Рішення № 31702671, 04.06.2013, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
04.06.2013
Номер справи
28пд/5014/2992/2012
Номер документу
31702671
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

04 червня 2013 року Справа № 28пд/5014/2992/2012

Суддя Семендяєва І.В., при секретарі судового засідання Мартинцевій Н.М., розглянувши матеріали за позовом

Прокурора м. Стаханова в інтересах держави в особі Ірмінської міської ради, м. Ірміно

до приватного підприємця - фізичної особи ОСОБА_6, м. Ірміно

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 10.04.2010, державна реєстрація 10.12.2010 за № 041040700338

за участю представників сторін:

від заявника: Трофименко П.В., посвідчення № 008305 від 09.10.2012, старший прокурор відділу;

від позивача: Юрченко Д.А., довіреність № 12 від 08.01.2013, начальник юридичного відділу виконавчого комітету Ірмінської міської ради;

від відповідача: ОСОБА_4, представник за довіреністю № 3497 від 03.12.2012

Обставини справи: прокурором заявлені вимоги про внесення до договору оренди земельної ділянки від 10 квітня 2010 р., який укладений на підставі рішення 39-ї сесії Теплогірської міської ради 5 скликання від 26.06.2009, державна реєстрація 10 грудня 2010 р. за № 041040700338, а саме:

- доповнити п. 4 договору оренди землі новим абзацом наступного змісту «нормативна грошова оцінка земельної ділянки починаючі з 01.01.2012 р. становить 8362 грн.»;

- пункт 8 договору оренди доповнити «Річна сума орендної плати з 01.01.2012 року та подальші роки становить 836,20 грн.»;

- викласти пункт 12 розділу «Орендна плата» договору в новій редакції «У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди, орендар повинен сплатити пеню за ставкою пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку, від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу»;

- пункт 22 доповнити реченням такого змісту «Право на оренду земельної ділянки не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу»;

- зміни до договору оренди землі від 10 квітня 2010 р., державна реєстрація від 10 грудня 2010 р. за № 041040700338 підлягають державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством.

Відповідач у відзиві не погодився з позовними вимогами прокурора з огляду на те, що рішення Ірмінської міської ради № 7/10 від 29.07.2011 прийнято у відповідності до Закону України "Про плату за землю", який на час прийняття рішення ради втратив чинність у зв'язку з набуттям чинності Податкового кодексу України. Крім того, дане рішення ради прийнято всупереч приписам Податкового кодексу України. Відповідач вважає, що вказане рішення ради не може бути підставою даного спору, оскільки воно прийнято з порушенням чинного законодавства України. Таким чином, позовні вимоги щодо доповнення договору пунктами 4, 8 не можуть бути розглянуті господарським судом. Відповідач вважає, що пункти договору, до яких пропонує внести зміни прокурор, в чинній редакції відповідають приписам Податкового кодексу України та не можуть бути змінені в односторонньому порядку, в т.ч. за рішенням суду. Відповідач також зазначає про те, що позивачем недостовірно наведені факти щодо вирішення досудового врегулювання спору по зміні договору.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області

в с т а н о в и в:

Прокурор підставою свого позову зазначає те, що рішенням 39-ї сесії Теплогірської міської ради 5 скликання від 26.06.2009 приватному підприємцю - фізичній особі ОСОБА_6 була передана в оренду строком на 5 років земельна ділянка загальною площею 0,0044 га для розташування та обслуговування торгівельного кіоску за адресою: АДРЕСА_1.

Між територіальною громадою в особі Теплогірської міської ради та приватним підприємцем - фізичною особою ОСОБА_6 укладено договір оренди землі від 10 квітня 2010 р., державна реєстрація від 10 грудня 2010 р. № 041040700338 (надалі - договір).

Згідно п.8 розділу «Орендна плата» вказаного договору оренди річна сума орендної плати за цим договором на 2009 рік становить 220 гривень 80 коп.

01.01.2011 набув чинності Податковий кодекс України, яким було змінено деякі положення щодо орендної плати за землю.

Так, пунктом 288.5 статті 288 цього Кодексу (в редакції на час звернення з позовом) встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не можу бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» (в редакції на час звернення з позовом), нормативна грошова оцінка земельних ділянок несільськогосподарського призначення проводиться на рідше як один раз у 7-10 років.

Рішенням 7-ї сесії Ірмінської міської ради шостого скликання від 29 липня 2011 року № 7/10 була затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Ірміно Луганської області станом на 01.01.2011 та введена в дію нормативна грошова оцінка земель м. Ірміно Луганської області, в зв'язку з чим до усіх землекористувачів, в тому числі і до відповідача, повинна бути застосована нова нормативна грошова оцінка землі.

В зв'язку з чим прокурор пропонує доповнити п. 4 договору оренди землі новим абзацом наступного змісту «нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 01.10.2011 року та подальші роки становить 8362 грн.»; пункт 8 договору оренди доповнити «Річна сума орендної плати з 01.10.2011 рік та подальші роки становить 836.20 грн.»; пункт 22 доповнити реченням такого змісту «Право на оренду земельної ділянки не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу».

Згідно п. 12 розділу «Орендна плата» договору у разі несвоєчасного внесення орендної плати у строки, визначені Договором, орендар повинен сплатити пеню із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення боргу або на день його сплати, в залежності від того, яка з величин таких ставок більше, за кожен день прострочення.

Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» втратив чинність в зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України.

В зв'язку з чим прокурор пропонує викласти п. 12 розділу «Орендна плата» договору в новій редакції «У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди, орендар повинен сплатити пеню за ставкою пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку, від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу».

Листами від 25.06.2012 № 497, 01.12.2011 № 1001 та від 01.08.2011 № 599 Ірмінська міська рада повідомляла Відповідача про необхідність надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та укладання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, з відповідним проектом додаткової угоди. Відповідач у відповіді на вищевказані листи зазначив про те, що він не згоден з додатковою угодою та відмовляється від її підписання.

Відповідач додаткову угоду не підписав, що стало підставою для звернення з даним позовом.

Враховуючи обставини справи, надані матеріали, суд дійшов до наступного.

Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках.

Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру" визначено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

У відповідності до ст. 274.1 Податкового кодексу України (в редакції на час звернення з позовом) ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст.16 Закону України „Про оренду землі" та ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 Земельного кодексу України).

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 Земельного кодексу України).

Відповідно до ч. 8 ст. 93 Земельного кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотними умовами договору оренди землі, відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.

Загальні підстави внесення змін до договору визначені у Цивільному кодексі України, ст. 651 якого визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Як передбачено ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач виявив намір внести зміни до укладеного договору оренди землі від 10.04.2010, які розглядаються судом. Відповідна пропозиція позивачем було направлена відповідачу листом № 497 від 25.06.2012 /а.с. 22-23/.

Згідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

У зв'язку з тим, що з 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, прокурор обґрунтовано посилається на положення статей 274 та 288 цього Кодексу, якими врегульовано правовідносини обчислення та сплати орендної плати за землю (в редакції на час звернення з позовом), а саме:

- розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288);

- ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274).

Рішенням 7-ї сесії Ірмінської міської ради шостого скликання від 29 липня 2011 року № 7/10 була затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Ірміно Луганської області станом на 01.01.2011 та введена в дію нормативна грошова оцінка земель м. Ірміно Луганської області, в зв'язку з чим до усіх землекористувачів, в тому числі і до відповідача, повинна бути застосована нова нормативна грошова оцінка землі.

Дане рішення було предметом судового розгляду Стахановським міським судом Луганської області - у справі № 432/811/13-а за позовом ОСОБА_6 до Ірмінської міської ради про скасування рішення Ірмінської міської ради від 29.07.2011 № 7/10 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Ірміно Луганської області (станом на 01.01.2011 року) та введення в дію нормативної грошової оцінки земель міста Ірміно Луганської області». Ухвалою Стахановського міського суду Луганської області від 31.05.2013 у справі № 432/811/13-а за клопотанням представника позивача позовні вимоги ОСОБА_6 до Ірмінської міської ради залишені без розгляду.

Отже рішення 7-ї сесії Ірмінської міської ради шостого скликання від 29 липня 2011 року № 7/10 є на час розгляду даної справи чинним та законним.

Суд дійшов висновку, що прокурором доведено обґрунтованість та підставність внесення змін до п.п. 12, 22 договору оренди землі в повному обсязі та п. 4, 8 - частково.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, справляння плати за землю, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства.

Згідно ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, які передані в оренду для сільськогосподарського використання, переглядається один раз на три роки в порядку, встановленому законом або договором оренди.

Відповідно до змісту статей 759, 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Отже, чинним законодавством передбачена можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати у разі зміни розмірів земельного податку, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Ст. 288 Податкового кодексу України (в редакції на час звернення з позовом) передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Цією статтею визначені граничні розміри земельного податку для обчислення орендної плати. Таким чином, розмір орендної плати визначається саме положеннями Податкового кодексу України.

За таких обставин, є частково обґрунтованими вимоги прокурора про внесення змін до п. 8 договору щодо встановлення нового розміру річної орендної плати.

Є обґрунтованою пропозиція прокурора щодо внесення змін до п. 22 договору у пропонованій прокурором редакції.

Так, відповідно до ст. 8-1 Закону України «Про оренду землі» право на оренду земельної ділянки державної або комунальної власності не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного капіталу, передано у заставу, крім передбачених частиною другою цієї статті випадків, а саме: право на оренду земельної ділянки державної або комунальної власності, наданої для будівництва житлового будинку, може бути відчужене орендарем за згодою орендодавця у разі, якщо таке будівництво розпочате, на строк та на умовах, визначених первинним договором оренди, або якщо таке відчуження передбачено первинним договором оренди.

Судом досліджено, що у додатковій угоді умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки пропоновані пунктом 37, а прокурор просить внести зміни до п. 22 з таким самим змістом, що вказаний у п. 37 додаткової угоди.

Тому суд вважає, що позивач належним чином зробив пропозицію внести зміни до п. 22 договору саме в пропонованій в позові редакції.

Враховуючи приписи ст. 129 Податкового кодексу України (в редакції на час звернення з позовом), якою передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті, суд визнає обґрунтованою вимогою прокурора про внесення змін до п. 12 договору.

За умовами п. 29 договору зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни договору оренди спір вирішується у судовому порядку.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Домовленості сторін щодо дії нового розміру нормативної грошової оцінки землі та нового розміру річної орендної плати саме з 01.01.2012 не досягнуто. Отже, зміни до договору, які є предметом розгляду, набирають сили з моменту набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином вимоги позову в частині внесення змін до п.п. 4, 8 договору щодо визначення моменту дії нормативної грошової оцінки земельної ділянки та річної суми орендної плати саме з 01.01.2012 є необґрунтованими та такими, що суперечать чинному законодавству.

Отже, пункт 4 договору слід доповнити новим абзацом наступного змісту: «нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 8362 грн.», а п. 8 договору доповнити «Річна сума орендної плати становить 836,20 грн.».

Згідно ст. 6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, враховуючи наведені приписи чинного законодавства України.

Відповідно до ст.ст.44,49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір стягується з відповідача пропорційно задоволеним вимогам в дохід державного бюджету України, оскільки прокурор звільнений від його сплати відповідно до Закону України «Про судовий збір».

У судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. Позов Прокурора м. Стаханова в інтересах держави в особі Ірмінської міської ради до приватного підприємця - фізичної особи ОСОБА_6 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 10.04.2010, державна реєстрація 10.12.2010 за № 041040700338 задовольнити частково.

2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 10 квітня 2010 р., який укладений на підставі рішення 39-ї сесії Теплогірської міської ради 5 скликання від 26.06.2009, державна реєстрація 10 грудня 2010 р. за № 041040700338, які набирають сили з моменту набрання законної сили рішенням суду та підлягають державній реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства, а саме:

- доповнити п. 4 договору оренди землі новим абзацом наступного змісту «нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 8362 грн.»;

- пункт 8 договору оренди доповнити «Річна сума орендної плати становить 836,20 грн.»;

- викласти пункт 12 розділу «Орендна плата» договору в новій редакції «У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди, орендар повинен сплатити пеню за ставкою пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку, від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу»;

- пункт 22 доповнити реченням такого змісту «Право на оренду земельної ділянки не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу».

3. Стягнути з фізичної особи - приватного підприємця ОСОБА_6, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, МФО 804013, код отримувача 37991503, одержувач - УДКСУ у м. Луганську, банк - ГУ ДКСУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22030001, символ 206, судовий збір у сумі 804 грн. 75 коп., видати наказ Стахановській ОДПІ.

4. В решті позову відмовити.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання рішення: 10.06.2013.

Суддя І.В. Семендяєва

Надр. 6 прим.

1-до справи

2-позивачу:: м. Ірміно, вул. Дюканова, 21

3-4 відповідачам АДРЕСА_3; АДРЕСА_2

5-заявнику: м. Стаханов, вул. К. Лібкнехта, 13

6- прокуратурі м. Луганськ

Вих. № 428

5 прим

10.06.2013