ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2013 року Справа № 803/1145/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М. ,
при секретарі судового засідання Піянзіну О.К.,
за участю представника позивача Ярошика Т.В.,
представника відповідача Максимчука Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агротехніка" про арешт коштів на рахунках платника податків,
ВСТАНОВИВ:
Луцька об'єднана державна податкова інспекція Волинської області Державної податкової служби (надалі - Луцька ОДПІ Волинської області ДПС) звернулася в суд з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю " Агротехніка " (надалі - ТзОВ "Агротехніка", товариство) про накладення арешту коштів на рахунках платника податків.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТзОВ «Агротехніка» не було допущено перевіряючих податкового органу до проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, про що було складено відповідні акти. Відтак, посилаючись на норми п. 94.2.3 ст.94 ПК України позивач просить суд застосувати арешт коштів на рахунках товариства у зв'язку з відмовою відповідача у допуску посадових осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити. Додатково пояснив, що підставою для проведення документальної позапланової перевірки відповідача було ненадання в повному обсязі документального підтвердження на письмовий запит податкового органу щодо розгляду справи за позовом ТзОВ "Агротехніка" до TDInvestment Sp.zo.o. Направлення на проведення перевірки 13.05.2013 року було вручене під розписку головному бухгалтеру товариства ОСОБА_3 Однак, при виході на перевірку за юридичною адресою відповідача 15.05.2013 року, 16.05.2013 року та 17.05.2013 року посадових осіб Луцької ОДПІ не було допущено до її проведення, про що складено відповідні акти. Просить накласти арешт на кошти ТзОВ «Агротехніка».
Представник відповідача позовних вимог не визнав та пояснив, що згідно п. 94.2.3 ст.94 ПК України за відмову від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби, податковим органом може бути застосовано адміністративний арешт майна платників податків. Натомість, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти платника податків лише в тому разі, якщо у платника податків, який має податковий борг відсутнє майно або його балансова вартість менша суми податкового боргу. Оскільки, у ТзОВ «Агротехніка» податкового боргу немає, то у відповідача відсутні підстави для звернення до суду з позовом про накладення арешту на кошти товариства. Просив у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом та не заперечувалось сторонами у судовому засіданні відповідач - ТзОВ «Агротехніка» знаходиться на обліку платників податків у Луцькій ОДПІ Волинської області ДПС.
У зв'язку із ненаданням у повному обсязі інформації та копій відповідних документів на письмовий запит податкового органу № 7679/10/22.2-13 від 01 квітня 2013 року про розгляд справи за позовом ТзОВ "Агротехніка" до TDInvestment Sp.zo.o., начальником Луцької ОДПІ Волинської області ДПС було видано наказ № 1442 від 08.05.2013 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки та направлення на проведення перевірки № 001636 від 13.05.2013 року.
Направлення на проведення перевірки 13.05.2013 року було вручене під розписку головному бухгалтеру ТзОВ «Агротехніка» ОСОБА_3 Однак, при виході на перевірку за юридичною адресою підприємства 15.05.2013 року, 16.05.2013 року та 17.05.2013 року встановлено відсутність посадових осіб ТзОВ «Агротехніка». Заступника начальника відділу перевірок фінансових установ та контролю за операціями у сфері ЗЕД управління податкового контролю Луцької ОДПІ Довгун Т.Г. не було допущено до проведення перевірки, що зафіксовано актами про недопуск до проведення документальної позапланової виїзної перевірки № 52/22.2/21750952 від 15.05.2013 року, № 409/22.2/21750952 від 16.05.2013 року та № 412/22.2/21750952 від 17.05.2013 року. У зв'язку з недопуском відповідачем посадових осіб податкового органу до проведення документальної перевірки, начальником Луцької ОДПІ 17.05.2013 року було прийнято рішення № 9 про застосування адміністративного арешту майна ТзОВ "Агротехніка".
Відповідно до п.п.19-1.1.1., 19- 1.1.2. п. 19-1.1. ст.19-1 Податкового кодексу України (надалі ПК України) органи державної податкової служби виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом; здійснюють контроль за своєчасністю подання передбаченої законом звітності (податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків та зборів), а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів.
Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено право податкового органу проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до п. 75.1 ст.75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно із вимогами пункту 81.1 статті 81 ПК України посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби;
копії наказу про проведення перевірки;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Згідно пункту 81.1 ст.81 ПК України у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.
Відповідно до абз.2 пп.20.1.5 п. 20.1 ст. 20 ПК України у разі ненадання платником податків для перевірки документів, їх копій (за умови наявності таких документів) застосовуються заходи, передбачені статтею 94 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 94.1. статті 94 ПК України адміністративний арешт майна платника податків (далі арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Згідно підпункту 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 ПК України, арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується, серед іншого, одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.
Відповідно до абзацу 2 підпункту 94.6.2 статті 94 ПК України арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.
Судом встановлено, що згідно довідки про наявність відкритих рахунків в банківських установах у ТзОВ " Агротехніка" відкритті наступні банківські рахунки:
-№ 26003000002400; ПАТ «УКРСОЦБАНК», МФО 300023;
- № 26006000002399; ПАТ "УКРСОЦБАНК" МФО 300023;
- № 26007000002398; ПАТ "УКРСОЦБАНК" МФО 300023;
- № 26008000002397; ПАТ "УКРСОЦБАНК" МФО 300023;
- № 26009000002396; ПАТ "УКРСОЦБАНК" МФО 300023;
-№ 26006500049864; ПАТ "КРЕДІ АГРІКОЛБ БАНК"; МФО 300614;
-№ 26002000489496; ВОЛИНСЬКЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", м.ЛУЦЬК; МФО 03440;
-№ 26003060316456; ВОЛИНСЬКЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", м.ЛУЦЬК; МФО 03440;
-№ 26004055403447; ВОЛИНСЬКЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", м.ЛУЦЬК; МФО 03440;
-№ 26005055403480; ВОЛИНСЬКЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", м.ЛУЦЬК; МФО 03440;
-№ 26043055500992; ВОЛИНСЬКЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", м.ЛУЦЬК; МФО 03440;
-№ 26058060285156; ВОЛИНСЬКЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", м.ЛУЦЬК; МФО 03440;
-№ 260033025830; ПАТ "Західінкомбанк"; МФО 303484;
-№ 26005184687; АБ "Укргазбанк"; МФО 320478;
-№ 26005184687; АБ "Укргазбанк"; МФО 320478;
-№26005184687; АБ "Укргазбанк"; МФО 320478;
-№ 26005210189639; АТ "ПРОКРЕДИТ БАНК"; МФО 320984;
-№ 26050210189639; АТ "ПРОКРЕДИТ БАНК"; МФО 320984;
-№ 26005083034312; ПАТ "ВТБ Банк"; МФО 321767;
-№ 26008013034312; ПАТ "ВТБ Банк"; МФО 321767;
-№ 26009023034312; ПАТ "ВТБ Банк"; МФО 321767;
-№ 26006000869596; ПАТ "УНІВЕРСАЛ БАНК"; МФО322001;
-№ 26005962500110; ПАТ "ПУМБ"; МФО 334851;
-№ 26103600925379; ПАТ "ПУМБ"; МФО 334851;
-№ 26105977504982; ПАТ "ПУМБ"; МФО 334851;
-№ 26000700062760; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26000799978036; ІІАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26001799952998; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26001799963051; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26001799972309; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26002700062780; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26002799954531; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26002799958010; ПАТКБ "ПРлВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26002799969913; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26002799976735; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26002799990249; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26003799954529; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26003799954530; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26003799968281; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26004 799954528; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26005799978031; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26006700062797; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26006799951831; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26006799960457; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26006799961199; ПАТКБ"ПРАВЕКС БАНК"; МФО 380838;
-№ 26006799988666; ПА ТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26007799961198; ПАТКБ "ПРЛВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26007799975117; ПАТКБ "ПРАВЕКС-Б АНК"; МФО 380838;
-№ 26007799988115; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26008799955385; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26008799983142; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26041799998398; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838.
Загальна процедура застосування адміністративного арешту майна платника податків визначена Порядком застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 07.11.2011 року № 1398 (надалі - Порядок).
Відповідно до пункту 7.1 Порядку арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.
Оскільки в судовому засіданні підтверджено факт недопуску посадових осіб податкового органу до проведення документальної перевірки ТзОВ «Агротехніка», що є підставою для застосування арешту майна (коштів) платника податків, то суд вважає позовні вимоги законними.
Враховуючи вищенаведені норми Податкового кодексу України, суд дійшов висновку, що арешт коштів на рахунку платника податків є різновидом адміністративного арешту майна і застосовується виключно на підставі рішення суду (на відміну від адміністративного арешту іншого майна, який здійснюється за рішенням керівника податкового органу) за наявності обставин, передбачених пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України, в тому числі у разі недопуску посадовими особами платника податків працівників державної податкової служби до проведення перевірки. Тому суд вважає не обґрунтованим та не бере до уваги пояснення представника відповідача про те, що позивач може звернутися до суду з позовом про накладення арешту на кошти товариства, лише за наявності в останнього податкового боргу. Таким чином, відсутність підстав для застосування арешту коштів платника податків, передбачених підпунктом 20.1.17 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, серед підстав для застосування адміністративного арешту, що входять до переліку, встановленого пунктом 94.2 статті 94 ПК України, не повинна розглядатись як перешкода для застосування арешту коштів на рахунках платника податків у відповідних випадках. Норми пункту 94.2 ПК України визначають загальні підстави для застосування арешту як майна, так і коштів платника податків. Натомість підпункт 20.1.17 пункту 20.1 статті 20 ПК України регулює інше коло суспільних відносин, а саме питання накладення арешту виключно на кошти платника податків та інші цінності, що знаходяться у банках, причому в ситуації за відсутності достатнього для погашення податкового боргу майна.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Оскільки докази, надані позивачем, підтверджуються обставинами, на які він посилається в адміністративному позові, та не були спростовані запереченнями відповідача, то суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 160, 162, 163, Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Накласти арешт на кошти Товариства з обмеженою відповідальністю "Агротехніка", що знаходяться на банківських рахунках:
-№ 26003000002400; ПАТ «УКРСОЦБАНК", МФО 300023;
- № 26006000002399; ПАТ "УКРСОЦБАНК" МФО 300023;
- № 26007000002398; ПАТ "УКРСОЦБАНК" МФО 300023;
- № 26008000002397; ПАТ "УКРСОЦБАНК" МФО 300023;
- № 26009000002396; ПАТ "УКРСОЦБАНК" МФО 300023;
- № 26006500049864; ПАТ "КРЕДІ АГРІКОЛБ БАНК"; МФО 300614;
- № 26002000489496; ВОЛИНСЬКЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", м.ЛУЦЬК; МФО 03440;
-№ 26003060316456; ВОЛИНСЬКЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", м.ЛУЦЬК; МФО 03440;
-№ 26004055403447; ВОЛИНСЬКЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", м.ЛУЦЬК; МФО 03440;
-№ 26005055403480; ВОЛИНСЬКЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", м.ЛУЦЬК; МФО 03440;
-№ 26043055500992; ВОЛИНСЬКЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", м.ЛУЦЬК; МФО 03440;
-№ 26058060285156; ВОЛИНСЬКЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", м.ЛУЦЬК; МФО 03440;
-№ 260033025830; ПАТ "Західінкомбанк"; МФО 303484;
-№ 26005184687; АБ "Укргазбанк"; МФО 320478;
-№ 26005184687; АБ "Укргазбанк"; МФО 320478;
-№26005184687; АБ "Укргазбанк"; МФО 320478;
-№ 26005210189639; АТ "ПРОКРЕДИТ БАНК"; МФО 320984;
-№ 26050210189639; АТ "ПРОКРЕДИТ БАНК"; МФО 320984;
-№ 26005083034312; ПАТ "ВТБ Банк"; МФО 321767;
-№ 26008013034312; ПАТ "ВТБ Банк"; МФО 321767;
-№ 26009023034312; ПАТ "ВТБ Банк"; МФО 321767;
-№ 26006000869596; ПАТ "УНІВЕРСАЛ БАНК"; МФО322001;
-№ 26005962500110; ПАТ "ПУМБ"; МФО 334851;
-№ 26103600925379; ПАТ "ПУМБ"; МФО 334851;
-№ 26105977504982; ПАТ "ПУМБ"; МФО 334851;
-№ 26000700062760; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26000799978036; ІІАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26001799952998; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26001799963051; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26001799972309; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26002700062780; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26002799954531; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26002799958010; ПАТКБ "ПРлВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26002799969913; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26002799976735; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26002799990249; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26003799954529; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26003799954530; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26003799968281; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26004 799954528; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26005799978031; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26006700062797; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26006799951831; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26006799960457; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26006799961199; ПАТКБ"ПРАВЕКС БАНК"; МФО 380838;
-№ 26006799988666; ПА ТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26007799961198; ПАТКБ "ПРЛВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26007799975117; ПАТКБ "ПРАВЕКС-Б АНК"; МФО 380838;
-№ 26007799988115; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26008799955385; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26008799983142; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838;
-№ 26041799998398; ПАТКБ "ПРАВЕКС-БАНК"; МФО 380838.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 07 червня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.М. Димарчук