СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2013 року Справа № 901/101/13-г
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Заплава Л.М.,
суддів Євдокімова І.В.,
Воронцової Н.В.,
за участю представників сторін:
прокурор, Алісов Олег Володимирович, посвідчення № 005827 від 25.09.12, старший прокурор відділу прокуратури міста Севастополя;
позивача, не з'явився, Коктебельська селищна рада;
відповідача, не з'явився, фізична особа - підприємець ОСОБА_3;
розглянувши апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим ( суддя М.П. Гаврилюк) від 11 березня 2013 року у справі №901/101/13-г
за позовом заступника прокурора міста Феодосії (вул. Українська, 5,Феодосія,98100) в інтересах держави в особі Коктебельської селищної ради (пров. Висотний, 1,Коктебель, м. Феодосія,98186)
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1)
про зміну умов договору оренди землі
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора міста Феодосії звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим в інтересах держави в особі Коктебельської селищної ради з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про зміну умов договору оренди земельної ділянки від 14.01.2004, укладеного між сторонами у справі, виклавши пункти договору в наступній редакції:
" 1. Пункт 4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" у грошовій формі та в розмірі 9 544, 29 грн. на рік. Розмір орендної плати за земельну ділянку розрахований виходячи зі ставки земельного податку, збільшеної в 3 рази".
" 2. Пункт 4.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 318 143,00 грн.".
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач ухиляється від внесення змін до договору оренди землі, які, обумовлені прийняттям Коктебельською селищною радою міста Феодосії рішення щодо нормативної грошової оцінки земель смт. Коктебель та встановлення орендної плати у трикратному розмірі земельного податку.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 11.03.2013 (суддя М.П. Гаврилюк) у справі № 901/101/13-г позов заступника прокурора міста Феодосії задоволено.
Змінено умови договору оренди земельної ділянки від 14.01.2004, укладеного між Коктебельською селищною радою та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3, виклавши пункти договору в наступній редакції:
" 1. Пункт 4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" у грошовій формі та в розмірі 9 544 гривень 29 копійок на рік. Розмір орендної плати за земельну ділянку розрахований виходячи зі ставки земельного податку, збільшеної в 3 рази".
" 2. Пункт 4.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 318 143 гривень 00 копійок.".
Не погодившись з рішенням суду, фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду від 11 березня 2013 року, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що при прийнятті рішення господарським судом були порушені норми процесуального права, а також неповно були з'ясовані обставини, що мають значення для справи.
Розпорядженням заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 20.05.2013 здійснено заміну судді Котлярової О.Л. на суддю Заплава Л.М.
Розпорядженням заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 21.05.2013 здійснено заміну судді Проценко О.І. на суддю Євдокимова І.В.
У судове засідання 21.05.2013 та 04.06.2013 року представники Коктебельської селищної ради та фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 не з'явилися. Про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про що свідчить штемпель з відміткою про відправлення ухвал сторонам, а також повідомлення про вручення поштового відправлення.
21.05.2013 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 була направлена телеграма про відкладення розгляду справи у зв'язку з чим справа була відкладена на 04 червня 2013 року.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Оскільки явка учасників процесу обов'язковою не визнавалась, а матеріали справи достатньо характеризують спірні правовідносини, судова колегія вважає, що підстави для відкладення розгляду апеляційної скарги відсутні.
З врахування вищевикладеного, судова колегія визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу у відсутності нез'явившихся представників сторін за наявленими у справі матеріалами.
Повторно розглянувши матеріали справи в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, заслухавши доводи прокурора, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення господарським судом, судова колегія встановила наступне.
Рішенням Коктебельської селищної ради 27 сесії 24 скликання № 1648 від 27.11.2003 був затверджений проект відводу та передачі в оренду земельної ділянки СПД ОСОБА_3
На підставі вищевказаного рішення, 14.01.2004 між Коктебельською селищною радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 був укладений договір оренди землі № 78, зареєстрований у книзі запису державної реєстрації договорів оренди землі 04.02.2004 за №000301900328 Феодосійською міською радою Автономної Республіки Крим.
Пунктом 1.1. зазначеного договору передбачено, що Коктебельська селищна рада (орендодавець) передає, а фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (орендар) приймає у термінове, платне володіння та користування (оренду) земельну ділянку площею 0,0350 га за рахунок земель селищної ради загального користування, які входять у категорію земель житлової та громадської забудови, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 кадастровий номер 0111645700010010340.
Відповідно до пункту 1.2. договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0350 га.
Згідно пункту 2.1. договору строк договору оренди земельної ділянки з моменту його державної реєстрації складає 25 років.
Пунктом 4.5. договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 96323,88 грн.
Згідно пункту 4.1. орендна плата на рік складає 1155,89 грн., в тому числі 20 % ПДВ - 192,65 грн. на рік та вноситься у грошовій формі Коктебельської селищної раді.
Відповідно до пунктів 4.6.,4.8. умови договору оренди про розмір орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін. Орендна плата підлягає індексації у відповідності з законодавством України. У разі збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати.
Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03 червня 2008 року № 309-УІ(309-17) внесено зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України „Про оренду землі", відповідно до яких річна оренда плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю".
Рішенням 9 сесії Коктебельської селищної ради 6 скликання від 05.05.2011 № 317 „Про затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Коктебель та підвищувальних коефіцієнтів до неї " затверджено технічну документацію по нормативній грошовій оцінці земель смт. Коктебель та введено в дію нову нормативну грошову оцінку земель смт. Коктебель з 01.07.2011 по 01.07.2018, а також встановлена орендна плата у трикратному розмірі земельного податку.
Листом від 01.10.2012 № 2734 позивач надіслав відповідачу додаткову угоду про внесення змін в договір оренди землі. Проте, вказаний лист повернувся на адресу позивача за закінченням терміну зберігання, у зв'язку з тим сторони не досягли згоди щодо добровільної зміни договору оренди земельної ділянки.
Посилаючись на те, що відповідач ухиляється від внесення змін до договору оренди землі, прокурор звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з відповідним позовом.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, спірні відносини між сторонами виникли у зв'язку з недосягненням згоди щодо зміни умов договору оренди землі.
Відповідно до статті 2 Закону України „Про оренду землі" від 06.10.1998, № 161- ХІV, зі змінами та доповненнями, відносини пов'язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами прийнятими відповідно до них а також договором оренди землі.
Частина 1 статті 124 Земельного кодексу України встановлює, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Згідно з статтею 189 Господарського кодексу України статтею 632 Ци вільного кодексу України ціна є істотною умовою договору. У випадках, вста новлених законом застосовуються ціни, які встановлюються або регулюються уповноваженим органом державної влади або органом місцевого самовряду вання.
Умовами договору, а саме пунктами 4.6,4.8., сторони передбачили, що розмір орендної плати може переглядатися за згодою сторін. Орендна плата підлягає індексації у відповідності з законодавством України. У разі збільшення, відповідно до законів України, розміру земельного податку орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати..
Приписами ст. 21 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Розділу XIII Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно п. 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати за землю не може перевищувати:
а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлювальних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотка нормативної грошової оцінки;
б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальної власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом;
в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, -12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Частиною 2 статті 18 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003, №1378-IV, зі змінами та доповненнями, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Таким чином, законодавством передбачено періодичне здійснення нормативно-грошової оцінки земель. Відповідна грошова оцінка була проведена в 2000 році та затверджена рішенням 28 сесії 23 скликання Коктебельської селищної ради № 762 від 23.03.2000.
Рішенням Коктебельської селищної ради "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Коктебель та підвищувальних коефіцієнтів до неї" від 05.05.2011 № 317, затверджено технічну документацію по нормативній грошовій оцінці земель смт. Коктебель та введено в дію нову нормативну грошову оцінку земель смт. Коктебель з 01.07.2011 по 01.07.2018, а також встановлена орендна плата у трикратному розмірі земельного податку.
Відповідно до цього, зміна ціни землі призвела до зміни розміру земельного податку та орендної плати, у зв'язку з чим виникли підстави для перегляду орендної плати та внесення необхідних змін до договору оренди, тому здійснення нормативної грошової оцінки землі, внаслідок якої змінився її розмір відповідає вимогам діючого законодавства.
Крім цього, згідно зі ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом, приймають рішення які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки, та воно є чинним, тому підлягає виконанню.
Відповідно до ст. 651 Цивільного Кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).
Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом.
З матеріалів справи вбачається, що листом від 01.10.2012 №2734 Виконавчого комітету Коктебельськлї селищної ради, підписаного головою Коктебельської селищної ради, на адресу відповідача була спрямована додаткова угода про внесення змін до договору оренду землі.
Отже, позивачем було дотримано досудовий порядок зміни господарських договорів.
Відповідно до частин 1, 2, 4 ст. 652 Цивільного кодексу України зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов :
1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;
3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розрахувала при укладенні договору;
4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не впливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Умови договору оренди не виключають можливості зміни розміру орендної плати через зміну нормативної грошової оцінки землі. Ці обставини змінилися настільки, що якби сторони могли передбачити інший розмір нормативної грошової оцінки землі, то вони б уклали договір на інших умовах - передбачили більшу суму орендної плати.
При цьому, в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане. Зміна обставин зумовлена причинами, які зацікавлений орендодавець не міг усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від нього вимагалися тому, що зобов'язання органу місцевого самоврядування переглядати у певний строк нормативну грошову оцінку землі встановлено законом.
Виконання договору на колишніх умовах порушує співвідношення майнових інтересів сторін і позбавляє орендодавця того, на що він розраховував при укладенні договору - отримання орендної плати у розмірі, який не нижче встановленого мінімального розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки землі.
В даному договорі не визначено, що ризик зміни обставин несе орендодавець. Тобто, є певні умови, з якими закон - частина друга статті 652 Цивільного кодексу України, пов'язує можливість зміни договору за рішенням суду.
Згідно з статтею 15 Закону України „Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі.
Статтею 30 Закону України „Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України, зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Якщо судовим рішенням договір змінено, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Згідно з частиною третьою статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Іншого обґрунтування початку дії змін до договору, які вносяться за судовим рішенням, позивач не навів, а тому апеляційний господарський суд вважає правильним застосувати загальне правило та ввести в дію зміни до договору, починаючи з дати набрання судовим рішенням законної сили.
З урахуванням вищевикладеного судова колегія вважає, що господарський суд з дотриманням норм чинного законодавства прийняв рішення, тому не має підстав для його скасування.
Керуючись статтями101, 102, 103 (пунк 1) 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 11 березня 2013 року у справі №901/101/13-г залишити без задоволення.
2.Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 11 березня 2013 року у справі № 901/101/13-г залишити без змін.
Головуючий суддя Л.М. Заплава
Судді І.В. Євдокімов
Н.В. Воронцова
Розсилка:
1. Заступник прокурора міста Феодосії (вул. Українська, 5,Феодосія,98100)
2. Коктебельська селищна рада (пров. Висотний, 1,Коктебель, м. Феодосія,98186)
3. Фізична особа - підприємець ОСОБА_3
(АДРЕСА_1)
4. Фізична особа - підприємець ОСОБА_3
(АДРЕСА_2)
5. прокурор міста Севастополя(вул.. Л.Павліченко,1, місто Севстополь,99011)
6. прокуратура Автономної Республіки Крим (вул.. Севастопольська, 21, місто Сімферополь, 95000)