243/2887/13-а
2-а/243/103/2013
П О С Т А Н О В А
іменем України
29 травня 2013 року м. Слов'янськ
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючої - судді Ільяшевич О.В.
при секретарі Писаренко Є.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Слов'янського міськрайонного суду Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась з адміністративним позовом до суду 01.04.2013 року, про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку в УПСЗН з 02 листопада 2011 року. У відповідності до довідки, перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В зв'язку з цим, являється застрахованою особою у відповідності до ЗУ № 2240-111 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Позивач зазначила, що 11 березня 2013 року вона звернулась з письмовою заявою до УПСЗН Слов'янської міської ради, в якій просила провести перерахунок та виплату недоотриманих нею коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років за період з листопада 2011 року по теперішній час та проводити в подальшому виплату допомоги в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. 28 березня 2013 року з УПСЗН їй було надано відповідь № С-0077-2.1-6.2 від 21.03.2013 року про відсутність підстав для перерахунку допомоги відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Позивач вважає, що відповідач при нарахуванні їй виплат повинен був здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами № 2811-ХІІ та 2240-ІІІ, оскільки дані спірні правовідносини регулюються саме цими законами, а положення Постанови КМУ № 1751 від 27 грудня 2001 року в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватись не може. Просить визнати дії УПСЗН неправомірними та зобов'язати здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на поточний рік за період з 02 листопада 2011 року по даний час з урахуванням виплачених сум.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про час, дату і місце розгляду справи повідомлялась належним чином, в позовній заяві просила розглядати справу за її відсутністю, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача Альохіна О.Є., в судове засідання не з'явилась, про час, дату і місце розгляду справи повідомлялась належним чином, надала суду заяву про розгляд справи за своєї відсутності, позовні вимоги не визнала та просила суд відмовити в задоволенні, посилаючись на обставини, викладені в запереченні. Відповідач пояснювала, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні, як отримувач допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.09.2011 року та як отримувач державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 02.11.2011 року по теперішній час. Щомісячно списки одержувачів допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку формуються заздалегідь в Головному Управлінні праці та соціального захисту населення Донецької ОДА на підставі електронної програми «ASORD» з урахуванням вимог та розмірів виплат, передбачених законодавством України. Перерахування коштів на зазначені цілі на рахунок Управління провадиться за рахунок коштів Державного бюджету через рахунки ГоловУПСЗН Донецької ОДА у визначених вищими органами влади розмірах. Таким чином Управління нижчого рівня не приймають участі у визначенні розміру виплати і виконують лише делеговані повноваження. Призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється на підставі Закону України «про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2334-111 від 22.03.2001 року, зі змінами, зокрема ст. 15 - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. відповідно до пунктів 18, 22 Порядку допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01 січня 2010 року виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 грн. ОСОБА_1 призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів сім'ї у збільшеному розмірі, яку вона отримувала в період з 02 листопада 2011 року по 30 квітня 2012 року. Оскільки позивачка більше не зверталась за отриманням допомоги у збільшеному розмірі(з урахуванням доходів сім'ї), їй стали виплачувати допомогу у відповідності до чинного законодавства. Також зазначила, що працівники УПСЗН, як посадові особи місцевого самоврядування не мають повноважень щодо коригування сум державних соціальних виплат, і їх суворе дотримання норм чинного законодавства не може вважатись неправомірними діями по відношенню до одержувачів державної соціальної допомоги. ). З огляду на викладене, просить суд відмовити у задоволенні позову, в зв'язку із безпідставністю вимог позивачки.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Оскільки ухвалою суду від 04 квітня 2013 року позовні вимоги за період з 02 листопада 2011 року по 30 вересня 2012 року залишені без розгляду, предметом розгляду по даній справі є період з 01 жовтня 2012 року.
Судом встановлено, що позивачка є мамою дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1., що підтверджується свідоцтвом про народження дитини(а.с.7). Згідно довідки ПП «Славінфо» від 02 листопада 2011 року позивач працює вначальником рекламно-інформаційного відділу та перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 02 листопада 2011 року до 17 серпня 2014 року. Отже, відповідно до Закону України № 2240-111 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», позивач є застрахованою особою.
Відповідачем позивачці ОСОБА_1 призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Розмір призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею 3-х років визначено відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги при народжені дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним 3-х річного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 як різниця між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи і середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одного члена сім'ї за попередні 6 місяців, но не менше 130 грн.
Відповідно до ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням " (Закон № 2240).
Статтею 1 Закону "Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням " визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно ст. 2 Закону "Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням " страховий випадок - подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг за цим Законом.
Відповідно до ст.ст. 4, 5, 29, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.
Одним із принципів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав.
Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону №2240-III та виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III .
Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», не встановлювалось на 2011р. та на 2012 р. іншій, ніж у Законі №2240-III розмір допомоги, а положення Постанови КМУ №1751 "Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми" від 27.12.2001р. було затверджене саме на виконання Закону № 2811-Х11"Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (п.1) , то застосовувати зазначену постанову Кабінету Міністрів України до особи , яка застрахована в системі загальнообов'язкового страхування не можливо, оскільки на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 25 грудня 2012 року.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 жовтня 2013 року по день винесення рішення судом, тобто 29 травня 2013 року.
Керуючись Конституцією України, ЗУ"Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням ", Рішенням № 10-рп/2008 Конституційним Судом України, ст.ст.2,8,9,10,69-71,79,86,87,94,102,104,105,158-163,185,186,254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області щодо відмови перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок, нарахування та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, за період з 01.12.2011 року по 29 травня 2013 року з урахуванням проведених виплат.
Постанова набуває законної чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст Постанови складений 03 червня 2013 року.
Суддя
Словянського міськрайонного суду О.В.Ільяшевич