ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.06.13 Справа № 914/1317/13
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Станька Л.Л., при секретарі Білані О.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом: Стрийської міської ради, м.Стрий
до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Стрий
про звільнення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 та приведення її до попереднього стану шляхом демонтажу тимчасового торгівельного кіоску.
Представники сторін:
від позивача: Козирєва М.В. - заступник начальника архітектури та містобудування
від відповідача: ОСОБА_1 - ФОП
Представникам сторін роз'яснено права, передбачені ст. 22 ГПК України.
Суть спору:
На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Стрий про звільнення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 та приведення її до попереднього стану шляхом демонтажу тимчасового торгівельного кіоску.
Ухвалою суду від 05.04.2013р. порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 25.04.2013р.
Попередній розгляд справи викладено в ухвалах суду від 25.04.2013р. та від 23.05.2013р.
Позивачем явку представника в засідання суду забезпечено, позовні вимоги підтримано.
Відповідачем явки представника в судове засідання забезпечено, позовні вимоги заперечено з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву вх.№12747/13 від 16.04.2013р.
Заслухавши представників сторін та проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне:
Рішенням XX сесії V демократичного скликання Стрийської міської ради від 09.12.2008 року № 337 «Про вилучення і надання земельних ділянок суб"єктам підприємницької діяльності та громадянам» ФОП ОСОБА_1 було надано в оренду на три роки земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,0006 га, яка знаходиться в АДРЕСА_2. На підставі рішення укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований у Стрийському міському відділі Львівської регіональної філії центру державного земельного кадастру 08 квітня 2009 року за № 040944400015.
Відповідно до п.43 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях міської ради затверджуються договори, укладені міським головою від імені ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього кодексу.
Відповідно до ст.31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено. Ця норма передбачена і пунктом 8 договору оренди землі від 08.04.2009 року. Строк дії договору оренди землі закінчився 09.12.201 1 року.
Листом за № 3.8/2230 від 02.11.2011 року ФОП ОСОБА_1 було відмовлено в продовженні договору оренди даної земельної ділянки.
П.15 договору оренди землі передбачено, що земельна ділянка передається в оренду для комерційних цілей, а саме обслуговування тимчасового торговельного кіоску. Разом з тим згаданий кіоск вже довший час не використовувався за призначенням.
Згідно ч.2 ст.28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.1.3 "Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Окрім цього ч.4 ст.15 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачено, що власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об'єкта благоустрою державної та комунальної власності, зобов'язаний забезпечити належне утримання прилеглої до тимчасової споруди території. Дана вимога відповідачем не виконувалась.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.
Відповідно до пп. г п. 1 ст. 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.
Згадана вище тимчасова споруда розташована біля входу на територію ринку з вулиці Кравецької на пішохідному тротуарі (об'єкті благоустрою населеного пункту), що суттєво перешкоджає використанню об'єкта благоустрою відповідно до його функціонального призначення (руху пішоходів та відвідувачів ринку).
Відповідно до п.1 пп.2 п.3 ст.40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами. Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється зокрема шляхом розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян.
18.11.2010 року на ім'я міського голови надійшло клопотання від директора КП "Ринок" щодо впорядкування торговельної діяльності на центральних входах до продуктового ринку та враховуючи те, що розміщення зазначеного кіоску суттєво перешкоджає руху пішоходів, відвідувачів ринку, виконавчий комітет міської ради неодноразово звертався до ФОН ОСОБА_1 з проханням демонтувати кіоск. Однак, всі звернення відповідачем проігноровано.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.
Як вказано в п.2 ч.2 ст.17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів.
Відповідно до ст. 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", акти, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.
11.04.2013р. Стрийською міською радою видано розпорядження №37 «Про демонтаж торгівельного кіоску гр.ОСОБА_1», на підставі акта обстеження існуючого кіоску від 18.04.2012р., розміщеного в АДРЕСА_2, який суттєво перешкоджає руху пішоходів, відвідувачів ринку, а також у зв'язку з його невідповідністю сучасним архітектурно-естетичним вимогам, яким зобов'язано ФОП ОСОБА_1 добровільно звільнити земельну ділянку АДРЕСА_2, шляхом демонтажу торгівельного кіоску, оскільки договір оренди зазначеної земельної ділянки несільськогосподарського призначення пл.0,0006 га закінчився 09.12.2011р.
Проте, вимоги розпорядження Стрийської міської ради відповідачем не виконано. А тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст.33, 34, 49, 82, 84, 85, 87, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ
1. Позов задоволити повністю.
2. Зобов'язати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (82400, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) звільнити земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 і привести її до попереднього стану шляхом демонтажу тимчасового торгівельного кіоску.
3. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (82400, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Стрийської міської ради (82400, Львівська область, м.Стрий, вул.Шевченка, 71, код ЄДРПОУ 25260601) 1147,00 грн. судового збору.
4. Наказ видати відповідно до ст.116 ГПК України.
5. Дане рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду. Строк і порядок набрання рішенням законної сили та оскарження визначені ст.ст.85,91,93 ГПК України.
Повний текст рішення оформлено і підписано - 10.06.2013р.
Суддя Станько Л.Л.