ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 квітня 2013 р. о 16:21 Справа №801/2239/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., за участю секретаря Багдасарян Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Євпаторійського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах особи ОСОБА_1
до Військової частини А 1100
про стягнення,
за участю:
прокурор - Попов М.В., посвідчення № 012236;
представник позивача - не з'явився;
представник відповідача - не з'явився;
Обставини справи: Євпаторійський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах особи ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Військової частини А 1100 про стягнення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач що є військовослужбовцем військової частини А1100 Міністерства оборони України. Відповідно до положень Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" звертався до командування частини, в який він проходив військову службу, з проханням видати йому існуючу заборгованість з виплати підйомної допомоги у зв'язку із переведенням на нове місце служби загальною сумою 1727,88 грн., та отримав безпідставну відмову командування в/частини А 1100 у задоволенні його законних вимог, з посиланням на обмежене фінансування.
Прокурор у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові, крім визнання бездіяльності командира військової частини А1100 протиправною.
Позивач у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 20).
Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про час, місце і дату розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.19)
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п. 2 частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби
Пунктом 15 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення публічної служби, до якої відноситься діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що відповідно до наказу командира військової частини А0757 №286 від 12.10.2012р. військовослужбовець служби за контрактом солдат ОСОБА_1 зарахований до списків частини, як такий що прибув з військового комісаріату для проходження фахової підготовки (а.с. 22)
Згідно з Наказом командира військової частини А0757 від 07.12.2012 року №342 військовослужбовець служби за контрактом матрос ОСОБА_1 після закінчення фахової підготовки виключений зі списків військової частини А0757 та направлений для подальшого проходження військової служби до в/частини А1100, смт. Новофедорівка АР Крим на підставі припису командира в/частини А0757 від 07.12.2012 року (вих.№744).(а.с.25)
Згідно з витягом із Наказу командира військової частини А1100 № 250 від 10.12.2012 року матроса ОСОБА_1, призначеного наказом командира частини від 08.12.2012 року № 61-КС на посаду стрільця взводу охорони ВОС- 100915А, який прибув із військової частини А0757 м.Шепетівка, з 08.12.2012 року зарахували до списків особового складу частини та всі види забезпечення та з 10.12.2012 року вважається таким, що справи та посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків. Встановлені оклад за посадою по 2 розряду в сумі 530 грн. на місяць, премія в розмірі 125% та 50% надбавка до посадового окладу за виконання особливо важливих завдань. Також встановлена календарна вислуга років на 08.12.2012 року, яка складає: 00 років 01 місяць 26 днів.(а.с.26)
Відповідно до довідки № 41/91 від 25.02.13 року заборгованість військової частини А1100 перед стрільцем матросом ОСОБА_1 з виплати підйомної допомоги станом на 25 лютого 2013 року складає 1727,88 гривні, яка є не сплаченою за відсутністю призначень та виділених асигнувань.(а.с.6)
Оцінюючи позовні вимоги щодо стягнення на користь ОСОБА_1 підйомної допомоги, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до преамбули Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців членів їх сімей" цей Закон відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1-2 вказаного Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 даного Закону, дія цього Закону поширюэться на військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - правоохоронних органів), Державної спеціальної служби транспорту, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей. Пунктом 1 частини 3 статті 9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців членів їх сімей" встановлено, що при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією військової частини їм виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби.
Також відповідно до п.1 Інструкції про порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги, затвердженої наказом Міністра оборони України 22.10.2001 №370 особам офіцерського складу (далі-офіцери), прапорщикам (мічманам) та військовослужбовцям рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом (далі-військовослужбовці, які проходять службу за контрактом), що переїхали до нового місця служби з одного населеного пункту в інший у зв'язку з призначенням на посади або зміною постійної дислокації військової частини (підрозділу) до місця постійної дислокації військової частини або підрозділу зі зміною місця проживання, виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення.
Суд звертає увагу, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання відповідачем на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, судом не приймається до уваги.
Згідно з ст.9 Конституції України від 28 червня 1996 року чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Відповідно до Закону України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року", Першого протоколу та протоколів N 2, 4, 7 та 11 до Конвенції, Верховна Рада України постановила Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, підписану від імені України 9 листопада 1995 року, Перший протокол, протоколи N 4 і N 7 до Конвенції, підписані від імені України 19 грудня 1996 року, та протоколи N 2 і N 11 до Конвенції, підписані від імені України 9 листопада 1995 року у м. Страсбурзі, ратифікувати.
Таким чином, Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (Зі змінами та доповненнями, внесеними Протоколом № 11 від 11 травня 1994 року, Протоколом № 14 від 13 травня 2004 року) є частиною національного законодавства України.
Згідно з ст 17 Закона України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, у справі "Кечко проти України " Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Таким чином, невиплата допомоги, яка передбачена законом, через відсутність коштів для їх виплати не є підставою для виправдання дискримінуючої невиплати підйомної допомоги військовослужбовцю.
Докази, які б свідчили про законність відмови відповідача в наданні позивачу грошової допомоги або наявність обставин, які обмежують право позивача на отримання підйомної допомоги на законодавчо визначених підставах на виконання ч.2 ст. 71 КАС України відповідачем суду не надано.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Підстав для розподілу судових витрат у відповідності до ст. 94 КАС України судом не виявлено.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з військової частини А1100 (ОКПО 24981416) на користь ОСОБА_1 нараховану підйомну допомогу при переїзді на нове місце служби в сумі 1727(одна тисяча сімсот двадцять сім) гривень 88 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.