Постанова № 31675713, 06.06.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2013
Номер справи
820/3630/13-а
Номер документу
31675713
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

06 червня 2013 р. справа № 820/3630/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагайдак В.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Казенного підприємства "Харківське конструкторське бюро з двигунобудування" до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Казенне підприємство "Харківське конструкторське бюро з двигунобудування", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова, в якому просить суд скасувати винесене Управлінням Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова рішення № 421 від 11.04.2013 р. про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів).

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідачем 11.04.2013 р. було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) у вигляді штрафу у розмірі 51963,76 грн. Зазначив, що оскільки такі суми єдиного внеску були списані відповідно до Закону України "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку" від 06.09.2012 р. № 5213-VI, відповідач не мав права застосовувати відповідні штрафні санкції на списані суми єдиного внеску. Позивач вважає рішення від 11.04.2013 р. незаконним та таким, що підлягаю скасуванню. Посилаючись на викладені обставини, позивач просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.

В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що рішення від 11.04.2013 р. є фінансовою санкцією за правопорушення (несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску), яке було виявлено після списання заборгованості позивача. Застосована штрафна санкція у розмірі 51963,76 грн. не була сумою боргу, який існував станом на 30.10.2012 р. (дата офіційного опублікування Закону № 5213-VI) та був списаний. Штрафна санкція застосована за несвоєчасність платежів і не підлягала списанню, тому рішення від 11.04.2013 р. підлягає виконанню. Відповідач вважає, що управління діяло у відповідності до діючого законодавства України. Посилаючись на викладені обставини, відповідач просив суд ухвалити рішення про відмову у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, КП "Харківське конструкторське бюро з двигунобудування" є платником єдиного внеску.

УПФУ в Комінтернівському районі було проведено планову перевірку КП "Харківське конструкторське бюро з двигунобудування" щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування за період з 01.02.2012 р. до 31.01.2013 р.

Результати перевірки оформлені актом № 29 від 19.03.2013 р. (а.с. 11-20). В акті зазначено про порушення, зокрема: ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464 (далі – Закон № 2464) та п. 4.3.7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 р. за № 994/18289, в результаті чого недоотримано єдиного внеску (авансових платежів) на суму 519637,55 грн. за 2012 рік, в тому числі платежів з виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності на суму 11200,95 грн., з виплати заробітної плати на суму 508436,60 грн. (а.с. 27).

УПФУ в Комінтернівському районі на підставі п. 6 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 було прийнято рішення № 421 від 11.04.2013 р. про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) у вигляді штрафу у розмірі 51963,76 грн. (10 % несплачених або несвоєчасно сплачених сум у розмірі 519637,55 грн.) (а.с. 7).

Згідно додатку 5 до акту перевірки від 19.03.2013 р. (а.с. 8) та письмових пояснень позивача, виплата заробітної плати позивачем здійснювалась:

- 30.08.2012 р. в сумі 26087,07 грн. (допомога по тимчасовій непрацездатності) за квітень, травень, червень 2012 року;

- 16.10.2012 р. в сумі 503530,16 грн. за липень 2012 року, єдиний внесок на суму заробітної плати визначено у звіті за липень 2012 року та мав бути сплачений до 20.08.2012 року, тобто борг виник з 21.08.2012 р.;

- 17.10.2012 р. в сумі 491745,07 грн. за серпень 2012 року, єдиний внесок на суму заробітної плати визначено у звіті за серпень 2012 року та мав бути сплачений до 20.09.2012 року, тобто борг виник з 21.09.2012 р.;

- 07.12.2012 р. в сумі 497570,54 грн. за вересень 2012 року, єдиний внесок на суму заробітної плати визначено у звіті за вересень 2012 року та мав бути сплачений до 20.10.2012 року, тобто борг виник з 21.10.2012 р.;

- 27.12.2012 р. в сумі 10281,22 грн. (допомога по тимчасовій непрацездатності) за липень, серпень, вересень 2012 року.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону № 2464, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Згідно п. 6 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464, територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

Так, відповідачем було прийнято оскаржуване рішення № 421 від 11.04.2013 р., яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 519637,55 грн. за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів). Суд вважає вказане рішення відповідача безпідставним з огляду на наступне.

Згідно постанови КМ України від 29.12.2010 р. № 1221 "Про утворення Державного концерну "Укроборонпром"", Казенне підприємство "Харківське конструкторське бюро з двигунобудування" є підприємством, що включене до складу Державного концерну "Укроборонпром".

6 вересня 2012 року був прийнятий Закон України № 5213-VI "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку" (далі - Закон № 5213-VI), який визначає комплекс економічних заходів, спрямованих на вирішення питань заборгованості та забезпечення стабільного розвитку державних підприємств оборонно-промислового комплексу, в тому числі казенних підприємств, які включені до складу Державного концерну "Укроборонпром" (далі - підприємства оборонно-промислового комплексу).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 вказаного Закону № 5213-VI, підлягають списанню не сплачені на день набрання чинності цим Законом суми заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу (у тому числі встановлені судовими рішеннями та реструктуризовані) з платежів до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - соціальні фонди), а саме: заборгованість зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та пенсійне страхування; єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; з відшкодування пільгових пенсій (у тому числі витрат на їх доставку), наукових пенсій; накладених (нарахованих) сум штрафів та пені, а також суми штрафів та пені, які підлягають (підлягатимуть) накладенню (нарахуванню) на день набрання чинності цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону № 5213-VI, цей Закон набирає чинності та вводиться в дію з дня його опублікування, а саме з 30.10.2012 р.

Так, суми єдиного внеску, нараховані на вищезазначені суми виплат заробітної плати, були списані відповідно до Закону № 5213-VI, що підтверджується копією повідомлення №2 від 30.11.2012 р. УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова про списання сум заборгованості, фінансових санкцій, штрафних санкцій та пені, а також листом УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова від 07.12.2012 р. № 12617-03/28 (а.с. 76, 77).

Щодо здійснення виплати заробітної плати у грудні 2012 року, тобто після набрання чинності Законом № 5213-VI, судом встановлено наступне. У грудні виплачувалась заборгованість із заробітної плати за вересень, та нарахування єдиного внеску на цю виплату було здійснено до 20 жовтня, яке в подальшому було списане згідно вказаного Закону.

Відповідно до п. 7 ст. 1 Закону № 5213-VI, період, за який списано заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, обліковується в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування як період, за який сплачено страхові внески в повному обсязі.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем було застосовано штрафні санкції на неіснуючу заборгованість.

Крім того, суд вважає недоцільним застосування штрафних санкцій на списані суми єдиного внеску, оскільки це протирічить меті прийняття Закону України "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку".

Враховуючи викладене, суд вважає прийняте УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова рішення № 421 від 11.04.2013 р., яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 519637,55 грн., необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб’єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем у наданих до суду запереченнях не надано достатніх доказів в обґрунтування заперечень.

Таким чином, відповідачем в порушення вимог ч. 3 ст. 2, ч. 2 ст. 71 КАС України, не обґрунтовано правомірність прийнятого рішення № 421 від 11.04.2013 р.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАС України, враховуючи, що рішення приймається на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність стягнення документально підтверджених судових витрат з держбюджету на користь позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Казенного підприємства "Харківське конструкторське бюро з двигунобудування" до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова про скасування рішення – задовольнити у повному обсязі.

Скасувати винесене Управлінням Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова рішення № 421 від 11.04.2013 р. про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів).

Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код 37999628, банк ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, рахунок 31217206784011) на користь Казенного підприємства "Харківське конструкторське бюро з двигунобудування" (61001, м. Харків, вул. Морозова, 13, код ЄДРПОУ 14313582) судові витрати у розмірі 35,00 грн. (тридцять п'ять гривень 00 копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Сагайдак В.В.