Постанова № 31759290, 26.03.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
26.03.2013
Номер справи
801/943/13-а
Номер документу
31759290
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 березня 2013 р. Справа №801/943/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді Кудряшової А.М.,

при секретарі судового засідання Ждані В.Є.,

за участю представників сторін:

від позивача - Герасименко Л.О., довіреність від 07.03.2013 року,

від відповідача - Мандзюк І.М., довіреність від 11.02.2013 року,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус"

до Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Сімферополь АРК

про визнання протиправними та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Кримське республіканське виробниче підприємство "Кримтролейбус" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовною заявою до Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Сімферополь АР Крим з вимогами про визнання протиправними та скасування рішення № 2892 від 19.12.2012 року на загальну суму 781373,00 гривень, з якої розмір штрафу складає 710588,10 та нарахована пеня в розмірі 70784,90 гривень.

Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.02.2013 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві та наданих письмових поясненнях, а також зазначив, що ухвалою Господарського суду АР Крим від 20.11.2008 року відносно Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус" була відкрита судова процедура банкрутства - санація, та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, а згідно ч. 3 ст. 19 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій, вказує, що хоча мораторій не припиняє виконання боржником грошових зобов'язань по оплаті поточних платежів, які виникли після введення мораторію, але пеня, штраф та інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання поточних зобов'язань по сплаті податків, зборів, інших обов'язкових платежів застосовуватись не повинні.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримав доводи, викладені в письмових запереченнях на позов, що надані у судовому засіданні, а також зазначив, що оскільки мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань та зобов'язань відносно сплати податків та зборів, які виникли після введення мораторію, тому і не припиняє заходів, направлених на їх забезпечення.

Заслухавши пояснення учасників процесу, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, судом встановлено наступне.

Кримське республіканське виробниче підприємство "Кримтролейбус" є юридичною особою, зареєстрованою 24.02.1995 року виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АРК, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АА №684202 (а.с.22-23).

Суд зазначає, що, відповідно до матеріалів справи, позивач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Судом встановлено, що Кримське республіканське виробниче підприємство "Кримтролейбус" 24.12.2012 року отримало рішення Управління пенсійного фонду в Київському районі м. Сімферополя від 19.12.2012 року №2892 про застосування до позивача на підставі п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування штрафу в розмірі 710588,10 гривень та нарахування пені в розмірі 70784,90 гривень за період з 21.02.2011 року по 11.12.2012 року (а.с.5).

Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини, є Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464 від 08.07.2010 року.

Згідно пункту 1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є роботодавці, а саме: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі, філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, яким в даному випадку є календарний місяць.

Відповідно до ч. 12 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, вважається недоїмкою (пункт 6 ч. 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"), строк давності щодо стягнення якої не застосовується відповідно до ч. 16 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Разом з тим, суд зазначає, що Ухвалою Господарського суду АР Крим від 20.11.2008 року відносно Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус" відкрита судова процедура банкротства-санація, на підставі ст. 53 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», строком на 12 місяців.

Ухвалою Господарського суду АР Крим від 05.07.2011 року по справі 5002-3/1533.2-2011 строк процедури банкрутства-санації боржника Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус" продовжено на 12 місяців, тобто з 01.01.2011 року до 01.01.2012 року (а.с.18-21).

Ухвалою Господарського суду АР Крим від 16.02.2012 року по справі 5002-3/1533.2-2011 строк процедури банкрутства-санації боржника Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус" продовжено на 12 місяців, тобто з 01.01.2012 року до 01.01.2013 року (а.с.14-17).

Відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.

Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Ухвала є підставою для зупинення виконавчого провадження. Про запровадження мораторію розпорядник майна повідомляє органи державної виконавчої служби за місцезнаходженням (місцем проживання) боржника та знаходженням його майна.

Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:

- забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у немайнових спорах;

- забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій;

- не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій;

- зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію;

- не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.

Таким чином, згідно вимог зазначеного законодавства, з моменту порушення справи про банкрутство КРПП "Кримтроллейбус", а саме: з 20.11.2008 року, за неналежне виконання зобов'язань було зупинено будь-які нарахування до вирішення справи про банкрутство підприємства.

Враховуючи, що відносно Кримського республіканського виробничого підприємства «Кримтролейбус» введено в дію процедуру санації та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, безпідставним є застосування Управлінням Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Сімферополь АРК штрафу в розмірі 710588,10 гривень та нарахування пені в розмірі 70784,90 гривень за період з 21.02.2011 року по 11.12.2012 року.

А відповідно, під час дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, контролюючим органом не можуть нараховуватися штрафні санкції, або інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій, проте такі фінансові санкції можуть нараховуватися контролюючим органом після відновлення платоспроможності боржника.

Таким чином, згідно наявних у справі доказів, та норм наведеного вище законодавства, нарахування УПФУ в Київському районі м. Сімферополь АР Крим вказаної в оскаржуваному рішенні суми штрафних санкції та нарахування пені під час дії мораторію позивача на задоволення вимог кредиторів - є протиправним.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів суду правомірності прийнятого ним рішення № 2892 про застосування штрафних санкції та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 19.12.2012 року.

Натомість позивач надав суду обґрунтовані пояснення, підтверджені допустимими доказами, щодо протиправності прийнятого відповідачем рішення № 2892 від 19.12.2012 року..

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), тому з урахуванням задоволення позовних вимог з Державного бюджету України необхідно повернути позивачу судові витрати в розмірі 3441 гривня 00 копійок.

В ході судового засідання, яке відбулось 26.03.2013 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 29.03.2013 року.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення Управління пенсійного фонду в Київському районі м. Сімферополя від 19.12.2012 року №2892 про застосування до Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус" за несплату (неперерахування) або за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування штрафу в розмірі 710588,10 гривень та нарахування пені в розмірі 70784,90 гривень.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Кримського республіканського виробничого підприємства "Кримтролейбус" судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3441 (три тисячі чотириста сорок одна) гривня 00 копійок.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кудряшова А.М.