Постанова № 31709142, 06.06.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2013
Номер справи
2а-14423/12/2670
Номер документу
31709142
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-14423/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Клименчук Н.М.

Суддя-доповідач: Костюк Л.О.

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 червня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Костюк Л.О.;

суддів: Бужак Н.П., Троян Н.М.;

за участю секретаря: Кінзерської Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 19 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -

В С Т А Н О В И Л А:

У жовтні 2012 року, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення. Свої позовні вимоги мотивував тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва із порушенням чинного законодавства України, ґрунтуються на неправильному застосуванні норм податкового законодавства, а тому підлягають скасуванню.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 19 грудня 2012 року позов задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Державної податкової служби №0003015668 від 25.06.2012 року.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з таких підстав.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Проте, Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Інфокс», зареєстроване 10.06.1991 в районній державній адміністрації Шевченківського району м. Києва та взято на податковий облік в органах державної податкової служби 24.06.1991 за №304.

Згідно Свідоцтва №200043829 від 10.05.2012 є платником податку на додану вартість (індивідуальний податковий номер 142896826590).

Фактичний вид діяльності за кодом КВЕД 24.42.0 «Виробництво фармацевтичних препаратів і матеріалів».

В період з 17.05.2012 по 30.05.2012 співробітниками Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва проведено камеральну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс» з питань задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість.

За результатами перевірки складено акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Інфокс», код ЄДРПОУ 14289688 з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних податкових періодах: лютий, березень 2012 року № 47/15-670/14289688 від 07.06.2012 року.

Перевіркою встановлено порушення - платником віднесено до складу податкового кредиту за січень 2012 року податкові накладні №7458 від 31.01.2012 на суму ПДВ 27721,73грн., видані Управлінням державної служби охорони при ГУМВС України в Одеській області відповідно до абз. 5 п.201.10 ст. 201 розділу ІІ Податкового кодексу України.

Позивачем, надано на акт перевірки заперечення листом № 42/06-1 від 15.06.2012 року.

За результатами розгляду заперечень до акту перевірки, податковим органом надано відповідь про залишення висновків в акту - без змін, а заперечення без задоволення.

На підставі акту перевірки Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва прийнятоподаткове повідомлення-рішення форми «В1» від 25.06.2012 року №0003015668, яким у зв'язку з порушенням п.200.1, п.200.3 ст.200 ІІ Податкового кодексу України, позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ на 34652,25 грн. (у т.ч.: 27722 грн. - основний платіж, 6930,50 грн. - штрафні санкції).

Надаючи правову оцінку позовним вимогам, необхідно зазначити наступне.

Виходячи із вимог п.П підрозділу 2 «Особливості справляння податку на додану вартість» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2011, №13-14, №15-16, №17, ст.112), із січня 2012 року запроваджується реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних для продавців товарів/послуг, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить понад 10 тисяч гривень

Згідно з поданою TOB «Інфокс» податковою декларацією з ПДВ за лютий 2012 року (вх.№9012608040 від 19.03.2012) та розрахунком суми бюджетного відшкодування ПДВ сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних податкових періодах складає 745 838 грн.

Згідно із поданою TOB «Інфокс» податковою декларацією з ПДВ за березень 2012 року (вх. № 9020527467 від 19.04.12) та розрахунком суми бюджетного відшкодування ПДВ сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних податкових періодах складає 643 775 грн.

До декларації за січень 2012 року TOB «Інфоцс» подано реєстр виданих та отриманих податкових накладних (вх. № 9006576064 від 19.02.12) в якому в рядку 145 значиться податкова накладна №7458 від 31.01.2012 року по постачальнику Управління державної служби охорони при ГУМВС України в Одеській обл. на суму ПДВ 27 721,73 грн.

В ході проведення документальної позапланової виїзної перевірки було встановлено відсутність факту реєстрації продавцем (Управління державної служби охорони при ГУМВС України в Одеській обл.) товарів/послуг податкової накладної від 31.01.12 №7458 на суму ПДВ 27 721,73 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних в порушення вимог до п.201.10 ст.201, п.П підрозділу 2 «Особливості справляння податку на додану вартість» розділу XX «Перехідні положення».

Як вбачається з позовної заяви позивач зазначав, що структурний підрозділ TOB «Інфокс» філія «Інфоксводоканал» має 11 підрозділів. Структурний підрозділ «Управління 1» філії «Інфоксводоканал» у січні 2012 року отримав податкову накладну №7456 від 31.01.12 від Управління державної служби охорони при ГУМВС України в Одеській обл. на загальну суму 349 433,0 грн., в т. ч. ПДВ 58 238,93 грн., яка була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за №9003121317 та підтверджено витягом з Єдиного реєстру податкових накладних №62 від 14.02.12. На підставі застосованого касового методу філією «Інфоксводоканал» в січні 2012 року контрагенту було частково перераховано 166 330,38 грн., в т.ч. ПДВ 27 721,73 грн. за надані послуги, та відповідно віднесено сума ПДВ до складу податкового кредиту, про що було зроблено запис №176 у реєстрі підрозділу «Управління 1».

Крім того, позивач зазначав, що він щомісяця в строки передбачені для подання податкової звітності подає до органу державної податкової служби копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних. Враховуючи те, що електронна база Реєстру має великий об'єм даних, могла виникнути технічна помилка у номері податкової накладної.

Як свідчать обставини справи, перевіркою не встановлено, що TOB «Інфокс» подано до податкової декларації за січень 2012 року заяву із скаргою на постачальника.

Враховуючи викладене вище, перевіркою зроблено висновок, що TOB «Інфокс» не має право на включення суми податку на додану вартість до податкового кредиту у розмірі 27721,73 грн. за січень 2012 року, в результаті чого зменшено бюджетне вішкодування з податку на додану вартють за лютий 2012 року.

Відповідно до п.201.10 ст.10 ст.201 Податкового кодексу України, зазначено, „ ...У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг".

В ході проведення документальної позапланової перевірки встановлено, що TOB „Інфокс" не додало до податкової декларації за січень 2012 року заяву із скаргою на постачальника.

Враховуючи вище викладене, перевіркою зроблено висновок, що TOB «Інфокс» не має право на включення суми податку на додану вартість до податкового кредиту у розмірі 27 721,73 грн. за січень 2012 року, в результаті чого зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за лютий 2012 року.

Пунктом 201.10. статті 200 Податкового кодексу України визначено, що податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операції з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійнюється не пізніше двадцяти календарних днів, наступних за датою їх виписки.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність з даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суму податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Підпунктом 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на доданувартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); г) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи -продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи абопрізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на доданувартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).

Крім того, п.1 Порядку ведения реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого наказом ДПА України від 24.1Н. 10 №1002 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 року за №1402/18697 передбачено, що виправлення помилки в Реєсгрі здійснюється методом "сторно" за правилами, передбаченими для бухгалтерського обліку, у момент виявлення таких помилок. Коригування помилкових записів у Реєстрі не призводить до потреби формування нових (уточнюючих) реєстрів.

Пунктом 44.6. ст. 44 Податкового Кодексу України передбачено, якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки (у випадках, передбачених абзацами другим і четвертим пункту 44.7 цієї статті), такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питания про прийняття рішення.

Пунктом 44.7 ст. 44 Кодексу визначено, що платник податків має право надати до контролюючого органу, що призначив перевірку, документи, визначені в акті перевірки як відсутні протягом трьох робочих днів з дня отримання акта перевірки.

Отже, на порушення вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (відомості Верховної Ради України, 2011, 313-14, №15-16, №17, ст..112) завищено суму податкового кредиту за січень 2012 року на 27 722 грн., та на порушення вимог п.200.1, п.200.3 ст.200 Податкового кодексу встановлено завищення суми бюджетного відшкодування за лютий 2012 року на суму 27 722 грн.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Таким чином, оскільки суд першої інстанції не повно встановив обставини у справі, його висновки не відповідають обставинам справи, судове рішення ухвалене з порушенням норм матеріального права, тому постанова Окружного адміністративного суду м.Києва від 19 грудня 2012 року підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби - задоволити.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 19 грудня 2012 року - скасувати.

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Інфокс» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення цієї постанови у повному обсязі, тобто з 11 червня 2013 року.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Костюк Л.О.

Судді: Бужак Н.П.

Троян Н.М.