ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" червня 2013 р.Справа № 916/1095/13Господарський суд Одеської області у складі судді Лічмана Л.В.,
секретар судового засідання Бєлих К.В.,
за участю представників сторін:
від позивача Молчанов В.В.,
від відповідача Мадон О.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Приватної фірми „МЕДСЕРВИС" про стягнення 40000,00 грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.04.2013 р. прийнято позовну заяву Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, порушено провадження у справі № 916/1095/13, призначено її до розгляду в засіданні суду на 20.05.2013 р.
За правилами ст.77 ГПК України в судовому засіданні 20.05.2013 р. розгляд справи відкладено на 10.06.2013 р.
Сторони повідомлені про час і місце засідань господарського суду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення та розпискою представника позивача.
Згідно із приписами ст.85 ГПК України в судовому засіданні 10.06.2013 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (далі - Комітет) звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою про стягнення з Приватної фірми „МЕДСЕРВИС" (далі - ПФ „МЕДСЕРВИС") 20000,00 грн. штрафу, накладеного рішенням від 26.07.2012 р. № 56-рш, та 20000,00 грн. пені за прострочення сплати штрафу за період з 26.11.2012 р. по 19.04.2013 р. включно.
Обґрунтовуючи позов, Комітет посилається на положення ст.25 Закону України ,,Про Антимонопольний комітет України", ст.ст.50,56,60 Закону України ,,Про захист економічної конкуренції", ст.15-1 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції", назване вище рішення, докази його вручення тощо.
Відповідач письмовий відзив на позов не подав, проте в судовому засіданні 10.06.2013 р. його директор визнав вимоги в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши обґрунтованість їх доводів, господарський суд дійшов висновку про задоволення вимог, виходячи з наступного.
Рішенням Комітету від 26.07.2012 р. № 56-рш: визнано дії ПФ „МЕДСЕРВИС", які полягають у поширенні інформації, що вводить в оману, порушенням, передбаченим ст.15-1 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції"; керуючись ч.2 ст.21 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції", за вчинене порушення накладено на ПФ „МЕДСЕРВИС" штраф у розмірі 20000,00 грн.
Назване рішення вручено директору ПФ „МЕДСЕРВИС" 25.09.2012 р., про що свідчить його підпис на першій сторінці супровідного листа від 30.07.2012 р. № 2523-08/2012 та підтверджено ним особисто в засіданні суду.
Відповідно до абз.5 ч.1 ст.30 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції" від 07.06.1996 р. № 236/96-ВР (із змінами) органи Антимонопольного комітету України у справах про недобросовісну конкуренцію приймають обов'язкові для виконання рішення про накладання штрафів.
Згідно із ч.1 ст.15-1 вказаного вище Закону України поширенням інформації, що вводить в оману, є повідомлення суб'єктом господарювання, безпосередньо або через іншу особу, одній, кільком особам або невизначеному колу осіб, у тому числі в рекламі, неповних, неточних, неправдивих відомостей, зокрема внаслідок обраного способу їх викладення, замовчування окремих фактів чи нечіткості формулювань, що вплинули або можуть вплинути на наміри цих осіб щодо придбання (замовлення) чи реалізації (продажу, поставки, виконання, надання) товарів, робіт, послуг цього суб'єкта господарювання.
В ч.1 ст.21 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції" зазначено, що вчинення суб'єктами господарювання дій, визначених цим Законом як недобросовісна конкуренція, тягне за собою накладення штрафу у розмірі до п'яти відсотків доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) суб'єкта господарювання за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.
Згідно ст.27 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції"… порядок виконання рішень та розпоряджень органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень, їх перевірка, перегляд, оскарження та гарантії учасників процесу, інші питання щодо захисту від недобросовісної конкуренції регулюються законодавством про захист економічної конкуренції з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Частиною 3 ст.56 Закону України „Про захист економічної конкуренції" від 11.01.2001 р. № 2210-III встановлено, що особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Відповідно до ч.1 ст.60 України „Про захист економічної конкуренції" заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.
Згідно із п.21 постанови пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства" від 26.12.2011 р. № 15 „вирішуючи спори, пов'язані із зобов'язанням виконати рішення Антимонопольного комітету України чи його територіального відділення або про стягнення коштів (штрафу, пені) на підставі такого рішення, господарським судам необхідно мати на увазі, що сам по собі факт неоскарження рішення особою, якої воно стосується, не є безумовним свідченням законності відповідного акта державного органу. Тобто для того, щоб дійти висновку про обов'язковість виконання рішення названого Комітету чи його територіального відділення, господарському суду потрібно досліджувати це рішення на предмет його відповідності вимогам законодавства, якщо така відповідність заперечується іншою стороною у справі. Однак господарським судом не можуть братися до уваги доводи особи, стосовно якої прийнято рішення (заявника, відповідача, третьої особи в розумінні ст.39 Закону України „Про захист економічної конкуренції"), з приводу незаконності та/або необґрунтованості цього рішення, якщо такі доводи заявлено після закінчення строків, встановлених ч.2 ст.47 та ч.1 ст.60 названого Закону, оскільки дана особа не скористалася своїм правом на оскарження відповідного акта державного органу, а перебіг зазначеного строку виключає можливість перевірки законності та обґрунтованості рішення органу Антимонопольного комітету України".
Враховуючи викладене, відсутність доказів оскарження ПФ „МЕДСЕРВИС" рішення Комітету від 26.07.2012 р. № 56-рш та сплив строку на таке оскарження, позов в частині стягнення накладеного на відповідача штрафу в розмірі 20000,00 грн., обов'язок зі сплати якого мав бути здійснений до 26.11.2012 р., слід задовольнити.
В ч.4 ст.21 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції" вказано, що суми стягнутих штрафів та пені за прострочення їх сплати зараховуються до державного бюджету.
Відповідно до абз.1 ч.5 ст.56 Закону України „Про захист економічної конкуренції" за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
З огляду на підтвердження матеріалами справи нездійснення оплати штрафу в сумі 20000,00 грн., Комітетом правомірно нараховано за період з 26.11.2012 р. по 19.04.2013 р. включно максимально можливий розмір пені в загальній сумі 20000,00 грн. (кількість днів - 144, розмір пені за 1 день - 300,00 грн.), а, відтак, вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.
За правилами ч.3 ст.49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач звільнений, стягується з відповідача в доход державного бюджету.
Керуючись ст.ст.33,34,43,44-49,82-85 ГПК України, вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Приватної фірми „МЕДСЕРВИС" (65029, м. Одеса, вул. Мечникова, буд. 6 а, кв. 4, код 22500654) на користь Державного бюджету України (ГУДКСУ в Одеській обл., код 37607526, МФО 828011, р/р 31111106700008 по „Адміністративним штрафам та іншим санкціям", код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106) 20000/двадцять тисяч/грн. 00 коп. штрафу та 20000/двадцять тисяч/ грн. 00 коп. пені.
Стягнути з Приватної фірми „МЕДСЕРВИС" (65029, м. Одеса, вул. Мечникова, буд. 6 а, кв. 4, код 22500654) на користь Державного бюджету України (ГУДКСУ в Одеській області, код 37607526, р/р № 31210206783008, МФО 828011, КБК 22030001) 1720/одна тисяча сімсот двадцять/ грн. 50 коп. судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання і може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення підписано 11.06.2013 р.
Суддя Лічман Л.В.