копія
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2013 р. Справа № 804/6059/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіРябчук О.С. при секретаріСвітка Н.В. за участю: представника позивача представника відповідача Карпенко О.І Петрова В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
26 квітня 2013 р. Публічне акціонерне товариство «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» (далі - позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі - відповідачі) з вимогами, з урахуванням уточнень та клопотання про залишення без розгляду частини позовних вимог, про:
- визнання протиправними дій Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області щодо визначення строку дії дозволу на спеціальне водокористування Публічному акціонерному товариству «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» № 03181 з 03 січня 2013 р. по 03 січня 2014 р.;
- зобов'язання Дніпропетровської обласної державної адміністрації вчинити певні дії, а саме: визначити строк дії дозволу на спеціальне водокористування Публічному акціонерному товариству «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» № 03181 з 02 січня 2013 р. по 03 січня 2014 р.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначила наступне. Позивач є первинним водокористувачем та здійснював спеціальне водокористування в 2012 р. на підставі відповідного дозволу, який діяв до 01.01.2013 р. Підприємство до закінчення строку дії дозволу вчинило дії для отримання нового дозволу. Після погодження всіх дозвільних документів позивач звернувся до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області для отримання дозволу, проте, відповідач відмовив підприємству, зазначивши про необхідність звернення для вирішення вказаного питання до Міністерства екології та природних ресурсів України. В свою чергу, Міністерство екології та природних ресурсів України відмовило позивачу в видачі дозволу. Підприємство повторно звернулося до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області та отримало дозвіл на спеціальне водокористування № 03181 з 03 січня 2013 р. по 03 січня 2014 р. Таким чином, утворилася ситуація, відповідно до якої один день - 02 січня 2013 р., позивач здійснював водокористування без дозволу, що є підставою для застосування штрафних санкцій контролюючими органами. На момент розгляду справи суб'єктом владних повноважень, який, відповідно до вимог чинного законодавства, має право видавати дозволи на спеціальне водокористування, є Дніпропетровська обласна державна адміністрація.
Представник відповідача - Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, в судовому засіданні позов не визнав, просив в задоволенні позовних вимог відмовити, в обґрунтування своєї позиції зазначив наступне. Відповідачем не було допущено порушення прав позивача. Право підприємства на отримання дозволу на спеціальне водокористування порушено бездіяльністю Міністерства екології та природних ресурсів України. Відповідач, відповідно до вимог законодавства, отримав повноваження на видачу дозволів з 03.01.2013 р. Саме з цієї дати і виданий дозвіл позивачу. Видати дозвіл зі строком дії з 02.01.2013 р. відповідач не мав можливості через відсутність на 02.01.2013 р. відповідних повноважень.
Представник відповідача - Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд приходить до наступного висновку.
Публічне акціонерне товариство «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» зареєстроване як юридична особа 25.04.1997 р., внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за ідентифікаційним кодом 05393056.
Публічне акціонерне товариство «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» здійснювало спеціальне водокористування на підставі дозволу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області № 02956 строком дії з 01.01.2012 р. по 01.01.2013 р.
Публічним акціонерним товариством «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» направлено для погодження до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області гранично допустимі скиди (ГДС) у водний об'єкт із зворотними водами підприємства, організації, установи.
Листом Головного державного санітарного лікаря Ленінського району від 04.10.2012 р. № 2-1/2904 узгоджено проект нормативів ГДС зі зворотними водами Публічного акціонерного товариства «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» на термін дії дозволу на спецводокористування.
Листом від 26.10.2012 р. № 85-12 Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області затвердило нормативи ГДС Публічного акціонерного товариства «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» терміном на 5 років.
Листом від 15.11.2012 р. № ВР/1678 Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області погодило Публічному акціонерному товариству «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» розрахункову потребу у воді для отримання дозволу на спецводокористування.
Публічне акціонерне товариство «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» звернулось до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області для вирішення питання про видачу дозволу на спеціальне водокористування на 2013 р.
Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області в листі від 20.11.2012 р. № 7366 зазначило про необхідність звернення з заявою про видачу дозволу до Мінприроди України.
28.12.2012 р. позивач звернувся з заявою про видачу дозволу на спеціальне водокористування до Міністерства екології та природних ресурсів України.
Листом № 25484/08/10-12 підприємству відмовлено в видачі дозволу на підставі того, що Міністерство не наділено повноваженнями щодо видачі, анулювання, здійснення переоформлення та видачі дублікатів документів дозвільного характеру на спеціальне водокористування.
Після отримання відповіді Міністерства екології та природних ресурсів України позивач 28.12.2012 р. звернувся з заявою про видачу дозволу на спеціальне водокористування на 2013 р. до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області.
Крім того, позивачем надавалося до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області клопотання про узгодження умов та отримання дозволу на спеціальне водокористування для діючих промислових, комунальних, транспортних та інших несільськогосподарських підприємств.
Супровідним листом від 04.01.2013 р. № 95/0/2-13 Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області направило на адресу Публічного акціонерного товариства «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» дозвіл на спеціальне водокористування № 03181 з терміном дії з 03.01.2013 р. до 03.01.2014 р.
Відповідно до ч. 4 ст. 148 Господарського кодексу України правовий режим використання окремих видів природних ресурсів (землі, вод, лісів, надр, атмосферного повітря, тваринного світу) встановлюється законами.
Згідно до ч. 1 ст. 149 цього Кодексу суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів.
Відповідно до ст. 151 Господарського кодексу України суб'єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси (в тому числі за плату або на інших умовах).
Порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Згідно до ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Дозвіл на спеціальне водокористування видається: Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.
Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, - в разі використання підземних вод та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.
Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.
У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування.
Спеціальне водокористування є платним.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» N 991 від 17.10.2012 р. внесено зміни до Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. № 321, а саме, дозволи видаються у разі використання води водних об'єктів: загальнодержавного значення - Мінприроди, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів (далі - органи з питань екології та природних ресурсів) місцевого значення - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням з органами з питань екології та природних ресурсів.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. № 321» N 1203 від 19.11.2012 р. внесено зміни до Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. № 321, а саме, установлено, що до 17 травня 2013 р. (включно) видача дозволів на спеціальне водокористування у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення та погодження дозволів на спеціальне водокористування у разі використання води водних об'єктів місцевого значення здійснюються територіальними органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. 2 Порядку дозволи видаються у разі використання води водних об'єктів: загальнодержавного значення - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями; місцевого значення - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими держадміністраціями.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що у Публічного акціонерного товариства «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» наявні всі дозвільні документи для здійснення спеціального водокористування.
Таким чином, на момент закінчення дії дозволу - з 02.01.2013 р. позивач мав правові підстави та підприємством були вжиті всі залежні від нього заходи для отримання нового дозволу на спеціальне водокористування.
Доводи представника відповідача стосовно відсутності у Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області станом на 02.01.2013 р. повноважень на видачу дозволів на спеціальне водокористування не враховуються судом, оскільки підприємство 02.01.2013 р. мало правові підстави для здійснення спеціального водокористування, відповідний дозвіл не був отриманий без вини позивача, а органом, який міг відновити права підприємства, до 17.05.2013 р. був відповідач - Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області. Право суб'єкта господарювання на отримання документів дозвільного характеру, за наявності правових підстав для отримання таких документів, не залежить від зміни на законодавчому рівні обсягу компетенції органів державної влади.
Таким чином, дії Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області щодо визначення строку дії дозволу на спеціальне водокористування Публічному акціонерному товариству «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» № 03181 з 03 січня 2013 р. по 03 січня 2014 р. не відповідають вимогам п. 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки вчинені відповідачем не обґрунтовано, тобто без урахування обставин, що мають значення для вчинення дії.
Відповідно до вимог чинного законодавства, з 18.05.2013 р. видача дозволів на спеціальне водокористування відноситься до компетенції, зокрема, обласних державних адміністрацій. Тому, відновити права позивача на отримання дозволу на спеціальне водокористування зі строком дії з 02.01.2013 р. по 03.01.2014 р. зобов'язана Дніпропетровська обласна державна адміністрація.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова або службова особа), тому судові витрати в розмірі 34,41 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського».
Керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69, 71, 86, 94, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області щодо визначення строку дії дозволу на спеціальне водокористування Публічному акціонерному товариству «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» № 03181 з 03 січня 2013 р. по 03 січня 2014 р.
Зобов'язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію вчинити певні дії, а саме: визначити строк дії дозволу на спеціальне водокористування Публічному акціонерному товариству «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського» № 03181 з 02 січня 2013 р. по 03 січня 2014 р.
Судові витрати в розмірі 34,41 грн. стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського».
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 10 червня 2013 року
Суддя (підпис) З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили Суддя О.С. Рябчук 10.06.2013 р. О.С. Рябчук