Постанова № 31710033, 31.05.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2013
Номер справи
812/4739/13-а
Номер документу
31710033
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

31 травня 2013 року Справа № 812/4739/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Яковлева Д.О.,

при секретарі: Житній Ю.С.,

в присутності сторін: від позивача - Морозова П.В.;

від відповідача - Клюєвої О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Луганську справу за адміністративним позовом Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення податкового боргу у розмірі 572 334,96 грн., -

ВСТАНОВИВ:

23 травня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення податкового боргу у розмірі 572 334,96 грн.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що Державним підприємством «Донбасантрацит» самостійно були подані до Антрацитівської ОДПІ податкові декларації з екологічного податку від 13.05.2013 вх. №9027291695, в якій самостійно визначено податкове зобов'язання за звітний період у загальному розмірі 174850,32 грн., від 13.05.2013 вх. №9027269196, в якій самостійно визначено податкове зобов'язання за звітний період у загальному розмірі 275342,04 грн. та податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 13.05.2013 вх. №9027310875, в якому самостійно визначено податкове зобов'язання за звітний період у загальному розмірі 122142,60 грн.

У зв'язку з несплатою у встановлені строки податкових зобов'язань за відповідачем станом на 21.05.2013 утворився податковий борг у загальному розмірі 572 334,96 грн.

У зв'язку з чим позивач просить стягнути кошти відповідача на суму податкового боргу у загальному розмірі 572 334,96 грн., з рахунків у банках обслуговуючих такого платника.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав суду пояснення, аналогічні викладеним в позові, також не заперечував проти розстрочення виконання судового рішення.

Представник відповідача в судовому засіданні визнав позовні вимоги в повному обсязі, надав суду письмове клопотання в якому просив визначити спосіб та порядок виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду шляхом сплати податкового боргу в сумі 572 334,96 грн. впродовж одного року, рівними частинами згідно графіку.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

Частиною 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно визначення адміністративної справи.

Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до юрисдикції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених Конституцією та законами України.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною третьою ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Згідно зі ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Державне підприємство «Донбасантрацит» зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради 30.04.2003 за №04051945Ю0010253 (а.с.6,9) та перебуває на обліку в органах державної податкової служби як платник податків з 13.05.2003 за №29 (а.с.10).

У відповідності зі ст. 14 Податкового кодексу України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п.п. 14.1.39 п. 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п. 14.1.156 п. 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п.п. 14.1.265 п. 14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (п.п. 14.1.162 п. 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п. 14.1.175 п. 14.1).

Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

Відповідно до п. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Пунктом 16.1.4 ст. 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно із п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

У відповідності із п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п.п. 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п.п. 49.18.2).

Платник податків відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно п.п. 240.1. ст. 240 Податкового кодексу України платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:

240.1.1. викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;

240.1.2. скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;

240.1.3. розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини;

240.1.4. утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);

240.1.5. тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Відповідно до п.п. 250.1 та 250.2 ст. 250 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

Платники податку, крім тих, які визначені п. 240.2 ст. 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації:

Відповідно до ст. 262 Податкового кодексу України плата за користування надрами - загальнодержавний платіж, який справляється у вигляді:плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Підпунктом 263.11.1. п. 263.11 ст. 263 Податкового кодексу України передбачено, що платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби:

- за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини;

- за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Згідно п. 263.12 ст. 263 Податкового кодексу України платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби:

- за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини;

- за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

На виконання п. 54.1 ст. 54, п. 250.2 ст. 250 та п. 263.11 ст.263 Податкового кодексу України Державне підприємство «Донбасантрацит» подало до податкового органу:

- податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І квартал 2013 року від 13.05.2013 вх. №9027310875, в якому самостійно визначило податкове зобов'язання за звітний період у загальному розмірі 122142,60 грн. (а.с.15-18);

- податкову декларацію з екологічного податку за І квартал 2013 року від 13.05.2013 вх. №9027291695, в якій самостійно визначило податкове зобов'язання за звітний період у загальному розмірі 174850,32 грн. (а.с.19-20);

- податкову декларацію з екологічного податку за І квартал 2013 року від 13.05.2013 вх. №9027269196, в якій самостійно визначило податкове зобов'язання за звітний період у загальному розмірі 275342,04 грн. (а.с.21-22).

В порушення вимог п. 57.1 ст. 57 та с. 263.12 ст. 263 Податкового кодексу України Державне підприємство «Донбасантрацит» протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, самостійно суму податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин та з екологічного податку, зазначену у поданих ним розрахунках та податкових деклараціях, не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг у загальному розмірі 572 334,96 грн., що підтверджується розрахунком суми податкового боргу (а.с.24).

Відповідно до ст. 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01 січня 2011 року) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.

Податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

На виконання вищезазначених положень Закону № 2181 Антрацитівською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області відповідачу були надіслані перша податкова вимога від 11 серпня 2003 року №1/131 та друга податкова вимога від 20 вересня 2003 №2/181 (а.с.23), які були отримані уповноваженими особами підприємства, що підтверджується поштовим повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.23-зворотній бік).

Даних про оскарження відповідачем податкових вимог судом не встановлено, а тому вони є узгодженими та чинними на час розгляду справи.

Відповідно до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності -шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Таким чином, законодавець встановив, що саме органи податкової служби здійснюють за платника податку погашення податкового боргу шляхом стягнення грошових коштів з рахунків банку, які обслуговують платника.

Відповідач, під час судового засідання визнав позовні вимоги у повному обсязі, а саме в сумі 572 334,96 грн., про що зазначив у письмовому зверненні до суду.

Частинами 1, 2 ст. 136 КАС України визначено, що позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими ст.ст. 112, 113 цього Кодексу.

На підставі вищевикладеного у суду не має підстав для неприйняття визнання адміністративного позову, так як дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Внаслідок того, що Державне підприємство «Донбасантрацит» станом на дату розгляду справи податковий борг у загальному розмірі 572 334,96 грн. не сплатило, вимоги податкового органу про стягнення коштів за податковим боргом в сумі 572 334,96 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.

Щодо клопотання представника відповідача про визначення способу та порядку виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду шляхом сплати податкового боргу в сумі 572 334,96 грн. впродовж одного року, рівними частинами згідно графіку, суд вважає, що воно не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Підставою для визначення способу та порядку виконання рішення суду можуть бути конкретні обставини, що можуть ускладнити виконання рішення або зробити його неможливим, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.

Заявником суду не надано доказів наявності обставин, що можуть ускладнити виконання рішення або зробити його неможливим.

Посилання на тяжке фінансове становище є винятковою обставиною.

Також суд зазначає, що підставою для визначення способу та порядку сплати грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок визначення способу та порядку виконання рішення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

Оскільки відповідачем не надано достатніх доказів наявності обставин, що можуть ускладнити виконання рішення суду по даній справі та складне фінансове становище підприємства не є винятковою обставиною, крім того не дадано жодного доказу зміни політики управління виробництвом чи збутом ДП «Донбасантрацит», суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про визначення способу та порядку виконання рішення суду.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 31 травня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 05 червня 2013 року, про що згідно вимог ч. 2 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення податкового боргу у розмірі 572 334,96 грн. задовольнити.

Стягнути кошти Державного підприємства «Донбасантрацит» (ідентифікаційний код 32446546) за податковим боргом у загальному розмірі 572 334,96 грн. (п'ятсот сімдесят дві тисячі триста тридцять чотири гривні 96 копійок) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника з яких:

з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 122142,60 грн. перерахувавши до Державного бюджету на р/р33119366700088, код платежу 13030102, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;

з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення по Краснолуцькій с/раді у розмірі 44953,10 грн. перерахувати до бюджету на р/р33114362700098, код платежу 19010110, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;

з екологічного податку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти по Краснолуцькій с/раді у розмірі 11 269,99 грн. перерахувати до бюджету на р/р33113363700098, код платежу 19010210, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;

з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах по Краснолуцькій с/раді у розмірі 118627,23 грн. перерахувати до бюджету на р/р33112364700098, код платежу 19010310, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;

з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення по Краснолуцькій с/раді у розмірі 30128,40 грн. перерахувати до бюджету на р/р33111362700091, код платежу 19010105, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;

з екологічного податку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти по Краснолуцькій с/раді у розмірі 154828,33 грн. перерахувати до бюджету на р/р33110363700091, код платежу 19010205, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;

з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах по Краснолуцькій с/раді у розмірі 90385,31 грн. перерахувати до бюджету на р/р33119364700091, код платежу 19010305, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області.

Відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про визначення способу та порядку виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду шляхом сплати податкового боргу в сумі 572 334,96 грн. впродовж одного року, рівними частинами, згідно графіку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову складено та підписано у повному обсязі 05 червня 2013 року.

Суддя Д.О. Яковлев