Постанова № 31675682, 28.05.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2013
Номер справи
812/4022/13-а
Номер документу
31675682
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 травня 2013 року Справа № 812/4022/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Захарової О.В.,

при секретарі судового засідання: Білоконі Д.І.,

за участю представників сторін:

від позивача - Буркова О.М. (довіреність від 26.03.2012 №40/10),

від відповідача - не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за адміністративним позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську Луганської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганський акумулятор-2» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника за податковим боргом в сумі 65 434,51 грн., -

ВСТАНОВИВ:

29 квітня 2013 оку до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську Луганської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганський акумулятор-2» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника за податковим боргом в сумі 65 434,51 грн.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганський акумулятор-2» є платником податків та зборів і перебуває на обліку у Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у м.Луганську Луганської області Державної податкової служби. Станом на квітень 2013 року за Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганський акумулятор-2» утворився податковий борг з земельного податку в розмірі 65 434,51 грн. Податковим органом здійснювались заходи, передбачені Законом України від 21 грудня 2000 року №2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01.01.2011), а саме відповідачу було вручено першу податкову вимогу від 14 січня 2010 року №1/28 та другу податкову вимогу від 22 березня 2010 року №2/761, прийнято рішення від 14.05.2010 про стягнення коштів та продаж інших активів.

У зв'язку з чим, позивач просив стягнути кошти Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганський акумулятор-2» на суму податкового боргу з земельного податку у розмірі 65 434,51 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала позов, надала пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином.

Відповідно до частини 6 статті 71 та частини 4 статті 128 КАС України суд вирішує справу за відсутності відповідача на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, встановлює Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI.

Відповідно до ст.6 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

У відповідності із статтею 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI платник податків зобов'язаний серед іншого, стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право, зокрема, визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Пунктом 38.1 ст.38 Податкового кодексу України визначено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Згідно п.286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до п.287.1 ст. 287 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України).

Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (п.290.1 ст. 290 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганський акумулятор-2» (код ЄДРПОУ 31260482) зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Луганської міської ради 27.12.2000 (а.с. 6) та перебуває на податковому обліку в якості платника податків у Ленінській МДПІ у м.Луганську Луганської області з 15.01.2001 за №214, що підтверджується довідкою від 19.09.2012 №618 (а.с. 8).

З матеріалів справи вбачається, що станом на квітень 2013 року за Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганський акумулятор-2» рахується податковий борг з плати за землю (земельного податку) в сумі 65 434,51 грн. (а.с. 16, 17, 18, 19, 20), який виник внаслідок наступного:

- несплати відповідачем самостійно нарахованого по податковій декларації з плати за землю (земельний податок) №900632223 від 30.11.2012 податкового зобов'язання в розмірі 15 925,37 грн. (жовтень 2012 року), з яких частково сплачено - 3 179,71 грн. по декларації №9007273417 від 21.02.2012;

- нарахування податковим органом з 31.12.2010 по 30.11.2012 пені у розмірі 16452 грн. та з 31.01.2011 по 30.11.2012 у розмірі 348,79 грн.;

- несплати відповідачем самостійно нарахованого по податковій декларації з плати за землю (земельний податок) №900632223 від 30.11.2012 податкового зобов'язання у розмірі 15 925,37 грн. (листопад 2012 року), з яких частково сплачено - 3 179,71 грн. по декларації №9007273417 від 21.02.2012;

- нарахування податковим органом з 31.01.2011 по 30.12.2012 у розмірі 566,31 грн.;

- несплати відповідачем самостійно нарахованого по податковій декларації з плати за землю (земельний податок) №900632223 від 30.11.2012 податкового зобов'язання у розмірі 15 925,37 грн. (грудень 2012 року), з яких частково сплачено - 3 179,71 грн. по декларації №735 від 22.01.2010;

- нарахування податковим органом з 31.01.2011 по 29.01.2013 у розмірі 590,60 грн.;

- несплати відповідачем самостійно нарахованого по податковій декларації з плати за землю (земельний податок) №9006095117 від 13.02.2013 податкового зобов'язання у розмірі 12 745,66 грн. (січень 2013 року), 12 745,66 грн. (лютий 2013 року).

Наявність податкового боргу з плати за землю (земельного податку) в сумі 65434,51 грн. також підтверджується довідкою розрахунків з бюджетом (а.с. 21), зворотнім боком облікової картки платника (а.с. 22).

14 травня 2010 року Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м.Луганську винесено Рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с. 13).

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

До набрання чинності Податковим кодексом України спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення, був Закон України від 21 грудня 2000 року №2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01 січня 2011 року) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.

Податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01 січня 2011 року) Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м.Луганську Луганської області уповноваженій особі Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганський акумулятор-2» 17 лютого 2010 року було вручено першу податкову вимогу від 14 січня 2010 року №1/28 та 15 квітня 2010 року було вручено другу податкову вимогу від 22 березня 2010 року №2/761 (а.с. 14).

На час розгляду справи зазначені перша і друга податкові вимоги є чинними, податковим органом не відкликані.

Відповідно до п.п. 95.1 - 95.3 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Оскільки, відповідач за час судового розгляду справи доказів, які б спростовували доводи позивача, суду не надав, у добровільному порядку податковий борг з орендної плати за землю в розмірі 65434,51 грн. не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач відповідно до Закону України від 08 липня 2011 року №3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 28 травня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 03 червня 2013 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську Луганської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганський акумулятор-2» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника за податковим боргом в сумі 65 434,51 грн., задовольнити повністю.

Стягнути кошти Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганський акумулятор-2» (код ЄДРПОУ 31260482, 91047, м.Луганськ, вул.Оборонна, 105г) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків на суму податкового боргу з земельного податку у розмірі 65 434,51 грн. (шістдесят п'ять тисяч чотириста тридцять чотири гривні 51 коп.) в доход місцевого бюджету Ленінського району м.Луганська.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова складена у повному обсязі та підписана 03 червня 2013 року.

Суддя О.В. Захарова