Постанова № 31689280, 25.04.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2013
Номер справи
820/270/13-а
Номер документу
31689280
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2013 р. № 820/270/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мороко А.С.,

при секретарі судового засідання - Пшеничному В.О.,

за участю позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Андрусенко О.М. за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу освіти Красноградської районної державної адміністрації про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати рішення відповідача про відхилення цінової пропозиції торгів із закупівлі фруктів, ягід та горіхів, а також зобов'язати відповідача провести повторну оцінку цінових пропозицій та повторно призначити переможця торгів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 03.12.2012 року на веб-порталі Уповноваженого органу з питань державних закупівель «Державні закупівлі» розміщено запит цінових пропозицій № 325795. Замовником торгів згідно ЗЦП був відділ освіти Красноградської РДА. Позивач підготував та надіслав відповідачеві свою цінову пропозицію. Розкриття пропозицій відбулося 18 грудня 2012 року та згідно протоколу розкриття пропозицій ціна пропозиції позивача виявилась найнижчою та склала 151260 грн., проте цінову пропозицію позивача відхилено, у зв'язку з невідповідністю формі, встановленій у документації до запиту цінових пропозицій. Позивач вважає відхилення своєї цінової пропозиції безпідставним та позбавленим правового обґрунтування.

Відповідач проти позову заперечував, надавши письмові заперечення, в яких зазначив, що дії відділу освіти Красноградської РДА під час організації та проведення процедури запиту цінових пропозицій на закупівлю фруктів, ягід та горіхів (код 01.13.2), виконувались у чіткій відповідності до норм законодавства у сфері державних закупівель. Просив в задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти встановлює Закон України «Про здійснення державних закупівель» № 2289-VI від 01.06.2010 року (далі - Закон).

Згідно з частинами 1, 2 статті 7 Закону, уповноваженим органом, що здійснює державне регулювання та контроль у сфері закупівель є центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державних закупівель - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі - Уповноважений орган).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону, однією з основних функцій уповноваженого органу є розроблення нормативно-правових актів, необхідних для виконання цього Закону.

Згідно з пунктами 10 та 12 частини першої статті 8 Закону, Уповноважений орган виступає засновником та забезпечує видання безоплатного державного офіційного друкованого видання з питань державних закупівель та здійснює забезпечення функціонування безоплатного веб-порталу Уповноваженого органу з питань закупівель.

Згідно з частиною 3 статті 10 Закону, процедура закупівлі не може проводитися до/без публікації оголошення про проведення процедури закупівлі в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель.

Пунктами 1 та 4 Наказу «Про визначення офіційного друкованого видання з питань державних закупівель, міжнародного інформаційного видання з питань державних закупівель та веб-порталу Уповноваженого органу з питань закупівель» визначено офіційне друковане видання з питань державних закупівель - інформаційний бюлетень "Вісник державних закупівель" та веб-портал Уповноваженого органу у сфері закупівель - офіційний загальнодержавний веб-портал "Державні закупівлі" за адресою в мережі Internet www.tender.me.gov.ua.

Відповідно до пункту 3 Інструкції подання, прийому та розміщення інформації про державні закупівлі в інформаційному бюлетені «Вісник державних закупівель», затвердженої наказом директора ДГВПП «Зовнішторгвидав України» від 30.07.2010 року, на веб-порталі оприлюднюється оголошення про проведення процедури закупівлі та документація конкурсних торгів.

Згідно пункту 17 частини 1 статті 1 Закону, оголошення про проведення процедури закупівлі - оголошення про проведення відкритих торгів, оголошення про проведення процедури двоступеневих торгів, оголошення про проведення попередньої кваліфікації, запит цінових пропозицій, інформація про застосування процедури закупівлі в одного учасника.

Судом встановлено, що 03 грудня 2012 року для проведення закупівлі фруктів, ягід та горіхів, шляхом застосування процедури запиту цінових пропозицій, відділом освіти Красноградської районної державної адміністрації опубліковано в інформаційному бюлетені «Вісник державних закупівель» та розміщено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань державних закупівель запит цінових пропозицій № 325795. (а.с. 58)

Також на веб-порталі розміщено додаткову загальнообов'язкову інформацію для учасників конкурсних торгів, якою, зокрема, визначено перелік документів на підтвердження відповідності учасника вимогам замовника згідно статті 17 Закону № 2289-VI. (а.с. 60-62)

Розкриття пропозицій відбулося 18 грудня 2012 року. Під час розкриття пропозицій складено протокол про розкриття пропозицій конкурсних торгів № 24 від 18.12.2012 року.

Відповідно до протоколу про розкриття пропозицій конкурсних торгів № 24 від 18.12.2012 року, ціна пропозиції фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 склала 151260 грн.

В графі "Інформація про наявність чи відсутність необхідних документів, передбачених документацією конкурсних торгів (запитом щодо цінових пропозицій)" протоколу про розкриття пропозицій конкурсних торгів № 24 від 18.12.2012 року зазначено: "в ціновій пропозиції учасника ФОП ОСОБА_1 надано: цінова пропозиція (яка не відповідає формі) та копія паспорта. Не повний комплект документів".

19 грудня 2012 року відбулося засідання комітету з конкурсних торгів відділу освіти Красеноградської РДА, на якому розглянуто та вивчено цінові пропозиції учасників запиту на закупівлю фруктів, ягід та горіхів (код 01.13.2), про що складено протокол № 38 від 19.12.2012 року.

З протоколу вбачається, що в складі цінової пропозиції фізична особа - підприємець ОСОБА_1 відповідно до протоколу про розкриття пропозицій конкурсних торгів № 24 від 18.12.2012 року надав: цінову пропозицію (яка не відповідає формі встановленої у документації до запиту цінових пропозицій) та копію паспорта. Документи на підтвердження відповідності учасника вимогам замовника згідно статті 17 Закону № 2289-VI відсутні. З посиланням на частину 6 статті 36 Закону «Про здійснення державних закупівель» № 2289-VI, яка передбачає, що замовник відхиляє цінову пропозицію, у разі якщо вона не відповідає вимогам замовника, зазначеним у запиті, цінову пропозицію ФОП ОСОБА_1 - відхилено.

Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 36 Закону, під час проведення процедури запиту цінових пропозицій, цінові пропозиції мають право подавати всі зацікавлені особи.

За абзацом 2 частини 4 статті 36 Закону під час розкриття цінових пропозицій складається протокол за формою, встановленою Уповноваженим органом.

Згідно абзацу 1 частини 5 статті 36 Закону, переможцем процедури запиту цінових пропозицій визнається учасник, який подав пропозицію, що відповідає вимогам замовника, зазначеним у запиті цінових пропозицій, та має найнижчу ціну.

Частиною 6 статті 36 Закону встановлено, що замовник відхиляє цінові пропозиції, у разі якщо вони не відповідають вимогам замовника, зазначеним у запиті, або з підстав, зазначених у статті 17 цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону, замовник приймає рішення про відмову учаснику, учаснику попередньої кваліфікації в участі у процедурі закупівлі, попередній кваліфікації учасників та зобов'язаний відхилити пропозицію конкурсних торгів (кваліфікаційну, цінову пропозицію) учасника (учасника попередньої кваліфікації), у разі якщо:

1) він має незаперечні докази того, що учасник або учасник попередньої кваліфікації пропонує, дає або погоджується дати прямо чи опосередковано будь-якій посадовій особі замовника, іншого державного органу винагороду в будь-якій формі (пропозиція щодо найму на роботу, цінна річ, послуга тощо) з метою вплинути на прийняття рішення щодо визначення переможця процедури закупівлі або застосування замовником певної процедури закупівлі;

2) учасника або учасника попередньої кваліфікації було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення у сфері державних закупівель корупційного правопорушення;

3) виявлено факт участі учасника або учасника попередньої кваліфікації у змові;

4) фізична особа, яка є учасником або учасником попередньої кваліфікації, була засуджена за злочин, пов'язаний з порушенням процедури закупівлі, чи інший злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;

5) службова (посадова) особа учасника або учасника попередньої кваліфікації, яку уповноважено учасником або учасником попередньої кваліфікації представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, була засуджена за злочин, пов'язаний з порушенням процедури закупівлі, чи інший злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;

6) пропозиція конкурсних торгів (кваліфікаційна, цінова пропозиція) подана учасником процедури закупівлі, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі;

7) учасником або учасником попередньої кваліфікації не надано документів, що підтверджують правомочність на укладення договору про закупівлю;

8) учасник або учасник попередньої кваліфікації визнаний у встановленому законом порядку банкрутом та відносно нього відкрита ліквідаційна процедура.

Пунктом 2 статті 17 Закону встановлено, що замовник може прийняти рішення про відмову учаснику, учаснику попередньої кваліфікації в участі у процедурі закупівлі, попередній кваліфікації учасників та може відхилити пропозицію конкурсних торгів (кваліфікаційну, цінову пропозицію) учасника (учасника попередньої кваліфікації), у разі якщо:

1) учасник або учасник попередньої кваліфікації має заборгованість із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів);

2) учасник або учасник попередньої кваліфікації не провадить господарську діяльність відповідно до положень його статуту.

Згідно пункту 3 статті 17 Закону, інформація про відхилення пропозиції конкурсних торгів, кваліфікаційної або цінової пропозиції із зазначенням підстави надсилається учаснику або учаснику попередньої кваліфікації, пропозиція якого відхилена, протягом трьох робочих днів з дня прийняття замовником такого рішення та оприлюднюється відповідно до статті 10 цього Закону.

Таким чином, виходячи з аналізу зазначених норм Закону, суд приходить до висновку, що відповідач, діючи як замовник державних закупівель та виконуючи обов'язок щодо укладання договору державної закупівлі, окрім визначення найнижчої ціни пропозиції конкурсних торгів, повинен надати оцінку виконавцю замовлення, його спроможності на укладання договору та оцінки якісних характеристик замовленої продукції для дитячого харчування (в даному випадку фруктів, ягід та горіхів), з метою забезпечення добросовісного виконання договору в майбутньому без негативних наслідків.

Судом встановлено, що позивачем до його цінової пропозиції надано лише копію паспорта та саму пропозицію, без документів, що надали б змогу відповідачу підтвердити відповідність виконавця вимогам замовника, а саме: довідки завіреної печаткою (виданої уповноваженим органом або складеної в довільній формі), яка містить інформацію про те, що фізичну особу, яка є учасником, не було засуджено за злочин, пов'язаний з порушенням закупівлі, чи інший злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої або не погашено у встановленому законом порядку; довідки з податкової інспекції про відсутність заборгованості за обов'язковими платежами до бюджету; оригіналу виписки з ЄДР (для суб'єктів підприємницької діяльності); копії довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, копії сертифікату відповідності якості; копії санітарного паспорту на автотранспорт.

З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач правомірно відхилив цінову пропозицію позивача, оскільки останній не надав замовнику необхідного об'єму інформації, яка б підтвердила його відповідність вимогам, що пред'являються до учасника, та яка викладена в додатковій загальнообов'язковій інформації для учасників конкурсних торгів за процедурою запиту цінових пропозицій, в зв'язку з чим позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 14, 160-163, 164, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 29.04.2013 року.

Суддя А.С. Мороко