ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
28 травня 2013 року 15 год. 25 хв. № 826/6181/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Данилишин В.М. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн ЛТД" до державної податкової інспекції у місті Сумах Сумської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування рішення відповідача.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва 26 квітня 2013 року надійшов позов підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн ЛТД" (також далі - позивач) до державної податкової інспекції у місті Сумах Сумської області Державної податкової служби (також далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відповідача від 28 лютого 2013 року № 0000091502/11611 (також далі - оскаржуване рішення).
В обґрунтування позову представник позивача зазначила, що рішення відповідача прийнято протиправно, оскільки чинним податковим законодавством не передбачено можливості податкових органів збільшувати розмір орендної плати, встановлений договором оренди земельної ділянки.
Ухвалою суду від 29 квітня 2013 року відкрито провадження в адміністративній справі, яку призначено до розгляду у судовому засіданні 17 травня 2013 року.
У судовому засіданні представники позивача позов підтримали та просили задовольнити його повністю.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, заяви про розгляд справи за відсутності його представника до суду не надійшло.
Враховуючи викладене та зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, у судовому засіданні 17 травня 2013 року, згідно з ч.ч. 4, 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (також далі - КАС України), судом прийнято рішення про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження, про що відповідача повідомлено письмово.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, суд -
ВСТАНОВИВ:
Відповідачем проведено перевірку позивача, за результатами якої 18 лютого 2013 року складено акт № 478/152/23744453 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих в податковій декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік (також далі - акт перевірки), відповідно до висновків якого, позивачем у податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік (також далі - податкова декларація) занижено суму податкового зобов’язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за грудень 2012 року у розмірі 5585,91 грн.
На підставі акту перевірки, 28 лютого 2013 року відповідачем складено оскаржуване рішення, яким позивачу збільшено суму грошового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб у розмірі 5585,91 грн. за основним платежем та у розмірі 2792,97 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями).
За результатами розгляду скарг в адміністративному (досудовому) порядку, оскаржуване рішення залишено без змін.
Суд погоджується з доводами представників позивача щодо наявності підстав для визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення, виходячи з аналізу наявних у матеріалах справи доказів та наступних положень і обставин.
Так, згідно з абзацом 1 п. 75.1, підпунктом 75.1.1 п. 75.1 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України (також далі - ПК України), органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов’язкова.
В акті перевірки зазначено, що камеральною перевіркою податкової декларації виявлено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності є меншим, ніж визначено за результатами камеральної перевірки, оскільки визначене платником податків податкове зобов’язання по орендній платі за такі земельні ділянки за грудень 2012 року становить 1,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що призвело до заниження такого зобов’язання у розмірі 5585,91 грн., чим порушено підпункт 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України щодо визначення мінімального річного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності для всіх категорій земель, крім сільськогосподарського призначення, на рівні трикратного розміру відповідного земельного податку.
Згідно зі ст. 274 ПК України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 % від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у ст.ст. 272, 273, 276 і 278 ПК України.
Відповідно, мінімальний розмір орендної плати за використання земельної ділянки, площею 3456 кв.м., на Червоній площі, 15а у місті Сумах для позивача становить 3 % від її нормативної грошової оцінки, яка, станом на 01 січня 2012 року складає 4468746,24 грн.
Належна до нарахування та сплати сума орендної плати за таку земельну ділянку складає 5585,91 грн.
У ході судового розгляду справи з’ясовано, що позивачем у податковій декларації визначено податкове зобов’язання у розмірі 1,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Як пояснили у ході судового розгляду справи представники позивача, такий розмір ставки передбачено умовами договору оренди земельної ділянки, укладеного 15 лютого 2001 року між позивачем та Сумською міською радою (також далі - договір оренди).
Зокрема, згідно з абзацом 1 п. 1.1, абзацом 1 п. 1.2 розділу 1, п. 2.1, абзацами 1, 3 п. 2.2, абзацом 1 п. 2.3 розділу 2, п. 5.1 розділу 5 договору оренди, Сумська міська рада на підставі свого рішення від 27 вересня 2000 року "Про припинення та перехід права користування земельними ділянками підприємствам, установам, організаціям та громадянам" надала, а позивач прийняв у строкове, платне володіння та користування земельну ділянку на Червоній площі, 15 а у місті Сумах.
Грошова оцінка земельної ділянки, відповідно до довідки № 324 від 12 грудня 2000 року, виданої Сумським міським управлінням земельних ресурсів, складає 1496448,00 грн.
Земельна ділянка надається в оренду з метою несільськогосподарського використання під розміщення ресторану (громадське харчування).
Цей договір укладається на строк оренди земельної ділянки, визначений рішенням Сумської міської ради від 27 вересня 2000 року "Про припинення та перехід права користування земельними ділянками підприємствам, установам, організаціям та громадянам" терміном до 25 квітня 2024 року.
Умови цього договору зберігають свою чинність на строк його дії у випадках, коли після набуття ним чинності законодавством встановлені інші правила, ніж передбачені цим договором. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи не є підставою для зміни умов або розірвання цього договору.
Орендна плата вноситься позивачем у грошовій формі. Розмір орендної плати складає 1870,56 грн. на місяць.
Зміни умов цього договору можливі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов цього договору спір вирішується у судовому порядку.
З викладених положень договору оренди вбачається, що цим договором чітко визначено розмір орендної плати за земельну ділянку, який, незважаючи на встановлення чинним законодавством інших правил, не може бути змінено без відповідної згоди сторін цього договору.
Згідно з абзацами 1, 4 ст. 2, ст. 13 Закону України "Про плату за землю" (у редакції, чинній на момент укладання договору оренди), використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі", істотними умовами договору оренди землі, зокрема є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно з абзацом 1 п. 288.1, п. 288.4, підпунктом 288.5.1 288.5 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
За переконанням суду, обґрунтування правомірності складання рішення відповідача шляхом посилання на підпункт 288.5.1 п. 288.1 ст. 288 ПК України є помилковими, виходячи з наступного.
Розмір орендної плати за земельну ділянку зазначено у договорі оренди, укладеному у 2001 році. При цьому, у договорі оренди зазначено, що його умови зберігають свою чинність на строк його дії у випадках, коли після набуття ним чинності законодавством встановлено інші правила, ніж передбачені цим договором.
Зміна розміру земельного податку є підставою для перегляду установленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди особами, які його уклали, однак не тягне автоматичного підвищення розміру орендної плати, встановленого у цьому договорі.
Таким чином, виявивши невідповідність умов договору оренди чинному законодавству, відповідач, за переконанням суду, мав право звернутися до сторін цього договору із пропозицією привести його положення згідно з чинним законодавством, а не самостійно визначати розмір орендної плати за земельну ділянку.
Аналогічна позиція викладена у постанові Вищого адміністративного суду України від 19 липня 2012 року у справі № К/9991/10837/12, постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 09 жовтня 2012 року у справі № 2а-7616/12/2670 та ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2013 року у справі № 2а-13651/12/2670.
Відповідно до ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч.ч. 1, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
За переконанням суду, представники позивача надали суду достатньо належних доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовується позов, а відповідач будь-яких заперечень проти позову та доказів, які у нього є, до суду не надав.
На підставі викладених положень та обставин, суд прийшов до висновку, що позов підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн ЛТД" до державної податкової інспекції у місті Сумах Сумської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування рішення відповідача є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 7-11, 69-71, 86, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у місті Сумах Сумської області Державної податкової служби від 28 лютого 2013 року № 0000091502/11611, яким підприємству з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн ЛТД" збільшено суму грошового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб у розмірі 5585,91 грн. (П’ять тисяч п’ятсот вісімдесят п’ять гривень дев’яносто одна копійка) та нараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 2792,97 грн. (Дві тисячі сімсот дев’яносто дві гривні дев’яносто сім копійок)
3. Присудити на користь підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн ЛТД" (ідентифікаційний код 23744453) здійснений ним судовий збір у розмірі 114,70 грн. (Сто чотирнадцять гривень сімдесят копійок) із Державного бюджету України.
4. Копії постанови направити (вручити) сторонам у порядку та строки, встановлені ст. 167 КАС України.
Згідно зі ст.ст. 185, 186 КАС України, постанова може бути оскаржена шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до ст. 254 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.М. Данилишин