копія
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2013 р. Справа № 818/3920/13-a
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Савченко Д.М., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі до військової частини 2276 про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі (далі - позивач, УПФУ в м. Охтирці та Охтирському районі) звернулося до суду з позовом, у якому просило стягнути з військової частини 2276 (далі - відповідач, ВЧ 2276) заборгованість зі сплати штрафних санкцій в загальному розмірі 169972,04грн.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідач до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", згідно п.1 ч.І ст.14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мав статус платника страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та був зараєстрований як платник страхових внесків в УПФУ в м. Охтирці та Охтирському районі.
За результатами проведеної позивачем планової перевірки встановлено порушення відповідачем приписів ч.6 ст.20 та п.3, 7, ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв’язку з чим рішеннями від 02.04.2012р. №61 та №62 до нього застосовані штрафні санкції в загальному розмірі 169972,04грн., які станом на момент звернення з позовом до суду залишилась відповідачем не відшкодованими.
В письмових запереченнях, наданих до суду (а.с.22-23), відповідач зокрема зазначив, що поданий позивачем позов порушує законодавство України, та повинен був не прийматися до провадження, так як Сумським окружним адміністративним судом вже розглядається справа про визнання протиправним та скасування рішень УПФУ в м. Охтирці та Охтирському районі від 02.04.2012р. №61 та №62 (справа №2а-1870/8475/12), за матеріалами якої Вищим адміністративним судом відкрито касаційне провадження № К/800/7511/13. З огляду на вищевикладене, відповідач вважав за необхідне в задоволенні позову УПФУ в м. Охтирці та Охтирському районі відмовити у повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи та подані відповідачем заперечення, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ВЧ 2276, відповідно до п.1 ч.1 ст. 14 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" є страхувальником та зареєстрована за своїм місцезнаходженням як платник страхових внесків в м. Охтирці та Охтирському районі, що підверджується змістом позовної заяви та підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію військової частини як суб’єкта господарської діяльності (а.с.9).
Матеріалами справи підтверджується, що УПФУ у м. Охтирці та Охтирському районі проведено перевірку відповідача, за наслідками якої складено Акт № 34 від 29.02.2012р., на підставі якого прийнято рішення № 62 від 02.04.2012р. про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків у сумі 17308,25грн. та № 61 від 02.04.2012р. про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, у сумі 152 663,79грн. (а.с. 4,6).
Дані рішення винесені на підставі встановлених актом перевірки порушень відповідачем ст. 17, ст. 19, ч.6 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(далі - Закон №1058), п.4.1 розділу 4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663.
Згідно ч.2 ст.17 Закону №1058 страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Частиною 6 статті 19 цього Закону встановлено, що страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах 1 та 2 цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Стаття 20 Закону №1058 визначає порядок обчислення та сплати страхових внесків. В абзаці 1 частини 6 цієї статті зазначено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Частинами 1,2, 5,9 статті 106 Закону №1058 (в редакції до 01 січня 2011 року) передбачалося, що у разі виявлення своєчасно несплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
За рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пунктом 11 Прикінцевих та перехідних положень якого внесені зміни в Закон №1058 , а саме: виключено частини 1-9 статті 106.
Абзацом 5 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону встановлено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Суд зазначає, що Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №2464) фактично збережено повноваження органів Пенсійного фонду України щодо застосування фінансових санкцій до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Як вбачається з матеріалів справи, обгрунтованість застосування штрафних санкцій, застосованих рішеннями від 02.04.2012р. №61 та №62, перевірялась судом (а.с.13-14).
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2013р. у справі № 2а-1870/8475/12 постанову Сумського окружного адміністративного суду від 30.10.2012р., якою задоволено позовні вимоги ВЧ 2276, скасовано (а.с.13-14), у задоволенні позову ВЧ 2276 про скасування вищевказаних рішень відмовлено.
В розумінні ст. 254 КАС України рішення в справі №2а- 1870/8475/12 набрало законної сили.
Згідно ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Твердження відповідача, викладені в письмових запереченнях на позов, щодо неприпустимості прийняття судом першої інстанції позовної заяви УПФУ в м. Охтирці та Охтирському районі про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій в загальному розмірі 169972,04грн. з підстав касаційного оскарження постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2013р. у справі №2а- 1870/8475/12, є безпідставними, оскільки відповідно до ч.2 ст. 212 КАС України процедура касаційного оскарження поширюється лише на судові рішення, які набрали законної сили, а отже є обов’язковими для виконання.
Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 183-2, 186, 254, 256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі до військової частини 2276 про стягнення заборгованості – задовольнити.
Стягнути з військової частини 2276 (код ЄДРПОУ 14323534, с. Климентове, Охтирський район Сумської області, 42700) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі (код ЄДРПОУ 37761543, вул. Жовтнева, 23, м.Охтирка, Охтирський район Сумської області, 42700) заборгованість зі сплати штрафних (фінансових) санкцій, застосованих на підставі рішень від 02.04.2012р. №61 та №62, в загальному розмірі 169972,04грн. (сто шістдесят дев’ять тисяч дев’ятсот сімдесят дві грн. 04коп.)
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя (підпис) Д.М. Савченко
З оригіналом згідно
Суддя Д.М. Савченко