповідач, керуючись постановою Кабінету Міністрів України № 836, якою фактично зменшений розмір допомоги, порушив ч. 3 ст. 113 Конституції України.

Таким чином, відбулося значне звуження обсягу прав, які існували на той час щодо відповідної категорії громадян, а саме: звуження обсягу права позивача на спірну допомогу.

Отже, відповідно до положень ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами ІІІ групи, становить 30 мінімальних заробітних плат. При цьому розмір мінімальної заробітної плати визначається на встановлення інвалідності.

Таким чином, право позивача на спірну виплату прямо встановлено Конституцією України та Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради при нарахуванні та виплаті одноразової компенсації учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який став інвалідом ІІІ групи у 2013 році повинно було керуватися ст. 48 спеціального закону, а саме: Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з того, що право на одноразову компенсацію у зв'язку з встановленням інвалідності у позивача виникло у лютому 2013 року, що дія ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у 2013 році не зупинялася та не скасовувалася, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має вищу юридичну силу над підзаконними нормативними актами, на які посилається відповідач, що намагання зменшити компенсаційні виплати особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, рішеннями Конституційного суду України визнавалися неконституційними.

Виходячи з викладеного та враховуючи, що інвалідність ІІІ групи позивачу встановлена з 25 лютого 2013 року, суд вважає необхідним для розрахунку застосувати мінімальну заробітну плату, яка встановлена з 01 січня 2013 року, у сумі 1 147,00 грн., а тому 1 147,00 грн. х 30 = 34 410,00 грн. 189,60 грн. = 34 220,00 грн. і саме така сума повинна бути стягнута з відповідача на користь позивача.

Вирішуючи питання про спосіб захисту порушеного права позивача суд вважає, що найбільш ефективним та адекватним способом захисту прав позивача буде стягнення з ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської Ради на користь позивача недоотриманої суми одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоровю, при встановленні ІІІ групи інвалідності, виходячи з розміру 30 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент встановлення інвалідності, у сумі 34 220,40 грн.

В частині позовних вимог про визнання дій відповідача щодо відмови в перерахунку та виплати недоотриманої суми одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоровю, неправомірними, суд вважає необхідним відмовити, оскільки ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської Ради при нарахуванні та виплаті позивачу одноразової компенсації керувалось ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановами Кабінету Міністрів України.

Стосовно вимоги про звільнення від сплати судового збору, то суд зазначає, що відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільняється від сплати судового збору.

На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 3, 4, 6-12, 15, 69-71, 158-163, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоровю, при встановленні групи інвалідності задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, недоотриману суму одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоровю, при встановленні ІІІ групи інвалідності, виходячи з розміру 30 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент встановлення інвалідності, у сумі 34 220,40 грн. (тридцять чотири тисячі двісті двадцять грн. 40 коп.).

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Єнакіївський міський суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а у випадку застосування ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Вступна та резолютивна частини постанови складені, підписані у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 03 червня 2013 року.

Повний текст постанови суду виготовлений 07 червня 2013 року.

Суддя Єнакіївського міського суду

Донецької області ОСОБА_4